نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:20 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۳۵۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
بررسی راهکارهای اجرایی چهار منطقه امن در سوریه برپایه ابتکارهای ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب روند مذاکرات آستانه، موضوع نشست سه جانبه سوریه در تهران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در باره روند مذاکرات سوری در پایتخت قزاقستان و همچنین این نشست که از امروز (سه شنبه) در تهران برنامه ریزی شده است، گفت: ابتکارهای تهران، مسکو و آنکارا نتایج مهمی دارد و توافق ها و دستاوردها، تحولات مثبتی در سوریه داشته است.
 
او توافق و آغاز برنامه کاری ایجاد چهار محدوده امن در سوریه را از دستاوردهای مهم مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان اعلام کرده که با پیگیری و مدیریت ایران، روسیه و ترکیه اتخاذ شده است.
 
با توجه به اجلاس تهران و نتایج مذاکرات کارشناسان نظامی در باره مباحث در دستور کار، تصمیم های اتخاذ شده برای دور ششم نشست آستانه که برگزاری آن درهفته اول شهریور ماه در پایتخت قزاقستان برنامه ریزی شده، بسیار مهم است.
 
مذاکرات آستانه که راهبرد آن دی ماه سال گذشته در نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اعلام شد، رویداد همگرایی سه کشور برای کاهش دامنه درگیری ها، توافق جمعی مبارزه با تروریسم و همچنین برقراری آتش بس فراگیر در سوریه (از 10 دی ماه 95) را در پی داشت که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تائید شده است.
 
روند مذاکرات چندجانبه سوری آستانه که بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، برای نخستین بار مذاکره مستقیم نمایندگان دولت قانونی سوریه و معارضان مسلح را در پی داشت و همچنین سبب برقراری آتش بس تقریبا فراگیر و پایدار مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل در این کشور شده است.
 
ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.
 
توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.
 
ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش، فعالیت ایستگاههای بازرسی و گذرگاهها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از دیگر تدابیر پیش بینی شده است.
 
بنا به این تفاهم نامه، همه تدابیر لازم در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گرفته می شود و همزمان مبارزه با داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و تلاش ها برای پیوستن گروههای معارض به آتش بس نیز ادامه می یابد.
 
گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.
 
این اقدام های ضدسوری سبب تشکیل دهها گروه تروریستی شد که افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو کشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی ادامه می دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°