تحت‌الشعاع قرار گرفتن مصالح و منافع ملي به ضرر ملت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:24 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۶۶۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱
رئیس مجلس با تاکید برلزوم توجه رسانه‌ها به اولویت‌ها و منافع ملی کشور، گفت: نباید برخی مصالح و امنیت ملی کشور تحت الشعاع کشمکش‌های سیاسی قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علي لاريجاني به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار عصر امروز (چهارشنبه، 18 مرداد) با خبرنگاران پارلماني ديدار و گفتگو كرد.

او با اشاره به اينكه خبرنگاران همكاري موثري براي ارائه اطلاعات به مردم دارند، گفت: در خصوص ارائه اطلاعات نبايد گاهي اوقات برخي مشكلات اوقات خبرنگاران را تلخ كند و فعالان اين عرصه بايد صبور باشند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه ترديدي در جايگاه و تأثيرگذاري خبرنگاران در راستاي تصميم گيري‌ها در كشور وجود ندارد، افزود: قدر و منزلت كار خبر كمتر از بخش حكمراني نيست و ضلع مهمي براي سامان دادن به امور تلقي مي‌شود.

او با بيان اينكه اطلاع‌رساني در بخش‌هاي مختلف اعم از اقتصاد، سياست و فرهنگ اهميت دارد، گفت: البته شايد مسائل اقتصادي براي برخي مهم باشد و براي برخي ديگر ساير حوزه ها اما بايد عنوان كرد كشورهايي كه جنس مردم سالاري دارند در خصوص ارتباط با مردم بايد سامان داشته باشند.

رسانه ها بايد به اولويت‌هاي كشور توجه كنند
آقاي لاريجاني با اشاره به اينكه رسانه‌هاي مكتوب و ديداري در حضور 73 درصدي مردم در انتخابات نقش و تأثير جدي داشتند، افزود: البته رسانه ها بايد به اولويت‌هاي كشور توجه كنند زيرا برخي امور جذابيت‌هاي آني دارد ولي معلوم نيست براي مردم خاصيتي به همراه داشته باشد؛ شايد گاهي اوقات تصويري را شكار كنيم  و سرگرمي براي مردم فراهم شود اما مسئوليت افراد مقابل چنين مسائلي چيست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه كشورمان در مسائل اقتصادي با چالش‌هايي رو به روست و اين چالش‌ها به هم تنيده است، گفت: با توجه به اينكه كابينه جديد معرفي شده است اما قرار نيست اين كابينه، انقلابي در مسائل اقتصادي ايجاد كند مگر اينكه همكاري در همه حوزه‌ها وجود داشته باشد از اين رو بايد اراده ملي ايجاد شود براي مثال اگر در شرايط فعلي عنوان مي شود بايد به توليد داخلي توجه كنيم و اين موضوع بارها ازجانب مقام معظم رهبري و دولتمردان عنوان شده است، رسانه‌ها بايد موانع توليد را برشمرند تا دولتمردان متوجه آنها شوند.

او در ادامه افزود: رسانه‌ها بايد كارآفريني‌هايي را كه با فناوري جديد ايجاد مي‌شود و از جمله كارهاي جذاب به مردم معرفي كنند تا نشاط كاري در مردم به وجود آيد و اين امر هم اكنون ضرورت دارد.

رئيس قوه مقننه ضمن توصيه به رسانه‌ها مبني بر اولويت بندي در توجه به موضوعات مخلتف گفت: در نگاه كلي به رسانه‌هاي كشور گاهي مسائل سياسي يا داخلي بر موضوعات ديگر سايه مي‌اندازد كه اين موضوع دور از مأموريت رسانه‌ها و در ذهن مردم خيلي جزئي است.

آقاي لاريجاني با يادآوري سفر خود به كشور ژاپن و توجه مردم اين كشور به توليدات داخلي‌شان افزود: يكي از مسئولان كشور ژاپن گفت كه ما به مردم ياد داده ايم اولين چيزي كه از بازار خريد مي‌كنند توليد ژاپني باشد لذا رسانه‌ها بايد توجه به توليد داخلي را در افكار عمومي جامعه نهادينه كنند و راهي جز اين وجود ندارد زيرا اگر مسئولان چندين بار در اين خصوص حرف بزنند باز هم نياز به ايجاد همدلي با مردم است.

او با اشاره به اينكه بر اساس آمارهاي ستاد مبارزه با قاچاق كالا واردات كالاي قاچاق از  25 ميليارد تومان به حدود 12 تا 13 ميليارد تومان كاهش يافته است، گفت: كالاي قاچاق كمر توليد را مي‌شكند و مردم بايد بدانند كه چنين كالاهايي را نبايد بخرند و اين مهم جز با همكاري رسانه‌ها و ايجاد اراده ملي محقق نخواهد شد.

رئيس قوه مقننه با اشاره به اينكه هم اكنون مصرف انرژي در كشورمان نسبت به اروپا سه برابر است، افزود: چرا بايد سرمايه‌گذاري كلاني انجام دهيم و انرژي با قيمت را به راحتي مصرف كنيم؟ از اين رو چنين سبك زندگي نادرست است.

تحت‌الشعاع قرار گرفتن مصالح و منافع ملي به ضرر ملت است
آقاي لاريجاني با اشاره به اينكه با وجود مردم سالاري در كشور و فعاليت جناح‌ها و رسانه‌هاي مختلف دليلي وجود ندارد كارهايي كه جنبه ملي دارند در درگيري‌هاي جناحي شهيد شوند، گفت: تحت‌الشعاع قرار گرفتن مصالح و منافع ملي به ضرر ملت است و موجب خسران مي‌شود.

او با بيان اينكه در صحنه بين‌المللي اصرار مبني بر اين است كه ايران كشوري منزوي است، افزود: كمتر از يك ماه دعوتنامه‌هاي مراسم تحليف رياست جمهوري به كشورهاي مختلف ارسال شد و بر اساس آن حدود 105 هيئت عالي رتبه با 500 نفر اعضا در سطوح بالا در مراسمي كه سطح داخلي داشت حضور پيدا كردند كه اين خود داراي پيام مهمي بود و پاسخ عملي به كساني كه اذعان مي‌كردند ايران منزوي است.

مراسم تحليف رياست جمهوري وجهه قدرت و نفوذ ايران را نشان داد
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه حضور هيئت‌هاي مختلف در مراسم تحليف رياست جمهوري اقدام مهمي بود و مكمل انتخابات تلقي مي‌شد، افزود: حضور 73 درصدي مردم در انتخابات نشان‌دهنده تثبيت مردم سالاري در داخل كشور بود و حضور هيئت‌هاي خارجي در مراسم تحليف رياست جمهوري نيز وجهه قدرت و نفوذ ايران را نشان داد اما اين در حالي است كه چند ساعت بعد رسانه ملي برنامه ميزگردي درخصوص تحليل كابينه آينده دولت پخش كرد، در حالي كه آيا اين مراسم اهميت دوچنداني براي پرداختن به آن نداشت؟

او با اشاره به اينكه 27  هيئت خارجي از آسيا، 14 هيئت از شمال و شرق اروپا، 15 هيئت از غرب اروپا، 8 هيئت از امريكاي لاتين، 37 كشور از امريكاي شمالي و 33 كشور عربي و افريقايي در مراسم تحليف رياست جمهوري حضور داشتند، گفت: اين حضور حركتي باارزش بود و در اين ميان 10 هيئت از سازمان‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي نيز در مراسم مذكور حضور داشتند كه به نوعي مانور بسيار جدي براي نشان دادن اينكه ايران در قلوب ملت‌ها و دولت‌ها بزرگ است، تلقي مي‌شد. حال توجه به اين موضوعات مهم بود يا يك عكس و سهل‌انگاري يك نماينده كه رسانه‌ها بايد به ابراز علاقه مندي دولت‌ها براي حضور در كشورمان مي‌پرداختند؟

آقاي لاريجاني ضمن تأكيد بر اينكه طي سال‌هاي گذشته بارها مشاهده شده است كه منافع ملي در كشمكش‌ها ذبح مي‌شود، افزود: در پرداختن به مسائل گوناگون بايد به منافع و امنيت ملي كه داراي ارزش بسيار است توجه كرد و آنها را تحت الشعاع قرار نداد.

او با اشاره به اينكه اطلاعات مردم از مسائل قانوني كم است، گفت: رسانه ملي و رسانه‌هاي مكتوب بايد به افزايش سطح اطلاعات مردم از قانون توجه و اقدام كنند اگر مردم مسلط به قانون نشوند امور به درستي پيش نمي‌رود و فقط خودشان را به دردسر مي اندازند از اين رو در زمان تصويب قانون اين مباحث براي مردم توصيف شود.

رئيس مجلس شوراي در خصوص جايگاه رسانه‌ها در آينده افزود: اميدوارم هر چه سريع تر رسانه‌ها به جايگاه حقوقي كه در شأن آنهاست، دست يابند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°