قاسمی: خواب آمریکا تعبیر نمی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:48 - جمعه 17 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۰۸۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان این که خواب امریکا برای برهم زدن برجام با هزینه ایران تعبیر نمی شود گفت: بحث موشکی ایران موضوع داخلی و کاملا دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام قاسمی در مصاحبه هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اعتراض سفیر آمریکا در سازمان ملل بعد از آزمایش موشک ماهواره بر سیمرغ  افزود: بحث موشک و مسایل موشکی که آن ها مطرح می کنند و ادعایی  که دارند با بحث اعتماد فاصله زیادی دارد.
وی افزود: بحث بی اعتمادی بین ما و آمریکا وجود داشته و موضوع جدیدی نیست و ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را بلندتر کرده است.
قاسمی اضافه کرد: بحث موشکی ایران موضوع داخلی و کاملا یک امر دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد و حرف بی ربط و ادعای بیجایی است که معمولا آنها به دلیل بدخواهی درباره توان ایران به خصوص توان دفاعی مطرح می کنند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص دیدارهای هیئت های شرکت کننده در مراسم تحلیف رییس جمهور با مقامات وزارت امور خارجه به خصوص درباره برجام گفت : 105 کشور و9 سازمان بین المللی در مراسم تحلیف حضور داشتند و تا بعداز ظهر روزگذشته حدود 135 تا 140 ملاقات حاشیه ای بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و مقامات شرکت کننده در مراسم تحلیف انجام شد.
 
قاسمی در ادامه نشست خبری از ابلاغ تصميمات 16 گانه هيئت نظارت بر برجام از جانب رئيس جمهور به نهادهاي ذيربط خبر داد.
 بهرام قاسمي افزود: روند اقدامات كشورمان در اين زمينه در جريان است و پيگيري خواهد شد.
وي همچنين درباره برگزاري نشست وزراي خارجه ايران و 1+5 گفت: هنوز اين موضوع در سطح صحبت هاي اوليه است و تاريخي تعيين نشده است و پس از تعيين تاريخ اطلاع رساني خواهد شد. 
 
سخنگوي وزارت امور خارجه تاكيد كرد: تلاش دولت جديد آمريكا اين است كه برجام را با هزينه ايران و به دست كشورمان تخريب و نقض كند اما اين خوابي است كه تعبير نخواهد شد.
 بهرام قاسمي در نشست خبري افزود: بارها اعلام كرده ايم و باز مي گوييم كه ما براي نقض برجام پيشقدم نخواهيم شد اما در مقابل بدعهدي ها و نقض برجام از جانب آمريكا با هوشياري تمام و خردمندي لازم اقدامات مقتضي را در زمان مناسب انجام خواهيم داد.
وي با اشاره به برگزاري نشست هيئت نظارت بر برجام در پي اقدام اخير كنگره عليه كشورمان گفت: اين موضوع در اين نشست بررسي و تصميم گيري شد و مصوبات آن در زمان مقرر به شكل لازم انجام خواهد شد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي بار ديگر تاكيد كرد: ما براي حفظ برجام تلاش خواهيم كرد و در نقض آن پيشقدم نخواهيم شد؛ ما در تماس هاي دائم با كشورهاي ذينفع هستيم و سفر اخير خانم موگريني به تهران نيز فرصت بسيار خوبي بود تا در سطوح عالي مذاكرات بسيار خوبي با مقامات كشورمان داشته باشد.
وي افزود: با ديگر مقامات اروپايي نيز در حاشيه مراسم تحليف رئيس جمهور در تهران صحبت كرديم و راه ما در چارچوب رايزني هاي ديپلماتيك است و به حركت خود در اين چارچوب ادامه خواهيم داد.
قاسمي همچنين درباره سفر اخير وزير امور خارجه به استانبول گفت: آقاي ظريف در اين سفر در نشست فوق العاده سازمان همكاري اسلامي حضور يافت كه درخصوص رويدادهاي اخير بيت المقدس برگزار شد.
وي افزود: اين نشست  به جا و خوب بود و فرصت تماس با برخي وزراي خارجه كشورهاي اسلامي فراهم شد.
قاسمي اضافه كرد: برگزاري اين نشست در برهه اخير در چارچوب وظايف ذاتي و اهداف سازمان همكاري اسلامي موضوع فلسطين را مدنظر قرار داد و لازم بود جهان اسلام و اعضاي اين سازمان حمايت شان را از آرمان فلسطين و مقاومت بيان كنند.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در پاسخ به اين پرسش كه مصاديق نقض فاحش برجام چيست؟ اظهار داشت: مصاديق نقض فاحش برجام را هيئت عالي نظارت بر برجام تأييد مي كند كه موضوعي فني است و در زمان لازم اين هيئت مي تواند در اين باره اظهار نظر كند.
قاسمي همچنين در پاسخ به پرسشي درباره ديدار مقامات انگليسي شركت كننده در مراسم تحليف رئيس جمهور با خانواده نازنين زاغري با تأييد اين خبر افزود: هيئت انگليسي در تهران با خانواده خانم زاغري ديدار كرد البته ما او را تبعه ايراني مي دانيم كه همسري انگليسي دارد.
وي درباره اينكه آيا بناست نازنين زاغري تبادل شود اظهار داشت: هيچ صحبتي درباره تبادل اين زنداني مطرح نشده است. 
 
تکمیل می شود...

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°