سازمان ملل از قاتل اسم نبرد، اما نوشت: کودکان یمن کشتار می شوند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:03 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۵۸۸
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
بازرسان دبیرکل سازمان ملل گزارش دادند؛ کشتار و قطع عضو کودکان، شایعترین مورد نقض حقوق کودکان در یمن است، اما حاضر به نام بردن از متجاوزان به یمن نشدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در پیش‌نویس یک گزارش محرمانه که برای «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال شده از ائتلاف تحت رهبری عربستان بابت «نقض فاحش» حقوق کودکان به شدت انتقاد شده است.  

در پیش‌نویس این گزارش 41 صفحه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار فارن‌پالیسی قرار گرفته آمده است: «کشتار و قطع عضو کودکان کماکان شایع‌ترین مورد نقض حقوق کودکان در یمن است.»

گزارش سازمان ملل همچنین تصریح کرده است: «در بازه زمانی این گزارش، حملات هوایی مسبب نیمی از موارد تلفات کودکان بوده‌ و به کشته شدن دست‌کم 349 کودک و زخمی شدن 333 نفر دیگر منجر شده‌اند.»

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال 1394 کشور فقیر یمن را با هدف بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی این کشور هدف حملات شدید هوایی قرار داده‌اند. این حملات به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان و نابودی زیرساخت‌های یمن منجر شده است.

نویسنده اصلی گزارش جدید «ویرجینا گامبا»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور کودکان در زمان‌ جنگ است. منابع مطلع به فارن‌پالیسی گفته‌اند وی روز دوشنبه به مقام‌های بلندپایه گفته قصد دارد پیشنهاد اضافه شدن عربستان سعودی به فهرست کشورها و سازمان‌هایی که کودکان را کشته و یا آنها را قطع عضو می‌‌کنند، مطرح کند.

تصمیم نهایی درباره این پیشنهاد را «گوترش» خواهد کرد که گزارش نهایی را در هفته‌های آتی علنی خواهد کرد.
رویترز گزارش داده است که گوترش مایل است نام عربستان را به فهرست عاملان این جنایات باز گرداند. 
اما فارن‌پالیسی نوشت مقام‌های عربستان سعودی در محافل پشت‌پرده از سازمان ملل خواسته‌اند قبل از علنی کردن گزارش، وارد رایزنی‌هایی با این کشور شوند.

دو منبع آگاه می‌گویند ایالات متحده آمریکا نیز از سازمان ملل خواسته تمام اعضای ائتلاف عربستان را در فهرست مذکور قرار ندهد. واشنگتن گفته مقصر دانستن تمامی اعضای این ائتلاف، منصفانه نیست زیرا برخی از اعضا نقشی در وقوع این جنایت‌ها نداشته‌اند.
سازمان ملل از قاتل اسم نبرد، اما نوشت: کودکان یمن کشتار می شوند
واشنگتن، در عوض، از سازمان ملل خواسته تنها کشورهایی که مستقیماً مسئول این جنایت‌ها هستند در فهرست یاد شده قرار بگیرند.

نویسنده گزارش  در گفت‌وگو با فارن‌پالیسی گفته که محتویات گزارش هنوز نهایی نشده و اعضا در حال بحث درباره آن هستند. وی همچنین گفت که هنوز درباره اینکه نام کدام کشورها در فهرست مورد نظر بایستی قرار بگیرد، اتخاذ نشده است. 
 
با وجود این، رویترز نوشت که قرار است حوثی های یمن به عنوان عاملان یک سوم کشته شدن کودکان خود معرفی شوند!
 
گزارش سال گذشته از اوضاع کودکان یمنی سرنوشت شرم آوری داشت، چراکه بان کی مون پس از انتشار گزارش، نام عربستان را از فهرست عاملان این کشتار خارج کرد.
 توجیه دبیرکل سابق سازمان ملل این بود که رنجاندن سعودی ها  موجب محرومیت سازمان ملل از کمک‌های عربستان در راستای مبارزه با فقر خواهد شد.
 
 واقعیت این است که کشتار مردم یمن و ظلم و جنایتی که 3 سال است گرفتارش شده اند دیگر پنهان کردنی نیست، اما مسلم است که نهادهای بین المللی و سازمان ملل که تحت مدیریت قدرت های غربی به ویژه امریکا هستند هرگز اقدامی علیه خود و متحدانشان که عاملان این جنایاتند صورت نمی دهند و از همین رو تلاش می کنند با فریبکاری و تزویر، متهمان دیگری به فهرست خود اضافه کنند تا بتوانند سهم سعودی ها را به کمترین میزان کاهش دهند.
آنها حتی ابایی از این ندارند که پدر و مادر و برادران این کودکان مظلوم را نیز به عنوان عاملان این کشتار معرفی کنند.
برچسب ها: یمن
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°