مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:09 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۴۹۹۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
در ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی نمایندگان مخالف و موافق جهرمی، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به ترتیب نظرات خود را اعلام کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه  دوازدهم، مخالفت و موافقت خود با وزیر پیشنهادی وزیر ارتباطات، فناوری و اطلاعات را اعلام کردند.
 
نماینده مخالف:
قاضی پور: مدرک تحصیلی وزیر مرتبط نیست
 
نماینده مردم  ارومیه در مجلس با انتقاد از برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: ایا شما با وزیر شدن می خواهید سیاست های واعظی را اجرا کنید یا به دنبال اجرایی کردن سیاست های بالادستی هستید؟
 
مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات، فناوری و اطلاعات
 
نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: آیا فردی که دارای لیسانس قدرت است توانایی انجام امور تخصصی مربوط به وزرات ارتباطات را دارا است. تعداد زیادی فارغ التحصیل و دکترا در حوزه مربوط به ارتباطات داریم. لیسانس قدرت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟
 
وی افزود: تداوم برنامه وزیر پیشنهادی با برنامه های وزارت ارتباطات و همچنین برنامه ششم توسعه یکی نیست و ضعف دانش و فناوری در این خصوص وجود دارد. نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت هم پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است، گفت: طرح های مربوط به خطوط انتقال یا دیتا انجام نشده و عملکرد آذری جهرمی هم خوب نبوده است. حتی در خرید و فروش مناقصه هم کاری انجام نشده در حالیکه اگر مناقصه برگزار شد قیمت اینترنت کاهش می یابد.
 
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: آقای آذری جهرمی در مبارزه با قاچاق ترافیک چه کاری انجام داده اید؟ شما جزو هیئت مدیره رایتل بودید. چه کار کرده‌اید؟ مگر غیر از این است که ورود به حریم خصوصی انجام شده است.
 
وی افزود: به شما می گویند پدر تلگرام، گفته شده سرورهای تلگرام به ایران آمده، کجا است که این موضوع دیده نمی شود. شما مشکل تلگرام را چگونه حل کرده اید؟
 
وی در ادامه گفت: شما با وزیر شدن می خواهید سیاست واعظی را اجرا کنید یا اینکه می خواهید سیاست های بالادستی را اجرا کنید؟
 
وی ادامه داد: مدیرعامل تلگرام یک روسی صهیونیستی است که فراری از روسیه می باشد، آقای جهرمی بعد از رایزنی شما با این سرویس هر روز ادبیات مدیریت تلگرام علیه جمهوری اسلامی ایران بی ادبانه تر شده است. لذا مسئولین قضایی و امنیتی لازم است به این موضوع ورود کنند.
 
قاضی پور در پایان اظهار داشت: در بحث تولید ملی هم باید از دانشمندان کشورمان استفاده کنیم. خرید خارجی فساد دارد در حالیکه خرید کالای ایرانی دعای خیر خانواده های کارگران و مهندسان را به دنبال دارد.

نماینده مخالف:
زرآبادی: اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است
 
 نماینده مردم قزوین در مجلس با تاکید بر اینکه اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است گفت:‌ مجلس مخالف خصوصی سازی نیست اما نقش دولت در این مورد نقش حیاتی است که اگر غیر از این باشد لطمات جبران ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.
 
 مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات، فناوری و اطلاعات

نماينده مخالف وزير پيشنهادي ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: شبكه زيرساخت در مقايسه با روز نخست به كمتر از يك سوم كاهش قابليت داشته است.
سيده حميده زرآبادي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي افزود: از دولت به سبب انتخاب وزير جوان متشكريم اما اگر جوانگرايي با تعهد، تخصص و مهارت همراه نباشد فرصت سوزي است نه فرصت سازي.
 
وي با قرائت فرازهايي از سوگندنامه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گفت: در ميزان انطباق برنامه وزير پيشنهادي با وظايف قانوني وزارتخانه و اسناد بالادستي بر اساس گزارشي كه ارائه شد مهندس جهرمي براي 41 درصد وظايف وزارتخانه برنامه اي معرفي نكرده و اين نشان از اشراف نداشتن وي بر وزارت ارتباطات است.
 
زرآبادي افزود‌: كاهش نقاط ترافيكي شبكه زيرساخت در زمان آقاي جهرمي رخ داده است و 30 درصد ترافيك به بخش زيرساخت و 70 درصد به بخش خصوصي اختصاص دارد.
 
وي گفت‌: آقاي جهرمي تبحر خاصي در استفاده از اصطلاحات فني دارد و بايد صداقت لازم را در پاسخگويي داشته باشد و كارشناسان درباره اظهار نظرهاي شما تحليل خواهند كرد.
 
نماينده مردم قزوين، آبيك و البرز در مجلس افزود: شبكه زيرساخت هم اكنون در بحث خدمات دهي و پالايش اطلاعات كاهش قابليت داشته است و در جلساتي كه با آقاي جهرمي داشتيم شاهد طفره رفتن ايشان در بحث پالايش اطلاعات بوديم.
 
وي گفت: بحث واگذاري پروتكل هاي امنيتي كند شده است و از دست رفتن سرويس را خواهيم داشت.
 
زرآبادي افزود: مجلس مخالف خصوصي سازي نيست ولي دولت بايد سياستگذار و ناظر حياتي باشد و بايد مراقب باشيم در قالب خصوصي سازي لطمه به كشور وارد نشود.
 
نماينده مخالف وزير پيشنهادي ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در دوران آقاي جهرمي مجلس پيشنهاد معاونت زيرساخت وزارت ارتباطات را در برنامه ششم توسعه در اعطاي مجوز شركت ترانزيت پذيرفت و شركت مذكور به بهانه جذب سرمايه گذاري مجوز گرفت و براساس اساسنامه پيشنهادي بنا دارد از ظرفيت زيرساخت هاي موجود  استفاده كند و با اين روندي كه طي شده است اين شركت نهايت مأموريت واسطه گري خواهد داشت.
 
وي افزود: آقاي جهرمي بايد توضيح دهد براي ترانزيت چه ميزان تقاضا وجود دارد؟

 
نماینده موافق:
نظرافضلی: هرجا به مدیران اعتماد شد نتیجه اش را دیده ایم
 
نماينده مردم اقليد در مجلس شوراي اسلامي در موافقت با وزير پيشنهادي ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: آقاي جهرمي جواني كاربلد و باهوش است كه دوره هاي مديريتي را به خوبي طي كرده است.
 
مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات، فناوری و اطلاعات

سيدحسين افضلي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي افزود: يكي از انتقادات به آقاي روحاني استفاده نكردن از ظرفيت جوانان در كابينه است اما اكنون براي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات فرد جواني معرفي شده است كه دنياي اطلاعات و ارتباطات را به خوبي مي شناسد و بر آن اشراف دارد.
 
وي تاكيد كرد: هر جا به جوانان اعتماد كرديم موفق شديم و نمونه بارز آن دوران دفاع مقدس از فناوري هاي علمي و پيشرفته گرفته تا حضور در ميدان هاي حساس كه جديدترين نمونه آن شهيد حججي جوان دهه هفتادي بود كه دنيا را تحت تأثير قرار داد.
 
نماينده اقليد گفت: يكي از ويژگي هاي آقاي جهرمي توجه به فضاي سايبر به منظور بهره برداري از آن براي اقتصاد و توليد و همچنين فناوري هاي ارتباطاتي براساس روش هاي بومي است بنابراين جهرمي شناخت درستي از فضاي سايبر به منظور توسعه اقتصادي دارد.
 
افضلي با اشاره به انتقاد برخي نمايندگان از مدرك كم وزير پيشنهادي ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: جهرمي در دوره كارشناسي فردي فعال و كوشا بود كه رفته رفته در جايي مدير كل شد و در بيشتر شوراهاي مشورتي شركت داشت و حتي رياست هيئت مديره شركت زيرساخت را بر عهده گرفت بنابراين بر حوزه ارتباطات اشراف جدي دارد لذا هنر مديريت صرفاً در گرو مدرك بالاي دانشگاهي نيست.
 
وي در پايان گفت: آقاي جهرمي از خانواده هاي معظم شهدا و فداكار است و به ارزش هاي انقلاب اسلامي توجه بيشتري دارد.
 
نماینده موافق:
سبحانی فر:برنامه آقای جهرمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است

 نماینده سبزوار تاکید کرد: برنامه ارائه شده توسط آذری جهرمی، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و برای ایجاد و رونق فضای کسب و کار، استفاده از مدیران فعلی و قبلی و امکان دسترسی مردم از این تکنولوژی نو و جدید است.
 مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات، فناوری و اطلاعات
رمضانعلی سبحانی‌فر عصر امروز در موافقت با تصدی وزارت آذری جهرمی در صحن علنی مجلس گفت: امروز زیرساخت هر جامعه بخش ارتباطات و فناوری آن است. امروز توسعه کشور در بستر فضای مجازی است. این بخش هم خودش جوان است و هم در تمام دنیا پیشران و عامل توسعه این بخش، جوانان هستند. سن مدیران و کاربران شبکه‌های ارتباطی در دنیا همچون گوگل، فیسبوک و اپل ۲۵ تا ۳۵ سال است.
 
او با بیان اینکه به عنوان یک کارشناس وظیفه خود می‌دانم تحولات صورت گرفته در دوران مسئولیت جهرمی را تشریح کنم، اظهار داشت: دو همکار عزیز بنده مطالبی را بیان کردند که قضاوت آن مطالب را به شما و مردم واگذار می‌کنم. حدود یک دهه مسئولان بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید کرده‌اند و این کار در حد یک پاورپویت باقی مانده است ولی الان شاهد عملی شدن این شبکه هستیم. 
 
این عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه توسعه سوییچ‌های انتقال و گسترش فیبر نوری را از جمله دستاوردهای آذری جهرمی برشمرد و تصریح کرد: ۵۱ هزار شبکه به ۶۲ هزار شبکه توسعه یافته است. در مسئله اینترنت قطعا به یاد دارید و در مصاحبه‌ها می‌شنیدید که فیبر نوری مسیر دریا را کوسه‌ماهی‌ها خورده‌اند یا کشتی‌ها آن را قطع کرد‌ه‌اند ولی امروز سرعت اینترنت را می‌بینید. 
 
سبحانی‌فر با بیان اینکه در چند سال اخیر پهنای باند از ۷۰ به هزار مگابیت توسعه یافته است، تاکید کرد: ما شرایط را در چند سال اخیر مطلوب دیده‌ایم. کاهش قیمت ۴۵ درصدی اینترنت و ارائه مجانی پهنای باند به گروه‌‌هایی که در عرصه فعالیت‌های ایرانی اسلامی فعالیت می‌کنند، از جمله خدمات ایشان است. سرعت اینترنت در گوشی‌ها از جی۳ به جی۴ تبدیل شده است.
 
  او با بیان اینکه تمامی سرورهای ایرانی که در خارج از کشور بودند به داخل منتقل شده و امروز هیج سروری در خارج نداریم، ابراز داشت: با بستن فضای مجازی توسعه امکان ندارد. عملکرد ایشان موجب رفع موانع اجرایی شد و سبب گشت تا فساد به صورت سیستماتیک رفع شود. او با فساد و باندهای بین‌المللی قاچاق ترانزینت و پهنای باند مبارزه کرده است. او سلیقه‌ها را در پروژه‌ها و قراردادها حذف کرده که موجب شد قرار ۲۵۰ میلیون دلاری خرید تجهیزات شبکه زیرساخت به ۱۲۰ میلیارد کاهش یابد که پرونده آن در دادگاه است. 
 
نماینده مردم سبزوار افزود: امروز عده‌ای در بیرون از قطع شدن منافع‌شان ترس دارند و در فضای مجازی دست به تخریب می‌زنند. امروز رییس‌جمهور در پاسخ به مطالبات جوانان، جوانی متخصص و شجاع را که مربوط به حوزه جوانان هم است، معرفی کرده است. 
 
سبحانی‌فر با بیان اینکه من مانده‌ام که چگونه می‌گویند آذری جهرمی برنامه نداده است، عنوان کرد: برنامه ارائه شده توسط آذری جهرمی، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و برای ایجاد و رونق فضای کسب و کار، استفاده از مدیران فعلی و قبلی و امکان دسترسی مردم از این تکنولوژی نو و جدید است. 
 
او با بیان اینکه ایران می‌تواند هاب منطقه تبدیل شده و در مسیر ترافیک بین‌المللی قرار بگیرد، یادآور شد: ایشان به صنعت داخلی توجه داشته و پروژه توانا نیز تعریف شده و با مشارکت نخبگان و دانشجویان ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف هزار و ۲۳۰ میلیارد قرارداد منعقد شده است. 
 
نماینده مخالف:
پورمختار: آقای جهرمی فردی پنهان کارند

پورمختار مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه بررسی کلیات برنامه پیشنهادی کابینه دوازدهم گفت: ما به جوانگرایی معتقدیم اما بعضا قیاس مع الفارق و غیر مرتبط ارائه می شود که درست نیست.
 
مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارتباطات، فناوری و اطلاعات

مخالف وزير پيشنهادي ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: ما هم مثل همه به جوانگرايي اعتقاد داريم بعضا قياسي مي شود كه مي خواهم بگويم قياس مع الفارق است و غيرمرتبط.

محمدعلي پورمختار در صحن علني مجلس شوراي اسلامي افزود: ما دوران جنگ را  تجربه كرده ايم بسياري از دوستان چه مسئولاني كه تشريف دارند و چه نمايندگاني كه نيستند.
 
وي گفت: آنجا جبهه آتش خون، شجاعت و رشادت بود  و تدبير و البته تدبير و مديريت و شناخت از صحنه جنگ  به آن اضافه مي شد.

پورمختار افزود: از ويژگي هاي آقاي جهرمي  پنهان كاري و عدم شفافيت است همه دوستاني كه انتخاب شدند دفترچه ها را دادند مقطع تحصيلاتشان را اعلام كردند ولي  ايشان هيچ گونه اشاره در اين خصوص نداشتند فقط اعلام كردند مهندسي برق دانشگاه  صنعت آب و برق.

نماينده بهار و كبودرآهنگ در ادامه خطاب به ديگر نمايندگان گفت: شما مي خواهيد به يك نفر راي بدهيدكه در راس وزارتخانه اي به آن اهميتي كه موافقين اشاره كردند قرار بگيرد، ايشان تنها هفت سال سابقه در وزارت ارتباطات دارد يعني از سال 88 تا 95 .

پورمختار ادامه داد: بالاترين مسئوليت ايشان به مدت يك سال حداكثر رئيس هيئت مديره و مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت، عضو هيئت مديره غيرموظف در رايتل و مدير كل امنيت سيستم هاي ارتباطي  در سازمان تنظيم مقررات راديويي آيا چنين كسي با چنين سابقه ضعيف مديريتي به نظر شما مي تواند يك وزارتخانه  عريض و طويل را بچرخاند؟
 
وي گفت: وزارتخانه اي كه در سراسر كشور و در تمام شهرها و روستاها داراي زيرساخت و امكانات  است و اكثريت مردم  و سازمان هاي مختلف با آن  كار مي كنند.

اين نماينده مجلس افزود : ايشان گزارشي را از رايتل اينجا ارائه كردند و به حساب خودشان گزارش را نوشتند كه  من انجام داده ام  كه بايد ايشان روشن و شفاف عنوان كنند كه خودشان انجام داده اند و يا به چه صورت بوده ضمن اينكه سوابق و مسئوليت هايشان را ذكر نكردند.

پورمختار ادامه داد: ايشان اشاره كردند در خانواده اي وفادار به آرمان هاي اسلام ، ايران  و انقلاب و برادر دو شهيد هستند ايشان بايد ديدگاه شخصي خودشان را بنويسند آرمان هاي ايران را تعريف كنند كه ببينيم اعتقادات سياسي  و ديني خودشان به چه شكل است.

اين نماينده مخالف وزير پيشنهادي ارتباطات گفت: حال وزارتخانه اي با ضرورت بيش از 20 درصد رشد كه قرار است بيش از ساير دستگاه ها در آن اتفاق بيفتد يك نفر با اين سابقه بسيار اندك به اعتقاد من توان نظارت و مديريت به هيچ وجه ندارد و اشكالاتي كه در يك سال اخير مسئوليتشان در حوزه اپراتورها در كشور وجود داشت كه به شدت به مردم اجحاف مي كنند و نحوه محاسباتي كه دارند و پول هايي كه از مردم مي گيرند  يكي از صيانت هاي ايشان  در اين خصوص بود.
 
وي ادامه داد: ايشان توان نظارت نداشته تا بتواند حقوق مردم را در اين خصوص حفظ كند حال در راس  وزارتخانه چگونه مي توانند اين حقوق را  صيانت كنند.

پورمختار گفت: يكي از مسئوليت هاي ايشان انجام  وظايف صيانتي اجتماعي و فرهنگي در خصوص ارتباطات و فناوري اطلاعات است چه صيانتي كرده است؟ اين شرايط تلگرام و  فضاي مجازي ماست كه قتل عام  راه انداخته است و دارد خانواده ها را نابود مي كند اخلاق را نابوده كرده است اين اتوباني كه  آقاي دكتر روحاني اشاره كردند مغلطه هايي  است كه متاسفانه دارد مطرح مي شود.

وي ادامه داد: چه كسي قرار است فضاي مجازي  را  ببندد چه كسي چنين ادعايي را دارد امام فرمود ما با سينما مخالف نيستيم ما با فساد مخالفيم مخالفت ما با همين فسادي است كه در تلگرام با حمايت همين آقاي جهرمي انجام مي شود. حمله، توهين  و اهانت به همه  اركان نظام  ايجاد بي اعتمادي به همه مسئولان  فساد و  فحشا هم  كه  زياد شده است آماري كه خودشان داده اند گفته اند بين 90 تا 95 درصد  فقط  مسائل اخلاقي و ضد اخلاقي  هست كجا مديريت كرده اند ؟

پورمختار افزود: كسي كه هفت سال سابقه مديريتي داشته باشد يك آدم  بله قربان گو خواهد بود هر چه به آن ديكته بكنند اجرا خواهد كرد، تجربه اي ندارد نمي تواند تعامل داشته باشد و لذا بايد كاري را انجام دهد كه به او ديكته شده باشد.

نماينده مخالف وزير پيشنهادي ارتباطات در ادامه گفت: بنابراين بايد آبديده تر شده باشد كه خود بتواند به عنوان وزير  انجام ي آنها فراهم شده  از  شبكه پرسرعت بر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°