توجه به صنایع دانش بنیان در برنامه گزینه وزارت صنایع
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:55 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۸۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حمایت از صنایع دانش بنیان از مهمترین محورهای مطرح شده در برنامه این وزارتخانه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد شریعتمداری پس از حضور در فراکسیون نمایندگان ولایی درباره محورهای اصلی برنامه خود گفت: توسعه معادن، حمایت از تولید به ویژه در بخش کشاورزی و صنایع دانش بنیان از عمده ترین محورهای برنامه ارائه شده است.
گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت که پیش از ظهر امروز نیز در نشست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی شرکت کرده بود با اشاره به  برنامه های خود برای وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: اصول و ارزش های حاکم بر برنامه پیشنهادی بنده در چارچوب اهداف تعیین شده در سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴، سیاست های کل اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ، سیاست های کلی نظام در حوزه های مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت، برنامه دولت دوازدهم و سند برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت و الویت ما اجرای برنامه نگاه به اسناد بالادستی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه دولت برنامه کلی داد اما مجلس موضوعات مهمی را در جریان بررسی برنامه به تصویب رساند و منابع خوبی را پیش بینی کرد، افزود: این اتفاق زمینه خوبی شد تا در بودجه سال 97 در سه مجموعه صنعت و معدن در حوزه های مختلف باز باشد.

شریعتمداری تصریح کرد: اجرای برنامه بدون توجه به منابع درآمدی اصولی نیست و اگر مجلس و دولت بتوانند به تفاهم برسند می توانیم به نتایج خوبی دست یابیم.

وی ادامه داد: نمی توانیم در کار متوقف بمانیم و همچنین لکومتیوی هستیم که باید آن را در حال حرکت تعمیر کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بی برنامه کار کردن حتما اشتباه است از این رو وزارتخانه متولی برنامه ای است که باید در این 4 سال پیاده شود.

وی در خصوص طرح تفکیک این وزارتخانه گفت: این لایحه در دولت است و اگر به تصویب برسد ما به نظر دولت مخالفتی نداریم اما نظر کارشناسی بنده این است که ایجاد وزارتخانه جدید به معنای هزینه های جدید و معطل ماندن کشور خواهد بود از این رو قانون را باید اصلاح کرد.

وی تاکید کرد: برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی باید در تکنولوژی تولید تغییراتی صورت گیرد تا قیمت تمام شده محصولات کاهش یابد.

شریعتمداری افزود: باید زمینه‌های قانونی فراهم شود تا از تولیدات و صنایع داخلی حمایت‌های لازم صورت پذیرد.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه ما باید زمینه سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در کشور فراهم کنیم، افزود: با این سرمایه گذاری تولید رونق می گیرد و کالای ایرانی تولید می شود در نتیجه مردم می توانند با استفاده از کالاهای با کیفیت ایرانی را خریده و از تولید داخلی حمایت کنند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت کابینه دوازدهم در دنیا کارت های اعتباری وجود دارد که تقاضای تضمین شده در بازار را به وجود می آورد و این مسئله چیزی است که در بازار کنونی به آن احتیاج داریم و یکی از مهمترین عوامل ایجاد بازار خارجی مشوق های صادراتی است.

وی با تأکید بر اینکه در بخش تجارت و بازرگانی باید به موضوع صادرات توجه ویژه ای شود، افزود: توسعه صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق برای ما اهمیت بسیاری دارد و ما باید بتوانیم بازارهای این کشورها را به دست بگیریم.

شریعتمداری با اشاره به اینکه احیای معادن از برنامه های آینده وزارت صنعت معدن و تجارت خواهد بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از 5 هزار و 800 معدن در کشور معادن بزرگ آن کمتر از تعداد انگشتان دو دست است و بقیه معادن ما کوچک هستند که باید برای احیای آن ها برنامه ریزی کرد.
برچسب ها: صنایع
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°