آمریکا بزرگترین بدهکار چین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:45 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۵۲۱۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
منابع خبری چین اعلام کردند که آمریکا به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب و چالش هایی پیش رو، با بیش از یک هزار و 146 میلیارد دلار بدهی به چین، بزرگترین کشور بدهکار به این کشور آسیایی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از ایرنا، آمارهای رسمی منتشر شده نشان می دهد که میزان اوراق قرضه ای که پکن هم اکنون از آمریکا در اختیار دارد به یک هزار و 146 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده و این مسئله باعث شده چین بزرگترین کشور طلبکار از آمریکا لقب بگیرد.
 
داده ها نشان می دهد که چین در ماه ژوئن (خرداد - تیر) 44 میلیارد و 300 میلیون دلار اوراق قرضه ملی آمریکا را خریداری کرده و این پنجمین ماه پی در پی این اقدام است.
 
تارنمای «یی سی» چین روز چهارشنبه به نقل از گزارش وزارت خزانه داری بازرگانی آمریکا می نویسد که در همین ماه، ژاپن نیز 20 میلیارد و 500 میلیون دلار قروض ملی آمریکا را فروخت و مبلغ نگهداری قروض این کشور به یک هزار و 9 میلیارد و 800 میلیون دلار کاهش یافت.
 
پیش از این ژاپن در ماه اکتبر (مهر - آبان) سال گذشته از چین فراتر رفته و بزرگترین طلبکار قروض ملی آمریکا شده بود.
 
در این گزارش از کشورهای ژاپن، انگلیس و سوییس به عنوان دیگر کشورهای طلبکار از آمریکا یاد شده است.
 
تا پایان ماه ژوئن، مبلغ کل نگهداری قروض ملی آمریکا از سوی طلبکاران خارجی حدود 6 هزار و 171 میلیارد و 300 میلیون دلار بود که دو کشور چین و ژاپن بیش از یک سوم این مبلغ را در اختیار خود دارند.
 
چین سال گذشته میلادی برای اینکه این وضعیت را تغییر دهد اقدام به کاهش خرید اوراق قرضه کرد اما این اقدام فقط 2 ماه ادامه داشت و پس از آن بار دیگر برای چهار ماه میزان خرید اوراق قرضه آمریکا از سوی چین فزونی گرفت.
 
«یی سی» می نویسد: این میزان اوراق قرضه برای چین اهمیت زیادی دارد و چین بر اساس فعال بودن و پویایی بازار این رقم را بعضا کاهش یا افزایش می دهد.
 
افزایش بدهی های دولت آمریکا به کشورهای مختلف جهان در حالی صورت می گیرد که لشگرکشی های این کشور به نقاط مختلف جهان و مشارکت مستقیم در چندین جنگ و تهاجم وحشیانه به کشورها موجب بی ثباتی در اقتصاد بیمار آمریکا شده است.
 
این در حالی است که هم اکنون اختلافات تجاری و اقتصادی بر مناسبات پکن - واشنگتن با امضای سند بررسی رویکردهای تجاری چین از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سایه افکنده و روابط بازرگانی و همچنین سیاسی دو کشور را تحت الشعاع قرار داده است.
 
رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه سندی را امضا کرده است که بر اساس آن به نماینده تجاری این کشور اختیار داده می شود رویکرد تجاری چین را مورد بررسی و کنکاش قرار دهد و تحقیقات در زمینه حقوق مالکیت معنوی مانند انتقال فناوری چین را آغاز کند.
برچسب ها: اقتصاد ، چین ، امریکا ، بدهی ، بدهکار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°