درجه فداکاری شهید حججی کجا و تجلیل های ما کجا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:26 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۶۶۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
آیت الله خاتمی شهید حججی را نمونه نسل جدید انقلاب خواند؛
خطیب نماز جمعه تهران اعتبار شهدای مدافع حرم را از برکت اخلاص و ایثار این بزرگواران دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به شهادت پاسدار شهید حججی افزود: شهید بهشتی در ابتدای انقلاب جمله خوبی مطرح کرد و فرمود: انقلاب مثل یک قطار است عده‌ای در هر ایستگاه پیاده می‌شوند و عده‌ای دیگر سوار می‌شوند و شهید حججی مصداق عینی رویش‌های انقلاب اسلامی است.

وی گفت:: شهید حججی نسل سوم انقلاب است و شهادتش این پیام را می‌دهد که به یاری خدا نسل دوم و سوم انقلاب در دفاع از انقلاب اسلامی اگر پرانگیزه‌تر از نسل اول نباشند همانند آن‌ها هستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: اینهمه اعتبار شهدای مدافع حرم به برکت اخلاص آن‌هاست چنانکه تجلیل‌هایی هم که از شهید حججی می‌شود بخاطر درجه ایثار و ایمان و اخلاص اوست.

وی افزود: این شهید بزرگوار دو سال پیش به مادرش التماس می‌کند که اجازه بدهد به جبهه سوریه برود و این التماس او نشان از سرمایه عشق به خداست.

آیت الله خاتمی تصریح کرد: من از زبان شما مردم از فرماندهان رشید سپاه اسلام بویژه سردار رشید حاج قاسم سلیمانی که گفتند انتقام می‌گیریم تشکر می‌کنم و آفرین بر آن‌ها که در این عرصه تجلی صفت منتقم خدا هستند.
 
وی گفت:: هر گاه سپاه بگوید انتقام می‌گیریم دشمنان یقین بدانند انتقام سختی در انتظار آن‌هاست و این عین مهر و عطوفت است چرا که ترحم بر پلنگ تیزدندان، ستمکاری بود بر گوسفندان.

امام جمعه موقت تهران افزود: ما منتظر خشم و غضب خدا بواسطه بازوان پرتوان سپاه ایران اسلامی هستیم که بر داعش فرود بیاید.

وی در تشریح جریان و تفکر داعش افزود: برای داعش چهار عنوان فقهی اعدامی وجود دارد؛ داعش مفسد فی الارض - محارب خدا و رسول خدا - باغی (کسی که بر ضد امام و حکم شرعی شورش کند) و ناصبی است که قلع و قمع آن‌ها واجب شرعی است.

آیت الله خاتمی گفت: امیدواریم شمری که همراه شهید حججی با خنجر می‌آمد بزودی به دست حزب الله و اعضای سپاه رشید اسلام از بین برود.

وی ادامه داد: بدترین جنایات ضد بشری به دست داعشی‌ها با تکرار کلمه الله اکبر انجام می‌شود و این در حالیست که چنین جنایتی در طول تاریخ دیده نشده که اینهمه مسلمان می‌کشند و الله اکبر می‌گویند و از نام خدا برای جنایاتشان سوء استفاده می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: خون شهید، کوثر است، چنانکه سردار جعفری گفت: سی هزار جان مثل شهید حججی داریم و از آن روز تاکنون بسیاری هم سن و سالهای این شهید آمده اند و گفته اند به آقا بگویید ما همه حججی هستیم.

آیت الله خاتمی افزود: این خونهای پاک سرمایه نفیس کشور است و کمترین اهانت‌ها به این خون‌ها شرکت در جنایات داعش است و لازم است که صاحبان قلم، سایت و کانال‌ها مراقب باشند از خطوط قرمز عبور نکنند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: از شورای نظارت بر مطبوعات که با اهانت کنندگان برخورد کردند تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به روزهای رای اعتماد به اعضای کابینه دوازدهم افزود: تا امروز احساس می‌کنم نقد‌ها و گفتگو‌ها در مجلس سازنده بوده و امیدواریم به همین زودی کابینه دوازدهم شکل بگیرد، اما ذکر نکاتی به وزرای منتخب ضروری است؛ اول اینکه قدرتشان را در خدمت دین، معنویت و ارزش‌ها بکار بگیرند.

آیت الله خاتمی افزود: نکته دوم اینکه وزرای منتخب عرصه کلان خدمت در اختیارشان است و باید به مردم خدمت کنند، جناح مدار و حزب مدار نباشند بلکه خدمت مدار باشند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه تصریح کرد: وزرای منتخب به دو توصیه مهم رهبر انقلاب توجه کنند اول اینکه متدینین را نرانند و به آن‌ها افراطی و تندرو نگویند چرا که این معقول نیست کسی که لایق است و درست کار کرده فقط به خاطر رای دادن به کاندیدای رقیب برکنار شود؛ نمی‌گویم این اتفاق افتاده ولی برای آینده تذکر می‌دهم.

وی تاکید کرد: نکته دیگر فتنه است، فتنه خط قرمز است و از حامیان فتنه نباید در پست‌های کلیدی استفاده شود.

آیت الله خاتمی افزود: نکته آخر اینست که همه دولت‌های بعد از انقلاب با تنفیذ ولایت مشروع هستند و همه ما وظیفه حمایت ناصحانه از هر سه قوه داریم، خوبی‌ها را ببینیم تشویق کنیم و موارد نقد را هم به صورت سازنده نقد کنیم.

امام جمعه موقت تهران گفت: اپوزیسیون دولت در جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و هیچ یک از متدینین اپوزیسیون نیستند.

وی با اشاره به جنایات نژادپرستانه در آمریکا گفت: آمریکا در خط مقدم زیر پا گذاشتن حقوق بشر حرکت می‌کند و با وجود اینکه نژاد پرستان عده‌ای را کشتند و اموالشان را غارت کردن حتی رئیس جمهور آمریکا بخاطر منافع مردم هم این حرکت را محکوم نکرد؛ براستی اگر زیر پا گذاشتن حقوق بشر نیست، حقوق بشر چیست؟

امام جمعه موقت تهران همچنین به جنایات داعش در اسپانیا اشاره و تصریح کرد: اگر بشریت می‌خواهد از بلای داعش برهد باید به دولت هایشان فشار بیاورند دست از حمایت این جنایتکاران بردارند.

پرسودترین معاملات، معامله با خداوند است

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه تهران گفت: پرسودترین معاملات، معامله با خداوند است‏ که بهشت را برای انسان به ارمغان می‌آورد.

آیت الله سید احمد خاتمی اظهار داشت: قرآن مردم را به تقوا دعوت و از دوری آن بر حذر می‌دارد.

وی افزود: در روایتی از حضرت علی (ع) آمده که ایشان می‌فرمایند "تعجب می‌کنم از کسی که می‌داند باید پاسخگوی رفتارش باشد، عملش جزا دارد، ولی بدرستی رفتارش نمی‌اندیشد و تلاش نمی‌کند به عمل صالح".

آیت الله خاتمی افزود: تجسم عمل در قیامت از معارفی است که شیعه و سنی قبول دارند و در قیامت باطن اعمال خودش را نشان می‌دهد.

وی گفت: مراقب اعمالمان باشیم و با اعمالمان برای خود بهشت را تدارک ببینیم.

وی با اشاره به سبک زندگی قرآنی اظهار داشت: تفاوت‌های اساسی میان زندگی مومن و غیر مومن وجود دارد که مومن خداباور است و قیامت را قبول دارد، اما کسی که ایمان ندارد این عناصر برایش مطرح نیست.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: خداوند در قرآن می‌فرماید راهنمایی می‌کنم شمارا به یک تجارت که خروجی اش شما را از عذاب می‌رهاند.

وی گفت: و این معامله پرسود دو عنصر دارد یکی ایمان به خدا و دیگری جهاد در راه او.

خطیب موقت نمازجمعه تهران افزود: نکات بسیاری در این آیه نهفته است اول این که از نگاه قرآن دنیا بازار است و در این بازار کالایی هست بنام جان‏ و فروشنده‌ای به نام انسان و دو خریدار یکی شیطان و دیگری ذات مقدس ربوبی.

وی افزود: باید چشم را باز کرد و توجه کرد که کالا را به چه کسی می‌فروشیم.

خطیب موقت نماز جمعه ادامه داد: اگر کالا به شیطان فروخته شود تعبیر قرآن این است که سودی در این معامله نیست و بازنده کسی است که سرمایه اش را در دنیا به آتش کشیده است و با معامله با شیطان مرتکب گناه شده است.

آیت الله خاتمی اظهار داشت: خریدار دوم خداوند است که مطاع را خیلی گران می‌خرد و برنده نهایی کسی است که با خداوند معامله کند.

خطیب موقت نماز جمعه افزود: حاصل این معامله بهشت است، قیمت انسان نیز بهشت است و اگر به کمتر از بهشت خود را بفروشیم بازنده اید.

وی گفت: نکته دیگر این است که در تجارت با خداوند دو عنصر بسیار مهم وجود دارد اول ایمان که به معنای خداباوری است و دوم جهاد و تلاش در راه خدا.

آیت الله خاتمی افزود: ایمان شعاری و موقتی و عافیت طلبانه مورد قبول درگاه الهی نیست.

خطیب موقت نماز جمعه اظهار کرد: باید در ایمان صداقت باشد تا مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد ایمانی صادقانه همراه گذشت و بدور از راحت طلبی، انسان باید در راه ایمانش حاضر باشد حتی از مال و جان خود بگذرد.

وی خاطر نشان کرد: معامله با خدا سراسر سود است و با خدا معامله کنید که ابدیت را برای خود بخرید.
برچسب ها: خطیب
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°