گفتگوی 18:30/ اشتغال زایی مهمترین رویکرد کمیته امداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:52 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۴۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۴
به گفته کمیته امداد، در صورت تصویب لایحه یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی و تخصیص 30 درصد آن، 82 هزار نفر وارد بازار کار می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ﻣﻨﻮﭼﻬﺮ ﺭﺯﻣﺠﻮ قائم مقام ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﻣﺪﺍﺩ با اشاره به اینکه لایحه یک و نیم میلیارد دلاری به پیشنهاد دولت مطرح و با هدف اشتغال زایی پایدار در روستاها، مناطق عشایر نشین و شهرهای زیر 10 هزار نفر تعریف شده است گفت: براساس هم اندیشی های صورت گرفته 5 هزار میلیارد تومان آن از طرف صندوق توسعه ملی و 5 هزار میلیارد تومان دیگر از طرف بانک های عامل کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاوزی و صندوق کارآفرینی امید و جمعا 10 هزار میلیارد تومان تامین و با هدف اشتغال روستائیان به متقاضیان پرداخت می شود.
 
گفتگوی 18:30/ اشتغال زایی به سبک کمیته امداد

او با بیان اینکه این لایحه با هدف بست و گسترش اشتغال های کوچک تعریف شده است، گفت: برای هر طرح حداکثر تا 5 میلیارد پرداخت می شود که البته قرار است نحوه پرداخت و چگونگی اجرا اعطای این تسهیلات در آئین نامه اجرایی مشخص شود، کمیته امداد تاکید داشته است که حداقل 30 درصد از این منابع به مناطق محروم تعلق بگیرد که این رقم معادل 1500 میلیارد تومان تخمین زده می شود که همین میزان هم از طرف کیمته امداد تامین می شود و می تواند برای 82 هزار نفر اشتغال زایی کند.

رزمجو با بیان اینکه بوم گردري صنایع دستی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و دامپروری از جمله اموری است که این اعتبارات به آنها تعلق می گیرد، افزود: متقاضیان دریافت این تسهیلات باید صاحب طرح توجیهی باشند و حتی محل و شکل اجرای طرح هم باید مشخص باشد تا بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

به گفته رزمجو کمیته امداد در سال های اخیر و براساس اسانامه سال 94، بحث توانمندی مددجویان را دنبال می کند که برای نیل به این هدف هرساله برنامه ای منظم را برای اشتغال زایی پایدار مددجویان دنبال می کند.

او با بیان اینکه در سال 96 قرار است 3100 میلیارد تومان اعتبار در زمینه اشتغال مددجویان پرداخت شود، افزود: 60 درصد از نیازمندان عضو کمیته امداد در روستاها زندگی می کنند لذا برای این لایحه یک و نیم میلیارد دلاری از قبل روستائیان آموزش دیده که نزدیک به 320 هزار نفر هستند را شناسایی و حتی طرحی که قرار است اجرایی کنند را برایشان مشخص کرده ایم.

قائم مقام ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﻣﺪﺍﺩ با بیان اینکه محرومیت با عدم درآمد رابطه مستقیمی دارد گفت: استمرار محرومیت موجب هجوم مددجویان به کمیته امداد می شود لذا اشتغال زایی این روند را کند و عملا محرومیت زدایی را ریشه کن می کند، بنابراین این لایحه در همین راستا تعریف می شود.

به گفته رزمجو بحث اشتغال زایی مهمترین رویکرد کمیته امداد است بطوری که تنها در سال گذشته نزدیک به 150 هزار نفر از کسانی که وام گرفته بودند به خودکفایی رسیدند و از پوشش کمیته امداد خارج شده اند.

قائم مقام ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﻣﺪﺍﺩ در ادامه گفت: امسال با ایجاد 140 هزار فرصت شغلی 100 هزار نفر از پوشش کمیته امداد خارج می شوند، ما علاوه بر توانمندی خانوارها، بحث خروج مددجویان از کمیته امداد را دنبال می کنیم تا به خودکفایی برسند و از محرومیت نجات پیدا کنند.

او با بیان اینکه کمیته امداد تا زمانی که از امنیت شغلی این مددجویان مطمئن نشود آنها را از پوشش حمایتی کمیته امداد خارج نمی کند گفت: هر کسب و کاری که در کشور راه اندازی می شود باید براساس یک مدل شکل بگیرد، مدل اشتغال امداد اینگونه است که افراد ابتدا استعداد یابی می شوند در مرحله بعد با کمک مشاور، شغلی که علاقه و توان انجامش را دارند معلوم شده و در نهایت آن شغل به مددجو پیشنهاد می شود، در صورت نیاز به آموزش، آموزش های لازم به مددجو داده می شود زیرا ما معتقدیم آموزش هزینه نیست، ما ارتباط خوبی با وزارت کار داریم، ما سال گذشته 70 هزار نفر را آموزش مهارتی دادیم و در کلیه عرصه ها از جمله آی تی، صنعت و غیره آموزش های لازم را به مددجویان دادیم.

به گفته رزمجو این آموزش ها زنان، مردان، سرپرستان و نیز فرزندان مددجویان را شامل می شود، این مهارت آموزی ها متناسب با نیاز بازار و بلاعوض است.

او افزود: توسعه بیمه های اجتماعی طرح دیگری است که کمیته امداد دنبال می کند، به این صورت که کلیه مجریان طرح های اشتغالی را بیمه می کنیم، کمک به بازاریابی و فروش را هم با هدف پایدارسازی اشتغال مددجویان دنبال می کینم.

به گفته قائم مقام ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﻣﺪﺍﺩ، کلیه وام های کمیته امداد قرض الحسنه است، وام اشتغال 50 میلیون تومان است که در موارد خاص تا 100 میلیون تومان هم پرداخت می شود.

 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°