مجلس با تجلیل از آزادگان آغاز شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:04 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۳۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۴
نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سومین روز از فرایند بررسی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم را با تجلیل از نمایندگان آزاده آغاز کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

جلسه امروز مجلس از ساعت 8 و 10 دقیقه بطور رسمی به ریاست علی لاریجانی آغاز و دستور کار آن، ادامه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور اعلام شد.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید و قرائت دستور کار مجلس، لاریجانی طی سخنانی با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان دوران دفاع مقدس از اسارت گاه های رژیم بعثی صدام، از نمایندگان آزاده تجلیل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آزادگان حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند و عملا در دو جبهه مجاهدت کردند.
لاریجانی افزود: جبهه نخست در مبارزه و دفاع از میهن اسلامی در مقابل تجاوز رژیم صدام بود که سال ها در این میدان مجاهدت کردند و جبهه دوم مبارزه با رژیم صدام در زندان های آن رژیم بود که پایداری این عزیزان باعث فرسایش و از بین رفتن روحیه صدام شد.
وی بر همین اساس تصریح کرد: مردم ایران همواره قدردان این مجاهدت های عزیزان آزاده هستند و برای تمام آنها آرزوی توفیق داریم و از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی یاد می کنیم که نمادی در دوره اسارت بودند برای پایداری عزیزان آزاده که نقش بسزایی در روحیه دادن و استواری آنها داشتند که برای ایشان علو درجات از خدای متعال طلب می کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: برای مجلس شورای اسلامی افتخاری است که برخی همکاران ما جزء آزادگان بوده و سال ها در اسارت بودند و میدان مبارزه و مجاهدت را تجربه کردند که از جمله آنها آقایان محمد دهقانی، امیر خجسته، حسن نوروزی، یحیی کمالی پور و علیرضا رحیمی هستند که سال ها در اسارت بودند و امروز در مجلس شورای اسلامی به انقلاب اسلامی یاری می دهند که برای این عزیزان نیز از خداوند طلب سعادت بیشتر داریم. 

همچنین هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامیبا اهدای لوحی به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی از نمایندگان آزاده مجلس شورای اسلامی محمد دهقانی، امیر خجسته، یحیی کمالی پور، حسن نوروزی و علیرضا رحیمی قدردانی کردند. 

 پس از آن، بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی از سر گرفته شد.

محمود حجتی، گزینه رئیس جمهور برای وزارت جهاد کشاورزی، نخستین وزیری است که امروز از برنامه های خود دفاع می کند وبعد او، گزینه های پیشنهادی وزارت دادگستری آقای علیرضا آوایی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آقای امیر حاتمی و وزارت راه و شهرسازی آقای عباس آخوندی باید در معرض نقد نمایندگان قرار گیرند.

رئیس مجلس قبل از آغاز روند بررسی صلاحیت و رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم گفت: از آنجایی که مردم عزیز از تلویزیون برنامه رسیدگی به بحث رای اعتماد وزرا را در مجلس مشاهده می کنند و می شنوند، باید در خصوص انتخاب نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی توضیح داد.
وی توضیح داد: از آنجایی که تعداد محدودی به لحاظ زمانی می توانند در جریان بررسی رای اعتماد در قابل موافق و مخالف صحبت کنند، برای این منظور قرعه کشی صورت می گیرد بنابراین همه نمایندگان نمی توانند صحبت کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق آیین نامه داخلی مجلس، برای بررسی صلاحیت و رای اعتماد هر وزیر پیشنهادی دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف آن هم بر اساس قرعه کشی فرصت اظهار نظر دارند. 

 در جلسات صبح و عصر دیروز، نمایندگان موافق و مخالف، دیدگاه های خود را درباره وزرای پیشنهادی اطلاعات، اقتصاد، امور خارجه، بهداشت، کار و جهادکشاروزی  بیان کردند. آقایان علوی، کرباسیان، ظریف، قاضی زاده هاشمی و ربیعی نیز برای جلب رای اعتماد نمایندگان، برخی برنامه های خود را تشریح کردند

 در روز نخست هم صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و ارتباطات و فن آوری اطلاعات  بررسی شد.

صلاحیت وزرای پیشنهادی بر اساس حروف الفبای وزارتخانه ها انجام می شود. رای اعتماد وزرای پیشنهادی نیز یکجا و در پایان فرایند بررسی صلاحیت ها دریافت خواهد شد.

برچسب ها: کابینه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°