وزرای پیشنهادی، هم از برنامه ها گفتند و هم از شایعات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:25 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۲۴۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۵
حضور گزینه های وزارت در فراکسیون های مجلس؛
گزینه های پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارتخانه های کابینه دوازدهم، با حضور در فراکسیون های مجلس شورای اسلامی، ضمن تشریح برنامه های خود، به سوالات نمایندگان نیز پاسخ دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در نشست امروز وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم با نمایندگان مردم در فراکسیون های مستقلین و امید، گزینه های وزارت به برخی از شایعات مطرح شده درباره سوابق خود نیز پاسخ دادند.
از جمله اینکه،  علیرضا آوایی، وزیر پیشنهادی دادگستری درباره رابطه اش با صوفی ها و درویشان گفت: از زمانی که به عنوان گزینه وزارت معرفی شدم، مورد توجه رسانه ها قرار گرفته ام. اخیرا خود من از طریق رسانه ها متوجه شدم که درویش هم هستم!
 
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشنهادی ارتباطات هم درباره اینکه متهم به شنود از مکالمات شده، تصریح کرد: در دوران فعالیتم مسئولیت شنود را نداشتم بلکه مسئول زیرساخت های فنی ساخت تجهیزات صنایع این موضوع را بر عهده داشتم و این را افتخار می دانم.
 
توضیحات برخی از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در فراکسیون های مستقلین و امید:

علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
در این جلسه، برنامه های دهگانه وزارت تعاون و رفاه همراه با 4 سیاست کلی به نمایندگان محترم ارائه شد.
ربیعی مقابله با فقر فراگیر، بیکاری ناشی از تولید کم، رکود طولانی و تغییرات جمعیتی را از عمده موضوعات مطرح شده در برنامه خود خواند و افزود: کشور در آینده با معضلات مربوط به صندوق‌ها به عنوان یک مشکل در نظام سیاسی روبرو خواهد شد و نیز، بحث پیگیری آسیب‌های اجتماعی نیز بسیار قابل توجه است.
وی با تأکید بر تفاهم‌های صورت گرفته با رئیس جمهور در جهت رفع فقر مطلق به عنوان مهمترین برنامه‌های 4 سال آینده گفت: همچنین رفع مشکلات برای بازماندگان از تحصیل و حمایت از مسکن گروه‌های آسیب‌پذیر، افزایش چتر حمایتی برای افراد ناتوان و آنهایی که به هیچ عنوان از فرصت‌های اجتماعی برابر برخوردار نیستند نیز یکی از برنامه‌های این وزارتخانه در دولت دوازدهم خواهد بود؛ از سوی دیگر رفع مشکلات در سوء تغذیه و حمایت‌های غذایی و از همه مهمتر افزایش قدرت خرید شاغلان مانند بازنشستگان و کارگران نیز در دولت آینده پیگیری خواهد شد.
 
حبیب الله بیطرف، وزیر پیشنهادی نیرو:
وزارت نیرو در حوزه آب، برق و فاضلاب رسالت سنگینی برعهده دارد و در حال حاضر 47 درصد از جمعیت شهری و 80 درصد از جمعیت روستایی از شبکه های آبرسانی برخوردار هستند. بنابر این لازم است آب های سطحی را مهار کنیم.
بیطرف در ادامه با بیان اینکه 52 میلیارد مترمکعب در مخازن آب داریم عنوان کرد: برداشت و مصرف آب در کشور بیش از ظرفیت آب های سطحی و زیرزمینی است که به سفره های زیرزمینی فشار آورده است لذا باید برنامه تعادل بخشی به آب های زیرزمینی و راهکاری برای کاهش مصرف آب داریم.
وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه با تأکید بر اینکه آبیاری در حوزه کشاورزی باید اصلاح شود، گفت: کشت گلخانه ای باید افزایش یابد که از این طریق محصولات کم نمی شود بلکه مصرف آب کاهش می یابد.
وزیر پیشنهادی نیرو در پایان با تأکید بر اینکه برای انتقال آب باید راهکار عملی و کارشناسی به جای سیاسی داشت، اظهار کرد: در این خصوص باید واقع بینانه و با نگاه ملی عمل شود و از منافع شخصی جلوگیری شود. 

 علیرضا آوایی، وزیر پیشنهادی دادگستری:
نمایندگان بارها مطرح کرده اند که وزرای دادگستری در هیچ دوره ای از اختیار لازم برای پاسخگو بودن نسبت به عملکرد سیستم قضایی برخوردار نیستند اما با بررسی های انجام شده مشخص شد که سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان در بخش قابل توجهی پاسخ داده شده است بنابراین امیدوارم که پاسخگویی وزارت دادگستری به تعامل و همکاری منسجم میان قوای سه گانه کمک کند.
وی با اشاره به اینکه در طول 4 سال آینده به طور حتم روابط میان وزارت دادگستری و مجلس افزایش پیدا خواهد کرد، تصریح کرد: باید بتوان با افزایش تعامل ها به سوال و دغدغه نمایندگان پاسخ داد بنابراین این ظرفیت در قانون وجود داشته و هر سازمانی مکلف به پاسخگویی به نمایندگان است و امیدواریم این کار انجام شود.
وزیر پیشنهادی دادگستری در خصوص سوالی مبنی بر ارتباطش با اهل تصوف گفت: تاکنون چون در معرض چنین پست هایی قرار نداشتم چنین مسائلی نیز تاکنون مطرح نشده است اما در طی چند روز گذشته که به عنوان وزیر پیشنهادی مطرح شده ام از طریق رسانه ها متوجه شدم که درویش هم هستم!
 
حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
بدون شک برنامه این وزارتخانه در دولت دوازدهم ادامه راه طرح تحول سلامت است تا با ارتقاء آن بتوانیم خدمات مطلوب‌تری به دریافت‌کنندگان خدمت ارائه کنیم.
وی ادامه داد: همچنین به دنبال آن هستیم تا با رفع اشکالات و مشکلات طرح تحول سلامت که بخشی از آن دست دولت و مجلس است این طرح را بدون نقص اجرا کنیم.
قاضی زاده هاشمی افزود: از سوی دیگر استقرار نظام ارجاع و ارتقاء آموزش و پژوهش در قالب ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و تأمین منابع پایدار برای خدمات حوزه سلامت و مطالبه‌گری در حوزه آسیب‌های اجتماعی از دیگر برنامه‌ها وزارت بهداشت و درمان خواهد بود.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در کابینه دوازدهم یادآور شد: همچنین اجرای کامل برنامه ششم توسعه از اهداف این وزارتخانه به شمار می‌رود که در این راستا حدود 60 صفحه برنامه تقدیم کرده‌ایم و امیدواریم مورد توجه نمایندگان قرار گیرد.
وی درباره مشکل اجرای طرح تحول سلامت افزود: در ابتدا با مشکلی که مواجه شدیم آن بود که گمان می کردیم دولت در همان شروع کار بتواند یارانه نقدی را برای حدود 25 میلیون نفر حذف کند لذا یارانه غیرنقدی را تحت عنوان طرح تحول سلامت آغاز کرد بدون آن که بتواند منابع آن را تأمین کند.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان تأکید کرد: متأسفانه این شرایط در حالی ایجاد شد که یارانه نقدی حذف نشد و طرح تحول سلامت نیز شکل اجرایی به خود گرفت؛ حال سال 96 نخستین سالی است در بودجه برای بیمه سرانه دیده شده است که این موضوع در سال‌های قبل وجود نداشت.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشنهادی ارتباطات:
در این 4 سال باید خود را به استاندارد جهانی در حوزه اشتغال در بحث فناوری اطلاعات برسانیم؛ در برنامه ای که دولت تدوین کرده و به مجلس ارایه کرده و در واقع دولت تعهد  900هزار اشتغال را داشت که 100هزار شغل آن مربوط به وزارت ارتباطات است.
وی با بیان اینکه 17 درصد فارغ التحصیلان به عرصه فناوری اطلاعات و کامپیوتر اختصاص دارد، ادامه داد: ارزش این اشتغال در این جا مشخص می شود و در این باره مهاجرت ها معکوس شد؛ البته با موانع جدی در این عرصه روبرو هستیم.
جهرمی آذری با بیان اینکه سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور حدود 2 درصد است، تصریح کرد: در برنامه ششم 2 ونیم درصد دیده شده و بنا است از این میزان 2 درصد سهم فناوری اطلاعات باشد.
وی ادامه داد: برنامه اصلی ما استفاده از فرصت انقلاب دیجیتال و هدف اصلی رسیدن به اشتغال است. بخش فناوری اطلاعات بخش کوچکی از ثروت عمومی را تشکیل می دهد.
جهرمی آذری یادآور شد: اصلاح نظام های حقوقی، اطلاح نظام های حریم خصوصی، اعتماد مردم به سرویس های داخلی کشور از موضوعاتی است که نیازمند حمایت مجلس است.
وی افزود: هدف ما ایجاد اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات است و باید با نگاه توسعه ای و توجه به خطوط قرمز کشور این موضوع را مورد توجه قرار داد در این باره نیازمند حمایت ویژه مجلس به ویژه کمیسیون اجتماعی برای توسعه کسب های کارهای اینترنتی هستیم.
آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره نظرش درباره فیلتر توئیتر و فیسبوک گفت: اعتقاد به دسترسی آزاد اطلاعات داشته و با جدیت در برابر تمامی فشارهای امنیتی و قضایی برای مسدودکردن  ایستادگی کردم. در این رابطه بارها بازخواست شدم و انواع و اقسام فشارها را متحمل شدم.
وی ادامه داد: کشور به شنود نیاز دارد زیرا با موضوعات و مشکلات امنیتی روبرو است. در این رابطه شنود قانونی داریم و قانون را مجلس مصوب کرده و در ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری، تشکیلات شنود بررسی و تاکید شده که تشکیلات شنود باید در ادارات کل تمامی دادگستری ها تشکیل  و قاضی آن نیز رییس قوه قضائیه است.
آذری جهرمی ادامه داد: در دوران فعالیتم مسئولیت شنود را نداشتم بلکه مسئول زیرساخت های فنی ساخت تجهیزات صنایع این موضوع را بر عهده داشتم و این را افتخار می دانم.
وی تصریح کرد: در برابر حقوق قانونی ایستادگی کردم و مقابل بی قانونی ها ایستادم و امروزه محکوم به شکستن حریم خصوصی مردم شده ام.
وزیر پیشنهادی ارتباطات دولت دوازدهم یادآور شد: به خطوط قرمز نظام پایبندم و توسعه این حوزه و موفقیت های دولت یازدهم را مرهون حمایت های رهبری می دانم.

* مسعود کرباسیان، وزیرپیشنهادی اقتصاد و دارایی:
دولتی شدن اقتصاد، مشکل کشور است و باید در این رابطه تمهیدات ویژه اندیشیده شود و با این موضوع نمی توان جامعه را به پیش برد.
وی یادآور شد: اصل 44درست اجرا نشده و فضای کسب و کار خصوصی و اجرای درست اصل 44 در دستور کار قرار می گیرد.
کرباسیان ادامه داد در سال گذشته: گمرک نمره اول اقتصاد مقاومتی را به خود اختصاص داد و اجرای ابلاغیه رهبری برای ما حجت است.
وزیرپیشنهادی اقتصاد دولت دوازدهم، یادآور شد: یارانه هایی که در گذشته به مردم پرداخت می شد منطقی تر و هدفمندتر بود و یارانه ها باید جهت دار شده و در این رابطه باید از اقشار پایین جامعه حمایت شده و سود سهام عدالت را باید به نیازمندان اختصاص داد.
وی ادامه داد: خروج از رکود، سود بانکی، رفع مشکلات موسسات مالی در اولویت برنامه ها قرار دارد و مجلس و دولت باید در این رابطه همکاری لازم را داشته باشند؛ مشکلات گمرک بیرون از گمرک است و در این رابطه باید مشکل عوارض خروج از گمرک مدیریت شود.
کرباسیان یادآور شد: مشکلات مالیات بر ارزش افزوده باید رفع شود، عدالت توزیع باید برقرار شود و سیستم جامع مالیاتی باید در کشور به درستی اجرا شود.
این وزیر پیشنهادی افزود: نظارت ها بر گمرک باید تشدید شود زیرا برخی تخلفات در آنجا صورت می گیرد.
 
 امیر سرتیپ ستاد امیر حاتمی، وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
 در نشست با نمایندگان محترم مردم، برنامه های در نظر گرفته شده برای وزارتخانه ارائه شد و گفتگوهای بسیار مفیدی انجام شد.
 
عباس آخوندی، وزیر پیشنهادی مسکن و شهرسازی:
با توجه به سرمایه بر بودن این وزارتخانه در حوزه های ساخت مسکن، توسعه راه ها و حمل و نقل ریلی و هوایی، عمده ترین سیاست ما فراهم ساختن شرایط برای استفاده از منابع بین المللی و خارجی و نیز مشارکت بخش خصوصی است که در این باره با نمایندگان محترم صحبت کردیم.
 
محمود حجتی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی: 
نمایندگان محترم دغدغه هایی در سطح ملی دارند و نیز مسائلی را نیز در سطح منطقه خودشان پیگیری می کنند و دنبال این هستند که برنامه های دولت در باره این مسائل چیست. در این نشست سوالاتی در این باره مطرح شد و ما نیز بر اساس برنامه ای که تهیه کرده ایم پاسخ دادیم.
 
محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امور خارجه: 
عمده ترین موضوعی که نمایندگان محترم مد نظر دارند فعالیت وزارت خارجه در عرصه دیپلماسی اقتصادی است. اینکه وزارت خارجه در خدمت پیشرفت اقتصادی و معیشت مردم باشد از خواسته های مهم و به حق نمایندگان است. همچنین روابط با همسایگان نیز از موضوعات مهم مطرح شده در این نشست ها بود.
 
سیدمحمود علوی، وزیر پیشنهادی اطلاعات:
نمایندگان محترم دغدغه های به حقی دارند و مسائلی را نیز در خصوص موضوعات مختلف بیان کردند. احساس می کنم که توضیحات ما در این نشست قانع کننده بود.
 
بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت:
نمایندگان در این نشست انتظارات خود را بیان کردند که تعداد قابل توجهی از آنها، مطالبه شان این بود که باید در عقد قراردادهای بین المللی نفتی و جذب سرمایه های خارجی تسریع شود. نمایندگان در این زمینه تاکید داشتند و اعلام کرند که این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°