مراسم تحلیف نمایش بی ارزشی تحریم های آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:03 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۲۹۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حضور مهمانان داخلی و خارجی در مراسم سوگند رییس جمهور در مجلس، گفت: این حضور نشان داد تحریم های آمریکا تا چه اندازه بی مقدار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز سه شنبه  در نطق پیش از دستور خود روز خبرنگار را تبریک گفت و افزود: به دوستان خبرنگار رسانه های گروهی تبریک عرض می کنم و امیدوارم تلاش های آنها در توسعه کشور و ایجاد وفاق در افکار عمومی جهت حل مشکلات کشور در این مسیر، پیشرو و عامل پیشرفت و آبادانی کشور گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از مهمانان داخلی و خارجی که در مراسم سوگند رئیس جمهور در مجلس حضور پیدا کردند، گفت: حضور 500 نفر مهمان خارجی که 130 نفر آن مقامات عالی رتبه از 105 کشور بودند در مجلس شورای اسلامی نوعی ارج نهادن به مردم سالاری دینی بود و دلالت بر چند امر داشت؛ اول آنکه این حضور، حکایت از احترامی بود که ملت ها و دولت ها برای ملت ایران قائلند که علی رغم تبلیغات مستمر و قدرتمند و صرف هزینه های زیاد اما درخشندگی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و حرکت ملت ما تعلق خاطر آنها را به ملت نشان می دهد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: دوم آنکه این حضور نشانگر ارزشمند مردم سالاری دینی در کشور ما است. در این منطقه که متاسفانه بسیاری از کشورها از نعمت مشارکت مردم در سرنوشت خود بی بهره اند ایران پس از انقلاب اسلامی توانست نظامی مردم سالار را تاسیس کند و این حضور احترام به رای ملت و انتخابات و ارزش نظام جمهوری اسلامی بود.

وی افزود: سوم آنکه؛ علیرغم دسایس و حرافی های آمریکا و برخی کشورها که بارها فریاد می زدند ایران منزوی در جهان است و برای این امر میلیاردها دلار خرج کردند، حضور این تعداد چشمگیر از مقامات کشورهای جهان نشان داد که دولت ها بی اعتنا به این دسایس، علاقه مند به ایران هستند و با این کار عملا نشان دادند پروژه منزوی سازی ایران چقدر پوچ و بیراهه است.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: چهارم، در هنگامه لفاظی‌های آمریکا و اقدامات ایذایی آنها در محدودسازی تجارت با ایران این حضور نمایانگر علاقه کشورها به داشتن رابطه تجاری با ایران و همکاری با ایران بود و نشان داد تحریم های آمریکا چه مقدار بی مقدار است.

دکتر لاریجانی یادآور شد: نکته پنجم اینکه از همه قسمت های مختلف دنیا از آمریکای لاتین، آسیا، اروپا، کشورهای اسلامی، همسایگان اتحادیه های مهم در این اجلاس شرکت نمودند و این حضور حکایت از آن داشت که حمایت و پشتیبانی از ملت و راه ملت و نظام جمهوری اسلامی و دولت ما جنبه منطقه ای ندارد.

وی افزود: احترام کشورهای مختلف ملت ایران دستاوردی برای برای منافع ملی و امنیت ملی ایران بود که با برخی حاشیه سازی ها تلاش شد این دستاورد دیده نشود؛ متاسفانه چند سالی است که آفتی گریبان گیر کشور شده که موضوعاتی که مربوط به امنیت ملی و منافع ملی کشور است  به سرعت به موضوعات جناحی تبدیل شده و موجب خسارت می گردد و تلاش می شود اقدامات پر ارزش که با زحمت و فکر حاصل می گردد با حاشیه سازی ضایع شود که این اجلاس هم از این آسیب مصون نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: مثلا نام چند کشور کوچک را که کمتر شناخته شده است  برجسته  و آن را بزرگنمایی کردند؛ آیا مقامات عالی رتبه از چین روسیه، هند، اندونزی،  مالزی ، عراق، ترکیه، آذربایجان، پاکستان، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا اسپانیا، برزیل، تونس، عمان، اتحادیه بین المجالس IPU، بین المجالس آمریکای لاتین ، دانمارک، سوئد، نروژ و بسیاری از کشورها موضوع قابل پنهان است؟ چرا ارزش کار و احترام به اکثر کشورهای مهم دنیا را بی جهت و به خاطر برخی دسته بندی های سیاسی – داخلی کم مقدار جلوه می دهید؟

حضور مقامات عالیرتبه کشورها نشانه شکست آشکار پروژه منزوی سازی ایران بود

دکتر لاریجانی ادامه داد: مقامات عالیرتبه کشورها برای حضور خود در یک مراسم داخلی کشور محاسبات زیادی می کنند و با همه مسائلی که آمریکا و برخی کشورها ایجاد کرده بودند حضور آنها نشانه دوستی و شکست آشکار پروژه منزوی سازی ایران بود که دشمنان برای اجرای آن میلیاردها دلار هزینه کردند.

انتقاد رئیس مجلس از حاشیه‌سازی درباره مراسم تحلیف
رئیس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر تصویربرداری چند نفر از نمایندگان با یکی از مهمانان گرچه نوعی سهل انگاری بود اما تبدیل آن به یک موضوع اساسی و ندیدن این همه اثرات مهم اجلاس در امنیت ملی کشور درست اندیشی نیست و نگاه ملی در آن نهفته نیست.

محدودیت جا در مراسم تحلیف به مسائل مذهبی و قومی مرتبط نشود
وی در ادامه با بیان اینکه حضور حدود 500 مهمان خارجی در مجلس شورای اسلامی ما را با محدودیت جا مواجه کرد اظهار داشت: متأسفانه نتوانستیم از حضور همه بزرگان کشور دعوت کنیم و اعتذار ما را ان شاءالله می پذیرند البته جفا است که محدودیت جا را به مسائل مذهبی و قومی مرتبط کنند.
دکتر لاریجانی در ادامه به هیأت دولت دوازدهم اشاره و اظهار داشت: نکته دیگر در مسائل هیأت دولت آینده کشور است و امیدواریم با سرعت بیشتری تشکیل شود و حرکت اجرایی کشور شکل جدیدی یابد.
مطالب برخی رسانه‌ها درباره کابینه دوازدهم ازسوی مجلس واقعیت نداشته و گمانه‌زنی رسانه‌ای است
وی در ادامه تأکید کرد: لازم است به این مطلب مجددا اشاره کنم که در برخی رسانه ها درباره برخی تعامل ها بین دولت و مجلس در این زمینه سخن گفته شده است که متأسفانه این امر هم ذهنیات و حدسیات بوده و غیرواقعی است ضمن اینکه انتخاب وزرا وظیفه رئیس جمهور و حق ایشان بوده و کسی نقشی جز خود ایشان در این امر نداشته است و گمانه زنی های رسانه ای مخصوصا آنچه مربوط به مجلس و رئیس مجلس است واقعیت ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به جلسات فراکسیون های مجلس با رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تا آنجا که اطلاع دارم بیشتر معیارهای خود در ارتباط با انتخاب افراد صالح بیان کردند و راجع به افراد نظری ندادند. حداقل درمورد رئیس مجلس قطعا اینگونه است از این رو خواهش می کنم به اصل موضوع توجه شده و به حواشی که واقعیت ندارد تمرکز پیدا نکنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°