سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:12 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۵۸۴۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور برای کابینه دوازدهم، برنامه و سوابق سیدعباس صالحی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در معرض نقد نمایندگان قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مخالف و موافق انتصاب سیدعباس صالحی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدگاه های خود را بیان کردند.
محورهای سخنان مخالفان و موافقان:
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد 
خدیجه ربیعی، مخالف وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:

دکتر صالحی شخصیتی متدین و بزرگوار هستند که ارتباط خوبی با بخش فرهنگ جامعه و علمای عظام دارند و این خصایص ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تصدی بر وزارت حساس و مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سختی کار در حوزه فرهنگ از تعدد تعاریف ارائه شده توسط جامعه شناسان که به بیش از 500 تعریف می‌رسد کاملا مشخص است چرا که فرهنگ شاخصه‌ اصلی تمدن است و دشواری فعالیت در این حوزه برای نظام اسلامی ایران دوچندان است، تأکیدات پیشوایان دین و بزرگان نظام کاملاً موید این مطلب است. بر این اساس حساسیت مسئولت فردی که تصدی این وزارتخانه را قرار است عهده دار شود از سایر وزرا بسیار بیشتر است.

ربیعی با بیان اینکه برنامه ارائه شده عباس صالحی را بررسی کرده است به دلایل مخالفت خود اشاره کرد و افزود: مخالفت من ناشی از بررسی نتایج حاصل از بررسی است.

وی خطاب به عباس صالحی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شما به خوبی به چالش‌های حوزه فرهنگ اشاره کرده‌اید اما در برنامه خود راهکارهای عملی ارائه نداده‌اید، مشکلات عرصه فرهنگ به دلیل تعدد دستگاه‌ها بسیار است اما شما مشخص نکرده‌اید برنامه ارائه شده می‌تواند قانون را حاکم کند به طوری که دستگاه‌های موازی بر امور تأثیر نگذارد و اگر دستگاهی با سیاست‌های وزارتخانه مخالفت کرد برخورد شما چه خواهد بود؟

وی ادامه داد: آقای صالحی به این موضوع که دستگاه‌های فرهنگی به چه شکل می‌خواهند به هم افزایی برسند تا سبب تعدد تصمیم‌گیری در عرصه فرهنگ نشود، با توجه به اینکه دکتر صالحی ارتباط بسیار مناسبی با علمای عظام بخش فرهنگی جامعه دارد اما اشاره نکردند چگونه می‌خواهد سبک زندگی اسلامی ایرانی را در سطوح مختلف جامعه پیاده کند.

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ارتباطات و تعاملات فرهنگی در عرصه بین‌المللی مناسب شأن نظام نیست، گفت: با توجه به اقتدار کشور ایران انتظار بود آقای دکتر صالحی در بخش فرهنگی ، حداقل میان کشورهای فارسی زبان و اسلامی ساز و کارهای عملیاتی ارائه می‌داد تا مظاهر فرهنگی ما را کشورهای دیگر به نام خود مصادره نکنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در برنامه ارائه شده توسط آقای صالحی در بخش وظایف عمومی وزارتخانه حدود 40 درصد خلاء وجود دارد ضمن آن که در بخش سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری 49 درصد خلاء دیده می‌شود آن هم در مباحث مهمی همچون سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با توجه به تأکیدات رهبری است.

ربیعی خطاب به وزیر پیشنهادی فرهنگ با بیان اینکه برنامه شما در حوزه اقتصاد فرهنگ و فرهنگ اقتصاد چیست؟ تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان در پیچ و خم اخذ مجوز از وزارت فرهنگ، فرصت‌های رقابت‌های بین‌المللی در عرصه فناوری‌های دارای زمینه فرهنگی را از دست می‌دهد چرا که شما برنامه و ساز و کار عملیاتی ارائه نداده‌اید.

وی در این خصوص خطاب به عباس صالحی ادامه داد: در حمایت از مجوزهای ارائه شده به شرکت‌های توزیع‌کننده‌ محتوا و نظارت و ساماندهی توزیع‌کنندگان فاقد مجوز چه ساز و کاری دارید، سیاست‌های کلی توزیع ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مسئله بسیار مهمی است که جنابعالی در این خصوص برنامه‌ای ارائه نداده‌اید و علیرغم تأکیدات رهبری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که فرمودند؛" تمام قوا باید در این مهم اهتمام بورزند" نیز برنامه‌ای در سیاست‌های کلی مبارزه با ومواد مخدر ارائه نشده است در حالی که موثرترین راه برای پیشگیری با آسیب‌های اجتماعی و بسترسازی از طریق حوزه فرهنگ است. 

در برنامه ارائه شده به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی توجه نشده

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه در شرح وظایف قانونی وزارتخانه منطبق با برنامه ششم 50 درصد خلاء وجود دارد و 43 درصد خلاء برنامه مرتبط به قانون احکام دائمی آن هم در مقوله مهمی به نام عدالت فرهنگی است، اضافه کرد: آقای دکترصالحی به عنوان یک شخصیت ارزشی در خصوص مقوله مهم ترویج و تقویت فرهنگ و جهاد و شهادت و تجارب حاصل از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز برنامه‌ای ارائه نکرده‌اید، با توجه به اینکه شما متولی بخش کتاب و کتابخوانی هستید در برنامه ارائه شده به مقوله بسترسازی جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته که از الزامات برنامه ششم توسعه است، برنامه و ساز و کار عملیاتی ارائه نداده‌اید.

 
ضرورت توضیح درباره مرجعیت فرهنگی و هویت فرهنگی

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی یکی از دغدغه‌های جامعه هنری را عدم توجه کافی به هنرهای نمایشی همچون تئاتر و موسیقی و مراسم آیینی خواند و گفت: این هنرها می‌توانند هنرمندان برجسته‌ای را تربیت کند، درخشش جامعه هنری فضای عمومی جامعه را درخشان می‌کند، همچنین از شما انتظار دارم ان‌شاء ‌الله در توضیحات خود دیدگاه خود را درباره مرجعیت فرهنگی و هویت فرهنگی به طور دقیق بیان کنید.


سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد 
قاسم میرزایی نیکو، مخالف وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:
خالد حسینی در بادبادک باز گفته بود ناراحت شدن از یک حقیقت بهتر از تسکین یافتن با یک دروغ است. به عنوان یک نماینده اصلاح طلب فراکسیون امید طبق سوگندی که خورده ام مخالفت می‌کنم.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار کرد: جناب جنتی که رفت، داشتیم عادت می کردیم به هوای تازه سید رضا صالحی امیری، با همه توانمندی و انرژی؛ تغییری وافر آمد و ورقی رقم خورد شد سید عباس صالح شریعتی معروف به صالحی از پژوهشگران فسلسفه حوزه علمیه؛ مردی از مشهد مقدس، شهر کنسرت ممنوع! و من به عنوان دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبا چشم دوختم که کی می شود فرهنگ و هنر این مرز و بوم برسد به دست اهالی همین حوالی که این روزها به جای آرامش و آسایش، به جای بیمه و حمایت صنفی و نان و شعر، دغدغه هایشان فقط و فقط قبری در قطعه هنرمندان است، وزارت و صدارت پیشکش.

وی خطاب به رئیس جمهور، ادامه داد: چیدمان کابینه حق مسلم شماست، اما یادمان نمی رود جمله "تکرار می کنم" سید محمد خاتمی وزیر فرهنگ و هنر خیلی دور خیلی نزدیک و حمایت تمام قد اصلاح طلبان از جنابعالی. شما صددرصد به تفکر 24 میلیونی خیلی بدهکار هستید. مردمانی که به شما و شعارهایتان در برابر جناح رقیب اعتماد کردند، مبادا سلب این اعتماد به کل جریان اصلاح طلبان حامی نسبت داده شود و بی تفاوتی و دلزدگی از کلیه طیف ها و جریان ها در رأس امور برای جوانان پرشور امید ما رقم بخورد. وزارت ارشاد حق مسلم هنرمندان و چهره های ماندگار و نخبگان فرهنگ و هنر و ادب این مرز و بوم نیست؟

میرزایی نیکو تصریح کرد: آقای صالحی ربنای استاد پیشکش، شما در کسوت نماد تلفیق حوزه و دانشگاه بیایید یک بار برای همیشه تکلیف ما را روشن کنید، از نسبت حلال ها و حرام ها و هنر به خصوص موسیقی. پاسداشت هنر، سید معمار حسینیه ارشاد و بانوی مجسمه مادر در حصر پیشکش.

این نماینده مردم در مجلس دهم با طرح یک سوال مبنی بر اینکه وزارت فرهنگ و هنر کی می خواهد از بازخوانی و سانسور و توقیف بعد از مجوز هفت خوان رها گردد، افزود: جناب صالحی؛ سرنوشت و سرگذشت صاحب نفسان تاریخ تئاتر، سینما و هنرهای تجسمی و الباقی در سایه سکوت بماند. ما این روزها به کارتن های هادی حیدری و سیاه مشق های محمد قوچانی رَم کرده ایم، اینها فرزندان من و شما هستند. حمایت از کیارستمی و اسکار فرهادی، تسلیت و تبریک، افتخار و این مسائل را نخواستیم، دستخطی له یا علیه از شما دیده ایم؟

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: آمار کمّی فیلم و تیراژ کتاب ، ساده دستکاری می شود، اما چند کنلل هنوز در پیچ و خم بروکراسی ممیزی خاک می خورند و زخم هایی که روح هنرمندان را می خراشد و می تراشد. ما فرزندانمان را ، نسل جوانان مان را توقیف کرده ایم. لیست بلندبالای رایزن های فرهنگی و سازمانی مشابه وزارت خارجه و سفیران فرهنگی ایران برای نسل جوان آن سوی مرزها چه کردند؟ دیپلماسی فرهنگی برون مرزیتان چیست؟

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: حضرت آقای صالحی؛ صفحات اجتماعی شما کی، کجا و چند ساله است؟ استفاده از شبکه های اجتماعی و کلا دنیای مجازی بدون فیلتر یا ممنوع؟ اختیار امنیت جامعه فرهنگی، دقیقا با چه کسی است؟

وی خطاب به وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: من ذره ای به دغدغه دینی جنابعالی در سطح اجتهاد حوزوی شک ندارم اما شما به عنوان عضوی از بدنه وزارت نام ببرید از حضورتان در جشنواره ها، کنسرت ها، تئاتر و مثلا این روزها جشن های صنفی.

میرزایی نیکو تصریح کرد: موضع سیاسی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی باید شفاف باشد، خط فکری وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، اگر معلوم نباشد، آش همان آش و کاسه می شود مسلخ اصلاح طلبان و روشنفکران به دست تحجر، تعصب و دلواپسی؛ و به قول جانبازان اصلاحات "رأی ما هم میشود قدرت به مثابه کالا".

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای ما معلوم کنید بودجه عرض و طویل ارشاد کی به دست اهالی هنر خواهد رسید؟ شما فرمودید نخ تسبیح هستید، برای ما شفاف بگویید مهره های این تسبیح چه کسانی خواهند بود؟ چرا هنر را سیاسی بازی کردید؟ 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد
فاطمه ذوالقدر، موافق وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:
یاد و خاطره امام و شهیدان را گرامی می داریم که آرامش امروز نتیجه ایثارگری آن ها است همچنین گرامی می داریم ایام بازگشت آزادگان و گرامی می داریم یاد آیت الله هاشمی هم سنگر مقام معظم رهبری و با توجه به بررسی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از سید مرتضی آوینی یاد می کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فرهنگ سنگ بنای اعتلای جامعه است و میراث نسل امروز برای فردا انتخاب متولیان این میراث حساس است از این رو معرفی شایسته سید عباس صالحی به فال نیک می گیریم.

ذوالقدر متذکر شد: می دانیم که راهکار فرهنگی بهره گیری از منطق، استدلال، موعظه و جدال نیکو است ما در این حوزه نیاز داریم که وزیر و مدیر اهل فرهنگ باشد که این ویژگی ها در شخصیت دکتر صالحی با توجه به سوابق وجود دارد.

وی افزود: حوزه فرهنگ جز با گفت و گو و مدارا قابل مدیریت نیست، با نگاه به گذشته به این نتیجه می رسیم که وزارت فرهنگ مرز میان حوزه های دین و فرهنگ است و وزیری می خواهد که در مرز امور فرهنگی و هنری بتواند با دستورات متعالی دین اسلام موفقیت بیشتری در فرهنگ با استفاده از ظرفیت های آن ایجاد کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دشمنان نظام در تلاش اند تا میان گذشته و حال، اسلامیت و جمهوریت و دین و زندگی اختلاف ایجاد کنند، ما برای مقابله با این دسیسه دشمنان نیاز به شخصیتی مانند صالحی داریم که روابط منحصر به فردی با علما دارد و می توانند به مثابه پلی میان مطالبات علما، مردم و اصحاب فرهنگ و هنر باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مهم ترین مسئله در موضوع فرهنگ، گفت و گو، تعامل و اعتدال است لذا فردی را می خواهیم که با نفوذ کلام اصول را قبول داشته باشد.

ذوالقدر متذکر شد: دکتر صالحی در تجربه 4 ساله معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نشان داده است که می تواند نقش واسط را برعهده گیرد، وی در برنامه خود گام اول را برای تغییر وضع موجود قرار داده است و بهره گیری از بخش خصوصی جهت برون رفت از وضع موجود برشمرده اند.

وی افزود: در برنامه وزیر پیشنهادی بر این مهم تأکید شده است که نباید نگاه کلان نگر به موضوعات داشت بلکه با رویکردی جزئی نگر مناسب از ظرفیت های موجود در تحقق برنامه ها، به عنوان شاه کلید راهبردی موضوع فرهنگ را مورد بررسی قرار داد زیرا فرهنگ مرکز فرصت آفرینی و اعتلای جامعه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه وزیر پیشنهادی به موضوع برون سپاری توجه شده و نظارت جامع بر بخش خصوصی را در دستور کار قرار داده که نشان از با تجربه بودن سید عباس صالحی دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای صالحی وزیری انتقادپذیر خواهد بود که یکه تازی در او دیده نمی شود و یک وزیر غیرسیاسی و جناحی است که دارای دغدغه فرهنگی است که با تاکید بر تعامل و گفت و گو با علما و اصحاب فرهنگ و هنر نیز ارتباط بسیار خوبی دارد.

ذوالقدر تأکید کرد: امیدوارم با رأی حداکثری نمایندگان سید عباس صالحی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شود و شاهد خدمت گذاری به فرهنگ اسلامی و ایران باشیم و در کنار آن نیز از توانمندی زنان استفاده شود و شاهد حضور زنان، جوانان در فرهنگ و پست های مدیریتی این وزاتخانه باشیم.

 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد
محمود صادقی، مخالف وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:
همانند موافقان محترم معتقدم که آقای سید عباس صالحی به لحاظ اخلاقی و وارستگی های اخلاقی مورد تائید است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: نکته اصلی اینجاست که ایشان علیرغم تمام ویژگی های مثبت از توانمندی و سابقه مدیریت کافی و اقتدار لازم برای مدیریت حوزه مهم فرهنگ و هنر برخوردار نیست. براساس برنامه ارائه شده آقای صالحی نکات خود را بیان خواهم کرد.
ضعف برنامه در مدیریت و نظارت بر مراکز متعدد فرهنگی
وی بیان داشت: در ابتدای برنامه اعلام شده آمده است که تنوع و تکثر مراکز فرهنگی سبب شده تا بازیابی نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهم ترین رکن دستگاه اجرایی کشور در عرصه فرهنگ مبهم و دشوار شود. در جای دیگری از فقدان شفافیت به عنوان یکی از چالش های حوزه هنر سخن گفته شده است ولی در برنامه ارائه شده هیچ راه حلی برای این دو حوزه بیان نشده است.
صادقی گفت: ابهام در مراجع تصمیم گیری در حوزه فرهنگ و هنر موجب ابهام در مسئولیت پذیری و پاسخگویی شده است. آیا وزیر پیشنهادی در مقابل مجلس می تواند در قبال فعل و انفعالاتی که در عرصه فرهنگ و هنر در کشور انجام می شود و مداخلاتی که در این حوزه صورت می گیرد پاسخگو باشد. آیا آقای صالحی توانایی مقابله و مداخله در موضوع فیلمی که به اکران درآمده از پرده سینما به پایین می کشند را دارند؟

وی با ابراز ناراحتی از وضعیت مطبوعات کشور گفت: هنوز مشخص نیست که مسئولیت ایجاد محدودیت تصویری برای یکی از شخصیت های محبوب جامعه به عهده چه کسی است؛ آیا شما توانایی شفاف سازی در این حوزه را دارید. ما به عنوان نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در این زمینه سوال کردیم اما هنوز پاسخ آن گفته نشده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: ابهام در هزینه کرد بودجه های عمومی یکی از معضلات عرصه فرهنگ و هنر است. بسیاری از اشخاص و نهادها از بیت المال تحت عناوین فرهنگی استفاده می کنند؛ متاسفانه دولت نیز در قالب جدول 17 زمینه را برای آن ها باز کرده است. سوال بزرگ اینجاست که این بودجه ها کجا هزینه می شوند و هیچ گونه نظارتی بر آن ها وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: این نهادها و اشخاص در مقابل مجلس، دولت و دیوان محاسبات پاسخگو نیستند. وزیر پیشنهادی بیان کنند که برای جدول 17 چه برنامه ای را تدارک دیده اند. آیا در صورت انتخاب ایشان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد حضور این جدول مبهم و بیت المال سوز خواهیم بود. من مطلع هستم که قسمتی از این بودجه ها به جای هزینه شدن در عرصه فرهنگ در زمین خواری مورد استفاده قرار می گیرد و به زمین در شمال کشور تبدیل می شود.     

صادقی گفت: مشکل اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ساختاری است. در برنامه ارائه شده هیچ طرحی برای حل یا کاهش مشکل ساختاری این وزارتخانه مشاهده نمی شود. مشکل ساختاری هم در حوزه ساختاری، حوزه حمایتی و حوزه نظارتی وجود دارد. حمایت ها کماکان به شیوه سنتی انجام می گیرد که نیازمند ایجاد تنوع در شیوه های حمایتی است. مهم ترین وجه ناکارآمد بودن این سیستم این است که مسئولین فکر می کنند ایران تنها تهران است.
ادامه تمرکزگرایی در برنامه های صالحی
وی بیان داشت: سنندج، ایلام، زاهدان، مسجد سلیمان جزئی از ایران هستند، چرا فعالیت های فرهنگی در سطح کشور توسعه پیدا نمی‌کند. چرا همه جشنواره‌ها تنها در تهران برگزار می شود و از خلاقیت در حوزه فرهنگ و هنر خبری نیست. تنوع فرهنگی و زبانی برای کشورمان فرصت است اما ما آن را تبدیل به تهدید کرده ایم، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چه برنامه ای برای استفاده از این فرصت دارد.
این عضو فراکسیون امید مجلس گفت: خلاقیت های هنری در کردستان، آذربایجان، خوزستان، سیستان و بلوچستان باید مورد توجه قرار گیرد. آیا جشنواره ها کماکان در تهران برگزار خواهند شد.
ضعف نظارت در برنامه های ارائه شده وزیر پیشنهادی
وی تصریح کرد: در حوزه نظارت، شیوه ها غیرشفاف و بعضا به ضرر هنرمندان است، آیا وزیر پیشنهادی می توانند تداخل بین وظایف نظارت بر مطبوعات و قوه قضائیه را حل کنند. قوه قضائیه رسانه ها را به دلیل انتشار نطق نمایندگان تحت فشار قرار داده؛ اخیرا یکی از رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات به دلیل انتشار نطق اینجانب محکوم شده اما مستحق تخفیف شناخته شده است آیا شما می توانید در این حوزه اقدامی جدی انجام دهید.
صادقی گفت: حقوق فرهنگی رکن مهم نظارت است، فقدان نظارت صحیح، فقدان معیارها، ضوابط و سلیقه ای بودن عرصه نظارت پدر هنرمندان را درآورده است. آیا شما برنامه ای برای ایجاد شفافیت تدارک دیده اید.
وی بیان داشت: در اصل سوم قانون اساسی وظیفه دولت بالا بردن آگاهی و اطلاعات عمومی در همه زمینه ها با استفاده از مطبوعات و رسانه های گروهی اعلام شده است. برای تضمین چنین وظیفه ای در اصل 24 قانون اساسی مقرر شده است که نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند مگر آنکه مخل مبانی اسلام و حقوق عمومی باشد. اصل بر آزادی رسانه ها است و محدودیت استثناء می باشد. امروز محدودیت تبدیل به اصل شده است و آزادی استثناء شده است. آیا وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ای برای اصلاح این روند دارند.
این نماینده مجلس دهم با اشاره به سابقه حضور صالحی در حوزه کتاب و نشر گفت: وزیر پیشنهادی در برنامه ارائه شده اشاراتی داشته به افزایش تیراژ کتاب های انتشار اولی اما در سایر حوزه ها ایشان از تجربه لازم برای مدیریت برخوردار نیستند. در حوزه های هنری مانند موسیقی، سینما، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، از توانمندی و تجربه لازم برخوردار نیستند. اکنون حوزه موسیقی دچار سیاست زدگی یک بام و دو هوا و بی مهری های مکرر شده است.
رنج اصحاب اصیل حوزه موسیقی از وضعیت موجود
وی تصریح کرد: اصحاب اصیل حوزه موسیقی از این وضعیت رنج می برند. در شناسایی موسیقی پاپ تا چندی پیش تردید داشتیم اما امروز می بینیم که بر موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی غلبه پیدا کرده است. آیا وزیر پیشنهادی می تواند آشفته بازار حوزه موسیقی را حل کند اما در برنامه شما طرحی برای حل این موضوع مشاهده نمی شود. در جشنواره موسیقی فجر به عنوان تنها رویدادی که به موسیقی توجه می شود، آشفتگی های فراوانی وجود دارد. خانه موسیقی سال گذشته در بیانیه ای رسما معضلات این بخش را اعلام کردند و بیان داشتند که تبعیض ها، باندبازی ها موجب شده که هنر اصیل ایرانی به حاشیه رانده شود. جوائز و حمایت ها بیشتر محدود به کسانی است که ارتباطات بیشتری دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: حمایت بند نافی از حوزه هنر تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. در خصوص اقتصاد هنر برنامه خاصی توسط آقای صالحی ارائه نشده است. اقتصاد هنر به این معنی است که هنرمند بتواند با اتکا بر هنر خود و خلاقیت خود و آفرینش هنری خود زندگی و معیشت خود را اداره کند و به دولت وابسته نباشد. اقتصاد هنر در ایران همانند سایر بخش های اقتصادی از تمرکزگرایی رنج می برد و دولت تبدیل به یک کارفرمای بزرگ در عرصه اقتصاد هنر شده است. اجازه فعالیت بخش خصوصی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اندازه کافی داده نمی شود. راهبری درست سرمایه ها در حوزه فرهنگ موجب تعالی و خلاقیت هنری خواهد شد؛ اگر اقتصاد و هنر پیوند صحیح و غیر دستوری داشته باشد موجب زایش و نوآوری در عرصه فرهنگ خواهد شد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از لوازم رشد و ارتقاء فرهنگ و هنر در جهان کنونی وجود یک نظام منسجم مالکیت فکری است؛ سیستم مالکیت فکری اجزاء مختلفی دارد که از خلق و آفرینش آغاز می شود تا تجاری سازی ادامه پیدا می کند. آقای صالحی چه برنامه ای برای تدوین ساز وکار مالکیت فکری در حوزه فرهنگ و هنر دارد.
وی خاطرنشان کرد: تضمین حقوقی و قضائی برای آثار هنرمندان موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. پیشینه قانون گذاری در این عرصه به سال 1310 و قانون حمایت از تولیدکنندگان به سال 1348 بازمی گردد. اگرچه قانون جامع است اما نیازمند به روزرسانی است و متاسفانه صحیح اجرا نمی شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیستم قضایی، اهتمام لازم برای اجرای این قانون را ندارد. در قانون سال 48 از آثاری که بار اول منتشر می شود حمایت شده است اما در لایحه ای که دولت ارائه کرده برنامه ای برای توسعه قلمرو این موضوع مشاهده نمی شود.
انزوای فرهنگی معضل وزارت فرهنگ و ارشاد
این نماینده مجلس دهم گفت: ما متاسفانه در حوزه هنری و ادبی دچار انزوا شده ایم که راه خروج از این وضعیت حمایت از آثار نوآورانه است. بسیاری از مولفان خارجی به دلیل اینکه آثار آن ها در ایران مورد تجاوز قرار بگیرد نگران هستند. در دولت گذشته علیرغم وجود انزواگرایی با فعالیت انجمن ها زمینه الحاق به دو کنوانسیون برن و رم فراهم شد ولی متاسفانه در دولت یازدهم با وجود رویکرد تعاملی این دو لایحه به محاق رفت. وزیر پیشنهادی در برنامه خود اعلام کرده است که پیوستن به کنوانسیون های بین المللی را دنبال خواهد کرد اما مشخصا بیان نکرده اند که کدام کنوانسیون ها منظورشان بوده است. آیا الحاق به دو کنوانسیون برن و رم اجرایی خواهد شد.
صادقی گفت: اگرچه آقای صالحی از ویژگی های خاصی برخوردار هستند اما از توانمندی کافی برای مدیریت حوزه فرهنگ و هنر برخوردار نیستند. در کشورهای توسعه یافته برای حمایت از تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری انجمن هایی غیردولتی ایجاد شده است که حقوق هنرمندان را مورد پیگیری قرار می دهد. اگر آقای صالحی رأی آوردند به نکاتی که بیان کردم توجه کنند و اگر هم رأی نیاوردند تکلیف از ایشان ساقط است.
 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد
 جمشید جعفرپور، موافق وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:
حدوداً 4 دهه قبل در این کشور انقلاب فرهنگی با نام خدا شکل گرفت که هدف آن تغییر فرهنگ حاکم از فرهنگ طاغوتی به فرهنگ توحیدی و اسلامی و حاکمیت مناسبات اسلامی و انسانی بود.

نماینده مردم لارستان، خنج، گراش در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز در بازنگری راه طی شده و مسیر پیش رو سودمندانه باید تأکید کرد که علیرغم بهای سنگینی که از فداکاری و ایثارگری ملت پرداخت شده دستاوردها کمتر از انتظار است که هرچند امروز در مقام آسیب‌شناسی تفصیلی و بیان چرایی این واقعیت‌های تلخ نیستیم اما باید اجمالا اعتراف کرد که سیاست‌زدگی مفرط بر شئون فردی و اجتماعی کشور حاکم شده و بختک سیاست خود را بر فرهنگ سیطره داده است.

وی با بیان اینکه برای مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند فردی بوده که فارغ از هیاهوها و حاشیه‌های سیاسی به تدبیر مأموریت‌های متنوع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بپردازد، ادامه داد: این مأموریت‌ها اعم از قرآن، کتاب، مطبوعات، سینما، تئاتر و انواع و اقسام فعالیت‌های دیگر در حوزه این وزارتخانه است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عباس صالحی فرزند فرهنگ است، اظهار داشت: صالحی سوابقی دارد که ما را در رأی اعتماد به او کمک می‌کند، سابقه طولانی صالحی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، فعالیت‌های طولانی به عنوان یک فرهنگ‌ور، حضور در مناصب و مراجعی که فرهنگ‌سازی و سیاست سازی کرده، حضور در کمیسیون‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای معاونان و شورای برنامه ریزی وزارتخانه و حضور 4 ساله در سمت معاونت فرهنگی به عنوان مهمترین معاونت وزارتخانه، زاده خانواده روحانیت و فقاهت، آگاه به مسائل اسلامی و تخصصی فرهنگی و مشورت‌پذیری ویژگی‌هایی بوده که در وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و ما را به این نقطه می‌رساند که با رأی بالا برای حضور صالحی در سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش مثبت نشان دهیم.

جعفرپور با بیان اینکه صالحی به گفت وگو و تعامل اعتقاد جدی دارد، افزود: امروز گمشده کشور در حوزه فرهنگ، گفت وگو است البته در حوزه سیاست نیز گفت‌وگو بوده و آنچه که در خانواده انقلاب و بین فرزندان امام و رهبری کم داریم گفت‌وگو است و متأسفانه بین گروه‌ها و جناح‌ها گفت‌وگو صورت نمی‌گیرد و گفت‌وگو در خانواده انقلاب کم است و زمانی که گفت‌وگو کم باشد ناچار به حدس زدن درباره دیگران هستیم و از دیگران غولی ساخته و به صورت گسترده به این غول‌ها حمله می‌کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در مناصب و بحث‌های فرهنگی، بیانیه سیاسی قرائت می‌کنیم اما صالحی این ویژگی را دارد که اهل تعامل و گفت وگو بوده و می‌تواند پلی بین تولید‌کننده محتواهای فرهنگی و غنی اسلامی یعنی حوزه‌های علمیه و فرآوری‌کنندگان حوزه‌های غنی اسلامی یعنی هنرمندان باشد و اسباب گفت‌وگو را بین این دو گروه فراهم کند.

وی با بیان اینکه صالحی در موضوعات اختلاف فرهنگی حاشیه‌سازی نمی‌کند، اظهار کرد: این درد کشور در حوزه فرهنگ بوده که به جای گفت‌وگو به صحنه مچ‌اندازی و وزن‌کشی گروه‌های سیاسی بدل کنیم در حالی که فرهنگ صحنه هماوردی سیاسی نبوده و مسائل فرهنگی را باید با روش‌های فرهنگی حل و فصل کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: سوابق کاری و کارهای بزرگ ایشان دال بر این بوده که می‌توان به صالحی اعتماد کرد و کار بزرگ انتقال نمایشگاه از مصلی و نمایشگاه بین‌المللی به شهر آفتاب بدون سر و صدا انجام شد.

جعفرپور با بیان اینکه واگذاری برگزاری نمایشگاه به اهل نشر کار بزرگی بوده که توان مدیریتی صالحی را نشان می‌دهد، گفت: حذف بن نقدی و کاهش فسادهایی که در این زمینه وجود داشته، حمایت از کتابفروشی‌ها  و وام توسعه که صالحی به دنبال آن بوده، تمرکززدایی، توجه به استان‌ها و مناطق محروم از جمله فعالیت‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

نماینده مردم لارستان، خنج، گراش در مجلس شورای اسلامی افزود: از جمله برنامه‌هایی که صالحی به آن توجه کرده شامل توجه به مناطق مختلف کشور و مدیران آنها بوده که سبب شده رشدی در مدیران کشور برای پیمودن پله‌های بعدی ایجاد شود، همچنین عیدانه کتاب جزء سوابقی بوده که در کارنامه صالحی وجود دارد.

وی با بیان اینکه صالحی نگرش روشن و مبنای تئوریک و نظری خوبی به مسائل فرهنگی کشور دارد، ادامه داد: صیانت و تعالی هویت و سبک زندگی اسلامی جزو 3 برنامه مهمی بوده که صالحی جزء برنامه‌های خود ذکر کرده و جزء جنبه‌های مهمی بوده که وزارت ارشاد باید تعقیب کند و صالحی این موضوع را در برنامه خود قرار داده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت از آفرینش های فرهنگی و هنری جزء برنامه‌های دیگر وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم فرهنگ رشد کند باید به اقتصاد هنر توجه کرد که برنامه‌های صالحی در این زمینه با حمایت مکفی مجلس و دولت می‌تواند به تولید و آفرینش‌های فرهنگی و هنری منجر شود.

جعفرپور با اشاره به اینکه نقش پیشتازی و الهام‌بخشی فرهنگ ایران در منطقه و جهان از جمله برنامه‌های صالحی بوده است، افزود: 46 برنامه‌ای که وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کرده نشان می‌دهد که با برنامه وارد این حوزه شده  و رأی اعتمادی که نمایندگان با حجم بالا به صالحی می‌دهند منوط به اهداف و برنامه‌هایی بوده که اعلام کرده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای کمیسیون فرهنگی به صورت عام به وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی رأی مثبت می‌دهند، ادامه داد: توقع مجلس و کمیسیون فرهنگی این بوده که سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و منویات ایشان در حوزه فرهنگ سرلوحه کار قرار گیرد و پیگیری پیوست فرهنگی باید در اولویت قرار گرفته و دولت و سازمان مدیریت به آن توجه جدی کنند. 
 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد
علی ادیانی راد، موافق وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی:
 اینکه چرا سید عباس صالحی را برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلح می دانم باید در این رابطه بگویم که با تمام احترام برای نظر نمایندگان مخالف، بنده ادله ای محکم برای نفی صلاحیت صالحی نمی بینم.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس ماده 206 آیین نامه داخلی باید برنامه وزرا تحلیل شود، این در حالی است که عملکردهای سابق نقد می شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک وزارتخانه پرمخاطره است، البته یک وزارت صددرصد حاکمیتی است و با وجود اینکه وزیر جزئی از اعضای هیات وزیران محسوب می شود ولی یک رویکرد حاکمیتی باید داشته باشد.

ادیانی تصریح کرد: باید کسی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شود که اعتماد عمومی به وی وجود داشته باشد تا بتواند زنجیره ها را به هم وصل کند و زاویه نگاه و مبانی فکری وزیر باید در چارچوب مبانی اسلامی و انسانی باشد و قطعاً نباید مبانی فکری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خدای ناکرده در چارچوب اباهه گری، سکولاریسم، فرجه گری، غرب زدگی و خدای ناکرده وادادگی نسبت به مولفه های عمیق فرهنگی و ارشاد اسلامی باشد.

وی ادامه داد: درخصوص موضوعات مذکور همه اجماع داریم. صلاحیت علمی و مبانی فکری نسبت به مقوله های فرهنگ و هنر در چارچوب باورها، ارزش های دینی و ملی ما است. مدارک علمی و تخصصی صالحی ذوالوجهین است. اینکه تحصیلکرده حوزه باشد فبه المراد و المطلوب.

ادیانی با بیان اینکه دانش و کارآمدی برای تصدی وزارت لازم است، گفت: مدرک علمی صالحی ذوالوجهین است و ایشان 10 سال سابقه تحصیل در درس خارج فقه و اصول دارد و در حوزه تدریس به عنوان مدرس دروس حوزوی وسائل و مکاسب را تدریس کرده، آنان که به ادبیات حوزوی آشنا هستند می دانند که این رده، رده قابل تأملی است و علاوه بر این موضوعات دارای عالی ترین درجه دانشگاهی هستند و دارای دکترای کلام اسلامی در گرایش فلسفه دین است.

وی ادامه داد: کسی که مبانی دین و مبانی فرهنگ اسلامی و اندیشه دینی و اسلامی را نداند قطعاً نمی تواند درمانگر و طبیب حاذق در این حوزه شود. صالحی از سوابق اجرایی و مدیریتی خوبی نیز برخوردار است.

ادیانی با بیان اینکه دستگاه های فرهنگی در کشور دارای تکثر و تنوع عجیبی در کشور است، افزود: صالحی در اکثر نهادهای تصمیم ساز فرهنگ و هنر کشور عضو اصلی بوده و عضو کمیسیون فرهنگی در شورای عالی امنیت کشور، عضو شورای فرهنگ عمومی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شناخت کامل و جامعی نسبت به حوزه تبلیغات اسلامی دارد و عضو شورای عالی آموزش و پرورش نیز است.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جنس صالحی از جنس فرهنگ و هنر است، تصریح کرد: صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و قلم و قدم و حضورش در چارچوب فرهنگ و هنر بوده و به یقین می گویم اغلب وزرای قبل از ایشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بعد از انقلاب سوابق متجانس با جنس فرهنگ و ارشاد اسلامی را نداشتند.

وی افزود:  در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی به انسان عمیق و معتمد دستگاه ها و نهادها نیازمندیم. صالحی ثابت کرده مورد اعتماد اصحاب فرهنگ و هنر، علما، رئیس دولت است و سابقه وی بیانگر این است که صالحی می تواند شخص قابل اتکایی باشد تا به رتق و فتق امور فرهنگ بپردازد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: صالحی قویاً در حوزه مدیریت معتقد به برون سپاری است و مایل به این است که تصدی گری به حداقل کاهش یابد و برنامه های وی منطبق با اسناد بالادستی نظام است و از افراط و تفریط به دور است و برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صالح است. 
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ارشاد 
پس از سخنان نمایندگان، سیدعباس صالحی برای ارائه توضیحات پشت تریبون قرار گرفت.
صالحی گفت: از شهدای 15 خرداد تا شهیدان مجلس شورای اسلامی و شهید عزیز محسن حججی سپاسگزارم و از  حسن اعتماد  ریاست محترم جمهوری  ایران  در معرفی بنده  به  نمایندگان  ملت  و عرصه  هنر و فرهنگ به عنوان  خادم کوچک  فرهنگ  و  هنر ایران  زمین تشکر می کنم و از  مجلس شورای اسلامی  که در فرصت گذاری ها  در کمیسیون ها و فراکسیون ها  و امروز در صحن علنی به حوزه فرهنگ و هنر یاری رساندند، تشکر می کنم.

وی ادامه داد: سپاس ویژه دارم از مخالفان خودم در این مجلس و همچنین موافقان عزیز که فرصت گفت و گو را به عنوان راه حل اصلی فرهنگی و اجتماعی کشور میسر کردند و برخود لازم می دانم تشکر کنم از سکان داران پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم جناب آقای دکتر جنتی که 3 سال مسئولیت وزارت را برعهده داشتند و جناب دکتر صالحی امیری و همه همکاران فرهیخته خودم، معاونان، رؤسای سازمان ها، مدیران ستادی و استانی و همه کارشناسان و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به بنده به عنوان عضو کوچکی از میان آنان امروز در خدمت شما هستم.

صالحی افزود: همه می دانید و می دانیم که جامعه ایرانی به اعتبار استعداد ذاتی که در چهارراه تاریخی و حلقه وصل شرق و غرب عالم بوده است، مفاخر فرهنگی خودش را و آثار فرهنگی و هنری خودش را به جهان عرضه کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین سهم مهمی در تبادل فرهنگی جهان در طول تاریخ داشته است، ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ جهان بوده است، ایران سهم بسزایی در شاعرانه کردن جهان بشری داشته است و فرهنگ و هنر ایرانی هویت ایران است و همچنین جامعه ایرانی با دین مداری، توحیدگرایی، معنویت گرایی و اخلاق گرایی هزاران سال زیسته است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ورود اسلام این شعله گدازنده معنویت و دین را در جامعه ایرانی پرفروغ تر کرده است و همچنین مهر اهل بیت(ع) بر جان و پاک این سرزمین نقش بسته است.

وی ادامه داد: تاروپود ایران را مهر اهل بیت فراگرفته است، با این مقدمات می توان گفت گوهر هویت ایرانی 3 چیز است؛ فرهنگ، هنر و ادب و دوم دین مداری توحیدی و اخلاق و معنویت و سوم مهر و معرفت اهل بیت(ع) و همه اقوام زیستن و هم اکنون می زیستن با این 3 ضلع پیوند دارند.

صالحی افزود: و هر برنامه اجتماعی برای ایران اگر با این 3 ضلع که گوهر ایرانی است نسبت برقرار نکند، ناکارآمد و معلق خواهد بود و طبیعتا برنامه فرهنگی دولت دوازدهم از این نگاه برخوردار است که با این 3 ضلع ارتباط پیوسته ای داشته باشد و صد البته با شرایط ایران و جهان و حتی آینده نگری نسبت به آنچه اتفاق خواهد افتاد پیوند محکم، وسیع و مطمئنی پیدا کند.

وی ادامه داد: قبل از ورود به برنامه های دولت دوازدهم اشاره ای کنم به چند رویکردی که در دولت یازدهم اتفاق افتاد، گسترش اعتمادسازی ها میان اصحاب فرهنگ و هنر با دولت و وزارت و گسترش کیفی و کمی پاره ای از محصولات فرهنگی، بهبود نسبی اقتصاد هنر در برخی از حوزه ها، تقویت نقش نهادهای صنفی و واگذاری برخی از امور به صنوف و شفافیت بیشتر در حمایت ها؛ اما در برنامه دولت دوازدهم که خدمت شما نمایندگان مجلس و عموم اصحاب فرهنگ و هنر عرضه می کنم، نکاتی را بیان می کنم.

صالحی افزود: عزیزان من قبل از اینکه به برنامه ها بپردازم معرفی از خود و روش مدیریتی خودم در وزارتخانه داشته باشم، روشی که در 4 سال گذشته در معاونت فرهنگی دنبال کرده ام و نکته اول اعتقاد عمیق به 4 اصل اساسی دین، نظام اسلامی، انقلاب و رهبری و قانون و اخلاق و این 4 اصل 4 اصل مبنایی مدیریت در حوزه وزارت ارشاد خواهد بود.

وی ادامه داد: دوم شفافیت در تمام مراحل تصمیم گیری و اجرا است، دوره مدیریت پشت درهای بسته و در غیاب مردم گذشته است به طوریکه معتقد به مشارکت جمعی، گفت وگو محور با اصحاب رسانه هستیم و نکته سوم واگذاری امور به بخش خصوصی و فعالیت های نهادهای صنفی است همان طوری که موافقان عزیز اشاره کردند در دوره 4 ساله معاونت فرهنگی با نگاه جدی این مسیر را تعقیب کردم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حوزه فرهنگ حوزه فعالیت های عمومی اهالی فرهنگ در بخش های خصوصی و نهادهای صنفی است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه اصل چهارم برنامه بنده تمرکززدایی جغرافیایی است افزود: با تمام جان معتقدم که خلاقیت های ایرانی در همه ایران وجود دارد با همه اقوام، مذاهب، ادیان و سلیقه ها که هم در سیاست گذاری و هم برنامه ریزی و هم در اجرا باید پهنه جامعه فرهنگی ایران را 80 میلیون و بیش از 30 استان دید که بنده در دوره معاونت فرهنگی این مسیر را پیموده ام و در سال 95، 65 درصد منابع مدیریت فرهنگی عیناً در استان ها و غیر از تهران مصرف شد.

صالحی خاطرنشان کرد: در حوزه برنامه ها باید بگویم که برنامه بنده، متکی به اسناد بالادستی برنامه فرهنگی دولت برنامه ششم توسعه است و شاید حجم برنامه ها موجب این نشده باشد که همه وضوح کامل بیابند اما تمامی اسناد بالادستی مورد مطالعه دقیق قرار گرفته است.

وی افزود: برنامه بنده 3 هدف دارد که شامل صیانت و تعالی هویت حمایت از محصولات فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی در محور فرهنگ و هنر که این سه هدف 7 عرصه را در بر می گیرد. هنر و ادبیات، مناسبات اقوام، صنایع فرهنگی، مصرف فرهنگی، مناسبات ادیان و مذاهب و موارد دیگر که با بررسی چالش های فراوان و فرصت های در حوزه فرهنگ و هنر به 14 مسئله رسیدیم که این 14 مسئله به 46 برنامه تبدیل شد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 8 حوزه کاری دارد که از نمایندگان مجلس می خواهم که این تنوع کاری را با دقت بیشتر ملاحظه کنند که حوزه اول به حوزه دین مربوط می شود و در این حوزه قرآن و عترت، حج و زیارت، مساجد، اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

وی افزود: حوزه دوم کاری وزارت فرهنگ و ارشاد به حوزه فرهنگ باز می گردد که شامل ادبیات، نشر کتاب، کتابخانه های عمومی و صنعت چاپ است همچنین حوزه سوم حوزه هنر است که شامل هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی است. حوزه چهارم نیز حوزه سینما، حوزه پنجم حوزه رسانه اعم از مکتوب و غیر مکتوب، حوزه ششم حوزه محتوای فضای مجازی و بازی های رایانه ای و حوزه دیگر حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری خارج از کشور و حوزه آموزش ها و پژوهش های فرهنگی است.

صالحی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان کسی که خادم اهل فرهنگ و هنر معرفی شده ام در این حوزه های 8 گانه می توانم مدعی تخصص باشم و در بخشی از آنها آشنایی های نه چندان اندک دارم در حوزه هنر در حیطه های مختلفش تعلق خاطر، انس وجودی و ارتباط کاری ام اندک نبوده بلکه به طور پیوسته با اهالی هنر محشور و مأنوس بوده ام و دغدغه های آنها را می دانم و تلاش می کنم اهالی هنر همچنان اهالی فرهنگ در صدر بنشینند.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در برنامه های چندگانه تدوین شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد چند بسته برنامه ای وجود دارد افزود: بسته اول شامل بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر می باشد که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده است چرا که معتقدم فرهنگ هم حلقه ورود اقتصاد مقاومتی و هم ضلع جدی آن است و اگر اقتصاد مقاومتی را به دانش بنیانی، درون زایی و برون گرایی تعریف می کنیم در حوزه فرهنگ و هنر این اتفاق راحت تر، سریعتر با سرمایه اندک تر میسر است.

وی تاکید کرد: برنامه من در ارتباط با بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر در  سه شاخه پیشنهادی روشنی دارم در حوزه مانع زدایی، تمرکز زدایی دولتی و جغرافیایی در حوزه فرهنگ و هنر به عنوان یک مانع دیده شده و پیشنهادهایی برای رفع آن در نظر گرفته شده است همچنین تسهیل قانونی و ساختاری تولید وعرضه خلاقیت های هنری و در حوزه زیرساختی اتفاقات متعددی پیشنهاد شده است که تقویت بنگاه های مالی و اعتباری در حوزه فرهنگ و هنر ایران، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی به عنوان قدرت سازی برای اشتغال و تولید و توسعه زیرساخت های تولید و فروش محصولات فرهنگی به ویژه با توجه به ظرفیت فضای مجازی و رابطه ای که بین این وزارتخانه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند برای تولید و اشتغال در فضای مجازی برقرار شود.

صالحی ادامه داد: در حوزه حمایت های اثربخش افزایش سهم فرهنگ و هنر از حمایت های مالی و معافیتی اهالی فرهنگ و هنر است همچنین پوشش مناسب تر اصحاب فرهنگ و هنر از خدمات مالی، بیمه ای و حقوقی و به نظر می رسد بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر با جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی امید دور از دسترسی نیست.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت گرایی ایرانی اسلامی متناسب با هدف یکی از نقاط جدی است افزود: اینکه ما عناصر مقاوم و پایدار هویتمان را در محصولات و نهادهای فرهنگی و هنری جدی تر بگیریم اخلاق و خانواده زبان، آداب و رسوم سنت ساز اجتماعی همچنین فرصتی را فراهم کنیم برای هویت های قومی هویت هایی که در ایران ما چنان رنگین کمان است زیرا زیبایی و ماندگاری ایران به این بوده و هست که یک رنگین کمان زیبا و کثرت در وحدت است و چنان قالی و مینیاتور ایرانی است که یکجا زیبا است و نباید تکه تکه شود و همه باید نقش و سهم خود را در این تنوع فرهنگی حفظ کرده و قدرت بخشند اقتدار و قوت تنوع فرهنگی زبانی، قومی، اقتدار ایران را در هم نمی شکند بلکه بر اقتدار فرهنگی ایران می افزاید.

وی با اشاره به بسته سوم برنامه ای خود برای این وزارتخانه تاکید کرد: این برنامه تحکیم حقوق فرهنگی است کسانی که دل نگران حقوق اهالی فرهنگ هستند که دل نگرانی مقدسی است بدانند که اهالی فرهنگ در ذیل حقوق شهروندی حق منزلت دارند حق امنیت دارند و حق هویت قومی و صنفی دارند و بسته تحکیم حقوق فرهنگی ما در این برنامه بسته ای جدی است و نه زودگذر استقرار حرفه ای نظام مالکیت فکری و معنوی و پیگیری الحاق به کنوانسیون ها با رعایت شروط لازم و مجازات های بازدارنده، سریع و جدی متخلفان متعرض به حریم مادی و معنوی اصحاب فرهنگ و هنر و شفافیت و پاسداری از مجوزهای صادر شده این ها  در برنامه به تصریح آمده است.
 
پس از سخنان صالحی، نشست نوبت صبح مجلس شورای اسلامی ساعت 13 ظهر به پایان رسید.
برچسب ها: کابینه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°