گفتگوی 18:30/ الزامات ساماندهی فعالیت در شبکه های اجتماعی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:58 - دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۶۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷
ساماندهی کسب و کار در فضای مجازی نیاز به نظارت دارد و درگاه های واسط در ساماندهی شبکه های اجتماعی نقش خوبی می توانند ایقا کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا الفت نسب دبیر انجمن کسب و کارهای اینترنتی درباره آمار 300 هزار فروشنده که در فضای مجازی فعال هستند، گفت: آمارهای مختلفی در سال های اخیر اعلام شده که فکر نمی کنم آمار دقیق باشد چون تخمین است و جای دقیقی ثبت نشده است این آمار دقیق نیست.
 
 گفتگوی 18:30/ الزامات ساماندهی فعالیت در شبکه های اجتماعی
وی در مورد اینکه چه فرقی بین انجمن کسب و کارهای اینترنتی و فروشندگان فضای مجازی وجود دارد، گفت: مشکل عمده ما ممیز کردن کسب و کارهای اینترنتی است با فروشندگانی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند.
 
وی گفت: در حال حاضر 20 هزار کسب و کار اینترنتی داریم که نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کرده و در حال فعالیت هستند. نماد هویت این ها را بررسی کرده و هر سه ماه یک بار فعالیت شان را چک می کند. این ها تعدادی کارمند داردند و فضایی دارند که مشغول به کار هستند. این ها مالیات پرداخت می کنند و بیمه پرداخت می کنند در صورتیکه فروشندگان فضای اجتماعی صرف داشتن یک شماره موبایل می توانند فعالیت کنند و غالبا این هزینه ها را نیز ندارند.
 
الفت نسب در ادامه گفت: برای فروش اینترنتی باید نماد اعتماد بگیرند که فرایند دریافت مجوز فرایند سخت گیرانه و طولانی است. اداره مالیات ورود کرده و با توجه به خلا قانونی در به رسمیت شناختن فعالیت های اینترنتی این ها مشکلاتی است که در فضای کسب و کار فروش اینترنتی وجود دارد.
 
وی گفت: موضوع اصلی این است که  دید اشتباهی در اصناف به وجود آمده است که گفته شده کسب و کار اینترنتی در حال فروش کالای قاچاق هستند. در بررسی های انجام شده مشخص شده که فروش اینترنتی با مجوز است و کالای قاچاق نیست اما در شبکه های مجازی محصولات قاچاق را به راحتی به فروش می رسانند و می تواند کلاهبرداری هم انجام شود. 
 
 الفت نسب درباره ساماندهی فعالیت در شبکه های اجتماعی گفت: ما معتقدیم که این افراد باید ساماندهی شوند و هویت افرادی که در این شبکه ها کار می کنند شناسایی شود که درگاه های واسط نقش خوبی می توانند داشته باشند.
 
 وی گفت: بانک مرکزی در این راه باید نقش خوبی ایفا کند و می توان با حمایت بخش خصوصی ساماندهی را به خوبی انجام داد. وی گفت: توقع ما از دولت این است که دولت نقش نظارتی داشته باشد و خود کسب و کارها می توانند فعالیت داشته باشند چرا که اتحادیه کسب و کارهای مجازی نیز در حال راه اندازی است.
 
الفت نسب گفت: اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی قرار است تشکیل شود و 200 کسب و کار اینترنتی در کشور جواز کسب و کار دارند و خودشان صاحب این اتحادیه خواهند شد. وی گفت: اگر دولت با بخش خصوصی فعالیت داشته باشد تشکیل اتحادیه سریعتر انجام خواهد شد.
 
وی افزود: این اتحادیه قرار است تسهیل گر کسب و کارهای اینترنتی باشد و  اینکه تعاملات خوبی با بخش اصناف سنتی داشته باشد. البته بهتر است این کار با کمک بخش خصوصی انجام گیرد.
 
اسکویی قائم مقام مرکز تجارت الکترونیک نیز در گفتگوی تلفنی درباره آمار فروشندگان فضای مجازی گفت: فروشنده هایی که در فضای مجازی فعالیت می کنند آمار متفاوتی دارند که تا 100 هزار تا 150 هزار حتی تا 200 هزار تا برآورد می شوند که این آمار نیز در حد حدس و گمان است.
 
 گفتگوی 18:30/ الزامات ساماندهی فعالیت در شبکه های اجتماعی
وی گفت: بیشتر اینها کالاهای دیجیتالی مثل موبایل و تلویزیون می فروشند. وی گفت: تا زمانی که ساماندهی کسانی که از طریق درگاه واسط فعالیت می کنند تکمیل نشود نمی شود برآورد دقیق از تعداد فروشندگان و کالایی که به فروش می رسد داشت.
 
وی گفت: ساماندهی باید از طریق مرکز توسعه تجارت الکترونیک انجام شود. سال گذشته نیز دستورالعملی برای همین موضوع تدوین شده است. کار ثبت نام افرادی که از طریق درگاه واسط فعالیت می کنند آغاز شده است . برخی افراد هم فروشگاه را معرفی کرده اند و کار ارزیابی شروع شده است.
 
وی افزود: از سال 89 ساماندهی فروشگاه های اینترنتی آغاز شده است. وی افزود: از طریق ساماندهی افرادی که در درگاه واسط فعالیت می کنند می توانیم به ساماندهی افرادی که فروشنده در فضای مجازی هستند برسیم ولی مستقیم نمی توانیم اینها را ساماندهی کنیم چون ابزارهایی که استفاده می کنند را نمی توانیم داشته باشیم که به صورت دقیق ساماندهی را انجام دهیم.
 
 اسکویی گفت: یکی از مشکلات مالیات است. با سازمان مالیات وارد مذاکرات شده ایم که امیدواریم به نتایجی برسیم. موضوع دیگر این است که افراد جوان در حال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند و در این راه شکست نیز دور از انتظار نیست بنابراین سعی داریم تعدادی کسب و کارها را به عنوان نوپا شناسایی کنیم تا با حداقل هزینه کسب و کار را شروع کنند و به مرحله ای از کار که رسیدند مانند بقیه رفتار کنیم و در این راه از جوانان حمایت کنیم.
 
 وی در ادامه افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیک هم به شورای عالی فضای مجازی هم به دادستانی که کارگروه مصادیق مجرمانه را برای کسانی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند تشکیل داده اند، درخواست اجازه ساماندهی کرده ایم که حتی اجازه ساماندهی را نداده اند. وی گفت: ما حاضر به ورود هستیم تا این حوزه را نیز مانند کسب و کار اینترنتی ساماندهی کنیم.

خانم اسکویی ادامه داد: تشکیل اتحادیه کشوری کسب و کار اینترنتی از سال 90 شروع شده بود و بخاطر مقابله بخش سنتی به تاخیر افتاده است. بخش خصوصی باید همکاری کند و ساماندهی با کمک بخش خصوصی صورت گیرد.
 
وی درباره تشکیل و فعالیت اتحادیه کشوری افزود: تا 26 مرداد مهلت ثبت نام است و قرار است در شهریور اتحادیه کشوری کسب و کارهای انیترنتی شروع به کار کند. 
 
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°