تیتر امشب/ ارزیابی مثبت 3 فراکسیون از وزرای پیشنهادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:28 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۳۴۴۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۳
فراکسیون های ولایی، امید و مستقلین مجلس فی المجموع تغییراتی که در کابینه دوازدهم صورت گرفته است را گامی مثبت در جهت تشکیل کابینه مطلوب تر می دانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد دهقان عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: اول این هفته هجده کمیسیون فرعی در مجلس تشکیل شد برای بررسی از منظر توانمندی، پاکدستی و سلامت افرادی که برای پست وزرات معرفی می شوند.
 
 تیتر امشب/ کابینه دوازدهم کابینه متوازن و کارآمد تر خواهد بود
دهقان گفت: در جلسه دیروز و امروز فی المجموع تغییراتی که در کابینه صورت گرفته را مثبت و یک گام به جلو می دانیم البته اشکالاتی هم وجود دارد که برطرف خواهد شد. وی افزود: همه نمی توانیم با هم نظرات یکسانی داشته باشیم و هرنماینده باید نظر خود را بدهد و همه ما اصولا باید به دولت کمک کنیم.
 
عضو فراکسیون ولایی گفت: نقدهایی که به کابینه یازدهم صورت گرفت اصل ایرادات بر ناکارآمدی ها است. وی افزود: البته اگر تغییرات در تشکیل کابینه دوازدهم بشتر بود کابینه مطلوب تر می شد.
 
دهقان عضو فراکسیون ولایی در ادامه گفت: وزیری که انتخاب می شود نباید مجموعی از منافع را برای خود تبانی کرده باشد. وی گفت: طبق فرمایشات رهبر انقلاب افرادی که می خواهند در جامعه مسئول شوند باید از افراد متوسط جامعه باشند بنابراین افرادی که ثروت زیادی دارند نمی توانند کارآمد باشند. همچنین افرادی که از حوزه های نامرتبط انتخاب می شوند نیز نمی توانند کارآمدی مطلوبی داشته باشند.
 
عضو فراکسیون ولایی ادامه داد: در بررسی های انجام شده تغییرات تا به الان مثبت است اگر دولت ایستایی را هم تبدیل به پویایی کند مطلوب تر خواهد شد. 
 
وی گفت: کابینه دوازدهم به سن اعتدال نزدیک تر شده است و تا حدی جوان تر شده که این هم می تواند نکته مثبتی در کابینه دوازدهم باشد.
 
دهقان گفت: الان فرصتی است که دغدغه نمایندگان مطرح شود. وزیری هم که می تواند انتخاب شود باید نقاط قوت و ضعف وی شناسایی شود و تاکید شود که در جهت رفع نقاط ضعف تلاش شود.
 
عضو فراکسیون ولایی افزود: هر دوره تلاش مجلس این است که دولت از ایستگاه مجلس حرکت کند. عقل جمعی در مجلس می گوید سعی بر این باشد که اکثریت رای بیاورند و کابینه کار را سریع تر شروع کند. وی گفت: در حال حاضر اختلاف سیاسی با دولت نداریم فقط کابینه از نظر کارآمدی و سلامت بررسی خواهد شد. 
 
 وکیلی از فراکسیون امید مسیر حرکتی کابینه دوازدهم را دو قدم به جلو تشریح کرد و گفت: البته شرایط مطلوب حرکت چند قدمی به جلو بود اما در مجموع رویکرد کنونی کابینه دوازدهم خوب ارزیابی می شود.

او افزود: از سوی دیگر باید شرایط کنونی دکتر روحانی را برای مردم تشریح کرد تا با تبیین محدودیت های موجود، مردم با ایشان همراهی بیشتری داشته باشند.

وکیلی با اشاره به تحقق وعده انتخاباتی دکتر روحانی در مورد تغییر 50 درصدی کابینه دوازدهم گفت: ما در حال حاضر شاهد تغییر 50 درصدی در کابینه دوازدهم هستیم اما سوال این است که این تغییرات تا چه میزان می تواند مسیر دولت را هموار کند و این تغییرات تا چه اندازه پاسخگوی مطالبات مردم خواهد بود؟
تیتر امشب/ ارزیابی مثبت 3 فراکسیون از وزرای پیشنهادی
به گفته وکیلی آمایش قومی، فکر و جنسیتی شاخصی کلی برای کارآمدی کابینه به حساب می آید. او افزود: ما علاقمند بودیم زنان سهمی بیشتر در کابینه دوازدهم داشته باشند چرا که اگر این تغییرات ناظر به سه اصل آمایش قومی، فکر و جنسیتی باشد خروجی برون داد آن قابل توجه و مطلوب تر خواهد بود.

او رنگ این کابینه را نسبت به کابینه یازدهم، به دکتر روحانی نزدیک دانست و افزود: ترکیب این کابینه نشان می دهد که بسیار بی حاشیه است.

وکیلی عضو فراکسیون امید گفت: وزرا در کمیته ها بر اساس صلاحیت ها بررسی می شوند و مجموعه ارزیابی ها عرضه می شود. وی افزود: وزرا در جلسات کمیسیون ها پاسخ گوی شبهات خواهند بود.
 
عضو فراکسیون امید درباره سن کابینه نیز گفت: به لحاظ سمبلیک سن افراد رعایت شده اما از نظر رویکردی هنوز نمی توان نظر داد اما با همین تغییرات میانگین سن نسبت به مبدا در مقایسه با کابینه یازدهم جوانتر نیست بلکه یک سال هم پیرتر شده است اما اگر کابینه انرژیک و با پشتکار باشد مطلوب تر خواهد شد.
 
وکیلی در ادامه افزود: برای پیش داوری زود است اما احتمالا 3 تا 4 وزیر بر اساس حساسیت کارکرد و حوزه کاری آنها توقفی وجود داشته باشد. وی گفت: یکی از انتظارات این است که ما سه فراکسیون می توانیم توافق کنیم که وزرا را با شرط معرفی همکارانشان مورد بررسی قرار دهیم.
 
وکیلی گفت: وزیر پیشنهادی علوم بر اساس بیانات رئیس جمهور بسته به ملاحظات شخصی اسرار به انصراف داشته اند بنابراین آقای رئیس جمهور برای اینکه زمان را از دست ندهد 17 وزیر را به مجلس معرفی کردند و احتمالا تا فردا وزیر هجدهم معرفی خواهند شد.
 
وی گفت: برای وزارت آموزش و پرورش به دلیل سطح مطالبات فرهنگیان و دو ناکامی در دولت یازدهم احتمالا با چالش مواجه خواهیم بود چون حساسیت فرهنگیان بالاتر رفته است. 

جلالی از فراکسیون مستقلین و مهمان تلفنی برنامه درباره کابینه دوازدهم گفت: کابینه دوازدهم امروز معرفی شد اگرچه پیش تر گمانه زنی هایی در این زمینه شده بود به هر حال ما از فردا، وزرای پیشنهادی را مورد ارزیابی قرار می دهیم.
 
تیتر امشب/ کابینه دوازدهم به رنگ روحانی
او با بیان اینکه کابینه دوازدهم، کابینه متوازنی است که می تواند مسیر دولت دوازدهم را به سوی اعتدال و عقل گرایی حرکت دهد گفت: کلیت کابینه دوازدهم مورد تایید است اگرچه نمی توان در مورد اعضای پیشنهادی به طور قطع این حرف را زد زیرا باید دید وزرای پیشنهادی چه برنامه برای وزرات پیشنهادی خود ارائه می دهند.

او افزود: ما نتوانسته ایم جمعیت نخبه ای را در حوزه های مختلف سیاسی پرورش دهیم تا در کابینه جایگاهی داشته باشد لذا با توجه به حساسیت های موجود منطقه ای، دیگر جایی برای ریسک باقی نمی ماند لذا به نظر می رسد تغییر 50 درصدی در این کابینه، تدبیری هوشمندانه باشد.

جلالی افزود: ما در کابینه یازدهم شاهد نزاع داخلی در درون کابینه بودیم که باعث شد تا مطالبات مردم به حاشیه رود لذا با توجه به ترکیب کابینه پیشنهادی، کابینه دوازدهم بی حاشیه به نظر می رسد موضوعی که می تواند برای مردم امیدبخش باشد.

جلالی در ادامه گفت: به نظر می رسد به جای حاشیه سازی باید به دولت دوازدهم کمک کرد، بخش جنسیتی هم موضوعی است که شخص رئیس جمهور می تواند در پست های دیگر جبران کند زیرا زنان بخش مهمی از جامعه ما به حساب می آیند و نباید به فراموشی سپرده شوند.
 
وی افزود: کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم جوانتر شده است اما انظار این است که جوان تر ها بیشتر وارد صحنه شوند. وی گفت: کاری که آقای روحانی می تواند انجام دهد بهتر است جوانانی هم در سطوح معاونین وزرا قراردهند تا کابینه جوان تر شود. بهترین پیشنهاد این است که تیمی را قرار دهند تا جمعیتی از جوانان کشور را به کار گیرند و با ارتقا در دوره 4 ساله در کابینه سیزدهم نیز بر اساس کارآمدی مشغول به کار شوند. افراد تکراری انگیزه شان نیز کمتر می شود. انگیزه کار در افراد جوان بیشتر است.
 
جلالی تاکید کرد: ساز و کار به گونه ای باشد که کابینه جوان تر باشد. نقاط قوت و ضعف برنامه ها بررسی خواهد شد و پرسش ها نیز حول همین برنامه های وزرا باشد. مجلس هم در انتخاب وزرا منتقد گونه برخورد خواهد کرد و بر اساس دلسوزی برای کشور وزرا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. وزرا باید مورد بازخواست جدی قرار بگیرند اما هم مجلس هم دولت باید همت جدی برای برطرف کردن مشکلات داشته باشند.
 
وی افزود: همه فراکسیون ها بر روی مطالبات مردم و همگرایی در اصول اساسی مملکت تاکید دارند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°