شکست ایران هراسی در سایه تحلیف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:03 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۲۲۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
"تیتر امشب" دوشنبه
سخنگوی وزارت امور خارجه حضور نمایندگان و سران دو سوم کشورهای جهان در مراسم تحلیف را نشانه شکست سیاست ایران هراسی دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام قاسمی، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه حضور مقامات و نمایندگان کشورها و نهادهای مختلف بین المللی در مراسم تحلیف رئیس جمهور را نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور خواند و افزود: پیام عمده این رخداد این بود که ایران هراسی با شکست مواجه شده و رویکردی که حاسدان و بدخواهان ایران بطور روزمره دنبال می کردند بی نتیجه بوده است.
قاسمی در برنامه "تیتر امشب" دوشنبه شب با اشاره به برخی از کارشکنی ها و تلاش ها برای حضور نیافتن مقامات کشورها در ایران، تصریح کرد: یکی دیگر از پیام های این رویداد این بود دوران دیکته کردن خواست برخی از کشورهای خاص به کشورها و دولت های دیگر سپری شده و هر کشوری بر اساس منافع خود تصمیم می گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این حضور تائید کرد که ایران کشوری با قدرت در منطقه است که برای ثبات و برقراری صلح تلاش می کند و با صرف هزینه های زیاد خود را وقف مبارزه با تروریسمی کرده است که نه تنها منطقه، بلکه تمام جهان را تهدید می کند.
قاسمی با بیان اینکه مقام و عنوان مهمانان این مراسم اهمیت چندانی ندارد، اظهار داشت: ما نباید سطح مقامات را مورد توجه قرار دهیم، بلکه کسانی که حضور داشتند نمایندگان کشورهای خود بودند و با توجه به تعطیلی تابستانی در اغلب کشورها، این حضور و استقبال از شرکت در این مراسم در این برهه از تعطیلات تابستانی دارای اهمیت است.
رئیس مرکز دیپلماسی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه امروز جهان، جهان دیروز نیست و جایگاه قدرت های سنتی تغییر کرده است، گفت: اکنون می بینیم که اروپا دیگر آن اروپای مقتدری که در گذشته تصور می شد نیست و با معضلات عدیده ای روبرو شده است.
قاسمی ادامه داد: امروزه اروپا سیاست های جدیدی را دنبال می کند که دیگر منطبق بر سیاست های خودخواهانه امریکا نیست و از آنجایی که آنها اولین مبتکرین مذاکرات هسته ای ایران بودند، علاقه دارند که این پیمان و تفاهم بخوبی و با جدیت دنبال شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اروپائیان می خواهند با امریکایی که در عهدشکنی شفاف و آشکار عمل می کند، فاصله داشته باشند.
قاسمی افزود: اگرچه برای نتیجه گیری زود است اما به نظر می رسد که آنها پی برده اند که ایران ناقض برجام نخواهد بود و در نقض تعهداتش پیش قدم نمی شود. البته ایران تصمیمات مقتضی خود را در برابر نقض عهد دیگران اتخاذ خواهد کرد.
قاسمی با بیا اینکه امروز رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور خارجه و سایر مقامات کشورمان هریک بیش از 30 ملاقات با سران کشورها داشتند، تصریح کرد: انجام این تعداد ملاقات در مدت یک روز، بی نظیر است و اگر ما می خواستیم این تعداد ملاقات را در شرایط دیگری برای مسئولان کشور تنظیم کنیم، به بیش از یک سال زمان و صرف هزینه های فراوان نیاز بود، اما مراسم تحلیف این فرصت را فراهم کرد که این دیدارها با کمترین هزینه و در کمترین زمان انجام شود.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ادامه داد: برخلاف برخی گفته ها، این دیدارها تشریفاتی نبود و همه آنها کاملا کاری و موثر بودند و مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی و نیز تحولات منطقه ای در آنها مورد بررسی قرار گرفت.
قاسمی درپاسخ به سوالی درباره اقدامات اخیر ضد ایرانی امریکا، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با خردورزی، اقدامات امریکا را رصد می کند، تاکید کرد: ما اجازه نخواهیم داد که دولت ترامپ با هزینه ایران برجام را نقض کند.
وی افزود: تصور می کنم که در این راه، اروپا و مجموعه جهان از ایران حمایت خواهد کرد.
قاسمی برجام را یک پیمان جهانی که اتحادیه اروپا و سازمان ملل در تهیه آن مشارکت داشته اند، توصیف کرد و گفت: اگر امریکا در این زمینه بدعهدی کند، منزوی خواهد شد و جهان این موضوع را برنخواهد تابید.
وی بار دیگر با اشاره به حضور سران ده ها کشور در مراسم تحلیف، گفت: اکنون جهان، جهان دیگری است و یک کشور نمی تواند توافقات بین المللی را نادیده بگیرد.
قاسمی تصریح کرد: مقامات امریکا باید بپذیرند که امریکا هم مثل سایر اعضای سازمان ملل یک کشور است و فقط یک حق رای دارد. 
نگاهی به روند برگزاری تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم 
 رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه درباره جزئیات طرح مجلس برای مقابله با اقدامات ضد ایرانی امریکا اظهار داشت: این کار برعهده دوستانمان در مجلس است و بنده نمی توانم درباره جزئیات آن صحبت کنم. بهتر است کمی صبر کنیم تا تصمیمی که نمایندگان محترم مجلس می گیرند را از زبان خود آنها بشنویم.

قاسمی اظهارت اخیر مقامات امریکایی درباره تغییر نظام در ایران را به "طنز گویی افراد خوش ذوق" تشبیه کرد و گفت: این خوابی است که هرگز تعبیر نخواهد شد.
او افزود: در گذشته نیز از این سخنان باطل و نابخردانه بسیار گفته شده است اما، آنها اگرچه به زبان نیاورده اند ولی دیده اند که با ایرانی روبرو هستند که هر روز قدرتمند تر می شود و با تکیه بر توان داخلی خود توانسته است در عرصه منطقه و جهان موثر ظاهر شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مصافحه گرم وزیر امور خارجه عربستان با دکتر ظریف در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی و برداشت برخی از رسانه ها و محافل سیاسی مبنی بر اینکه این اقدام می تواند نشانه تغییر رویکرد عربستان باشد، اظهار داشت: البته اگر عربستان تغییر موضع دهد و از رویه هایی که در گذشته دنبال می کرد و عمده آن تلاش برای تخریب چهره ایران و دامن زدن به ایران ستیزی و ایران گریزی بود، دست بردارد، جای خوشنودی است.
وی ادامه داد: اینکه عربستان به این جایگاه و نقطه برسد که باید دیدگاهش را نسبت به ایران تغییر دهد و بپذیرد که ایران واقعیتی است که با صرف هزینه های گزاف در منطقه تغییر نمی کند، باید آن را به فال نیک گرفت، اما این مصافحه در یک اجلاس بین المللی که مقامات کشورهای مختلف در آن کنار هم قرار می گیرند رخ داده و اتفاق جدیدی نیست.
قاسمی افزود: در گذشته نیز در اجلاس های مختلف، مقامات کشورها کنار هم می ایستند اما این امر به معنی تغییر مواضع نیست. با این حال، من امیدوارم که عربستان دیدگاه های سابقش را که مخل امنیت منطقه است تغییر دهد و وارد فضای جدیدی شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما همواره تاکید کرده ایم ایران به عنوان یک کشور قدرتمند که حاکمیت آن بر مردمسالاری دینی استوار است علاقمند است که منطقه را در ثبات و آرامش و توسعه مطلوب ببیند و همواره نیز، نسبت به همسایه ها و کشورهای پیرامونی آرزوی نیک داشته و علاقه داریم که با آنها رابطه دوستانه داشته باشیم.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه درباره اظهارت اخیر مقامات سعودی مبنی بر دست برداشتن از اصرار بر برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه، اظهار داشت: اینکه یک مقام سعودی تاکید کند که رئیس جمهور سوریه ماندنی است و آنها قصد ندارند در جهت تخریب حاکمیت ملی سوریه حرکت کنند اقدام مثبتی می تواند باشد.
قاسمی ادامه داد:  در این سال ها کشورهای مختلف، هزینه های بسیاری برای سرنگونی دولت قانونی سوریه خرج کرده اند، اما امروز ما شاهدیم که بسیاری از آن کشورها به واقعیت هایی که ایران از روز نخست به آنها واقف بود پی برده اند.
او افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به همه کشورهای جهان اعلام می کرد که حاکیمت سوریه قانونی است و باید به آن احترام گذاشت و اجازه نداد که گروهی تروریست با سلاح و سیاست های تخریبی آن را سرنگون کنند و اکنون می بینیم که بسیاری از کشورها به آن واقعیت ها روی آورده و سیاست هایشان را تغییر داده اند که این نکته مثبتی برای برقرار ثبات در منطقه است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدام اخیر برخی از بانک های چینی در مسدود کردن حساب های ایرانیان، گفت: متاسفانه در برخی از بانک های چینی برای حساب های تعدادی از دانشجویان و شهروندان ایرانی مشکلاتی ایجاد شده و سفارت ما در پکن با جدیت این موضوع را دنبال می کند.
قاسمی با رد مرتبط بودن این اقدام به تحریم های بانکی ایران، تاکید کرد: تصور ما این است که این مشکل سیاسی نیست و ربطی به تحریم ها ندارد، امیدوارم با پیگیری هایی که صورت می گیرد این مشکل فنی هرچه زودتر برطرف شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه موضوع تبادلات مالی و بانکی ایران با بانک ها و موسسات مالی خارجی را دارای پیچیدگی های خاص خواند و گفت: بانک های متوسط و کوچک تا حد زیادی مشکلاتشان حل شده و ما می توانیم برای امور اقتصادی با آنها همکاری کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: موضوعی که رئیس کل بانک مرکزی هم به آن اشاره کردند این است که درباره این موضوع در برجام، آنچه که ما توقع داشتیم، آن وضعیت برقرار نشده است. تماس هایی با مقامات کشورها داشتیم که با گفتگو با بانک هایشان این مشکلات را رفع کنند اما، همه موانع محدود به این امر نیست و مشکلاتی نیز وجود دارد که به مسائل فنی و خود ما مربوط است.
قاسمی این مشکل را از تبعات ایران ستیزی و ایران هراسی بدخواهان دانست و گفت: با توجه به اینکه برجام یک توافق چندجانبه است، امریکا نمی تواند آن را نقض کند اما سعی می کند با فضاسازی و تبلیغات، بانک ها و شرکت های بزرگ را از کار با ایران منصرف کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه قرارداد با توتال را اقدامی بزرگ در خنثی سازی این روند دانست و گفت: از سوی دیگر بدخواهان ما در برخی از این موسسات مالی دارای سهام هستند و از ظرفیت خود در این موسسات استفاده می کنند ولی قدرت دیپلماسی و سیاست خارجی ایران توانایی این را دارد که در یک همگرایی دقیق بتواند با پیگیری و سیاست گذاری های مشخص این مشکلات را رفته رفته از پیش پا بردارد.
برچسب ها: قاسمی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°