سخنان مخالفان، موافقان و وزیر پیشنهادی اطلاعات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:23 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۱۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
نمایندگان مخالف و موافق معرفی سیدمحمود علوی برای وزارت اطلاعات دیدگاه های خود را بیان کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در نشست علنی امروز چهارشنبه 25 مرداد 96 که از ساعت 8 و 10 دقیقه به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور 241 نفر از نمایندگان آغاز به کار کرد، بررسی صلاحیت سید محمود علوی برای وزارت اطلاعات ادامه یافت.
 
دیدگاه های مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی اطلاعات:
 
 نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات
عزیز اکبریان (موافق وزیری پیشنهادی اطلاعات):
 وزارت اطلاعات ارکان امنیتی کشور است که در دوره اخیر مفهوم امنیتی، فیزیکی، روانی با مأموریت این وزارتخانه و آرامش مردم گره خورده است. این وزارتخانه برای مقابله با جریان نفوذ و برقراری امنیت اقدامات مناسبی انجام داده است.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارتخانه اطلاعات از افتخارات امنیت کشور است که در کنار اطلاعات سپاه، ارتش، بسیج، نیروی قدس و نیروی انتظامی جزیره امنیتی را برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده‌اند؛ شخص وزیر نیز نقش پدری و بزرگی در این وزارتخانه دارند که آقای علوی، عالم مجاهد، توانسته در طول 4 سال رسالت خود را به خوبی انجام دهد.

وی با اشاره به نظرسنجی‌ها درباره سنجش میزان امنیت در 3 سطح فردی، اجتماعی و ملی افزود: خوشبختانه شاخصه امنیتی ارتقاء و احساس ناامنی کاهش یافته است؛ از سوی دیگر حمایت از سرمایه‌گذاری از اقدامات مهم این وزارتخانه بوده است، در حقیقت برای مقابله با بیکاری و مبارزه با مواد مخدر امنیت سرمایه‌گذاری باید تحقق پیدا کند.

اکبریان تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در وزارت اطلاعات را از دیگر اقدامات مناسب این مجموعه در دولت یازدهم دانست و ادامه داد: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری با تشکیل ستاد اقتصادی مقاومتی، امنیت فیزیکی و روانی مناسبی ایجاد شده، همچنین با معرفی متهمان اقتصادی به مراجع قضایی در کنار حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی گام‌های مثبتی برداشته شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد است مفاسد اقتصادی مانند موریانه به جمهوری اسلامی آسیب می‌زند لذا عملکرد این وزارتخانه در مقابله با اختلاس، مفاسد اقتصادی، ارتشاء و تبانی در مبادلات دولتی و صیانت از حقوق بیت‌المال تأثیرگذار بوده است. وزارت اطلاعات بیش از 620 فقره پرونده مفاسد کلان تشکیل داده که منجر به کشف بیش از 37 هزار میلیارد تومان از حقوق بیت‌المال شده است.

وی ادامه داد: با مدیریت آقای علوی و تلاش سربازان گمنام امام زمان شناسایی بدهکاران بانکی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معرفی بیش از 200 پرونده قاچاق کالا و ارز حدود 13.5 هزار میلیارد از افتخارات وزارت اطلاعات است، کشف بیش از 300 تن مواد مخدر سنتی و صنعتی و متلاشی کردن هزار و 337 باند مواد مخدر از اقدامات وزارت اطلاعات بوده؛ این وزارتخانه امروز در رابطه با مبارزه با مفاسد و در کنار آن حمایت از سرمایه‌گذاری اقداماتی انجام داده که مسئولان قوه مجریه و قوه قضائیه باید همکاری خوبی با آن داشته باشند تا به برقراری آرامش کمک شود.

اکبریان برقراری آرامش در فضای وزارتخانه اطلاعات را از دیگر اقدامات مناسب دانست و گفت: متأسفانه در دوره قبل بیشتر خدمتگزاران در این وزارتخانه بازنشسته اجباری شدند لذا آقای علوی با تشکیل کمیته خاص افرادی که از سلامت اجتماعی برخوردار بوده و به عنوان سرمایه اجتماعی محسوب می‌شدند مجددا به مجموعه بازگرداند.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بیش از 120 گروه تروریستی به وسیله عملکرد مناسب وزارت اطلاعات شناسایی شده؛ در واقع وزارت اطلاعات به وسیله اطلاعات سپاه و نیروی قدس برتری کاملی را در منطقه ایجاد کردند به نوعی که هر گروه تروریستی قبل از ورود شناسایی و متلاشی می‌شوند. در واقع دشمن باید خارج از مرزها زمین‌گیر شود چرا که در داخل هزینه زیادی را شامل می‌شود. وزارت اطلاعات در این زمینه موفقیت کاملی داشته است.

وی در خصوص شخص وزیر پیشنهادی اطلاعات یادآور شد: در بحث فقهی سابقه حضور در دو دوره نمایندگی خبرگان، 4 دوره نمایندگی مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، رئیس عقیدتی – سیاسی ارتش با حکم رهبری و 4 سال تجربه کاری به عنوان وزیر اطلاعات را در کارنامه خود دارد. وی التزام عملی و اعتقادی به ولایت فقیه، اعتقاد به مردم‌سالاری دینی و معتقد به رویکرد جهادی در این وزارتخانه است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علوی عزم جدی برای مبارزه با تروریسم دارد، گفت: جلوگیری از امنیتی شده پدیده‌های امنیتی از اقدامات مهم این وزارتخانه در 4 سال گذشته بوده، متأسفانه پیش از این همه چز امنیتی جلوه داده می‌شد در صورتی که امنیتی نبود اما وزیر پیشنهادی در دوره قبل با این پدیده مبارزه کرد. 
 
نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات 
نادر قاضی پور (موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات):
علوی نگاه فرهنگی به امنیت دارد و این یعنی عقل؛ عاقل کسی است که مشکلات حاد امنیتی را سیاسی و سیاسی را به اجتماعی و اقتصادی تبدیل و در نهایت در سازمان های مردم نهاد حل می کند اما فرد غیرعاقل یک مشکل کوچک یا بزرگ را سریعا مانند مظلوم دریاچه ارومیه امنیتی و  مشکلات فراوانی بر نظام وارد می کند بنابراین علوی با رفتار عاقلانه در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی و شورای عالی امنیت ملی و دولت حرکت می کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزارت اطلاعات در مقابله با ضدانقلاب عملیات های بسیاری انجام داده است، تصریح کرد: اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی تعداد زیادی از سرکرده ها، سرگروه ها و سرمهره های ضدانقلاب را دستگیر کرد و این جای تشکر دارد.

وی ادامه داد: برخورد با عناصر تروریستی و ضدانقلاب، شناسایی و ضربه زدن به 120 گروه تروریستی در شرق، غرب و جنوب، دستگیری از هزاران عناصر تروریستی و ضدانقلاب در داخل کشور، استرداد 4 مرزبان گروگان گرفته، آوردن پیکر پاک شهید مظلوم دانایی فر از پاکستان، پایان دادن به تجمعات اعتراضی صوفی ها، کشف چند تن مواد منفجره و مهمات گوشه ای از عملکرد نیروهای خدوم وزارت اطلاعات از شرق به غرب، از جنوب به شمال در داخل بوده است؛ البته عملیات های خارج از کشور محرمانه است و خود وزیر اطلاعات آنها را اعلام کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: وزیر اطلاعات و نیروهای تحت امر ایشان هماهنگی لازم را با تمامی نهادهای نظامی، امنیتی، اطلاعاتی و قضایی کشور داشته و به طور خلاصه علوی فردی ولایتمدار و تابع رهبر معظم انقلاب بوده و این جای سپاس دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم، خطاب به معاون اول رییس جمهور، گفت: دولت ها اگر از تمام لحاظ قوی و مستحکم باشند به نفع نظام بوده و تقویت دولت نیز به نفع نظام بوده و بابت تقویت دولت از شما سپاسگزاریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عملکرد علوی مصادیق بارز آیه 29 سوره فتح است، تصریح کرد: در برابر کفار سرسخت و شدید و در میان خودی ها مهربان هستند؛ انتظار می رود وزیر اطلاعات مشکلات قاچاق به ویژه مواد مخدر را در کشور حل کند. 

نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات 
علی مطهری (مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات):
مخالفت بنده با وزیر پیشنهادی اطلاعات، جناب آقای علوی، بیشتر ناشی از نقص ساختاری در حوزه اطلاعات کشور است، یعنی ما نقص ساختاری در حوزه اطلاعات داریم که باعث کاهش نظارت مجلس و تضییع حقوق ملت مصرح در فصل سوم قانون اساسی شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مخالفت در واقع دفاع از حقوق مجلس و مردم است، این نقص ساختاری عبارت است از تداخل مسئولیت ها و وظایف نهادهای اطلاعاتی مختلف که منجر به پاسخگو نبودن در برخی امور شده است، به همین جهت نیاز به وزیری داریم که زمینه رفع این نقص را فراهم کند.

وزیر اطلاعات نباید اجازه دخالت نهادهای دیگر در حیطه کاری وزارت را بدهد

وی گفت: باید وزیری را انتخاب کنیم که به سایر نهادها و سازمان ها اجازه دخالت در حیطه کار وزارت اطلاعات را ندهد، قانون همین را می گوید، اساسا فلسفه تدوین قانون تاسیس وزارت اطلاعات مصوبه 1362 و قانون مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1374 ایجاد تمرکز درامور اطلاعاتی کشور بود تا داخل وظایف و مسئولیت ها و از موازی کاری جلوگیری شود و نهاد مسئول واحد به مجلس پاسخگو باشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: طبق این قانون بخش اطلاعات همه نهادها از جمله قوه قضاییه، سپاه پاسداران، ارتش و نیروی انتظامی غیر بخش حفاظت اطلاعات خودشان باید در وزارت اطلاعات متمرکز باشد. تبصره 3 ماده یک قانون تاسیس وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی می گوید هر یک از وزارتخانه ها، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادها و نیروی های نظامی و انتظامی که در کسب اطلاعات تخصصی خود به مسائل امنیتی برخورد کنند و هر گونه اطلاعاتی را که مورد تقاضای وزارت اطلاعات باشد موظفند در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه اگر همین یک تبصره اجرا می شود نقص ساختاری به وجود نمی آمد، گفت: اما به مرور زمان برخی  نهادها حوزه فعالیت خود را گسترش داده اند و وارد حوزه کاری وزارت اطلاعات شده اند، از ابتدای انقلاب وظایفی اطلاعاتی و امنیتی سپاه پاسداران مشخص بوده و علاوه بر حفاظت اطلاعات خود شامل مخالفان مسلح، منافقین، گروه کردها، پژاک و امروز داعش بوده و رصد های اطلاعاتی سپاه قدس در خارج از کشور نیز وظیفه آن شمرده شده است.

مطهری با تاکید براینکه این رویه درست و پذیرفته شده است، ادامه داد:اما در چند سال اخیر دایره کار این نهاد، البته با انگیزه پاسداری از انقلاب اسلامی وسیع تر شده و به موضوع رسانه ها و مطبوعات و خبرنگاران یا موضوع دانشگاه ها و دانشجویان و نشریه دانشجویی و مانند این ها گسترش پیدا کرده و به مجلس پاسخگو نیستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  اما آنکه می تواند مورد استیضاح و سوال قرار گیرد، وزارت اطلاعات است،  این در حالی است که ما در جمهوری اسلامی مقام یا نهاد غیر پاسخگو نداریم، مقام معظم رهبری در مقابل مجلس خبرگان رهبری و در مقابل مردم پاسخگو هستند، امام علی (ع) می فرماید همانطور که حاکم بر مردم حقوقی دارد، مردم بر حاکم حقوقی دارند، اساسا حق دو طرفه است، تنها کسی همه بر آن حق دارد و کسی بر آن حق ندارد، خداست که خالق همه موجودات است.

وزیر اطلاعات در برابر مجلس پاسخگو نیست

وی ادامه داد:مشکل امروز مجلس با وزارت اطلاعات این است که به خاطر وضعیت موجود وزیر اطلاعات نمی تواند به بسیاری از سوالات ما نمایندگان پاسخ دهد، وقتی از وزیر اطلاعات درباره بازداشت مدیران کانال های تلگرامی در آستانه سال 96 سوال کردیم، ایشان گفت این کار توسط نهاد دیگری انجام شده و خود من هم معترض هستم.

این نماینده مجلس عنوان کرد: همین طور زمانی از بازداشت بعضی دانشجویان خبرنگاران و افرادی که به اتهام جاسوسی بازداشت شده اند سوال کردیم وزیر جوابی نمی دهد و می گوید از حیطه اختیار من خارج است، بنابراین مجلس نمی تواند به وظیفه نظارتی خود در اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت عمل کند.

مطهری تاکید کرد: روشن است که این وضع قابل اصلاح نیست و باید راهی برای حل این معضل پیدا شود، وزیر اطلاعات باید فردی باشد که بتواند این معضل را به کمک مقامات عالی کشور حل و فصل کند به طوری که متولی اصلی اطلاعات در کشور وزارت اطلاعات باشد و سایر نهادهای اطلاعاتی کار تخصصی خود را انجام دهند

وی با بیان اینکه تکلیف ما نمایندگان مجلس با وزارت اطلاعات باید روشن باشد گفت: وزیر باید حیطه کاری خود را مشخص کند، نمی شود وزیر در امور مختلف بگوید از دست من خارج است، به این ترتیب بهانه های حقوق بشری نیز به دست دشمنان انقلاب اسلامی داده می شود و آنها از آن برای ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی استفاده می کنند

مطهری عنوان کرد: در واقع صحبت من فراتر از وزیر اطلاعات و آقای علوی است و آن حل معضل سیاسی و امنیتی کشور است که در چندسال اخیر آسیب هایی به نظام وارد کرده است.

وی افزود: نگاه درست علوی به معقوله اطلاعات و تلاششان برای تغییرنگاه بعضی کارکنان این وزارتخانه به معقوله حفظ نظام و رعایت حقوق ملت را درک می کنیم اما این کافی نیست بلکه وزیر اطلاعات باید به وضع موجود خاتمه دهد و از مجموعه اختیارات و حقوق وزارتخانه صیانت کند و در همه مسائل امنیتی و اطلاعاتی در مقابل مجلس پاسخگو باشد.

این نماینده مجلس اعتقاد دارد : این امر نیاز به صراحت و صلابت دارد که به فرموده امام علی(ع) کسی می تواند امر خدا را برپادارد که اهل مصالحه و رودروایسی و ملاحظه کاری نباشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: علوی در چهارسال گذشته مرد این میدان نبود گرچه قدردان خدمات زیاد ایشان هستیم. 
 
نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات 
علاء الدین بروجردی (موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات):
گرامی می دارم یاد و خاطره شهید حسن عشوری را که در مبارزه با گروهک های تروریستی به شهادت رسید. همچنین گرامی می دارم یاد و خاطره شهید مدافع حرم محسن حججی را که ملت ایران را سرفراز نمود و زیباترین جلوه ایثارگری،مقاومت و شجاعت را به نمایش گذاشت.

شخصیت ویژه نقطه برجسته وزیر پیشنهادی اطلاعات

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون تردید وزارت اطلاعات یکی از مهم ترین ارگان های تاثیرگذار در عرصه امنیت ملی کشورمان است. درباره شخص وزیرپیشنهادی ، حجت الاسلام علوی از ویژگی های لازم برای چنین مسئولیت مهمی برخوردارهستند.

وی در ادامه افزود: تدین ، ولایت مداری ، تعامل ، سعه صدر در کنار قاطعیت ، حساسیت ، سرعت و تصمیم گیری بهنگام در ایشان مشهود است . ما در چهار سال گذشته که به عنوان کمیسیون تخصصی با آقای علوی در ارتباط نزدیک بودیم، بارها در موارد ارجاعی امنیتی به کمیسیون، شاهد پیگیری موضوع با حساسیت ویژه توسط شخص وزیر اطلاعات بودیم.وزیر اطلاعات پس از رسیدگی به موضوعات ، نتیجه را به اینجانب و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اطلاع می دادند. این احساس مسئولیت در چنین جایگاهی بسیار ارزشمند است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بدنه وزارت اطلاعات از مجموعه ای  از مدیران ارشد تا نیروهای اطلاعاتی که در جای جای ایران اسلامی یا حتی فراتر مرزهای کشورمان  مسئولیت خطیر خود را ایفا می کنند، تشکیل شده. نیروهای وزارت اطلاعات افرادی ولایتمدار ، متدین و کارآ هستند.

وی تصریح کرد: به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نزدیک در شورای امنیت کشور با چندتن از معاونین وزیر اطلاعات حضور دارم و بارها اشراف و حساسیت این عزیزان را مشاهده کرده ام.

بروجردی گفت: با توجه به این که در برخی از نهادها همانند قوه قضائیه و وزارت اطلاعات ، افراد بر اساس اختیار قدرت پیدا می کنند، افراد باید به فرازهای قرآن توجه کنند که عالم محضر خداست. حال با توجه به برگزاری جلسات به صورت هفتگی درباره ارزش های اسلامی؛ قطعا توجهات ویژه به این موضوع در بدنه وزارت اطلاعات وجود دارد.

اشراف اطلاعاتی در همه امور داخلی و خارجی وزارت اطلاعات وجود دارد

وی در ارزیابی عملکرد و برنامه های وزارت اطلاعات، گفت: اشراف اطلاعاتی در همه امور داخلی و خارجی وزارت اطلاعات وجود دارد. کار ارزشمند نیروی سپاه قدس  پاسداران انقلاب اسلامی در خارج از مرزهای ایران اسلامی و در جهت حفظ امنیت کشورمان انجام می دهد فوق العاده خاص و ویژه است. نیروهای وزارت اطلاعات در بخشی از فعالیت های سپاه قدس حضور دارند و آنها مکمل یکدیگر هستند.

بی اطلاعی برخی ها از شورای هماهنگی اطلاعات

این نماینده مجلس دهم ضمن اشاره به سخنان علی مطهری، گفت: شاید شما مطلع نباشید ولی من مطلع هستم که شورای هماهنگی اطلاعاتی وجود دارد. جلسات این شورا با حضور نمایندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای ذی ربط در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل می شود و هماهنگی لازم انجام می گیرد. وجود برخی اختلاف نظرها طبیعی بوده که این مسائل از طبیعت یک نظام آزاد و دموکراتیک جمهوری اسلامی است.

وی تاکید کرد: دنیا بداند اگر اقتدار به نمایش گذاشته می‌شود در پس پرده هماهنگی با محوریت جایگاه والای ولایت وجود دارد، مستحضر هستید که در تهران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سازمان‌های اطلاعاتی مهم دنیا با محوریت امریکا، میزبانی ساواک و میهمانی سیا ، موصاد به دنبال کمک به ژاندارم منطقه آن روز دنیا بودند.

اقتدار وزارت اطلاعات در خاورمیانه و جهان

بروجردی گفت: امروز وزارت اطلاعات و نیروهای اطلاعاتی یک تنه در مقابل همه نیروهای همه سازمان های اطلاعاتی قدرتمند دنیا می ایستند و موفق عمل می کنند. آنچه که در سوریه و عراق، لبنان و جای جای خاورمیانه اتفاق افتاد نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران یک تنه حریف همه قدرت‌های بزرگ دنیاست که این ویژگی‌ مومنین است که از چنین پشتوانه عظیمی برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: صیانت اطلاعاتی در ارگان‌های حساس نظام از طریق حراست‌ها انجام می‌شود ؛ این ماموریت مهمی است که وزارت اطلاعات با موفقیت انجام می دهد.

موفقیت های شگرف ضد جاسوسی وزارت اطلاعات

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ضمن بیان این که وزارت اطلاعات در جلوگیری از نفوذ دشمن اقدامات موثری تاکنون انجام داده است ، گفت: معاونت ضد جاسوسی مسئولیت مهمی برعهده دارد و اقدامات ارزشمندی داشته اما به حق سربازان گمنام نام گرفتند. بسیاری از مطالب را نمی‌توان گفت، اما همه بدانند صدها مورد علیه نظام را معاونت ضد جاسوسی رصد، کشف و خنثی می‌کند.

تشکیل ستاد ویژه مقابل با نفوذ در وزارت اطلاعات

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: وزارت اطلاعات ستاد ویژه را تحت عنوان مقابله با نفوذ را تشکیل داده است .حال از هزار نفری که در معرض جاسوسی دشمن قرار دارند، دشمن توانسته بود از طریق همین سفرها و سمینارها در برخی از ارگان‌های حساس افرادی را شناسایی و نفوذ کند که خوشبختانه وزارت اطلاعات توانست به موقع شناسایی کرده و بسیاری از این افراد مصون و واکسینه شدند و توطئه دشمن خنثی شد.

وی تصریح کرد: کشف و شناسایی اقدامات سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه ،  کار ارزشمند وزارت اطلاعات است که توانست این نیروهای ارزشمند متخصص را حفظ کرد تا دشمن نتواند برباید.

عملکرد مثبت وزارت اطلاعات در تامین امنیت پایدار ایران

وی با اشاره به مساله تامین امنیت پایدار اظهار کرد: مفتخر هستیم که روسای سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی به تهران می‌آیند و از وزیر اطلاعات می‌پرسند چه کرده‌اید که در محیطی که پیرامون شما همه بحران است از امنیت پایدار برخوردار  هستید.

بروجردی تصریح کرد: اگر غفلت شد و حادثه تروریستی در مجلس پیش آمد؛ پس از آن هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فاصله کوتاهی، کاری کارستان کردند. این افتخار ایران است که با 650 کیلومتر فاصله توانست برخلاف تبلیغاتی که انجام شده بود منطقه مورد نظر را مورد هدف قرار دهد.حضور پهپادهای ایرانی در آن منطقه و فیلم مستند آن موفقیت کشورمان را نشان می دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان مبارزه بی امان با تروریسم، رصد فضای مجازی و گسترش همکاری و تبادل اطلاعاتی با بیش از 60 کشور را از دیگر اقدامات وزارت اطلاعات عنوان کرد. 
 
نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات 
محمدحسین قربانی (موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات):

وزارت اطلاعات از جمله وزارت خانه های کلیدی و مادر است، از این رو این وزارتخانه نیازمند دارد که از یک مدیر توانمند، اخلاق مدار، میدانی، خستگی ناپذیر و مسلط به امورات مختلف برخوردار باشد که آقای علوی از این ویژگی ها بهره مند هستند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کل تاریخ، دو مقوله بهداشت و امنیت از نعمت هایی هستند که همه جوامع به آن توجه دارند و خوشحالیم که در دولت دوازدهم این دو وزارتخانه به 2 مدیر توانمند سپرده می شود، همواره نگاه ها به وزارت اطلاعات سیاسی و جریانی بوده است، یادمان نرود چه بر سر وزارت اطلاعات آورده بودند، میزان رضایمتندی مردم به بالاترین حد بین وزارتخانه ها یعنی 75 درصد رسیده است، دیروز در نظرسنجی ها این وزارتخانه پایین ترین سطح رضایتمندی مردمی را داشت.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: علوی در طول 4 سال توانمندی های خود و همکارانش را به اثبات رسانده و وزارت اطلاعات از مسائل سیاسی و جریانی خارج کرده و این یکی از توانمندی ها ایشان بوده و امروز وزرات اطلاعات مورد رضایت مردم است.

وی افزود: امروزه با نوع عملکرد، رضایتمندی عامه مردم را شاهد هستیم، در سطح منطقه نیز با مرزهای پرآشوب، نعمت بزرگ امنیت در کشور محقق شده و این موضوع با رشادت همکاران وزیر اطلاعات بوده است، باور دارم وزارت اطلاعات از پیچیده ترین وزارتخانه ها است ولی در عوض وزیر اطلاعات از جمله زلال ترین وزرای پیشنهادی است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در زمینه فضای مجازی و امنیت سرمایه گذاری وزارت اطلاعات تلاش کند و بین سرمایه گذاری و مفاسد اقتصادی تفکیک قائل شود.

 
نطق مخالفان، موافقان و وزیر پیشهادی اطلاعات 
پس از سخنان نمایندگان مخالف و موافق، سیدمحمود علوی به موضوعات مطرح شده پاسخ داد.
علوی در بخشی از سخنانش در پاسخ به اظهارات علی مطهری گفت: وزارت اطلاعات قانون مدار است و ضمن صیانت از اختیارات قانونی خود، به اختیارات قانونی دستگاه های دیگر احترام می گذارد.
ایشان به گونه ای فرمودند که گویی نهادی به اختیارات قانونی ما تعدی کرده است یا دست تقابل به سمت اختیارات وزارت اطلاعات دراز شده است، چنین چیزی نیست.
ما به اختیاراتی که به نهادهای مختلف واگذار می شود که یا مرجع ولایی دارد یا مرجع قانون گذاری دارد، احترام می گذاریم. 
 
علوی در ابتدای سخنانش با عرض تسلیت در پی شهادت شهید سرافراز مدافع حرم شهید حججی و شهیدان انصاری و پورابراهیمی؛ از شهدای وزارت اطلاعات، گفت: از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که به این سرباز کوچک خود اجازه فرمودند که سربازی خود را در سنگرِ سربازان گمنام امام زمان ادامه دهم و از لطف ریاست جمهوری که اینجانب را برای همکاری و همراهی قابل دانستند، از صمیم دل سپاسگزارم و از شما نمایندگان که به تعبیر امام(ره) عصاره فضایل ملت هستید نیز سپاسگزارم که در 4 سال گذشته با همراهی وهمدلی‌های خود موجبات توفیق این برادر و خدمتگذار در عرصه خدمتگذاری را فراهم کردید.

وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات دولت دوازدهم ادامه داد: امروز با وزارت اطلاعاتی مواجه هستیم که در عرصه سربازی، سربازانی مومن، متعهد، فداکار و ولایتمدار و دلسوز وحدت و امنیت ملی کشور هستند، در 4 سالی که بر وزارت اطلاعات گذشت، این وزارتخانه بر حفظ استقلال وزارت، عدم وابستگی جناحی و کار حرفه‌ای و کارشناسی بر محورهای راهبردی تلاش کرد.

وی ادامه داد: وزارت اطلاعات در این مدت تلاش کرد کار اطلاعاتی مردم پایه با مشارکت آحاد ملت، دانش پایه با تقویت بنیه علمی انجام دهد، در حال حاضر  هزار نفر  از کارکنان وزارتحانه در تحصیلات تکمیلی و صدها نفر در مقطع دکترا در رشته‌های مورد نیاز وزارت اطلاعات مشغول هستند تا همراه با رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان با بهره گیری از علوم و فنون مختلف، وزرات موفق به ارائه عملکردی بر پایه دانش‌پایه اطلاعاتی در آینده باشد.

وی  اضافه کرد: همچنین یکی از محورهای امر پژوهشی آینده نگرانه و راهبردمحور  بوده است که در این مدت راهبرد وزارت اطلاعات با همت کارکنان خوش فکر و اندیشمند وزارت، تدوین و نسخه‌ای از آن به محضر مقام معظم رهبری تقدیم گردید تا حرکت وزارت بر پایه نقشه راه و ریل گذاری خردمندانه و عاقلانه باشد.

علوی بیان کرد: وزارت اطلاعات در این مدت در جهت ارتقاءِ تجزیه و تحلیل اطلاعاتی و تجمیع اطلاعتی اهتمام ورزیده و تحلیل‌های عمیقی را در عرصه‌های  مختلف هم برای مسئولان تصمیم‌گیر و هم برای صاحبان تریبون ارسال کرده است تا هم تصمیمات مسئولان و هم هدایت افکار عمومی توسط صاحبان تریبون به نحوه جامعی انجام پذیرد.

وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات دولت دوازدهم اضافه کرد: تاکنون اهتمام وزارت این بوده و برای 4 سال آینده اینگونه خواهد بود که کار اطلاعاتی برپایه احکام شرعی و رعایت حلال و حرام الهی و رعایت ارزش‌های اخلاقی و قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه جا از جمله در  رابطه با متهمین بر این پایه حرکت کند و اگر با گلایه به حق رئیس جمهوری مواجه بودیم، قطعا یکی از برنامه‌های ما تلاش برای زدودن کوچکترین لکه نامناسب با نظام در عملکرد وزارتخانه است و امیدوارم این مورد را نیز بتوانیم بر طرف کنیم.

علوی درمورد  بررسی صلاحیت‌ها و استعلام صلاحیت‌ها افزود: تصمیم‌گیری به صورت فردی در این زمینه تغییر کرده و شورای عالی تایید صلاحیت‌ها و رسیدگی به تایید صلاحیت‌ها تشکیل شده تا از حقوق افراد مورد استعلام به نحوه مناسب دفاع شود و هم از حقوق عامه مردم در زمینه واگذاری مسئولیت ها که موظف به رعایت امانت داری در این زمینه هستیم.

علوی با اشاره به مقابله هوشمندانه با جاسوسی دشمن و جلوگیری از نفوذ سرویس های دشمن گفت: موارد بسیاری از اقدامات جاسوسی شناسایی و زیر ذره بین برده شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از موارد نفوذ توسط وزارت اطلاعات جلوگیری شده است، گفت: گزارش این موضوع را در چندین نوبت به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی و ریاست جمهوری ارائه کردیم که خوشبختانه مورد توجه و لطف دو بزرگوار  قرار گرفت.

وزارت اطلاعات نسبت به مسئله آموزش در مقابله با نفوذ اهتمام داشته است

وزیر پیشنهادی اطلاعات تصریح کرد: وزارت اطلاعات طی مدت گذشته نسبت به مسئله آموزش در مقابله با نفوذ اهتمام داشته است. براین اساس از دو مسیر حراست و معاونت ضد جاسوسی برنامه های آموزشی بسیار زیادی را برای مدیران در دستگاه های مختلف برگزار کردیم به عنوان مثال در زمینه تخلیه تلفنی و سایر انواع نفوذ آموزش های لازم را ارائه کردیم و این برنامه در 4 سال آینده نیز با جدیت دنبال خواهد شد.

آموزش های ارئه شده امکان نفوذ دشمن را با دشواری های زیادی مواجه کرده است

علوی ادامه داد: با توجه به آموزش های ارائه شده خوشبختانه میزان تخلیه های تلفنی کاهش یافته و امکان نفوذ برای دشمن با دشواری های بسیاری مواجه شده است.

تولید فیلم روباه جهت ارتقاء سطح آگاهی جامعه در مقابل نفوذ بود

وی با اشاره به اینکه وزارت اطلاعات به آموزش های کلاسیک برای مدیران اکتفا نکرده و در جهت ارتقاء آگاهی های عمومی نیز در مقابله با جاسوسی دشمن به مدد هنر اقدامات قابل توجهی انجام داده است، اظهار کرد: براین اساس می توان به تولید فیلم روباه در سال 1393 اشاره کرد که در جهت ارتقاء آگاهی عمومی برای مقابله با نفوذ دشمن تهیه و پخش شد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات با بیان اینکه وزارت متبوعش طی 4 سال آینده و البته در ادامه روند کاری اش در عرصه اقتصاد کشور نیز بر دو محور تکیه داشته است، ادامه داد: ابتدا امنیت اقتصادی و دوم سلامت اقتصادی از جمله محورهای مذکور است، وزارت اطلاعات بر این باور است برای حل مشکل اشتغال، ارتقاء امنیت اقتصاد کشور، به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی باید فضای کشور برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران از امنیت برخوردار باشد زیرا سرمایه گذار هرجا احساس خطر کند از اقدام خود منصرف خواهد شد.

علوی ادامه داد: براین اساس در تاکتیک و سیاست های وزارت اطلاعات تدبیر مسائل اقتصادی و برخورد با مفاسد اقتصادی همراه با تدبیر بوده است که باعث وارد شدن خدشه به امنیت اقتصادی نشده است به عبارت دیگر نه برای سلامت اقتصادی، امنیت اقتصادی آسیب ببیند و نه برای امنیت اقتصادی، چشم بر سلامت اقتصادی پوشانده شده لذا وزارت اطلاعات هم با مفاسد برخورد کرده هم به گونه ای اقدام کرده که امنیت اقتصادی کشور دچار مشکل نشود و آسیب نبیند.

وی با اشاره به اینکه تا جایی که به وزارت اطلاعات مربوط است در تحکیم امنیت اقتصادی گام برداشته ایم زیرا باور داریم فعالان اقتصادی مانند گنجشک هایی هستند که بر درختی نشسته و اگر شلیکی به گنجشکی صورت بگیرد سایر گنجشک ها نمی مانند، گفت: وقتی با یک سرمایه گذار برخورد انقباضی بکنیم سایر فعال های اقتصادی فرار خواهند کرد بر این اساس وزارت اطلاعات تلاش کرده با هیچ فعال اقتصادی برخورد اینچنینی نداشته باشد تا باعث فرار فعالان اقتصادی نشود اما مسامحه با فساد اقتصادی نیز انجام نداده است و هزاران میلیارد تومان فرار مالیاتی، هزاران هکتار تصرف منابع طبیعی و اراضی ملی، هزاران میلیارد قاچاق کالا و بسیاری از فساد بانکی را شناسایی کرده و با تدبیر با آن ها برخورد کرده است لذا بر این اساس حقوق مردم و بیت المال را مسترد کرده است.

وزیر پیشنهادی اطلاعات تصریح کرد: طی 4 سال آینده قطعا وزارت اطلاعات روند مذکور را ادامه خواهد داد و دامنه اینگونه اقدامات نیز افزایش خواهد یافت تا محیط نظام مقدس جمهوری اسلامی از لوس مفاسد اقتصادی پاک شود.

علوی ادامه داد: علیرغم اینکه وزارت اطلاعات مسئولیت مستقیم در امر مبارزه با مواد مخدر ندارد با این حال با جدیت به این امر پرداخته و با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری تنگاتنگ نسبت به حذف بسیاری از سرباندهایی که با بیش از هزار تن مواد مخدر قاچاق می کنند اقدام کرده و صدها تن مواد مخدر را کشف و ضبط و امحاء کرده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت اطلاعات در برابر تهدیدهای امنیتی ضربه های پیاپی و نفس گیر و کوبنده بر حدود 120 تیم تروریستی وارده کرده و مهلت وارد کردن ضربه را نداده است، ادامه داد: براین اساس بسیاری از سرکردگان این تیم های تروریستی به درک واصل شده و امکان اقدام از آن ها سلب شده است، در این مسیر بسیاری از سرکردگان تیم های تروریستی مانند ابوحبس بلوچی، ابوعایشه کردی و دیگر سرکردگان از بین رفتند و حدود سه تن مواد منفجره حدود هزار قبضه سلاح، هزاران فشنگ، ده ها بمب کنار جاده ای آماده انفجار و ده ها جلیقه انفجاری را کشف و ضبط کرده است و از اقدام تیم های تروریستی با این امکانات ضد امنیتی جلوگیری کرده است.

علوی تصریح کرد: تمام عملیات های مذکور به صورت هوشمندانه انجام شده و به عبارتی طی 4 سال ضربه زدن به تیم های تروریستی تنها یک شهید تقدیم شده است که نشان دهنده مبارزه هوشمندانه سربازان گمنام امام زمان (عج) با جریان های تروریستی است.

وی اظهار کرد: همانطوری که نمایندگان مجلس اشاره کرده اند ارتباط با سرویس ها و تبادل اطلاعات نتایج بسیار درخشنده ای داشته که از جمله آن ها استرداد آقای دولت زاده، آقای نیک بخت، دیپلمات گروگان رفته در یمن، استرداد 4 سرباز گروگان رفته و سایر موارد دیگر است، لذا امروز سرویس های اطلاعاتی برای تبادل اطلاعات با وزارت اطلاعات ارزش حرفه ای قابل توجهی قائل هستند.

وزیر پیشنهادی اطلاعات با اشاره به اینکه طی سال های گذشته وزارت متبوعش تلاش کرده مسائل مالی، صنفی، اقتصادی، اجتماعی، به کیس های امنیتی تبدیل شوند و حل آن ها برای نظام هزینه هایی در پی داشته باشد، جلوگیری کرده است، تصریح کرد: براین اساس موارد امنیتی را به گونه ای هدایت کرده که با راهکارهای اجتماعی، صنفی، سیاسی، مالی و اقتصادی قابل حل باشد.

علوی گفت: وزارت اطلاعات طی سال های گذشته در زمینه تقویت زیرساخت های کمی برای اشراف بیشتر اطلاعاتی در حد 300 درصد افزایش توان داده و امروز اشراف اطلاعاتی فنی وزارت بر تحرکات دشمن و حرکات ضد امنیتی زبانزد است.

وی خاطرنشان کرد: تعامل سازنده با قوای سه گانه کشور، نخبگان کشور و اشراف صیانتی بر مسئولین و دستگاه های دیگر از جمله اقداماتی است که وزارت اطلاعات طی سالیان گذشته انجام داده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت که در عین صیانت از مسئولین و نخبگان کشور و ایجاد امنیت برای فضاهای آموزشی، فعالیت های فرهنگی و فعالیت های اقتصادی درعین حال فضا در اینگونه اماکن امنیتی نشود.

وی با بیان اینکه تعامل سازنده با حوزه علمیه و طلاب از جمله مواردی بوده است که به آن رسیده ایم، گفت: در حوزه فضای سایبری تقسیم وظایف انجام شده است؛ حوزه جرایم سایبری به نیروی انتظامی محول شده و حوزه امنیت زیرساخت ها به عهده وزارت ارتباطات است. آن چیزی که آقای دلخوش گفتند مربوط به نوع اول اختیارات است، اما ما در وزارت اطلاعات اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و عوامل رادیو گیلان احضار و محدود شده اند.

علوی تاکید کرد: افرادی که از این کانال استفاده می کنند در حدود نیم درصد از جمعیت کل استان گیلان هستند و حساسیت های بیش از حد در این مورد، تبلیغات غیرمستقیم برای آنها می شود.

وزیر پیشنهادی اطلاعات دولت دوازدهم افزود: وزارت اطلاعات یک وزارت قانونمدار است و به اختیارات قانونی دیگران احترام می گذارد و در کنار آن از اختیارات قانونی خود دفاع می کند؛ طبق گفته آقای مطهری انگار کسی به اختیارات ما تعرض کرده، اما چنین چیزی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اختیارات دستگاه ها یا ولایی است و یا قانونگذاری که ما هر دو اختیارات را داریم و اگر مقام معظم رهبری تمام اختیارات وزارت اطلاعات را به ارگان دیگری واگذار کند، دست ادب به سینه می گذاریم و تمکین می کنیم و حتی اگر مجلس شورای اسلامی اختیارات قانونگذاری را به نهاد دیگری بدهد، با دل و جان می پذیریم.

علوی در پایان خاطرنشان کرد: امروز تعامل بین دستگاه های اطلاعاتی از جمله با برادران همرزم در اطلاعات سپاه حاکم است که رهبری در این مورد اظهار مسرت کرده اند و ما خوشحالیم که این همدلی، باعث خوشحالی رهبر انقلاب شده است. 
برچسب ها: کابینه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°