لحظه به لحظه با رای اعتماد به کابینه دوازدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:46 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۹۱۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
بعد از سخنان رئیس جمهور، و طبق آیین نامه ی داخلی مجلس، نماینده های مخالف و موافق با کلیات برنامه ی کابینه ی دوازدهم، نظرات خود را پشت تریبون بهارستان بیان کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
روند بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است و مخالفان و موافقان وزرا در حال صحبت هستند.
****
محمدرضا صباغیان، نماینده بافق و مهریز مخالف وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم: اگر دزدی شددست داروغه ها را قطع کنید.

 
احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس موافق وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم: برنامه دولت هیچ مخالفتی با برنامه توسعه و اسناد بالادستی ندارد.
 
ابطحی نماینده مخالف: ترکیب تیم های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی پیشنهادی دولت دوازدهم ناهمگون است
 
 
عارف نماینده تهران موافق: از دولت باید یک صدا شنیده شود 
 
فولادگر، نماینده مردم اصفهان: مخالف
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به عنوان نخستین نماینده مخالف کابینه پیشنهادی گفت: غیر از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، متوسط سن وزیرهای پیشنهادی دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم است.
فولاد گر در مخالفت با کابینه پیشنهادی و برنامه های آن افزود: پرسش این است که آیا  رئیس جمهور ارزیابی از برنامه های پیشنهادی دارد و آیا برنامه هایی که در سال 92 تهیه کرده بودند درباره آن آسیب شناسی کرده اند؟ آیا وزرای پیشنهادی جدید با وعده های انتخاباتی آقای روحانی همخوانی دارند؟
وی گفت: ما در اقتصاد انتظار تحول داریم  برای وزارتخانه اقتصاد یکی از معاونان آقای طیب نیا معرفی شده است پرسش اینجاست که آیا انتظار تحول در همین حد در نظر گرفته شده است؟
فولاد گر با اشاره به سخنان رئیس جمهور مبنی بر وجود 5 ابرچالش همچون اشتغال، اصلاح نظام بانکی، صندوق های بازنشستگی، بودجه دولت و محیط زیست گفت: آیا کابینه پیشنهادی توان حل این 5 ابر چالش را دارد؟
وی گفت: از دولت انتظار داریم با منتقدان مهربان تر باشد و سینه باز کند برای آنها، آن هم در عمل و نه صرفا حرف، به ویژه اینکه برخی از برنامه های دولت مثل اشتغال یک میلیون نفر در سال را منتقدان مطرح می کردند اما با اتهامات پوپولیستی مورد تمسخر واقع می شدند.
این نماینده مخالف کابینه پیشنهادی گفت: انتظار بود جایگاه اقتصاد مقاومتی در برنامه های دولت بیشتر دیده شود از سوی دیگر واقعیت این است که قرار بود هیئت پیگیری روند اجرای اقتصاد مقاومتی جلسات مستمر با حضور سران قوا تشکیل دهد که فقط یک جلسه شکل گرفت.
نماینده مردم اصفهان گفت: بالاخره کابینه پیشنهادی براساس رایزنی های رئیس جمهور با سران و جریان اصلاحات و اعتدال شکل گرفته و همه آنها باید پس از چهار سال نقش خود را در تشکیل کابینه بپذیرند نه اینکه با گذشت چند سال آن را انکار کنند.
وی گفت: منتقدین انتظار حضور در کابینه را ندارند اما معتقدند دولت  حداقل به برنامه هایی که خود وعده آن را داده جامه عمل بپوشاند اگرچه در مجموع انتظار کابینه و برنامه بهتری از وزرای پیشنهادی و برنامه داده شده می رفت.
 
احمد لاشکی: موافق   
نماینده موافق با برنامه های رئیس جمهور و کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم گفت: دولت مناسب با انتظارات و تاکیدات مردم اولویت اصلی خود را در برنامه چهار ساله پیش رو رشد اقتصادی فراگیر، مستمر، اشتغال زا و ضد فقر ارائه کرده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، قاسم احمدی لاشکی در موافقت با برنامه های رئیس جمهور در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس ، تصریح کرد: رئیس جمهور زودتر از زمان قانونی دو هفته ای معرفی وزرا به مجلس، وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی کردند که من از ایشان متشکرم.
وی افزود: البته به عنوان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ایشان گله می کنم که در گذشته همیشه وزرا و مدیرانی را از وزارت علوم برای وزارتخانه ها معرفی می کردند ولی این بار چه شد که معرفی وزیر برای وزارت علوم در بین این تعداد اندیشمندان و دانشمندان حوزه مختلف دانشگاهی به تاخیر افتاد؟
نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس گفت: خدایا به همه، ما و همکاران ما کمک کن تا پای منافع ملت و کیان ایران بزرگ و نظام جمهوری اسلامی به میان می آید، قضاوت ها و داوری ها فراتر از مرزهای فکری چپ و راست ، اصلاح طلب و اصول گرا و همچنین مرزهای جغرافیایی قومیت ها باشد.
وی ادامه داد: مخالف عزیزی که فرمودند رئیس جمهور مبنا را براساس قانون قرار نداده و قانون دیده نشده است باید عرض کنم ؛ اولاً وزرا در این دوره خیلی نیاز به برنامه ندارند چرا که شما چند ماه گذشته برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور را نوشتید و دولت نیز هماهنگی های لازم را انجام داد لذا هر وزیری بر سر کار آید مبنای کار او باید بر اساس برنامه ششم توسعه باشد.
احمدی لاشکی خطاب به یکی دیگر از مخالفان برنامه های دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: عزیزی که فرمودید رعایت مسائل قانونی و امثال آن نشده است (با نشان دادن کتابچه معاونت نظارت مجلس در خصوص برنامه های وزرای پیشنهادی دولت) باید عرض کنم بر این اساس این معاونت تمام برنامه های وزرای پیشنهادی را با قانون تطبیق داده است و بر این اساس اعلام کرده است که برنامه های اعضای پیشنهادی کابینه هیچ مغایرتی با برنامه ها و اسناد فرادستی ندارد.
وی ادامه داد: بنابراین مبنایی که در برنامه ها ارائه شده صرفا قانون بوده است و برای دولت نیز فصل الخطاب قانون بوده است.
وی با اشاره به نگرانی اصلی مردم در حوزه اقتصاد و معیشت خاطرنشان کرد: نان مردم و بیکاری جوانان نگرانی اصلی مردم است لذا من اعتقاد دارم دولت مناسب با انتظارات و تاکیدات مردم اولویت اصلی خود را در برنامه چهارساله پیش رو رشد اقتصادی فراگیر ، مستمر، اشتغال زا و ضد فقر داده است.
وی افزود: این بار انسجام فکری بین دولت و وزرای پیشنهادی بیشتر شده است، هماهنگی نسبی بیشتری در روش و اجرا بین وزرای پیشنهادی وجود دارد .
نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت گفت: این بار بسیاری از نیروها از خود وزارتخانه های مربوط انتخاب شده اند  و این یعنی کارکشته اند و کار را می دانند و کارشناسند اما اینکه فقط کارشناس باشند کفایت می کند؟ نه، وزیر باید سیاست مدار باشد ، چرا؟
وی ادامه داد: برای اینکه در هیئت دولت موضوعات عام و دیگری نیز مطرح می شود که وزیر مربوط باید در خصوص چنین مسائلی نیز اظهار نظر کند اما اینکه در حوزه های تخصصی افرادی چون دکتر ظریف ، دکتر قاضی زاده هاشمی، دکتر زنگنه و وزرای آموزش و پرورش، نیرو، کشاورزی و فرهنگ و ارشاد از بدنه همان وزارتخانه هستند این یعنی کار را می شناسند و قطعا بهتر می توانند در ارزیابی ها اظهار نظر کنند.
وی با اشاره به موفقیت های چهار سال گذشته دولت آقای روحانی تصریح کرد: تا سال گذشته 20 درصد از درآمد کل نفت باید به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شد اما این بار با هماهنگی های صورت گرفته بر اساس برنامه ششم 30 درصد از کل درآمد نفتی به حساب صندوق توسعه ملی واریز شد و این یعنی به آینده و بخش های خصوصی دقیق تر توجه شده است.
احمدی لاشکی گفت: همچنین در کنترل نوسانات نرخ ارز هماهنگی صورت گرفت تا اگر این نوسانات به بیش از 7 درصد برسد، خسارت های بنگاه های تولیدی توسط دولت جبران شود .
وی در پایان خاطر نشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان طرح تحول سلامت با همین وضعیت ادامه خواهد یافت.
 
فلاحت پیشه: مخالف
نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو گفت: در مورد برنامه ششم توسعه گلایه بنده این است که در برنامه دولت خیلی با امساک از برنامه ششم نام برده شده بویژه در جایی که باید توجه می شد توجه کمتری شده است.
حشمت الله فلاحت پیشه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم به عنوان مخالف کلیات برنامه های پیشنهادی دولت افزود: ما نمایندگان با رای مان هم در ثواب فعالیت های دولت سهیم هستیم و هم احتمالا شریک جرمش خواهیم بود، بهترین اصل در تفکیک قوا این است که دو قوه براساس تعهدات مشترکشان با هم به توافق برسند و این بحث اصلی بنده است.
وی با تاکید بر اینکه به قاطبه وزیران کابینه رای اعتماد خواهد داد گفت: به عنوان موافق وزرای خارجه، راه ، دفاع، کشور ، بهداشت، اطلاعات، اقتصاد و ورزش اسم نوشته ام اما بحث بنده این است که مجلس و دولت باید خودشان را متعهد کنند که برنامه کلانی که باید شکل بگیرد در اجرای آن همکار و همراه باشند که اگر این تعهد شکل نگیرد فردا سیل تذکرات و سوالاتی است که ما در مجلس می بینیم و وقت مجلس و وزرا گرفته می شود.
نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو با بیان اینکه آقای روحانی و همکاران دولت وارث گذشتگان و چهارسال قبل خودشان هستند گفت: ما مسئولیم که سالی یک و نیم میلیون شغل ایجاد کنیم ، 300 هزار شغل برای جبران گذشته است و یک میلیون و 200 هزار شغل نیز آمار سالانه بیکارانی است که اضافه می شوند و ما در قبال آن مسئولیم و تعهد شرعی و قانونی داریم ، انتظار این است که در برنامه دولت سهم تک تک وزارتخانه های دولت مشخص می شد که هر یک چقدر شغل ایجاد می کنند و چقدر برای ایجاد اشتغال سرمایه می آورند .
وی با تاکید بر اینکه برنامه دولت کلی گفته شده است گفت: مردم ما از تکرار شعارهایی همچون مبارزه با فساد، عدالت، اشتغال، مبارزه با قاچاق کالا و ... خسته شده اند دلیل آن هم همین برنامه هایی است که گفته می شود و در آن رقم و زمان قید نمی شود که بدانیم در چه زمانی و چه رقمی مورد دسترسی قرار می گیرد.
نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو افزود: اولین و اصلی ترین مشکل را در همان صفحه 52 برنامه می بینیم که نوشته است هدف کاهش تصدی گری دولت و حرکت به سمت دولت توسعه گراست من از همین دولت توسعه گرا و اجرای ناقص ان نگرانم چرا که هرجا دولت ما دخالت کرده نتیجه منفی گرفته است.
فلاحت پیشه افزود: دو عصر خصوصی سازی در دهه های 70 و 80 داشتیم که همه آنها نتیجه منفی داده کاری که خود رئیس جمهور از آن به عنوان خصولتی سازی یاد می کند یعنی دولت به اسم توسعه گرا بودن و نقش مثبت دخالت خود را انجام می دهد اما یک عده در دولت برای خودشان رانت ایجاد می کنند و مشکلات جامعه شکل می گیرد برای مقابله با این چکار می کنید؟
وی با بیان اینکه ما در بانک ها با دو دسته از گروهها و شرکت ها روبرو هستیم گفت: اول فراریان بزرگ مالی ، پولی و بانکی هستند و دوم ورشکستگان کوچک. در مجلس هشتم هم پشت همین تریبون از پول های وصول نشده و مجهول الوصول صحبت کردم که آن زمان رقمش 35 هزار میلیارد تومان بود اما اکنون 104 هزار میلیارد تومان وصول نشده و مجهول الوصول داریم.
نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو افزود: صحبت های کلی کردیم که به اینجا رسیدیم که فراریان بزرگ مالی کار خودشان را انجام می دهند در حالیکه ورشکستگان کوچک معطل دو میلیون تومان هستند یا عده ای برای وام ازدواج معطلند و کشاورزانی که نمی توانند وام بگیرند و برنامه روشنی در این زمینه ندیدیم .
فلاحت پیشه خطاب به دولت گفت: منع های گذشته را از سر راهشان برداریم چرا ژنرال ها  را برای وزارت آموزش و پرورش معرفی نمی کنند کسانی که می توانند به راحتی پول های خودشان را پیگیری کنند.
وی با اشاره به موضوع فرهنگ تاکید کرد: اصل اول قانون برنامه فرهنگ است اما فقط یک دفعه بودجه فرهنگ زیاد شد آن هم ما در مشهد خدمت مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان دستور فرمودند ، مجلس هم در یک سال مبلغی را اختصاص داد اما هیچ زمانی رقم بودجه فرهنگ در راستای اهدافش نبوده است.
نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو در خصوص احزاب نیز گفت: هنوز احزاب در جمهوری اسلامی ایران زیر پای جناح های سیاسی له می شوند برای همین است که فضای سیاسی ما فضای  روشن و قابل پیش بینی ای نیست برای این موضوع هم برنامه بگذارید.
 
بت کلیا: موافق
نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت دوازدهم تشکیل می شود تا با ادامه جهت گیری ها و رویکردهای اصولی دولت تدبیر و امید و اصلاح اشتباهات و کاستی های آن ، متکی بر شعار آزادی ، امنیت ، آرامش و پیشرفت ، مسیری را که تاکنون با همراهی مردم طی شده است ، تکمیل کند.
، یوناتن بت کلیا که در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم به عنوان موافق سخن می گفت افزود : مسیحیان آشوری  ارمنی، زرتشتیان و کلیمیان حمایت خود را از دولت روحانی اعلام می کنند و همراه با دولت برای رسیدن به خواسته های درست و قانونی خود قدم برمی داریم.
وی گفت : مبانی که در برنامه دولت تشریح شده روح قالب در سیاست ها، برنامه ها و اقدامات دولت اعتدال از سال 1396 تا 1400 خواهد بود.
این نماینده مجلس با بیان اینکه برنامه دولت دوازدهم بر اساس اصول مشروعی بنا شده است افزود : پایبندی به این اصول تا انتهای دولت موجب خواهد شد تا به تدریج نگرش عمومی نسبت به دولت اصلاح شود و دید مثبتی به بخش عمومی و نظام حکمرانی عمومی ایجاد شود .
وی ادامه داد : از این موارد می توان به بهسازی ، بازآفرینی ظرفیت نهاد دولت ، پایدارسازی محیط زیست، حمایت از نسل جوان اشاره کرد که از ویژگی های برجسته برنامه دولت است.
وی گفت: در حوزه اقتصادی برنامه ها دارای سه بخش اساسی است که از یک سو تلاش می شود اقتصاد کلان در وضعیت مناسبی قرار گیرد به این منظور بسته اصلاح سیاست های پولی و ارزی ارائه شده است از سوی دیگر اصلاح نظام مالی دولت و کنترل بدهی دولت مورد توجه قرار گرفته است در همین راستا اصلاح نظام مالیاتی مطرح شده است که یک خواسته دیرپای بخش خصوصی است.
بت کلیا افزود: همچنین اصلاح بازار انرژی و اصلاح صندوق بازنشستگی دو ضرورت هستند که تعویق این برنامه ها ، هزینه های بسیاری به دنبال دارد .
وی گفت : خوشبختانه همه این امور مهم در بخش اول حوزه اقتصاد لحاظ شده و در بخش دوم رشد بلند مدت و مستمر هدفگیری شده است و راه رسیدن به آن توسعه بخش خصوصی و درون گرایی اقتصادی است.
بت کلیا ادامه داد : تجربه کشورمان نشان داده که توسعه بخش دولتی نمی تواند ما را به آرمان توسعه برساند ضمن اینکه تداوم درون گرایی اقتصاد دیگر امکان پذیر نیست و راهی به غیر از برون گرایی و رقابت در بازار جهانی نداریم.
این نماینده مجلس افزود: اصلاح سیاست بازار کار، اصلاح نظام حمایتی، کاهش فقر، اصلاح ساختار سهام عدالت در این حوزه مطرح است و این مجموعه ای جامع است که جوانب مختلف در آن لحاظ شده است.
وی گفت: در حوزه اجتماعی، دولت توجه ویژه ای به بحث آسیب های اجتماعی داشته است و برنامه مشخصی برای این منظور عرضه کرده است و توجه ویژه به زنان و کودکان و خانواده های ضربه خورده از اعتیاد و قربانیان انحرافات جنسی و خشونت حاشیه نشینان به عنوان قربانیان آسیب های اجتماعی در دستور کار دولت است.
بت کلیا افزود: همچنین دولت در نظر دارد مشارکت محلی را در این خصوص به کار گیرد و پشتیبانی ملی را پشت این تصمیمات قرار دهد و این رویه قابل تغییر است.
وی گفت: بهداشت و درمان و صندوق های بازنشستگی دو اولویت دیگر دولت در حوزه اجتماعی هستند که هر کدام مسائلی را از آسیب های اجتماعی مورد هدف قرار می دهد.
نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه فرهنگی نیز دولت  تصمیم استراتژیکی  گرفت تا به جای اینکه خود متولی فرهنگ شود مردمی کردن فرهنگ و هنر را در دستور کار خود قرار دهد برای این منظور، تمرکززدایی از فرهنگ، حمایت از خلاقیت ها و حمایت از هنرمندان را مطرح کرده است.
بت کلیا افزود: همچنین درصدد است تا لایحه قانون خط مشی نحوه اداره و نظارت سازمان صدا و سیما را مطرح کند و در عرصه سیاست داخلی، هدف دولت کسب مشارکت فعال جامع در اداره امور است که با کمبود سرمایه اجتماعی کافی روبرو است برای حل این مشکل، دولت به درستی، سیاست های خود در زمینه اقتصاد و شفاف سازی در دستور کار خود قرار داده است.
وی گفت: توجه دولت به اجرای حقوق شهروندی، افزایش مشارکت، اقوام و اقلیت ها موجب خواهد شد تا زمینه برای مشارکت بخش های مختلف در اداره کشور برطرف کرده است، در عرصه خارجی نیز تنش زدایی تقویت پیوندهای خارجی با همه کشورها به طور عام، کشورهای منطقه به طور خاص در دستور کار قرار گرفته است.
بت کلیا افزود: دولت تلاش می کند با حفظ برجام از منافع اقتصادی ان بهره مند شود و تلاش خواهد کرد تا گفتگوی منطقه ای را احیا کند و در حوزه امنیت و توان دفاعی نیز دولت به درستی بر ضرورت تجهیز و پیشرفت نیروها تأکید کرده است که نشان از درک درست شرایط منطقه ای دارد، در حوزه علم و فنآوری دولت تلاش دارد تا عدالت آموزشی مورد تأکید بیشتری قرار گیرد ، دولت در نظر دارد تا زمینه نوآوری را تصحیح کند که اگر واقعاً محقق شود اثرات مثبتی برجای خواهد گذاشت.
 
حسینی کیا: مخالف
 نماینده مجلس دولت گفت: ما نگرانیم این تیم دولت نتواند مثل تیم قبلی برنامه های ارائه شده را اجرا کند.
حسینی کیا نماینده مخالف در صحن علنی مجلس و در مخالفت با وزیران معرفی شده گفت: دولت در برنامه های خود رشد اقتصادی 8 درصد با اشتغال سالانه یک و نیم میلیون شغل را در نظر گرفته در صورتی که در سال های گذشته 600 هزار شغل را در بستر خود ایجاد کرده و شهری مانند کرمانشاه که در ابتدای دولت نرخ بیکاری 19 درصد را داشت در پایان دولت نرخ بیکاری اش به 22 و نیم درصد رسید.
وی ادامه داد: نقدینگی طی سالهای گذشته افزایش پیدا کرده و سرمایه گذاری خارجی افزایش یافته پس تامین مالی مشکل ما نیست بلکه دکترین دولت ناکارآمد بوده است.
حسینی کیا گفت: اگر قرار باشد سود بانکی بالا بماند و نحوه مدیریت بنگاه ها تغییر نکند، روش بیمه و کارکرد نظام بیمه ای تغییر نکند بحران به ما نزدیک خواهد شد.
این نماینده مخالف افزود: اینکه سن کابینه یکسال بالا رفته است، شیوه اجرای برنامه ششم در برنامه ها ذکر نشده است و آیا  می خواهید به شیوه برنامه ششم مقید بمانید یا خیر؟
وی گفت: قرار است در بخش کشاورزی 3.9 رشد،  در بخش نفت 2.1 رشد، در بخش معدن 4.6 رشد ، در بخش آب و برق 6.6 رشد ، در بخش ساختمان 3.7 رشد، و در سایر خدمات 3.4 رشد داشته باشیم در حالیکه دستور العمل آن در این شیوه ها ذکر نشده است.
حسینی کیا با اشاره به حوزه فرهنگ گفت: در این حوزه به سبک ایرانی و اسلامی هیچ اشاره ای نشده در حالیکه تاکید رهبری بر سبک زندگی ایرانی ، اسلامی است.
وی افزود: در حوزه آموزش نظام علم و فناوری دارای 6 برنامه است ولی تربیت هیچ جایگاهی ندارد ، در حوزه بهداشت و درمان نیز هزینه درمان بالا رفته ولی وقتی می خواهند هزینه بیمه را مشخص کنند باید بر اساس دیه آن را طراحی کنند ولی این کار انجام نشده است.
حسینی کیا گفت: این برنامه نیاز به تکمیل دارد و باید به اجرای برنامه ششم توسعه مقید شویم .
وی خاطر نشان کرد: ما در مجموع به دنبال حرکت نو، ایده نو و توانی مضاعف و حرکتی جهادی هستیم.
 
عارف: موافق  
موافق کلیات برنامه ها و وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم گفت: اگرچه دولت می توانست در معرفی کابینه انتخاب های بهتری انجام دهد اما در مجموع برنامه ارائه شده دولت بیانگر شناختش از مشکلات و اولویت های کشور است .
 محمدرضا عارف در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود: شرایط خوبی برای دولت آقای روحانی برقرار است و عملکرد خوب دولت نخست ایشان و تغییر شرایط کاری برای دولت دوازدهم از امتیازات محسوب می شود.
وی گفت: شرایط امروز کشور متفاوت با چهار سال گذشته است و دولت باید با اتکا به کمک مجلس، کشور را با عملکرد خوبی به پیش ببرد.
نماینده مردم تهران افزود: از مجموعه وزرای پیشنهادی حمایت کلی می کنیم اما می توانست انتخاب های بهتری انجام شود و نبود وزیر زن از ایرادات است اما اگر همدلی و تفاهم در دولت باشد و از دولت یک صدا شنیده شود ترکیب فعلی کابینه نیز با این شرایط قابل دفاع است.
وی گفت: دولت به منافع ملی ،تعامل سازنده و موثر با دنیا ، رعایت حقوق شهروندی، مبارزه با فساد،  پایدارسازی محیط زیست و حمایت از جوانان توجه جدی دارد و این توجهات با سند چشم انداز و سیاست های کلی منطبق است.
عارف افزود: یکی از کمبودها در برنامه دولت و همچنین برنامه وزرای پیشنهادی نبود شاخص های کمی برای ارزیابی عملکرد برنامه است.
وی در ادامه مهم ترین علت مشکلات اقتصادی کشور را مسائل ساختاری خواند و گفت: دولت به اصلاح ساختار اقتصادی توجه جدی دارد و توسعه بخش خصوصی به عنوان موتور رشد اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.
نماینده مردم تهران به برنامه های وزرای پیشنهادی در اصلاح سیاست های پولی، ارزی، مالی و انرژی اشاره کرد و گفت: باید اصلاح نظام بانکی که بسیار در وضع نگران کننده ای است در اولویت نخست دولت قرار گیرد.
عارف گفت: رشد تجارت و جذب سرمایه گذاری خارجی به میزان 65 میلیارد دلار در سال از تکالیف دولت است که باید در این زمینه گام بردارد.
موافق کلیات برنامه پیشنهادی کابینه دوازدهم افزود: در بخش اجتماعی باید جهت گیری، مقابله با آسیب های اجتماعی باشد و با احکام خوب دولت می توان امیدوار بود که در چهار سال آینده وضع خوبی داشته باشیم.
وی گفت: در این بخش باید توزیع عادلانه فرصت ها برای کسب درآمد و دسترسی بدون تبعیض به خدمات اجتماعی و همچنین مدیریت آسیب های اجتماعی در دستور کار قرار گیرد.
عارف بر بازنگری در ساختار و فرایند نظام آموزشی و اجرای دقیق سند بنیادین تحول آموزش و پرورش تاکید کرد.
وی گفت: نیازمند تقویت گروه های مردم نهاد هستیم که اقدامات دولت نخست آقای روحانی در این بخش کافی نیست .
عارف افزود: در بخش فرهنگی هم باید تصدی های اجرایی بخش فرهنگی به بخش غیردولتی واگذار و نظام های صنفی در بخش فرهنگ با جدیت تقویت شود.
نماینده مردم تهران جهت گیری های دولت در موضوع سیاست خارجی را خوب توصیف کرد و گفت: باید اولویت سیاست خارجی دولت دوم آقای روحانی توسعه روابط با کشورهای همسایه و اسلامی باشد و در این بخش باید همکاری های دو یا چند جانبه اقتصادی بیشتر شود.
وی گفت: در بخش سیاست داخلی هم باید اجرای منشور حقوق شهروندی به طور جدی ادامه یابد و اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات هم از مطالبات جدی ماست که برای مقابله با فساد راهی جز اجرای این قانون نداریم .
عارف از دولت دوازدهم خواست امور تصدی دولت را واگذار کند و تصدی ها را به استان ها و بخش های غیردولتی بسپارد .
وی مداخله نکردن دولت در امور فردی و خصوصی مردم، تقویت همبستگی میان همه اقوام ایرانی، بالا بردن ظرفیت دولت الکترونیک و توجه به بحران کم آبی و  رفع مشکلات محیط زیست را از دولت دوازدهم خواستار شد.
عارف درباره کابینه پیشنهادی هم گفت: خوشبختانه تعدادی از چهره های برجسته در کابینه دوم دولت حضور دارند و در میان آنها چهره های جدیدی هستند که هم برجسته اند و هم سابقه ارزشی در کارهای اجرایی دارند.
وی افزود: یکی از اشکالات معرفی نشدن وزیر پیشنهادی علوم است که امیدواریم در آستانه آغاز سال تحصیلی هر چه سریع تر این معرفی صورت گیرد.
نماینده مردم تهران در بخش دیگری از سخنانش نیاز به اتاق فکر را از ضرورت ها خواند و گفت: در این اتاق های فکر باید اعضای دولت، بخش خصوصی و دانشگاه ها حضور داشته باشند.
عارف گفت: باید برای مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی انگیزه ایجاد شود و در تصمیم گیری ها باید منافع ملی محور باشد.
وی افزود: دولت باید در بحث حضور زنان و جوانان به باور جدی تری برسد و خوشبختانه در مذاکراتی که با وزرای پیشنهادی در فراکسیون امید داشتیم به این نتیجه رسیدیم که به این موضوع اعتقاد دارند.
 
کوهکن: مخالف    
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برنامه های عنوان شده وزیران کالبدشکافی نشده است گفت: در این برنامه ها باید بر سند چشم انداز و قانون اساسی تأکید شود.
محسن کوهکن به عنوان مخالف کلیات برنامه پیشنهادی کابینه دوازدهم افزود: بخشی از مطالبم متوجه هیئت رئیسه مجلس است؛ ماده 206 آیین نامه که قانونگذار آن را صحیح تدوین کرده شامل دو بخش است که در مورد بخش اول آن رأی گیری نمی شود و در مورد بخش دوم آن که صلاحیت تک تک وزیران محترم است رأی گیری می شود.
وی گفت: در آنجا که با صراحت اعلام می شود که مخالفان و موافقان تتمه در مورد اصول کلی وزیران و ترکیب وزیران مسئولیت مشترک دارند شامل یک مسئولیت مستقیم در حوزه کاری خودشان است (شامل مسئولیتی که بعد از حکم وزیران اعلام می شود مسئولیت خود وزیران است) من فکر می کنم هیئت رئیسه باید تدبیر کند که موافقان و مخالفان در این بخش باید فقط در این سه حوزه صحبت کنند و به قوه دیگری ورود پیدا نکنند.
این نماینده مخالف ادامه داد: من از بعضی موافقان عزیز عذرخواهی می کنم زیرا جایگاه مجلس جایگاه رفیعی است ما در ارتباط با موافقت با طرح به صرف اینکه نکاتی را از این طرح بنویسیم و آنجا آن را قرائت کنیم به نوعی تراز مجلس را رعایت نکرده ایم به خصوص موافقان محترمی که ضمن موافقت ایراداتی را هم مطرح می کنند بدین صورت که موافق محترم بگوید با طرح موافقم اما ایراداتی هم به آن وارد است که برای مثال می توان به حضور زن در کابینه اشاره کرد.
وی با بیان اینکه این طرح، برنامه و خط مشی دولت دوازدهم است و من خدای ناکرده رئیس جمهور محترم را نمی خواهم متهم کنم افزود: اما از دوستان انقلابی و ارزشی در مجلس می خواهم کلمات و جملاتی را که در این طرح استفاده شده است با دقت مطالعه کنند، ما در این اسلام رحمانی و عقلانی که ما هم قبول داریم، اما اسلام انقلابی در اینجا دیده نمی شود ما انقلابی هستیم و قطعاً باید در چارچوب عقلانیت هم انقلابی بودن خود را به پیش ببریم.
کوهکن گفت: این نکته را توجه کنید کلماتی که اینجا استفاده شده باید قطعاً آنجایی که بحث حقوق شهروندی است دقت شود تمام اصول حقوق شهروندی در قانون اساسی مورد توجه قرار گیرد. ما گاهی اوقات در صحبت ها اگرچه برای تبلیغات و مناظره ها حرف هایی گفته می شود از حقوق شهروندی، من مخالف این نیستیم اما وقتی به عنوان یک طرح جامع از حقوق شهروندی صحبت می شود باید از اصولی مانند 28 و 29، حق تأمین اجتماعی، حق مسکن، حق انتقاد و نقد بلکه اصل 8 قانون اساسی را رعایت کنیم اصل 8 قانون اساسی نه تنها در مورد انتقاد بلکه امر به معروف را هم وظیفه دانسته و این قانون است تکلیف دولت در ارتباط با این قانون چیست که این قانون آمده و یک وظیفه است و از حقوق کسی که هم امر به معروف و هم نهی از منکر می کند و هم حقوق فردی که مورد انتقاد قرار می گیرد مورد دفاع قرار گیرد.
وی ادامه داد: از این موضوعات چیزی در این طرح نیست ما چیزی نمی بینیم به بعضی از مشکلات اشاره شده اما اینها در برنامه هایی که برآورده شده کالبدشکافی نشده است من به یک برنامه اشاره می کنم قابل توجه وزیر محترم آموزش و پرورش، آموزش و پرورش ما در کشور در زمانی که انقلاب شده حدود هفت میلیون دانش آموز داشتیم سالی یک میلیون دانش آموز اضافه شده، سالی 33 هزار معلم با اجازه استخدام شده اند، 33 هزار کلاس هم ساخته شده یعنی از مرز هفت میلیون به مرز 20 میلیون دانش آموز رسیده است بعد از حدود 10 تا 13 سال این رشد منفی شد، 20 شد، 19، 18 ، 17 و ... و آمده به 10 رسید و حالا شده 11 ما در اینها باید به این مشکلات اساسی برسیم، 9 میلیون نفر دانش آموز کم شده است، 9 میلیونی که 9 سال (9 در 33 هزار نفر مجوز دادیم و نیرو گرفتیم) اما باز هم همچنان می طلبد در این طرح که یکی از برنامه های دولت تأمین اعتبارات برای نیاز آموزش و پرورش است.
ین نماینده مخالف گفت: آموزش و پرورشی که بنابه گفته رئیس جمهور محترم که از سال 1392 تا 1395 از بودجه 15 هزار میلیاردی به 31 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یافته است اما آنچه ما داریم می شنویم نه معلم راضی و نه اولیا راضی هستند پس مشکل کجاست؟! 9 میلیون دانش آموز کم شده اما شما در برنامه ها و طرح ها نگاه کنید هیچ اشاره ای به این نمی شود که از منابعی که در ساخت و ساز در طول این سالیان استفاده شده و در سطح کشور راکد مانده است و در حوزه های انتخابی نمایندگان قرار گرفته است مدرسه ای رها نشده باشد شیشه ها شکسته نباشد، در و پنجره اش سالم باشد پس از این منابع چگونه باید استفاده کرد؟
وی افزود: آیا امکانات دولت این ظرفیت را دارد که همچنان آقایانی که در جایگاه وزارت می نشینند برنامه شان این باشد که به ما بدهیم تا هزینه کنیم آیا ادامه این روند برای مملکت امکان پذیر است؟! در برنامه هایی که آقایان وزرا دادند و در جلساتی که حضور یافتند اشاره کردند اگر دوستان موافقی که اینجا صحبت کردند به چالش های رو به رو اشاره کردند حل این چالش ها مستلزم این است که منابعی که هزینه کردیم و الان راکد است برنامه های خودمان را برای اینکه از این منابع که الآن راکد است استفاده کنیم و در برنامه خود ارائه کنیم در جای جای این طرح و برنامه گفته شده مطابق نظرات اما من فکر می کنم دولت محترم وقتی برنامه و خط مشی می نویسد دقیقاً بر جای جای آن باید تأکید شود و برنامه بر سند چشم انداز و قانون اساسی تأکید داشته باشد.
 
نعمتی: موافق
نماینده مردم تهران در موافقت با برنامه دولت دوازدهم گفت: با توجه به تجربه نفرات معرفی شده به مجلس برای تصدی وزراتخانه ها انتظار می رود که این کابینه ابرچالش های اقتصادی کشور را حل کند.
بهروز نعمتی افزود: بیکاری ، اشتغال ، عدم رونق اقتصادی و معضلات اجتماعی از جمله چالش های کشور است که در پیش روی کابینه دوازدهم قرار دارد.
نعمتی ادامه داد: در همین راستا از وزارت صنعت ، معدن و تجارت انتظار می رود مشکلات مجموعه های صنعتی از جمله نقدینگی  و خصوصی سازی را در اولویت قرار دهد.
نماینده مردم تهران با اشاره به تجربیات موثر نفرات معرفی شده اظهار داشت: دکتر روحانی رئیس جمهور همه است و موافقت من با برنامه و کابینه وی به این دلیل است که اعتقاد دارم شعارهای او در زمان انتخابات با این کابینه محقق می شود.
وی اظهار داشت: کابینه معرفی شده شکل گرفته از چهره های خدمتگزار و بی حاشیه است که بیشتر به متن موضوعات پرداخته اند و این نقطه قوت مهمی برای نفرات معرفی شده است.
نعمتی نماینده مردم تهران افزود: فرد معرفی شده برای وزارت امور خارجه آقای ظریف در دوره گذشته اقدامات موثری داشته و نتایجش دیده شده است.
وی افزود: آقای زنگنه هم که برای وزارت نفت معرفی شده اند فردی جهادگر است و امضای قرارداد توتال در زمان ایشان از جمله نقاط قوت است اما کافی نیست و انتظار می رود که این روند در دولت دوازدهم هم ادامه یابد.
نعمتی اظهار داشت: حفظ وزرای کارآمد دولت یازدهم در دولت دوازدهم باعث ادامه پیشرفت های دولت خواهد شد و وزرایی که در دولت قبل هم حضور داشتند وظیفه شان سنگین تر است و باید شعارهای آقای روحانی را عملی کنند.
وی افزود:جوانی که برای تصدی وزارت ارتباطات معرفی شده مایه ایجاد نشاط در این حوزه است.
نماینده مردم تهران ادامه داد: آذری جهرمی که هم اکنون به عنوان  مدیرعامل شرکت زیرساخت و معاون وزیر ارتباطات فعالیت دارد خدمات ارزنده ای در دوره خود داشته و انتظار می رود مجلس به این موضوع نظر مثبت داشته باشد.
این نماینده موافق دولت دوازدهم اظهار داشت: در حوزه سیاست داخلی هم اشخاص توانمند به عنوان وزرای پیشنهادی در نظر گرفته شدند که توقع می رود حقوق شهروندی مورد توجه آنها قرار گیرد و منشور شهروندی باید توسط وزارت کشور عملیاتی شود تا تصمیمات کسانی که مسئول نیستند و تصمیمات مسئولانه می گیرند برای نظام مشکل ساز نشود.
وی افزود: اقدامات در حوزه حقوق شهروندی باید به گونه ای باشد که از بهانه جویی های حقوق بشری جلوگیری شود.
نعمتی افزود: دولت باید به چند اصل از جمله واقع گرایی برای حل مشکلات اقتصادی به صورت برنامه محور ، توجه به شعارهای ایام انتخابات و مدیریت واحد برای مسائل اقتصادی وسلامت  همچنین توجه ویژه به جوانان اهتمام خاص داشته باشد.
صباغیان بافقی: مخالف
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس گفت: برنامه ارائه شده بیشتر کیفی و آرمانی تهیه شده و قابل سنجش نیست.
محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (سه شنبه 24 مرداد) در مخالفت با کلیات کابینه دوازدهم گفت: مخالفت بنده نه از این باب است که برنامه ارائه شده نکات مثبت و سازنده ندارد، همچنین نه از این جهت که کارها و اقدامات ارزنده گذشته مورد توجه نیست بلکه از این رو است که برنامه می‌تواند بهتر و کارآمدتر باشد. تذکرات نیز براساس وظیفه نمایندگی و برادری است و امیدواریم با ارائه پیشنهادات و انتقادات بتوانیم دولت دوازدهم را یاری کرده و در آینده این دولت را موفق و با کارآمدی بیشتری ببینیم.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور افزود: در ابتدای برنامه اصول و جهت گیری‌های بنیادین دولت دوازدهم، عقلانی و رحمانی بودن، مشی‌اعتدالی، محوریت منافع ملی، واقع‌بینی، مبارزه با فساد و ... را مطرح کردید، همه اصول و موارد ذکر شده بسیار عالی و از اهداف مهم و آرزوی همه ملت‌ها از جمله ایران است، بعد از این اصول نیز برنامه دولت در 8 حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست خارجی، سیاست داخلی، حوزه امنیت ملی و دفاعی، علم و فناوری و حوزه محیط زیست ارائه شده است، امیدواریم با تحقق این برنامه کشور از گردنه مشکلات و معضلات به ویژه مشکلات اقتصادی که امروز گریبان‌گیر کشور است عبور کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: احساس می‌شود برنامه ارائه شده بیشتر کیفی و آرمانی تهیه شده و قابل سنجش نیست حداقل در بسیاری از موارد کمتر ما را آگاه می‌کند که هم‌اکنون به شکل کمی و نموداری کجا هستیم و قرار است به کجا برسیم به نظر می‌رسد این برنامه بیشتر می‌بایست با برنامه توسعه ششم کشور تطبیق داده می‌شد که به این امر مهم نیز کمتر توجه شده است و احساس می‌شود برنامه‌های مطرح شده وزرا، نسبیت زیادی با برنامه ششم ندارند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه در ابتدای دولت با وضعیت تورمی نامناسب، عدم اشتغال‌زایی و بحران‌های ارزی روبه رو بودیم و  کار را بر اقتصاد سخت کرده بود و امر درستی است خاطر نشان کرد: می‌خواهیم در برنامه بدانیم هم‌اکنون این مشکلات در چه وضعی است و در این برنامه مشخص شود در 4 سال آینده به کجا خواهیم رسید.

صباغیان بافقی خطاب به روحانی گفت: همانطور که با سر پنجه تدبیر جنابعالی و همراهی مردم و نظام موفق شدید نفت را از کمتر از 1میلیون بشکه به نزدیک 4میلیون بشکه برسانید و امروز به شکل آمار ارائه می‌دهید می‌خواهیم بدانیم ابتدای دولت در کشور وضعیت اعتیاد چگونه بوده است، هم اکنون چه وضعی دارد و در 4سال آینده این وضعیت به چه مرحله‌ای خواهد رسید؟

وی افزود: می‌خواهیم در این برنامه بدانیم فساد اقتصادی در ابتدای دولت شما چگونه بوده، هم اکنون چقدر بهبود یافته و در 4سال آینده چه وضعی خواهد داشت؟ در این برنامه می‌خواهیم بدانیم وضعیت نظام بانکداری اسلامی در چه وضعیتی است؟ بانکداری که مردم را به سوی نابودی کشانیده و خود نیز در مرز نابودی رسیده است؟ در این برنامه می‌خواهیم مشخص شود آمار و اطلاعات زندانیان، کودکان کار، کارتن خواب‌ها در ابتدای دولت شما چقدر بوده، هم‌اکنون چقدر است و در 4سال آینده میزان آن چقدر خواهد بود؟‌
عضو مجمع نمایندگان استان یزد تاکید کرد: در این برنامه می‌خواهیم بدانیم بدهی دولت به بانک‌ها، وضعیت صندوق‌های بیمه، مؤسسه‌های اعتباری و آمار بیکاری چه وضعیتی دارد و چه وضعیتی در پایان دولت خواهد داشت؟ می‌خواهیم بدانیم آمایش سرزمین در ابتدای دولت در کجا بودیم، هم اکنون در کجای آن هستیم و در 4سال آینده به کجا خواهیم رسید؟
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: مردم می‌خواهند نظارت بر قاچاق کالا، نظارت بر اجناس و بهبودی کیفیت کالاهای ساخت داخل را ببینند، و اینکه برای عملیاتی شدن آن چه کرده و چه کاری خواهید کرد؟
 
زهرا ساعی: موافق
نماینده تبریز اسکو و آذرشهر گفت: دولت یازدهم با رویکرد اعتدال مبتنی بر عدالت محوری عمل کرده و این رویکرد را در برنامه دولت دوازدهم نیز به کار بسته است.
خانم زهرا ساعی در موافقت با کلیات برنامه پیشنهادی دولت دوازدهم افزود: این اعتدال همان گفتمانی است که مردم آن را پذیرفته اند و برخاسته از مکتب فکری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام (ره) و مقام معظم رهبری است.
وی با بیان اینکه تداوم حرکت در مسیر توسعه پایدار و تحقق آرمان های کشور به تعامل تعاقل، یکپارچگی و انسجام است گفت: مهمترین شاخصی که به حق در کابینه دولت یازدهم شاهد بودیم و در کابینه پیشنهادی دوازدهم نیز با رویکردی اعتدال گرا ملاحظه می کنیم بهره گیری از رویکرد دانش محور و تخصصی در این برنامه است.
ساعی افزود: نگاه دولت در تدوین برنامه، گویای آن است که از روش های آزمون و خطا فاصله گرفته و به شناسایی وضع موجود پرداخته تا از ماحصل این شناسایی، بتواند هنجارها و بایدهای لازم را تدوین نماید. این رویکرد در کلیت برنامه ملموس بوده و بر کارایی برنامه صحه می گذارد.
وی گفت: واقعیت دلخراش کنونی کشور متأسفانه فاصله گرفتن از هنجارها و نرم ها بوده و اصالت ایرانی و فرهنگی دیرین این مرزوبوم و اسلامی بودن آن را خدشه دار کرده و آسیب های اجتماعی فراوانی را دربر داشته است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه توجه به آسیب های اجتماعی در برنامه دولت دوازدهم
مورد توجه قرار گرفته ، افزود: آنچه که امروز در بخش آسیب های اجتماعی در دسترس داریم ارقام سیاه از جرائم از این آسیب ها و ارقام خاکستری است که این عدم دسترسی به آمار جامعه، امکان برنامه ریزی سریع را سلب کرده است.
ساعی گفت: خوشبختانه در برنامه دولت دوازدهم گام نخست برای تغییر و تحول، شناسایی آمارهای اجتماعی قرار داده شده است تا با شناخت وضع موجود و رویکرد توجه به امور جزئی برای آسیب شناسی اجتماعی برنامه های لازم تدوین گردد.
وی افزود: بهره گیری مناسب از ظرفیت های انسانی موجود می تواند د رتحقق برنامه بعنوان شاه کلید راهبردی مورد توجه قرار گیرد. از اینرو موضوع پنجره جمعیتی در برنامه مورد توجه قرار گرفته است.
این نماینده مجلس گفت: پنجره جمعیتی را می توان بعنوان موهبت جمعیت نام برد زیرا با برنامه ریزی صحیح و مناسب می توان جمعیت را از چارچوب تهدید به فرصت تبدیل نمود.
وی با بیان اینکه در برنامه دوازدهم تمرکز بر عدالت جنسیتی قرار گرفته است، گفت: زنانی که پیش از این بیشتر در حوزه های اجتماعی و فرهنگی فعال بودند امروز باید در عرصه های اقتصادی و سیاسی نیز نقش خود را ایفا نمایند تا ریل گذاری دولت دوازدهم در مسیر عدالت جنسیتی پذیرای حرکت قطار توسعه پایدار باشد.
ساعی افزود: اگرچه در کابینه دوازدهم شاهد حضور زنان نبودیم اما انتظار می رود با باور به حقایق عدالت جنسیتی و حذف سقف های شیشه ای اشتغال زنان در پست های کلیدی و مدیریتی توسط دولت و وزرای محترم مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه رویکرد همه جانبه نگری در جای جای برنامه دولت دوازدهم به چشم می خورد ادامه داد: رفع مشکلات صندوق های بازنشستگی که عامه جامعه بازنشستگان را متأثر ساخته است، انتظار مردم از دولت و مجلس است. از اینرو توجه به پایدارسازی مالی در صندوق ها بعنوان یکی از اسناد توسعه پایدار مورد تأکید قرار گرفته و دولت یازدهم زیرساخت های آن را قبلاً در برنامه ششم گنجانده است.
ساعی گفت: توجه به مطالبات کارگری در کشور و رفع مشکلات و دغدغه های این قشر زحمت کش تنها با انتخاب وزیر حاذق ، باسابقه و با تجربه تحقق خواهد یافت.
وی افزود: از آنجاکه فرهنگ یک جامعه متأثر از سیاست حاکم بر آن جامعه است در برنامه دولت دوازدهم نیز سیاست گذاری های حوزه فرهنگی با رویکرد مستقل از حوزه سیاست تدوین شده است که از مهمترین نکات قابل توجه آن غیردولتی کردن تصدی های اجرایی بخش فرهنگ و توجه به آداب رسوم و فرهنگ اصیل اقوامی ایرانی است که اهمیت به آن و استفاده از ظرفیت های بالای فرهنگی اقوام می تواند در تقویت هویت ملی و ایجاد همبستگی اثرگذار باشد.
وی افزود: نکته مهم دیگر در برنامه دولت دوازدهم، جلب مشارکت مردمی در حوزه های مختلف بعنوان الزام توسعه پایدار است.
این نماینده مجلس گفت: با برنامه ریزی مدنظر دولت دوازدهم می توانیم در جهت رفع مشکلات زیست محیطی قدم برداریم و با تصویب لوایح هوای پاک در حفاظت خاک ، ارزیابی محیط زیست و حفظ تالاب ها تلاش کنیم ازجمله آن توجهی ویژه به دریاچه ارومیه بعنوان مسئله مهم محیط زیست کشور و منطقه است که نیازمند عزم ملی و منطقه ای برای حفظ این دریاچه است.
 
حسن کامران: مخالف
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: در وضعیت امروز کارگران امنیت شغلی ندارند و ما باید این امنیت را تامین کنیم.
حسن کامران به عنوان مخالف کلیات برنامه کابینه دوازدهم افزود: بنده با تعدادی از وزرای پیشنهادی از جمله کرباسیان، شریعتمداری، حاتمی، ظریف و غیره موافقم و مخالفت من درباره اشتغال و کارگرهاست.
وی گفت: رئیس جمهور امروز به مسئله ای اشاره کرد که در دستور کار وزیر کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و آن هم طرح مهارت آموزی و کارورزی است.
کامران افزود: من اینجا راجع به امنیت شغلی صحبت می کنم در دولت دهم طرح استاد شاگردی مطرح شد که عده ای به آن معترض شدند بعضی هم این استاد شاگردی را به اسم دیگری در دیوان عدالت رد کردند و حالا هم به اسم دیگری مطرح می کنند.
وی گفت: ضرر این مسئله به کارگران و امنیت شغلی شان می رسد و این کار درستی نیست ما باید امنیت شغلی درست کنیم.
کامران  افزود: رشد جاری تامین اجتماعی 200 درصد بوده است اما این درآمد نصیب کارگران نمی شود.
وی گفت: ما اگر به صندوق ها اعتقاد داریم ذوب آهنی ها هم باید از این صندوق سود ببرند 45 ماه است 13 استان پول درمان خود را نگرفته اند هر بار هم که پولشان عقب می افتد اینها پول داشتند یعنی در صندوق پول ریخته بودند و یک زمانی به بانک سامان داده بودند و وزیر کار باید پاسخگوی مسئله این صندوق ها باشد.
کامران  ادامه داد: اینجا سوال پیش می آید که چقدر وام گرفته شده که 6 هزار میلیارد تومان سودش است از آن طرف هم ما می گوییم که نداریم بدهیم.
کامران گفت: یکی از بخش های اشتغال سرمایه گذاری است ما برای کارگرها وامی می دادیم که 80 درصد این وام برای کارگرها بود این را به کارکنان می دهیم در صورتی که این صندوق ها برای کارگران است سود آن 2 هزار و 600 تومان بوده که به 2 هزار تومان کاهش داده ایم.
وی افزود: از آن طرف ما می گوییم باید حقوق شهروندی رعایت شود وزارت کار در جلساتش این نهادها را راه نمی دهد، با آنها مشورت نمی کند و نباید این طور باشد.  
 
برچسب ها: وزرا ، پیشنهادی ، مجلس ، مخالف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°