تحلیف رئیس جمهور قانونی برگزار شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:11 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۷۶۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
سخنگوی شورای نگهبان گفت: حضور اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف در صورتی که حداقل اعضا نیز حاضر باشند، اشکالی ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، کدخدایی در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه برخی اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف رئیس جمهور حضور نداشتند، آیا ایراد قانونی به این امر وارد بود یا خیر؟ افزود: از 12 عضو شورای نگهبان 8 نفر در جلسه حاضر بودند.
وی ادامه داد: تحلیف از جهت قانون اساسی اشکالی نداشت و قانونی برگزار شد.
کد خدایی گفت: آن شبهه ای نیز که مطرح بود مربوط به سال 80 و به این دلیل بود که برخی اعضای شورای نگهبان از جهت حقوقی انتخاب نشده بودند اما حضور اعضای شورا در مجلس، در اصول مختلفی از قانون اساسی مانند طرح های دوفوریتی مطرح شده است. وی با بیان اینکه حضور اعضای شورای نگهبان در صورتی که حداقل آنها نیز در مراسم تحلیف حاضر باشند، اشکالی ندارد، اظهار داشت: با توجه به این موضوع و بنا بر سیاق سایر موارد ایرادی ندارد.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تعریف شورای نگهبان از رجل سیاسی گفت: در اولین جلسه ای که در خصوص این موضوع برگزار شد، گزارش هایی از مراکز مختلف و حتی آیین نامه هایی که قبلا شورا تبیین کرده بود به بحث و بررسی گذاشته شد و حدود 4 ساعت در این رابطه بررسی های لازم انجام گرفت. کدخدایی ادامه داد: البته هنوز این موضوع کامل نشده و احتمالا یک تا دو جلسه دیگر نیز این مساله را بررسی می کنیم.
وی با بیان اینکه این موضوع در دستورکار این هفته نیز قرار دارد، اظهار داشت: پس از رسیدن به نتیجه، آن را به افکار عمومی اعلام خواهیم کرد.
کدخدایی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بنا به تعریف رجل سیاسی، بانوان نیز می توانند در انتخابات شرکت کنند، گفت: همه این موارد محل بحث است و پس از رسیدن به جمع بندی اعلام نظر خواهیم کرد.
وی در ادامه نشست خبری در پاسخ به این سوال که با توجه به بار مالی مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، این بار مالی از کجا تامین می شود؟ پاسخ داد: باید مجلس این موضوع را اعلام کند. کدخدایی افزود: این مصوبه هنوز به شورای نگهبان نرسیده و ما همچنان منتظر هستیم.
وی گفت: با وصول طرح اعلام نظر خواهیم کرد.
سلفی گرفتن برخی نمایندگان با موگرینی حرکت نامناسبی بود سخنگوی شورای نگهبان گفت: سلفی گرفتن برخی نمایندگان مجلس با خانم موگرینی حرکت نامناسبی بود که امیدواریم دیگر تکرار نشود.
کدخدایی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان در جریان بررسی صلاحیت نمایندگان مجلس موضوع برخی رفتارهای نامناسب عده‌ای از نمایندگان مانند برخورد فیزیکی یکی از نمایندگان با مأمور راهنمایی و رانندگی و یا عکس سلفی گرفتن تعدادی از نمایندگان با خانم موگرینی را مورد بررسی قرار می‌دهد، افزود: بنده الان نمی توانم در این زمینه اظهارنظر قطعی داشته باشم چرا که تا کنون در شورای نگهبان بحثی در این زمینه مطرح نشده است.
وی ادامه داد: به هر حال اینگونه حرکت‌ها از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامناسب بود و همه مردم ایران و افکار عمومی انتظار دارند رفتارهای بهتری را از نمایندگان مجلس شاهد باشند و امیدواریم اینگونه رفتارها دیگر تکرار نشود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°