خودکفایی ایران در ساخت قطعات صنعت گاز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:35 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۴۰۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
به همت و توان متخصصان داخلی ، گامی بلند در ساخت و تعمیرات قطعات صنعت گاز در فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی برداشته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ، سرپرست پالایشگاه نهم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: از سه سال پیش تاکنون بیش از دو هزار و 320 قطعه در کارگاه مرکزی این پالایشگاه ساخته شده که نزدیک به یک میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای اقتصاد کشور در پی داشته است.
محمد مهدی هاشمی افزود:  هم‌زمان با تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم یا فاز 12 مجتمع گازی پارس جنوبی افزود: مهندسان و متخصصان جوان این پالایشگاه با توجه به نیازهای عملیاتی و با هدف پایداری تولید گاز زمستانی و میعانات گازی و افزایش توانایی دستگاه‌های کاربردی، دستگاه‌های ابزار دقیق و قطعات مورد نیاز واحدهای گازی مانند شیرآلات، مبدل‌های حرارتی و برج‌های تماس را مطابق با استانداردها طراحی، مهندسی و تولید کرده‌اند.

وی با تأکید بر این‌که کیفیت و ماندگاری تولیدات این کارگاه فراتر از نمونه‌های خارجی است، ادامه داد: برای نمونه تنها برای خرید یک قطعه کاربردی باید معادل 400 میلیون تومان ارز از کشور خارج می‌شد که مهندسان و متخصصان کشورمان این قطعه را با 5 میلیون تومان ساخته‌اند و با احتساب دیگر قطعات به‌میزان قابل توجهی از خروج ارز و سرمایه‌ی ملی جلوگیری شده است.

هاشمی با اشاره به استفاده از توان بومی در ساخت این قطعات اضافه کرد: بیش از 60 درصد نیروهای متخصص که آموزش عملی و کاربردی دیده‌اند، بومی استان بوشهر هستند و از توانمندی‌های بسیار خوبی برخوردار هستند.

تعمیرات اساسی بزرگترین فاز پارس جنوبی

سرپرست پالایشگاه نهم یا فاز 12 مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تعمیرات اساسی پالایشگاه نهم در دو مرحله از ابتدای تابستان آغاز شد که مرحله اول در تیر انجام گرفت و مرحله‌ی دوم از 17 مرداد در حال اجراست.
وی با اشاره به این‌که فاز 12 بزرگترین فاز پارس جنوبی و معادل 3 فاز این منطقه است، افزود: این فاز دارای 6 ردیف(ترین) شیرین‌سازی، 4 واحد بازیافت گوگرد و 3 واحد تثبیت میعانات گازی است که تعمیرات اساسی 4 واحد شیرین‌سازی خرداد انجام گرفت و 2 واحد دیگر نیز اکنون با بیش از 300 نیرو در حال اجراست و برنامه داریم در مدت یک هفته آن را به انجام برسانیم.
هاشمی بیان کرد: این تعمیرات در دو بخش تعمیر یا تعویض قطعات آسیب‌دیده و بازرسی فنیِ نگهدارنده و پیشگیرانه تجهیزات با رویکرد آماده‌سازی تجهیزات به‌صورت ایمن همراه با نظارت دقیق روزانه انجام می‌شود.
وی با اشاره به این‌که کار سخت و طاقت‌فرسای کارکنان این پالایشگاه در تابستان گرم برای پایداری گازرسانی در سرمای زمستان است، گفت: گاز شیرین پالایشگاه نهم برای مصارف خانگی و صنعت به خط 6 سراسری تزریق می‌شود.

پارسال پالایشگاه نهم کمبود ظرفیت گاز کشور را جبران کرد
سرپرست پالایشگاه نهم یا فاز 12 مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به این‌که فاز 12 در زمینی به‌مساحت 220 هکتار ساخته شده، گفت: در این پالایشگاه روزانه 85 میلیون متر مکعب گاز، 80 هزار بشکه میعانات گازی و 300 تن گوگرد تولید می‌شود که 25 درصدِ مجموع تولیدات پالایشگاه‌های پارس جنوبی است.
هاشمی اضافه کرد: پارسال 24 میلیارد متر مکعب گاز، نزدیک به 26 میلیون بشکه میعانات گازی و 89 هزار تن گوگرد در پالایشگاه نهم تولید شد و توانستیم کمبود ظرفیت گاز کشور به‌دلیل بدعهدی همسایه شمالی را جبران کنیم؛ کاری که می‌توان از آن به عنوان یکی از نمونه‌های موفق اقتصاد مقاومتی نام برد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°