زلزله سیاسی در تل آویو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:24 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۲۸۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
الاخبار نوشت: صحنه سياسي رژيم صهيونيستي آثار زلزله سياسي قريب الوقوعي را احساس مي كند كه آثار داخلي و حتي خارجي آن بر كل واقعيت هاي سياسي تاثير خواهد گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
روزنامه الاخبار چاپ لبنان در مقاله اي با اشاره به انتشار برخي گزارش ها مبني بر دست داشتن بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در پرونده هاي فساد نوشت: به نظر مي رسد ماموريتي را كه رقباي بنيامين نتانياهو از احزاب چپ و راست، از انجام دادن آن عاجز شدند، هم اكنون پليس و دستگاه قضايي اسرائيل بر عهده گرفته است يا دست كم زمينه را براي نيروهاي سياسي به منظور سرنگوني او آماده خواهد كرد، نتانیاهو كه از نظر  مدت زمان حضور در مقام نخست وزيري، با بن گوريون رقابت كرده و همچنان خواستار ادامه نخست وزيري است.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علي حيدر نويسنده اين مقاله افزود: «احتمال اجراي اين سناريو، با افشاي همزمان گزارش رسانه هاي اسرائيلي درباره آن، تقويت شده است.
 
اين گزارش ها حاكي از آن است كه دادگاه صلح در «ريشون لتسيون» با درخواست پليس براي ممنوعيت انتشار هرنوع جزئياتي از پرونده هايي كه نخست وزير در آنها مورد بازجويي قرار مي گيرد، موافقت كرده است و به موجب آن انتشار هرنوع جزئيات درباره اظهارات «آري هارو»، رئيس دفتر سابق  نتانياهو ممنوع خواهد بود. 
 
آري هارو پس از توافق با دادستاني، به «شاهد پادشاه»(شريك جرمي كه قرار است با شهادت دادن، مجازاتش سبك شود) تبديل شده است.
 
دقت در اين قضايا و آثار و پيامدهاي سياسي آن نشان مي دهد كه يك زلزله سياسي تمام عيار درحال رخ دادن است، زلزله اي كه مي تواند نقشه سياسي داخلي اسرائيل را تغيير دهد و بر معادله روابط موجود در اردوگاه راست گراها نيز تاثير بگذارد اما معلوم نيست رسوايي هاي پياپي نتانياهو تا چه اندازه بر حزب ليكود و جايگاه مردمي آن تاثير خواهد گذاشت.
 
با وجود اين، قدر مسلم در اين فرآيند اين است كه باعث تقويت اردوگاه هاي ليكود و بروز درگيري بين آنها خواهد شد و رقابت ميان مشتاقان جانشيني نتانياهو به اوج خواهد رسيد، مشتاقاني كه يقينا بيشتر از آني هستند كه هم اكنون به نظر مي رسند به ويژه آنكه بسياري از آنان تا كنون جرات علني كردن اين اشتياق را نداشته و منتظر روشن شدن روند قضايي اتهامات نتانياهو بوده اند.
 
علي حيدر نويسنده مقاله نوشت: نكته قابل توجه اينجاست كه نتانياهو هنوز به فعاليت سياسي خود به نحوي ادامه مي دهد كه گويي هيچ اتفاقي نيافتاده است.
 
اين روشي است كه او از ابتداي شكل گرفتن اتهام هاي فساد عليه او به عنوان بخشي از تاكتيك دفاعي در پيش گرفته است.
 
تاكتيك ديگر او ابراز اطمينان از بي گناهي خويش است كه دو روز قبل نيز آنرا در بيانيه اي تكرار كرد و گفت كه تحقيقات در باره او تاكنون به هيچ جا نرسيده است.
 
او معمولا اين اقدامات را در چارچوب رقابت سياسي براي تغيير حكومت و تحريك طرفداران حزب راست ارزيابي و جناح چپ را به دست داشتن در ايجاد اين فضا متهم مي كند.
 
اين روش شايد در مورد برخي از مردم این رژیم سودمند باشد اما در مقابله با اقدامات پليس كه تلاش گسترده اي براي به دست آوردن ادله اي در قطعي كردن قضيه دارد، بي فايده خواهد بود.
 
پليس صهیونیستی براي رسيدن به نتيجه، با چند شخصيت نزديك به نتانياهو توافق كرده است كه عليه او شهادت دهند و در عوض از تخفيف مجازات برخوردار شوند اما مشكل اينجاست كه اتفاق بدتري رخ داده است، اتفاقي كه نتانياهو از آن مي ترسيد يعني توافق پليس با مدير دفتر سابق او كه محرم اسرارش بوده است.
 
مدير دفتر سابق نتانياهو اطلاعاتي در دست دارد كه او را رسوا مي كند و ادله دست داشتن او در چند پرونده و اتهام را ثابت مي كند و در عوض خود وي از تخفيف در مجازات بهره مند خواهد شد.
 
نتانياهو سعي مي كند با استناد به قانون، براي خود مصونيت دست و پا كند، قانوني كه او را به استعفاي خودخواسته ملزم نمي كند، از اين رو تا زمان حكم نهايي دادگاه، در مقام خود باقي مي ماند اما پيامدها و آثار  تنظيم لايحه رسمي اتهام عليه او ممكن است به ايجاد موجي از فشار مردمي و سياسي تبديل شود كه مقاومت در برابر آن دشوار  خواهد بود.
 
علي حيدر نوشت: در همين چارچوب، يكي از نظرسنجي هايي كه چند هفته قبل انجام شد نشان داد 55 درصد از مردم از اظهارات نتانياهو مبني بر عدم ارتباط با پرونده زيردريايي ها قانع نشده اند و 48 درصد معتقد بودند كه او  فاسد است.
 
روزنامه «هاآرتص» به نقل از منابع آگاه در پليس احتمال داد نتانياهو به فساد، رشوه و خيانت در امانت متهم شود.
 
وي و همسرش مظنون به دريافت هداياي گران قيمت از تجار نيز هستند. نتانياهو همچنين به دادن پيشنهاد به مالك و ناشر روزنامه «يديعوت آحارونوت» براي كمك به نشان دادن كاهش تعداد خوانندگان روزنامه «اسرائيل هيوم» به شرط پوشش رسانه اي اقدامات نتانياهو متهم است.
 
اما پيشرفت چشمگير در پرونده نتانياهو كه باعث داغ شدن فضا و افزايش احتمال سرنگوني او شد توافقي بود كه دادستاني كل با آري هارو رئيس دفتر سابق وي انجام داد. بر اساس اين توافق آري هارو تحت نظارت مقامات حقوقي قرار گرفت تا در عوض، از مجازاتش به اتهام پيگيري منافع تجاري شخصي به صورت غيرقانوني و سوء استفاده از موقعيت شغلي كاسته شود.
 
هارو به اتهامات خود اعتراف كرده و قرار است بعد از همكاري با دادستاني به جاي رفتن به زندان، 175 هزار دلار جريمه پرداخت كند و به خدمات مدني بپردازد.
 
او در پرونده دريافت هدايا توسط نتانياهو و تماس با ناشر يديعوت آحارونوت، عليه او اعتراف خواهد كرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°