رای اعتماد به وزرا، یکشنبه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:52 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۸۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روند رای اعتماد وزرای پیشنهادی را تشریح کرد و گفت: فردا رای اعتماد به وزرا انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهروز نعمتی در حاشیه نشست علنی امروز (شنبه 28 مرداد) مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هیئت رئیسه مجلس تصمیم دارد که با برنامه دقیق و مختصری کار رسیدگی به رای اعتماد وزرای پیشنهادی را انجام دهد به این سبب برآورد شده است که بررسی صلاحیت دو یا سه وزیر به نشست علنی فردا یکشنبه 29 مرداد موکول می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین فردا علاوه بر بررسی صلاحیت چند وزیر، سخنرانی رئیس جمهور را نیز در دستور داریم و سپس وارد رای گیری خواهیم شد.

وی با بیان اینکه رای گیری تا ظهر فردا تمام می شود، گفت: هیئت رئیسه مجلس برای سهولت در رای گیری تصمیم دارد صندوق هایی در دو بال شرقی و غربی صحن علنی قرار دهد و در فضای پشت هیئت رئیسه شش میز که هر میز برای دو وزیر است در نظر بگیرد تا به این واسطه سرعت رای گیری افزایش یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای نظارت بر شمارش آراء از هر فراکسیون یک نماینده انتخاب می شود و همچنین از کارکنان مجلس برای انجام بهتر کار استفاده خواهیم کرد.

نعمتی تاکید کرد: تلاش می کنیم پرونده رای اعتماد به وزرای پیشنهادی را تا فردا ظهر به نتیجه برسانیم تا دولت بتواند فردا بعد از ظهر انجام امور را در جلسه هیئت دولت شروع کند.

وی ادامه داد: در دوره های گذشته تنها از یک مسیر کسب رای اعتماد انجام می شد اما با توجه به اینکه این بار دو مسیر در نظر گرفته شده است برآورد می کنیم که ظرف مدت 45 دقیقه رای گیری به اتمام برسد.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: با این حساب امروز مجلس در دو نوبت جلسه دارد و فردا با برگزاری یک نوبت بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی به اتمام می رسد.

این نماینده مجلس با توجه به رایزنی هایی که در فراکسیون ها برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی صورت گرفته است، عنوان کرد: از آنجا که رای نمایندگان به وزرا مخفی و کتبی است پیش بینی این موضوع که کدام یک از وزرای پیشنهادی رأی می آورد یا خیر کار سختی است اما براساس تجربه معمولا دو وزیر رای اعتماد نمی گیرند و بر اساس قانون و آیین نامه داخلی، رئیس جمهور سه ماه فرصت دارد وزیر بعدی را معرفی کند و تا آن زمان سرپرستی در نظر بگیرد.

نعمتی گفت: اما با توجه به مباحثی که در خصوص وزیر علوم شکل گرفته است تصور می کنم رئیس جمهور کمتر از سه ماه برای وزرا به نتیجه برسد.

وی افزود: برای دولت مهم است که بار اول همه وزرای پیشنهادی رای اعتماد کسب کنند اما مجلس نیز نظرهای خود راخواهد داشت و تا نمایندگان به حجت عقلی و شرعی نرسند رای دادن سخت خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پخش زنده جلسات رأی اعتماد را ارزیابی کرد و گفت: مجلس درخواست پخش زنده جلسات رأی اعتماد وزرای پیشنهادی را داشت، چرا که اعتقاد داریم هر قدر مردم در جریان امور قرار بگیرند به نفع نظام و کشور است و البته این کار بازتاب مثبتی داشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°