گفتگوی 18:30/ 10 گام طلایی تا بازآفرینی بافت های فرسوده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:21 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۴۰۵۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳
به گفته ستاد ملی بازآفرینی وزارت راه و شهرسازی، 456 بافت فرسوده شهری در کشور وجود دارد که رفع آن همکاری همه دستگاه ها و طی نمودن 10 گام طلایی را می طلبد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مصطفایی مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی وزارت راه و شهرسازی در گفتگوی 18:30با ارائه توضیحی درباره ویژگی بافت های فرسوده گفت: یکی از گونه های بافت های ناکارآمد و فرسوده، بافتهایی هستند که خارج از بافت ها شهری قرار گرفته اند و با مشکلات و ناهنجاری های زیادی دست به گریبان اند.
 
گفتگوی 18:30/ 10 گام طلایی تا بازآفرینی بافت های فرسوده

او با بیان اینکه برای رفع این مشکلات در بافت های فرسوده از دهه 80 برنامه ریزی های صورت گرفته افزود: جمعیت تقریبی حاشیه نشینان در کشور 11 میلیون نفر تخمین زده می شود که اگر بخواهیم کل بافت های فرسوده، تاریخی و سکونت گاه های نا مناسب را حساب کینم این عدد به 20 میلیون نفر افزایش می یابد.

او با تعریفی از جمعیت حاشیه نشینان اجتماعی گفت: حاشیه نشینی اجتماعی به معنای تردشدگان اجتماعی هستند به این ترتیب یک چنین بافت ها ناکارآمدی عملا دچار ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی و به دنبال آن آسیب اجتماعی هستند.

به گفته مصطفایی تا کنون در کل کشور 456 شهر دارای بافت های فرسوده هستند که برای هر کدام برنامه ریزی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با تایید 175 بافتهای تاریخی فرسوده گفت: آمارها از وجود 160 شهر فرسوده در سکونت گاه های غیر رسمی نیز خبر می دهند.

او افزود: تا پیش از این دیدگاهمان درباره بافت های فرسوده توانمندسازی بود که در حال حاضر بازآفرینی این بافت های شهری را در دستور کار داریم.

مصطفایی با اشاره به عملکرد ستاد ملی بازآفرینی از ابتدای سال 94 تا کنون افزود: بزرگترین دستاورد این ستاد این بود که توانستیم همه دستگاه را بسیج کنیم تا هریک وظایف خود را برای بازآفرینی این بافت های فرسوده بشناسند، به این ترتیب ستاد ملی جریان سازی کرده است.

او گفت: ما در این ستاد شبکه سازی کرده ایم و در کنار حضور دستگاه های دولتی، NGO ها و بخش خصوصی را هم در این همکاری شریک کرده ایم.

او در ادامه گفت: نگاه ما بازآفرینی و ارتقای توانمندی اقتصادی در این بافت های فرسوده است که برای رسیدن به این چشم انداز 10 گام طلایی را تعریف کرده ایم.

به گفته مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی وزارت راه و شهرسازی استفاده مجدد از بافت های تاریخی به کمک بدنه سازی، جداره سازی و پیاده سازی ممکن است.

گفتگوی 18:30/ 10 گام طلایی تا بازآفرینی بافت های فرسوده

ایزدی دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری مهمان تلفنی برنامه با اشاره به حرکت اورژانسی ستاد برای مقابله با بافت های فرسوده شهری گفت: برنامه ما برای 544 شهر بافت فرسوده و ناکارآمد و 2700 محله بافت فرسوده در 2 بخش تعریف می شود، نخست درمان و دیگری پیشگیری است.

او افزود: هدف ما توقف رشد این بافت های ناکارآمد شهری است.

به گفته ایزدی احداث کمربند شهری و جلوگیری از مهاجرت از جمله اقدامات پیشگیرانه برای بافت های فرسوده است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری در ادامه به تسهیلات بانکی برای احیا و بازآفرینی بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: ما ترجیح می دهیم که مردم خود به ساخت و ساز رونیاورند بلکه با دریافت تسهیلات 30 تا 50 میلیون تومانی خانه های فرسوده خود را نوسازی کنند.

او افزود: براین اساس به ازای هر واحد مسکونی تا 50 میلیون تومان تسهیلات بانکی در اختیار صاحبان منازل در بافت های فرسوده قرار می گیرد.

او در ادامه به اعطای 4 نوع تسهیلات بانکی در بافت های فرسوده شهری اشاره کرد و گفت: نخست همان وامهای 30 تا 50 میلیون تومانی به صاحبان منازل فرسوده ای است که در بافت فرسوده زندگی می کنند.

ایزدی خرید مسکن از صندوق یکم با سود 8 درصد در بافت فرسوده را دومین عامل تسهیلاتی در بافت فرسوده عنوان کرد و افزود: وام صرف انبوه سازان برای تشویق بخش خصوصی سومین نوع تسهیلات در قابل تسهیلات بافت فرسوده است که مبلغ آن 1000 میلیارد تومان درنظر گرفته شده است.

او گفت: وام ودیعه مسکن برای نوسازی مسکن چهارمین وامی است که به متقاضیان در بافت فرسوده تعلق می گیرد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°