مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:17 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۸۵۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
مراسم تحلیف رئیس جمهور در صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دوازدهمین مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات لشگری و کشوری و نیز نمایندگان 96 کشور و نهاد بین المللی با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و اجرای سرود جمهوری اسلامی در صحن مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
 
در مراسم تحلیف 8 رئیس جمهوری و 19 رئیس مجلس، 9 معاون رئیس جمهور و نخست وزیر، 7 معاون رئیس مجلس، 11 وزیر امور خارجه، 35 فرستاده ویژه، 12 معاون وزیر خارجه، 6 رئیس گروه دوستی - پارلمانی و 2 رییس کمیسیون سیاست خارجی حضور یافتند.
 مراسم تحلیف رئیس جمهور آغاز شد
پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید و اجرای سرود جمهوری اسلامی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی به مقامات و نمایندگان کشورها و نهادهای بین المللی و نیز چهره های و شخصیت های داخلی حاضر در مراسم خیر مقدم گفت و با اشاره به همزمانی این مراسم با سالروز صدور فرمان تاسیس مجلس در ایران و برقراری نظام مشروطه تصریح کرد: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با مشارکت 73 درصدی مردم برگزار شد تا بار دیگر تاکید شود که مردمسالاری، اصلی بی بدیل در جمهوری اسلامی است.
لاریجانی گفت: امروز سالروز قیام مردم ایران برای استقرار نظام مشروطه در بیش از 110 سال قبل است در طی این مدت ملت ایران با همه دشمنی هایی که قدرت های بزرگ اعمال کرده اند و نظام مشروطه نتوانست به معنای واقعی پیاده شود اما ملت ایران از پا ننشست و با برپایی انقلاب اسلامی به هف خود نائل آمد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور چشمگیر ملت بیش از 42 میلیون نفر و حدود 73 درصد واجدین شرایط شرکت در انتخابات نمایانگر آن است که در نظام جمهوری اسلامی مردم سالاری اصلی بی بدیل در حکمرانی است.
وی ادامه داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ملت عزیز ایران در 36 انتخابات شرکت کردند که نخستین انتخابات مربوط به انتخاب نظام جمهوری اسلامی بود که در آن انتخابات 98 درصد رأی به نظام جمهوری اسلامی دادند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضور میهمانان داخلی و خارجی را در مراسم ادای سوگند رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی قدر می نهیم و از رؤسای جمهور کشورهای ارمنستان، عراق، کره شمالی، مولدابی، زیمباوه، افغانستان، پادشاه لستو و رؤسای محترم مجالس قانونگذاری بلاروس، کره جنوبی، مالزی، سریلانکا، لبنان، ماداگاسکار، مالی، قبرس، اسپانیا، تانزانیا، زنگبار، پاکستان، سروستان، آذربایجان، کامرون، مرسکسور و ازبکستان را برای حضور در این مراسم تشکر می کنیم.
دکتر لاریجانی یادآور شد: از حضور معاونان محترم رئیس جمهور و نخست وزیران کشورهای غنا، ترکمنستان، کوبا، سوریه، سوازیرلند، عمان، روسیه، اوگاندا، اوکراین، گرجستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون اطلاعات و توسعه چین و نواب محترم رؤسای مجالس کشورهای چک، اتریش، مجارستان، ساحل عاجل، بوسنی و هرزگوین، غنا، گامبیا، گینه، تونس، نیجر، در این مراسم تحلیف تشکر و قدردانی می کنم.
وی همچنین از حضور وزرای امور خارجه کشورهای قرقیزستان، ونزوئلا، ارمنستان، سائوتومه و پرنسیپ، عمان، زیمباوه، توگو، لسوتو و سوازیرلند و وزرا و فرستادگان ویژه کشورهای ایرلند، واتیکان، نامیبیا، لکزامبورگ، گابون، تونس، دماغه سبز، اکوادور، سورینا، مغولستان، فرانسه، دانمارک، نروژ، گویان، اندونزی، زنگبار، ترکیه، ویتنام، تاجیکستان، بولیبی، هلند، تایلند، آفریقای جنوبی، اروگوئه، آلمان، سیرالئون، اسلواکی، گامبیا، لتونی، مونتنه گرو، کویت، عمان، قطر، سنگال، شیلی، نیجریه و مالت تشکر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از رؤسای سازمان های بین المللی و منطقه ای دبیرکل دی 8، دبیرکل آنکتاد، دبیرکل اتحادیه آلبا، رئیس شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا، رئیس و دبیرکل اتحادیه بین المجالس، دبیرکل سازمان اکو، دبیرکل سازمان بین المجالس آسیایی، معاون اتحادیه بین المجالس اسلامی، رئیس تحالف شیعه عراق، نمایندگان جنبش حماس و جهاد اسلامی، رئیس جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و معاون دبیرکل لبنان برای حضور در این مراسم قدردانی کرد.
وی در ادامه از حضور معاونان وزیر امور خارجه لهستان، انگلیس، چک، ایتالیا، یونان، بلغارستان، مجارستان، اکوادور، دانمارک، رومانی، آذربایجان، غنا، ونزوئلا، نامیبیا و کره شمالی و همچنین از رؤسای کمیسیون سیاست خارجی سنگال، ازبکستان و رؤسای گروه دوستی پارلمانی لتونی، فلاند، انگلیس، پرتغال، اندونزی و همچنین رئیس جمهور سابق کومور و رئیس جمهور اسبق اکراین و سفرای محترم مقیم تهران که دعوت مجلس شورای اسلامی را پذیرفتند و در این مراسم شرکت کردند سپاسگذاری کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور مهمان های داخلی در این مراسم مقدم رئیس جمهور آقای دکتر روحانی، رؤسای محترم قوه قضائیه، خبرگان رهبری، دفتر مقام معظم رهبری و اعضای محترم شورای نگهبان و یادگار عزیز حضرت امام و بیت معزز ایشان، علمای علام، پیشوایان اقلیت های دینی، رئیس محترم ستاد کل و فرماندهان قرارگاه خاتم، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، اساتید دانشگاه، هنرمندان، نخبگان، خانواده معزز شهدا و رزمندگان و آزادگان و جانبازان و ایثارگران، ورزشکاران، وزرا، استانداران، سیاستمداران و مقامات کشوری و لشگری و مدیر مسئولان رسانه ها را گرامی داشت.
دکتر لاریجانی اظهار داشت: اولین انتخابات در جمهوری اسلامی مربوط به انتخاب نظام جمهوری اسلامی بود که در آن 98 درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و پس از آن انتخابات مجلس موسسان یا خبرگان اول برگزار شد و بعد انتخابات مربوط به تایید قانون اساسی و پس از 10 سال مردم برای تایید بازنگری قانون اساسی به پای صندوق رأی آمدند.
وی افزود: برگزاری 12 انتخابات ریاست جمهوری، 10 انتخابات مجلس شورای اسلامی، 5 انتخابات خبرگان و 5 انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، نشانگر عمق نگاه نظام به مردم سالاری دینی در کشور ما است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر شرکت 73 درصدی در انتخابات اخیر تعلق خاطر ملت به نظام اسلامی و دخالت در سرنوشت خویش را نشان می دهد که از دوراندیشی پیشوای کبیر ملت ایران حضرت امام خمینی (ره) حکایت دارد که با این تدبیر از استبداد جلوگیری و راه را برای چرخش نیروها فراهم کرد. یاد آن مرد الهی و شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی را گرامی می داریم.
وی تصریح کرد: اینک در آستانه دور جدید دولت جناب آقای دکتر روحانی قرار داریم که هم 4 سال گذشته و تغییرات بین المللی و منطقه ای تلاش مجاهدانه ای را برای حل مشکلات کشور ایجاد می کند. در فضای آشفته منطقه خوشبختانه ایران از امنیت بسیار خوبی برخوردار است و تلاش های ارزشمند ملت در مبارزه با تروریسم امنیت بهتری را برای منطقه در سال های آتی نوید می دهد.
دکتر لاریجانی افزود: از طرفی راهنمایی های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در پویایی اقتصادی، همچنین همکاری و همراهی سه قوه کشور زمینه های مساعدی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم کرده است. مجلس شورای اسلامی از اهتمام دولت در رفع موانع تولید و همچنین توسعه سرمایه گذاری داخلی و خارجی و توسعه صادرات حمایت خواهد کرد و امیدوار است دولت آینده در مواجهه با چالش های اصلی کشور ممهز و با نگاه واقع بینانه به حل آنان بپردازد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم رویکرد توسعه ای در همه بخش ها حتی در سیاست خارجی تبلور عینی یابد. مجلس شورای اسلامی در چارچوب وظایف قانونی خود هم در این امور مساعدت لازم را می نماید و هم نظارت خواهد کرد که اقدامات دولت در چارچوب قوانین مخصوصاً قانون برنامه ششم سامان یابد. با آرزوی توفیق بیشتر برای رئیس جمهور محترم و هیات وزیران آتی کشور.
 
 مراسم تحلیف رئیس جمهور آغاز شد
پس از او، صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه سخنرانی کرد.
رئیس قوه قضائیه در سخنان خود با اشاره به برخی از اصول قانون اساسی تصریح کرد: بنده به عنوان رئیس قوه قضائیه با افتخار اعلام می کنم که جمهوری اسلامی از جمله معدود کشورهایی است که توانسته است مظهر مردمسالاری دینی در منطقه و جهان باشد.
آملی لاریجانی با بیان اینکه فلسفه نهفته در این نظام سیاسی، فلسفه ای دقیق است، افزود: متنی که رئیس جمهور به آن سوگند می خورد بسیار قابل توجه است و در آن بر پاسداری از مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی تاکید می شود.
 مراسم تحلیف رئیس جمهور آغاز شد
سپس حجت الاسلام و المسلمین روحانی به عنوان رئیس دوازدهمین دولت و هفتمین رئیس جمهور در پیشگاه قرآن کریم برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی سوگند یاد کرد.
رئیس جمهوری سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشد‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسوولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ به‏ کار گیرد‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم و در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم. 
 
مراسم تحلیف رئیس جمهور آغاز شد 
رییس جمهوری پس از ادای سوگند، متن آن را در حضور رییس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان امضا می کند و به آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان تحویل می دهد.
 
حجت الاسلام و المسلمین روحانی پس از ادای سوگند، سخنرانی کرد و گفت: ملت بزرگ و شریف ایران، مهمانان ارجمند، رؤسای محترم جمهور، نخست وزیران، معاونین رئیس جمهور، رؤسای مجالس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای دوست و سازمان های بین المللی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای محترم شورای نگهبان، رؤسای محترم قوای مقننه و قضائیه، رئیس و اعضای محترم دفتر مقام معظم رهبری، یادگار امام(ره) و اعضای محترم بیت امام راحل(ره)، فرماندهان نیروهای مسلح و همه مسئولان محترم کشوری و لشگری، خانم ها و آقایان در آغاز سخن یاد بنیانگذار انقلاب اسلامی و همه شهدای عزیز و جانبازان و آزادگان سرافراز را گرامی می دارم و در برابر عظمت آنها سر تعظیم فرود می آورم که عزت و شرف امروز ما مرهون رشادت های آن عزیزان است.

وی ادامه داد:ایام ولادت حضرت امام رضا(ع) را تبریک گفته و از خداوند می خواهم با توجهات حضرت ولیعصر(عج) و به برکت این ایام خجسته، دولت و ملت ما را مشمول برکات واسعه خود قرار دهد.

روحانی همچنین تصریح کرد:امروز 14 مرداد است و 111 سال پیش در چنین روزی ایران تازه ای از میان آشفتگی های فراوان سر برآورد و حماسه ای نو آفرید. نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین قیام ملی مردم خاورمیانه پیروز شد و دو مفهوم بنیادین حکومت قانون و حاکمیت ملی را برای ملت و دولت ما به ارمغان آورد و در واقع نخستین قیام ملی مردم آسیا برای آزادیخواهی در این قاره کهن بود.
رییس جمهور دوازدهم همچنین تصریح کرد: از آن روز تا به امروز 111 سال گذشته و برنامه مشروطیت برای محدود کردن اختیارات پادشاهان ایرانی با فرازونشیب فراوان روبرو شد که در نهایت متأسفانه به انحراف کشیده شد و ملت ایران برای برپا داشتن اصول آزادی، حکومت قانون، حاکمیت ملی و اعتقادات خود فداکاری های فراوانی کرد و در نهایت انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.
وی ادامه داد:اکنون قریب به 40 سال از استقرار اسلامیت و جمهوریت در میهن ما می گذرد و امروز دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران آغاز می شود و از آن زمان تا کنون عالی ترین مقام اجرایی کشور با رأی مستقیم تک تک شهروندان انتخاب می شود.
روحانی تصریح کرد : مردم آگاه و هوشیار ایران با خلق حماسه اردیبهشت و مشارکت کم نظیر در انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر به روشنی سخن گفته و نظرات خود را با صراحت اعلام کردند. آنها با زبان رأی خود گفتند چه می خواهند و چه نمی خواهند و با رأی اعتماد مجدد و معنادار خود رویکرد و راهی را انتخاب کردند که 4 سال در معرض آزمون و نقد و ارزیابی همگان قرار داشت.
رییس جمهور دوازدهم همچنین گفت :ا ز این پس ما باید پاسخگوی شور و شعور مردمی باشیم که به کشور، نظام و دولت اعتبار و حیثیت اعتماد مجدد کردند. رأی مردم حادثه نبود بلکه حاصل بلوغ اجتماعی بود و باید در آن دامنه تغییرات و دایره خواسته های جامعه ایران را دید و دستگاه اجرایی را به رنگ آن نیازها و خواسته ها درآورد.
وی ادامه داد: منتخب ملت باید به درستی بداند که از میان چه خواسته هایی برآمده و چه عهدی با مردم دارد که باید تا پایان به برنامه و وعده های خود وفادار بماند. گرچه مسئولیت من برخاسته از آرای اکثریت مردم است اما امروز به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران مکلف به استیفای حقوق و مصالح همه مردم هستم و انجام این تکلیف بدون همراهی و همکاری همه ارکان نظام و حضور و مشارکت آحاد ملت میسر نخواهد بود.
روحانی خاطر نشان کرد :این دولت می خواهد دولتی معتدل باشد که نه با هر پرخاشی بترسد و نه با هر هیجانی برآشفته شده و بجنگد. ما دولتی مصلح هستیم که در سیاست داخلی و خارجی که صلح را بر جنگ و اصلاح را بر جمود ترجیح می دهیم. ما همواره آماده دفاع از ملت خود بوده و دفاع را صرفا با سلاح ممکن نمی دانیم بلکه پشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم اما بزرگ ترین سلاح ما رأی ملت ما است، ملتی که بیش از 41 میلیون رأی در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی گیرد.
روحانی تصریح کرد :این رأی نه تنها پشتوانه دولت و مجلس بلکه پشتوانه ارتش و سپاه نیز هست و در کشور ما حاکمیت دوگانه ای وجود ندارد، صلح ما به سلاح ما متکی است و برجام نمونه ای از وفاق ملی در ایران است و بی شک بدون پشتوانه رأی ملت و حمایت مقام معظم رهبری و هماهنگی مجلس و دولت با مردم برجام به فرجامی نمی رسید و ادامه نمی یافت.
وی افزود: جهان بداند هرگونه نقض تعهدات در معاهده بین المللی با واکنش یکپارچه ملت ایران مواجه می شود لذا باید بپذیریم نیازمند درک مشترک و توافق عملی بر سر مسائل، مصالح و فرصت های ملی هستیم و روی آوردن به تفاهم ملی ضرورتی تاریخی دارد و باید بدانیم همه ما در این دریای طوفانی یک کشتی و یک کشتیبان داریم و باید با پشتیبانی ملت و سربلندی ایران اسلامی با هم تلاش کنیم.
روحانی خاطر نشان کرد: مردمسالاری دینی تنها دستاورد نظام جمهوری اسلامی نبوده و این نظام به توفیقات بزرگ دیگری نیز دست یافته است. توفیقاتی همچون استقلال کشور، امنیت بی نظیر، اقتدار نیروهای مسلح و توسعه توان دفاعی، نفوذ قابل توجه در قلوب مردم منطقه که حاصل پایداری ما در سیاست حمایت از مظلوم و هزینه دادن در راه آن بوده و همچنین ارتقای موقعیت کشور در نظام بین المللی که نتیجه پیروی از اصول حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی بوده است.
روحانی همچنین تاکید کرد : باید به هوش باشیم که حفظ دستاوردها و استمرار توفیقات مستلزم برخورداری از اقتصاد قوی و پویا در عرصه جهانی و منوط به توسعه علمی در کشور است که در چهار دهه گذشته پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده و سرمایه گذاری های زیادی در زیرساخت ها انجام شده است و در بسیاری از مناطق محروم و دوردست بهبودهای قابل توجهی در استانداردهای زندگی مردم ایجاد شده و فاصله فقیر و غنی به طور معناداری نسبت به ابتدای انقلاب کاهش یافته است.
وی ادامه داد: امروز سطح آموزش و بهداشت از استانداردهای مناسبی نسبت به کشورهای دنیا برخوردار است. در ادامه دستاوردهای سال های پس از انقلاب، دولت یازدهم تحولات زیادی در عرصه های مختلف ایجاد کرده که از آن جمله، بازگشت ثبات اقتصادی به بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز، کاهش نرخ تورم به تورم تک رقمی، رشد اقتصادی از منفی به رشد کم سابقه دو رقمی در سال گذشته و دستیابی به اشتغال سالانه بیش از 600هزار شغل در این دولت است.
رییس دولت دوازدهم خاطر نشان کرد : افزایش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز و بازپس گیری سهم ایران در جهان و جهش در تولید گاز و تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت در کشور است. در حوزه رفاه نیز گام های بزرگی در جهت حمایت از اقشار کم درآمد برداشته شده و با بیمه همگانی امروز همه ایرانیان تحت پوشش بیمه درمانی هستند از سوی دیگر با اجرای طرح سلامت سهم پرداختی از سوی مردم در هزینه های درمانی کاهش داشته است.
روحانی در تشریح دستاوردهای دولت یازدهم نیز گفت : در حوزه ارتباطات تحولات در زیرساخت ایجاد شد که دسترسی به اینترنت پرسرعت بیش از 10 برابر شده که این دسترسی نقش مهمی در توسعه کسب و کار داشته است. سند حقوق شهروندی تنظیم شد و دولت دوازدهم ادامه همین کار را در دستور کار قرار داده اما با تمام دستاوردها کشور ما همچنان با مشکلات بزرگی مانند بیکاری جوانان، بحران آب، وضعیت آلودگی هوا و موارد دیگر دست و پنجه نرم می کند.
وی تاکید کرد : برنامه محوری دولت دوازدهم مبتنی بر شعار آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت است و از ابتدای دولت یازدهم مسیر 8 ساله را برای انجام اصلاحات طراحی کردیم تا در سال 4 ابتدایی به ثبات اقتصادی دست پیدا کرده و با کشورهای دیگر تعامل پایدار داشته باشیم که به عنوان پیش نیاز بوده است.
روحانی خاطر نشان کرد : دولت همچنین برای همکاری این مهم به سوی تمام ارکان دست خود را دراز می کند و امروز مردم شریف و صبور ما از همه ما انتظار دارند که نشان دهیم می توانیم علیرغم اختلاف نظرها، حول تشخیص مسائل اصلی کشور  و یافتن راه حل برای آنها همفکری کرده و با سازوکارهای موجود و با هدایت رهبری معظم انقلاب به یک اتفاق نظر برای سیاستگذاری و اقدام دست یافته و نشان دهیم که مسائل فرعی و جنجال های سیاسی ما را از مسائل اصلی کشور باز نمی دارد.
وی ادامه داد: از سوی مردم و مسئولان کشور به صراحت اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود اما در مقابل بدعهدی های آمریکا نیز ساکت نمی نشینیم. ملت ایران احترام را با احترام و تهدید و تحریم را با اقدام متناسب و استقامت و مقابله به مثل پاسخ می دهد.
رییس دولت دوازدهم تاکید کرد : اعلام می کنیم می توانیم تجربه برجام را به یک الگو در روابط بین الملل تبدیل کنیم و از این استثنا قاعده ای بسازیم که آنها که قصد پاره کردن برجام را دارند بدانند با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد و جهان این بدعهدی آنها را فراموش نمی کنند.
وی تصریح کرد : آنها که خود را جزء بازدارندگان برجام می دانند می توانند در صف بهره برداری قرار گرفته و به اشتباهات پایان دهند. بیایید از مادر مذاکرات رونمایی کنیم. مذاکراتی بزرگ بر سر جهانی که در آن کشوری مثل ایران برج بلند دموکراسی است که برجی است که 111 پله دارد و از 111 سال پیش تا کنون.
روحانی خاطر نشان کرد : مهمانان گرامی، ایران امن و مردمسالار با سرمایه های عظیم انسانی و طبیعی و موقعیت ویژه جغرافیایی آماده همکاری با کشورهای شما در پیشبرد منافع مشترک است. همکاری ما علیه هیچ کشوری نیست و به صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان کمک می کند. امیدوارم این مراسم و حضور معنادار شما رهبران و مسئولان عالیرتبه از سراسر جهان آغازی دوباره برای گسترش هرچه بیشتر پیوندها در جهت منافع مردم و ثبات و آرامش در منطقه و جهان باشد.
رییس جمهور دوازدهم همچنین گفت : در پایان اقامتی خوش و خاطره انگیز در کشور عزیزمان ایران برای همه شما مهمانان گرامی آرزومندم.
 
مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم 
در پایان مراسم تحلیف که به معنی آغاز رسمی دومین دوره ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین روحانی است، حاضرین عکس گرفتند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°