نماز آیات بخوانیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:24 - شنبه 18 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۲۱۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
حدود ساعت 23 امشب یک ماه گرفتگی جزئی رخ می دهد که چنانچه باعث دلهره، اضطراب یا ترس درونی شود، خواندن نماز آیات واجب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ساعت 22 و 52 دقیقه ماه گرفتگی به اوج خود می رسد و این لحظات، زمانی است که حتی باوجود اطلاعات علمی و یقین داشتن به موقتی بودن این حادثه، بازهم انسان، متاثر از شکوه و هیبت آسمان بی انتها و اجرام و رخدادهای آشنا و بیگانه اش مبتلا به حسی شبیه به هول و هراس، دلهره، اضطراب یا حتی ترس و وحشت می شود.
گویی این مخلوقِ غافل و غرق در غرورِ روز مره، ناخودآگاه به کوچکی و حتی حقارتِ وجودِ مادی اش در برابر آفریده های دور از دسترس پروردگار پی می برد و احساس می کند که بی داشتن عنایت و حمایت آن قادر متعال، بودن در این جهان به ظاهر زیبا چقدر می تواند خوفناک و دلهره آور باشد.
تنها بودن، بی خبر یا محروم ماندنِ قطره از آن اقیانوس پرمهرِ باشکوه و بی انتها واقعا رنج آور و شوم است.
شاید مثل کودکی که دست پدر را می گیرد یا مثل قطره که در جویباری باریک به اقیانوس متصل می شود، در چنین لحظاتی، فقط وصل شدن به آن قادر متعال می تواند اطمینان بخش و آرامش دهنده باشد.
  
نماز آیات چیست و علت شرعی وجوب آن کدام است؟
نماز آيات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشيد و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غيرعادى که باعث ترس بيشتر مردم شود مانند بادهاى سياه يا سرخ و يا زرد که غيرعادى باشند؛ تاريکى شديد، فرو رفتن زمين و ريختن کوه، صيحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى‏شود. در غير از کسوف و خسوف و زلزله، بايد آن حادثه موجب ترس و وحشت بيشتر مردم شود، و حادثه‏اى که ترس آور نباشد و يا موجب ترس و وحشت افراد نادرى گردد، اعتبار ندارد.
 
نماز آیات چگونه باید خوانده شود؟
به چند صورت مى‏توان آن را بجا آورد:
صورت اول: بعد از نيت و تکبيرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همين طور ادامه دهد تا يک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نمايد و بعد براى رکعت دوم قيام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

صورت دوم: بعد از نيت و تکبيرةالاحرام، حمد و يک آيه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان يک آيه خلاف احتياط است) از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آيه ديگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آيه ديگرى از همان سوره را قرائت نمايد و همين طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پيش از هر رکوع، يک آيه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قيام نمايد و حمد و آيه‏اى از يک سوره را بخواند و به رکوع برود و همين طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به يک آيه از سوره‏اى اکتفا کند، نبايد سوره حمد را بيش از يک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

صورت سوم: يکى از رکعت‌ها را به يکى از دو صورت و رکعت ديگر را به نحو ديگر بجا آورد.

صورت چهارم: سوره‏اى را که آيه‏اى از آن را در قيام پيش از رکوع اول خوانده، در قيام پيش از رکوع دوم يا سوم يا چهارم تکميل نمايد، که در اين صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قيام بعدى اعاده نموده و يک سوره يا آيه‏اى از آن را اگر پيش از رکوع سوم يا چهارم است، قرائت کند، و در اين صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.
 
آیا وجوب نماز آیات اختصاص به کسانی دارد که در شهر وقوع حادثه هستند و یا شامل همه مکلفینی که از آن مطلع شده‏اند هرچند در آن شهر نباشند نیز می‏شود؟
وجوب آن مختص کسانى است که در شهر وقوع حادثه هستند و کسى هم که در شهر متصل به شهرى که حادثه در آن رخ داده، به‌طورى که مانند يک شهر محسوب شوند، زندگى مى‏کند، حکم آنها را دارد.
برچسب ها: خسوف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°