گفتگوی 18:30/ برای برون رفت از بحران آب چه باید کرد؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:26 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۳۸۸۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
وزرارت نیرو برای مدیریت بحران آب در کشور در هر سه زمینه بهره وری و هزینه آب، عدالت و توزیع عادلانه و پایداری تمهیداتی اندیشیده است اما موفقیت آن بستگی به اهتمام و توجه همه دستگاه های اجرایی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مرتضی موسوی مدیر کل حوزه های آبریز کشور با اشاره به پایین بودن ارزش اقتصادی آب در کشور گفت: ارزش اقتصادی آب به ازای محصولات کشاورزی در ایران 20 سنت و در جهان 1 دلار است.

او افزود: از نظر بهره وری در تولید محصولات کشاورزی نیز به ازای استفاده از یک متر مکعب آب بیش از 2 کیلو محصول کشاورزی بدست می آید که این میزان در ایران 1.2 کیلوگرم است.

مدیر کل حوزه های آبریز کشور افزود: بهره وری و هزینه آب، عدالت در توزیع منابع آب بین ذی نفعان و پایداری سه اصل مهم در مدیریت منابع آبی است.

او با اشاره به اینکه بهره وری از منابع آبی در کشورما پایین است گفت: متاسفانه ما ارزش اقتصادی آب را رعایت نمی کنیم و آب را با بهای حداقلی در اختیار کشاورزان قرار می دهیم.

مدیر کل حوزه های آبریز کشور ادامه داد: متاسفانه در کشور بازار آب وجود ندارد و قیمت آب بها به صورت درصدی از محصول در نظر گرفته شده بطوری که در شیوه آبیاری سنتی 1 درصد محصول و در شیوه های مدرن 3 درصد محصول لحاظ می شود، اما در دنیا به این صورت است که کشاورز به این موضوع فکر می کند که چه محصولی را بکارد تا با توجه به پرداخت آب بها محصول نهایی برایش سودآور باشد.

موسوی با بیان اینکه موضوع آب در حوزه کشاورزی یک حوزه فرابخشی است و به دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی محدود نمی شود گفت: این دو وزارتخانه برنامه هایی را برای کشاورزی پایدار طراحی کرده اند که اجرای آن نیازمند تامین زیرساختهاست.

مدیر کل حوزه های آبریز کشور با بیان اینکه آمارها حکایت از عبور از خط قرمز در بهره برداری از حوزه های آب ریزی در کشور است افزود: ادامه این روند می تواند خسارتهای زیادی را متوجه کشور کند لذا باید ظرفیت حوزه های آب ریز را رعایت کنیم، منابع جهانی تاکید دارند که تنها باید تا 40 درصد از این منابع برداشت کرد درحالی که در کشور ما میزان برداشت از منابع آبریز از 80 درصد گذشته است.

به گفته موسوی کشاورزی حال حاضر در کشورمان بیشتر سنتی است که برای برون رفت از بحران آب باید روش های نوین آبیاری جایگزین روش های قدیمی شود.

او افزود: در مورد دریاچه ارومیه متاسفانه میزان بهره برداری ها بیش از ظرفیت مجاز بوده است، ما باید با شرایط بارش ها مصرفمان را تنظیم می کردیم که نکردم که نتیجه آن کاهش حجم آب دریاچه است.

او با بیان اینکه در حال حاضر سقف بهره برداری برای کشاورزی، شرب و صنعت، تعیین و از سال 93 اجرایی شده است، افزود: با اجرای سقف بهره برداری از منابع آبی جلوی بدتر شدن این روند گرفته شده تا جایی که در حال حاضر سالانه 8 درصد از حق آبه به لطف تامین زیرساختها به دریاچه ارومیه بازگردانده می شود.

به گفته مدیر کل حوزه های آبریز کشور این بازنگری در سقف مصرف آب در کل کشور صورت گرفته و تنها به دریاچه ارومیه محدود نشده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°