سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:38 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۵۹۴۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور برای کابینه دوازدهم، برنامه و سوابق آقای زنگنه برای وزارت نفت در معرض نقد نمایندگان قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مخالف و موافق انتصاب زنگنه به عنوان وزیر پشنهادی نفت دیدگاه های خود را بیان کردند.
 
محورهای سخنان مخالفان و موافقان:
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت 
ابطحی مخالف وزیر پیشنهادی نفت:
سيد محمدجواد ابطحي در نشست علني عصر امروز (شنبه، 28 مردادماه) مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي برنامه وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در مخالفت با بيژن زنگنه به عنوان وزير پيشنهادي نفت گفت: امروز روز 28 مرداد بود؛ سالروز كودتاي ننگين آمريكايي كه نشانه اعتماد به آمريكا و مقامات آمريكايي بود. "آزموده را آزمودن خطا است"؛ گويا اين شعر "مژدگاني كه گربه عابد شد" بار ديگر بايد در كتب درسي آورده شده و براي خود نيز مرور كنيم.

نماينده مردم خميني شهر در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري بخشي از فرمايشات امام خميني(ره) در 20 شهريور 59 افزود: امام در جمع اعضاي كابينه دولت شهيد رجايي مي فرمايند كه اگر بنا باشد به جاي اينكه اقتصاد مردم را اصلاح و نقاط ضعف اين كشور را بررسي كنيد و به جاي اينكه بر سر مسند نشسته و با فحاشي به يكديگر از مشكلات مردم غفلت كنيد، در مسير قدرت هاي بزرگ و خواسته هاي آن ها حركت كرده لذا اين ممكلت مخروبه مانده و صداي مردم درمي آيد؛ شما نيز عمال آمريكا هستيد. منتها متفق نبوده يك عاملي وجود دارد كه مستقيما از سفارت آمريكا دستور مي گيرد و يك عامل ديگر براي او كار مي كند و خودش نمي فهمد.

ابطحي ادامه داد: امام خميني(ره) فرمودند اگر شما به مصالح مردم و كشور كاري نداشته و تنها مشغول اين باشيد كه من چطور بوده و شما چطور هستيد و مردم با من بوده يا با شما هستند، همان بوده كه آمريكا مي خواهد و شما از عمال آمريكا خواهيد بود.

وي با بيان اينكه تعارض منافع در بخش كسب و كار و مديريت استراتژيك وجود دارد، اظهار كرد: زماني كه مديريت دولتي با مديريت خصوصي در يك بخش شريك شد اين موضوع ظن فساد آورده و بايد توجه كرد كه مديريت خصوصي براي سود بيشتر تلاش مي كند اما مديريت دولتي بايد بودجه خود را از جاي ديگر تأمين كند و نمي توان به مديريت دولتي گفت شما خودتان براي تهيه بودجه تلاش كنيد چراكه وارد حوزه اقتصاد شده و كار خراب مي شود.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با اشاره به اينكه گره اصلي فسادهاي نهادينه شده عدم توجه به تعارض منافع در حوزه قانونگذاري، اجرا و نظارت بر اجراي قانون است، افزود: در حوزه قانونگذاري، اجرا و نظارت بر اجراي قانون تعارض منافع ناديده گرفته شده است و براساس اصل 141 قانون اساسي رئيس جمهور، معاونان رئيس جمهور، وزرا و كارمندان دولت نمي توانند بيش از يك شغل داشته باشند و هرگونه شغل ديگري داشته باشند از جمله مديريت عامل يا عضويت در هيأت مديره انواع شركت هاي خصوصي خلاف قانون اساسي است.

وي با بيان اينكه باشگاهي به نام انديشه ورزان نفت و نيروي ايرانيان وجود دارد كه زنگنه بايد به صورت شفاف بيان كند كه خودش، معاونانش و رئيس دفترش در اين باشگاه چه مي كنند، ادامه داد: اين باشگاه يك مؤسسه خصوصي بوده كه سال 94 افتتاح شده است و تصميمات راهبردي نفتي در اين باشگاه اخذ مي شود و مدعي و مدعي عليه نمي توانند يك وكيل داشته باشند چراكه فسادآور است و تكليف آن بايد مشخص شود.

ابطحي تصريح كرد: اين موضوع تضاد منافع ايجاد مي كند. آقايان مي توانند باشگاه ايجاد كنند اما در باشگاه حضور نيابند در حالي كه رئيس شركت ملي نفت ايران رئيس دفتر زنگنه در اين باشگاه حضور دارند بنده نمي خواهم تهمت بزنم اما قانون اساسي تأكيد كرده كه مديران دولتي نبايد در بخش خصوصي حضور داشته باشند.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با بيان اينكه زنگنه اظهار كرده كه اينجا جاي گروهبان ها نبوده و گروهبان ها بايد به دنبال كار خود بروند و ژنرال ها روي كار بيايند، افزود: زنگنه 28 ساله بوده كه معاون وزير فرهنگ و ارشاد شد، 30 ساله بوده كه وزير شده؛ وي از چه زماني ژنرال شده است.

وي ادامه داد: جوانان بايد رشد كنند و به آن ها ميدان داده شود. زنگنه هم اكنون بايد به مجلس آمده و نماينده مجلس شود و يا در مجمع تشخيص مصلحت نظام نظرات خود را بيان كند اما در مديريت اجرا كار بايد به جوان ها سپرده شود.

ابطحي اظهار كرد: با وقوع انقلاب اسلامي جوانان 22 ساله تا 30 ساله به كار گرفته شدند اما اكنون فارغ التحصيلان نفت پشت در مانده و فردي كه در دانشگاه صنعتي اصفهان قبول مي شده به اميد استخدام به دانشگاه صنعتي نفت رفته اما استخدام نشده است.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در سوالي مبني بر اينكه چرا زنگنه در سال 92 تصميم گرفته پول خوراك پتروشيمي ها را به ارز مبادله اي بگيرد در حالي كه پيش تر در خارج از كشور دريافت مي شد، تصريح كرد: چرا در سال 92 به صورت شبانه قرارداد ميدان آزادگان با چيني ها فسخ شده و اكنون مجبور شده در تمامي ميدان ها از جمله آزادگان همان شركت چيني را شريك كنيد اگر بد بود چرا در دريا مي خواهيم با اين شركت قرارداد منعقد كنيم.وقتی مدیریت خصوصی و دولتی شریک شد ظن فساد می آورد معتقدم گره اصلی فسادهای نهادینه شده، در تعارض منافع است. وی افزود: باشگاه اندیشه ورزان نفت و نیرو یک موسسه خصوصی است که تصمیمات راهبردی نفتی در آن گرفته می شود.
 
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: چرا در سال ۹۲ پول خوراک پتروشیمی‌ها را به ارز مبادله‌ای گرفتید در حالی که پیشتر در خارج از کشور دریافت می‌کردید؟ چرا شبانه قرارداد چینی‌ها را فسخ کردید و الان مجبور شدید همان قراردادها را با آنان منعقد کنید؟
 
سیدمحمدجواد ابطحی در جلسه علنی امروز بعدازظهر (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت، با قرائت فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در  جمع دولت شهید رجایی، گفت: کاری به مسائل فنی وزارت نفت ندارم. تضاد منافع در بحث کسب و کار و مدیریت استراتژیک را داریم. می‌گوییم وقتی مدیریت دولتی و خصوصی در یک جایی با هم یکسان شد، فساد می‌آورد.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: این مسئله بحث مفصلی دارد. گره اصلی فسادهای نهادینه شده عدم توجه به تعارض منافع است. اصل ۱۴۱ قانون اساسی رئیس‌جمهور و معاونان و کارکنان رئیس‌جمهور را از داشتن دو شغل برحذر می‌داند. از جمله مدیریت عامل و هیئت مدیره انواع شرکت‌های خصوصی. باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیرو را داریم.
 
آقای زنگنه بفرمایید خودتان، معاونان و رئیس‌ دفتر شما در این باشگاه چه می‌کنید؟ این باشگاه موسسه‌ای خصوصی است که در سال ۹۴ تاسیس شده است. تصمیمات راهبردی وزارت نفت در این باشگاه گرفته می‌شود. باید تکلیف مشخص شود. این مسئله تعارض منافع ایجاد می‌کند. آقایان می‌توانند باشگاه بزنند ولی آنجا نروند. تهمت نمی‌زنم اما نباید عضو این باشگاه باشید.
 
این عضو فراکسیون اصولگرایان ولایی گفت: اینکه وزیر گفت، جای گروهبان‌ها نیست باید بگوییم آقای زنگنه شما ۲۸ ساله بودید معاون وزیر ارشاد بودید و ۳۰ ساله شدید، وزیر شدید. شما از کی ژنرال شدید؟ آقای زنگنه باید به مجلس می‌آمدید  و نماینده می‌شدید. کی به بچه‌ها میدان داده شده مدیر اجرایی شوند؟ جوانان الان چه کنند؟ فارغ‌التحصیلان نفت پشت در هستند. 
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت 
هدایت الله خادمی مخالف با وزیر پیشنهادی نفت: برنامه ارایه شده وزیر پیشنهادی نفت همان برنامه سال 92 است.
 
نايب رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: بزرگ ترين دستاورد وزارت نفت را كه افزايش فروش نفت است بايد متاثر از ديپلماسي وزارت امور خارجه دانست؛ نه اينكه به حساب بيژن زنگنه گذاشته شود.

هدايت الله خادمي در نشست علني امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در مخالفت با بيژن زنگنه وزير پيشنهادي نفت افزود: در 4 سال گذشته بارها در رسانه ها مطرح شده وزارت نفت 50 ميليارد دلار بدهكار شده است؛ يعني 50 ميليارد دلار وام بدون بهره براي اجراي پروژه هاي اساسي به وزارت نفت ارائه شده، يعني 50 ميليارد دلار فاينانس داخلي صورت گرفته است.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: با بخشي از منابع مالي مذكور، فازهاي 12 ، 15 و 16 پارس جنوبي تا شهريور 92 به ميزان 93 درصد پيشرفت داشته و فازهاي 17  و 18 در حدود 85 درصد پيشرفت داشت و فازهاي 19 ، 20 و 21 بالاي 66 درصد و بعد از گذشت يك سال از حضور زنگنه در وزارت نفت تكميل شده و باعث شده برداشت از مخازن مشترك پارس جنوبي براي اولين بار با قطر برابر يا بيشتر شود، بنابراين سوال اين است كه فاينانس داخلي چه اشكالي داشته است؟

وي ادامه داد: مردم محروم شهرستان هاي ايذه و باغملك با عبور 200 كيلومتر رودخانه كارون در منطقه خود 20 سال است كه آب شرب ندارند و همه دولت ها آمدند و رفتند و نتوانستند 300 ميليون دلار يا از طريق داخل يا فاينانس خارجي پرداخت كنند تا مردم مجبور به كوچ نشوند.

خادمي با قدرداني از رئيس جمهور، جهانگيري، نوبخت و وزير نفت، افزود: اميدواريم در اين منطقه پروژه هاي متعددي كلنگ زني شود. بزرگنمايي غيرواقعي توليد نفت و صادرات در قبل و پس از تحريم صورت گرفته است و بنده به عنوان كارمند وزارت نفت با 30 سال سابقه و همچنين تجربه مديرعامل در شركت هاي نفتي و حضور در كميسيون انرژي، اين نكته را بيان مي كنم كه كشور افزايش توليد نداشته، بلكه برگشت به توليد داشته كه اين دو كاملا با هم متفاوت است.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اگر بخواهيم اين موضوع را به زبان ساده بيان كنيم دقيقا مثل اين است كه تصميم گرفته ايم به مسافرت برويم و شير آب و گاز را مي بنديم و زماني كه از مسافرت بازگشتيم، شيرها را باز مي كنيم. در واقع اين موضوع مثل مثال مذكور است، البته براي اينكه چاه هاي نفت صدمه نبيند و از توليد بازنمانند، توليد چرخشي از چاه ها خواهيم داشت كه اين يك كار روزمره و عادي است و در شرايط عادلانه انجام مي شود.

وي ادامه داد: يك توان بالفعل وجود داشت و نفت براساس آن صادر مي شد كه بر اثر تحريم نتوانستيم نفت را به فروش برسانيم، اما با همت دولت و تيم ديپلماسي تحريم ها برداشته شد و نفت به فروش رسيد، بنابراين بايد از تيم ديپلماسي، رئيس جمهور و آقاي ظريف تشكر كنيم. بنده فكر مي كنم آقاي ظريف در اينجا مظلوم واقع شده است.

خادمي گفت: بزرگ ترين دستاورد وزارت نفت با وزيري كه از سه دهه تجربه وزارت برخوردار است، متاثر از ديپلماسي وزارت خارجه است، بنابراين نبايد بازگشت به توليد به حساب وزارت نفت گذاشته شود، بلكه بايد به حساب نظام و وزارت خارجه گذاشته شود كه چنين فضايي را ايجاد كردند كه اجازه فروش نفت حاصل شد.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: برنامه ارائه شده ازجانب زنگنه همان برنامه سال 92 است كه سازمان نظارت مجلس اين برنامه را مورد بررسي قرار داد و آمايش سرزميني در آن لحاظ نشده و فقط 28 درصد برنامه هاي پيشنهادي با اسناد بالادستي منطبق است.

وي بيان كرد: وزير نفت قبلا اشاره كرده بود كه تا سال 94 به خودكفايي در بنزين دست خواهيم يافت اما الان روزانه حدود 10 ميليون ليتر وارد كشور مي شود و همچنين اشاره شده بود كه مديريت مصرف سوخت سامان مي يابد، اما ميزان مصرف بنزين به بيش از 80 ميليون ليتر در روز رسيد و همچنين وزير نفت بيان كرده بود كه تا سال 96 ميزان توليد نفت و ميعانات گازي را به 5.7 ميليون بشكه در روز برسانيم، ولي انجام نشد و نتوانستيد پرونده پارس جنوبي را تا پايان دولت يازدهم ببنديد.

خادمي گفت: زنگنه اظهار كرده بود ژنرال ها را جايگزين گروهبان ها مي كنم كه البته به اين ادبيات نيز ايراد وارد است و در صنعت جايگاهي ندارد، اما معاون و قائم مقامي كه در وزارت نفت بوده اند استعفا كردند و رفتند، شايد منظور از ژنرال ها همان تعداد زيادي از نمايندگان بازمانده از انتخابات مجلس است كه هيچ تخصصي در حوزه وزارت نفت ندارند، است. البته تعداد ديگري نيز شايد منتظر استخدام در 3 سال ديگر هستند و هم اكنون درصدد تهيه مقدماتند.

وي خطاب به زنگنه گفت: فقط يك نفر كه از نظر شما ژنرال نفتي بوده تا مطرح شود كه چه كسي ژنرال است. همچنين از اين پس نمايندگان مجلس را استخدام نكنيد تا نمايندگان مجلس به رسالت ذاتي خويش يعني نظارت ادامه دهند و به فكر مردم محروم باشند. همچنين از روساي قوا درخواست مي كنم جلو مفسده و رانت دوطرفه را بگيريد. اگر اميد به استخدام ها نبود آن وقت وزراي پيشنهادي بهتر صداقت آراء موافقان و مخالفان ديده مي شد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم افزود: قرار بود پالايشگاه 480 هزار بشكه اي زيرآب تا سال 96 به بهره برداري برسد، اما در مرحله خاكبرداري متوقف شده است، همچنين اظهار داشتيد پالايشگاه آناهيتا و فارس را فعال مي كنيد، اما يك درصد نيز پيشرفت نداشته ايد، همچنين اظهار كرده بوديد قصد افزايش ضريب پالايش به 3 ميليون بشكه را داريد ولي در عمل پالايشگاه خوزستان، آناهيتا و هرمز را نيز از مدارس خارج كرديد.

نايب رئيس كميسيون انرژي مجلس خطاب به زنگنه افزود: همچنين گفتيد اولويت شما تزريق گاز به مخازن نفتي است ولي ميزان تزريق به نسبت قبل با كاهش رو به رو شده است. همچنين اظهار داشتيد ارتباط دانشگاه با وزارت نفت را كليد مي زنيد اما اينگونه نشد، ميدان نفتي فرزاد رها شد و از خام فروشي نيز جلوگيري نشد و پيمانكاران در عسلويه چند ماه است حقوقي دريافت نكرده اند، بايد در صورت كسب رأي اعتماد واقعيت ها را ببينيد و افراد منافع طلب را از نفت دور كنيد.

 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت
 قاسم احمدی لاشکی: موافق وزیر پیشنهادی نفت:
 
نماينده مجلس دهم با اشاره به اقدامات وزارت نفت در دولت يازدهم گفت: اين وزارتخانه در دوره زنگنه زمينه ساز گازرساني به 78 شهر و 9 هزار روستا و افزايش توليدات نفتي و صادرات شده است.

قاسم احمدي لاشكي در نشست علني عصر امروز (شنبه، 28 مردادماه) مجلس شوراي اسلامي در موافقت با وزير نفت گفت: ضمن تبريك به مناسبت روز عكاس و يادآوري تشييع 19 شهيد دفاع مقدس و شهيد مدافع حرم در روز گذشته در مشهد و چالوس، وزراي پيشنهادي بايد بدانند كه كار سخت و سنگيني در پيش داريم و بايد پاسخگوي خون اين عزيزان باشيم.
 
نماينده مردم نوشهر و چالوس درمجلس شوراي اسلامي يادآور شد: زنگنه وزيري است كه آمارها به گونه اي ديگر وي را معرفي مي كند، زنگنه از سال 50 تا 56 به عنوان كارشناس عمران از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد اما از امتيازات ويژه اي برخوردار است.
 
وي افزود: زنگنه 5 سال وزير جهاد سازندگي، 9 سال وزير نيرو و 12 سال وزير نفت بوده است. در صورتي كه امروز نيز مجددا موفق به اخذ رأي اعتماد شود 30 سال از عمر خود را تجربه تصدي در وزارتخانه هاي مختلف دارد.
 
احمدي لاشكي با اشاره به اظهارات مخالفان اين وزير پيشنهادي گفت: مخالفان موضوعات را مطرح نكردند كه نشان دهنده رأي منفي آن ها به زنگنه باشد، در حقيقت قبل از بحث اوپك و دريافت رأي اعتماد، زنگنه خود برندي در مجموعه هاي مختلف است.
 
اين نماينده مردم در مجلس دهم يادآور شد: توليد نفت خام از 2.8 ميليون بشكه در آغاز دولت يازدهم به 3 ميليون و 900 هزار بشكه رسيده به طوري كه روزانه يك ميليون و 270 هزار افزايش داشته، در حوزه صادرات نفت نيز از 1.2 به 3 ميليون بشكه رسيده كه به معني افزايش بيش از 2.5 برابر است.
 
وي ادامه داد: در حوزه گازرساني در مدت سه و نيم سال گذشته، 78 شهر جديد و بيش از 9 هزار روستا گازرساني شده است لذا آمارها و وضعيت و برنامه ها نشان از ارزيابي دقيق مشكلات است.
 
احمدي لاشكي معتقد است: در برنامه هاي مدون اين وزير به سرمايه گذاري در حوزه درياي خزر نيز توجه شده، هرچند در 4 سال گذشته نيز درياي خزر و 3 استان شمالي برجسته ديده شد. براساس آمارهاي مكتوب معاونت نظارت مجلس نيز حدود 48 درصد برنامه هاي اين وزارتخانه همسو با قوانين فرادستي و 40 درصد منطبق بر قوانين و 13 درصد در حوزه تشكيلات و ساختار وزارت نفت بوده كه هيچ مغايرتي با قوانين ندارد.
 
اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: برنامه هاي وزير نفت منطبق بر سياست هاي ابلاغي رهبري، مصوبات برنامه ششم و اختيارات وزارت نفت تدوين شده است.
 
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينكه زنگنه قانون دان و قانونمند است، گفت: براساس جلساتي كه با رؤساي كميسيون هاي انرژي، برنامه بودجه و هيات نظارت در حوزه هيدروكربنيك داشته ام برنامه هاي وزير پيشنهادي نفت هيچ مغايرت قانوني ندارد و عملكرد ايشان مثبت ارزيابي شده است.
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت 
لاهوتی(موافق وزیر پیشنهادی نفت):
عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اينكه گازرساني در اين دولت به 9 هزار روستا انجام شده است، گفت: زماني گازرساني به استان‌هايي مانند سيستان و بلوچستان جزو آمال‌ها و آرزوها بود.

مهرداد بائوج لاهوتي در نشست علني عصر امروز (شنبه، 28 مرداد ماه) مجلس شوراي اسلامي، در جريان بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در موافقت با وزير پيشنهادي نفت، در خصوص مواردي كه نماينده مخالف درباره باشگاه نفت گفت: بايد تأكيد كنم كه وزير نفت به هيچ وجه به دنبال حضور در اين باشگاه نيست. وي حدود يك سال پيش تأكيد كرد كه به دنبال واگذاري باشگاه نفت هستم زيرا باشگاه‌داري كار سخت و دشواري است.

نماينده مردم لنگرود در مجلس شوراي اسلامي افزود: متأسفانه در گذشته در حوزه نفت شرايط بحراني در كشور وجود داشت به طوري كه كمتر از يك ميليون بشكه نفت در كشور توليد مي شد اما وزير پيشنهادي نفت با حضور در بازارهاي جهاني مشتريان نفت ايران را پيدا كرده و در حال حاضر دو و نيم بشكه نفت به كشورهاي ديگر صادر مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه در گذشته برداشت‌هاي كمي از پارس جنوبي صورت مي‌گرفت، تصريح كرد: امروز افتخار دولت و وزارت نفت اين است كه برداشت‌هاي قابل قبول‌تري از پارس جنوبي صورت مي‌گيرد بنابراين به نمايندگان مخالف بايد تأكيد كرد كه مگر شما نبوديد كه همين چندي پيش بيانيه تشكر از روحاني و زنگنه را امضا كرديد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با بيان اينكه در حال حاضر به بيش از 9 هزار روستا گازرساني انجام شده است، گفت: اين زحمات و تلاش‌ها حاصل اقدامات كارشناسي و علمي وزير پيشنهادي نفت بوده است به طوري كه حتي گازرساني به استان‌هايي مانند سيستان و بلوچستان در گذشته جزو آمال‌ها و آرزوهاي ما بود اين در حالي است كه امروز گاز به زاهدان رسيده است.

لاهوتي با اشاره به اينكه هم اكنون در بحث پتروشيمي با 24 درصد رشد، ميزان توليد از 40 ميليون تن به 50 ميليون تن رسيده است، افزود: به طور حتم تا پايان سال 96 كشور در توليد بنزين پاك به خودكفايي مي‌رسد، بنزيني كه هر جا سخن از تحريم بود مورد اشاره كشورهاي اروپايي و غربي بود. همچنين در خصوص قرارداد توتال مقرر بود كه 65 ميليارد دلار در اين حوزه سرمايه‌گذاري شود كه خوشبختانه از اين ميزان 5 ميليارد دلار آن در حال شكل گيري است.

عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي افزود: قبل از سال 92 روزانه 6 ميليون ليتر گاز وارد كشور مي شد اما در حال حاضر 13 ميليون ليتر گاز صادر مي شود.
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت 
انارکی محمدی (مخالف وزیر پیشنهادی نفت):
 عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي خطاب به زنگنه گفت: راهكار ارائه شده در برنامه شما براي پرداخت 50 ميليارد دلار بدهي شركت نفت به دولت حداقل 10 سال طول مي‌كشد.

احمد محمدي اناركي در نشست علني نوبت عصر امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي در رسيدگي به صلاحيت وزراي پيشنهادي در مخالفت با بيژن نامدار زنگنه وزير پيشنهادي نفت اظهار داشت: بعد از انسدادهاي سياسي و اقتصادي و بعد از مسائل برجام بسياري از ارتباطاتي كه قطع شده بود دوباره از سر گرفته شد و اميدواريم نتايج بعد از برجام در برنامه چهارساله دوم دولت تدبير و اميد را مشاهده كنيم.

نماينده مردم رفسنجان و انار در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: طبق آيين نامه داخلي مجلس، وظيفه قوه مقننه بررسي صلاحيت و برنامه وزراي پيشنهادي است؛ در ابتدا لازم مي دانم از زحمات و توفيقات زنگنه شيخ الوزرا در جهت افزايش توليد نفت، گاز و پتروشيمي و همچنين افزايش صادرات و ارتقاي و تثبيت جايگاه كشور در سازمان كشورهاي صادر كننده تشكر كنم.

وي با بيان اينكه در كنار توفيقات اما ابهامات و سوالات در برنامه پيشنهادي وجود دارد، گفت: انتظار اين بود كه پس از موافقت مراجع ذي ربط با الگوي جديد قراردادهاي نفتي، شاهد انعقاد قراردادهاي بيشتر و جذب سرمايه گذاري خارجي در جهت توسعه ميادين نفت و گاز و به خصوص ميادين مشترك باشيم.

اين نماينده مجلس تاكيد كرد:اما به نظر مي رسد كه اين انتظار برآورده نشده است؛ يعني جذب سرمايه گذاري و  توسعه ميادين به ويژه مشترك مناسب در حدود برنامه پنجم توسعه نبوده است در حالي كه همسايگان ما با سرعت تمام در حال توسعه و برداشت از ميادين مشترك هستند، چرا از سرمايه هاي در گردش مردم در صنعت نفت استفاده نمي كنيم.

محمدي اناركي افزود: درمورد افزايش ضريب بازيافت ميادين نفتي چنين به نظر مي رسد كه اين موضوع در اولويت شركت هاي داخلي نيست، چه برنامه اي براي بحث اقتصاد مقاومتي و افزايش توان مهندسي شركت هاي داخلي داريد؟

وي خطاب به زنگنه گفت: در بند 13 برنامه پيشنهادي جنابعالي در جهت مقابله با ضربه پذيري حاصل از نفت و گاز و انتخاب مشتري هاي راهبردي تاكيد كرده ايد، آيا به چند كشورهاي محدود مي شود؟ در همين بند به نكته ديگري اشاره شده و آن مشاركت دادن بخش خصوصي در فروش است اين در حالي است كه افكار عمومي خاطره خوشي از حضور بخش خصوصي در فروش نفت ندارد چه برنامه اي براي پيشگيري فسادهاي مالي در اين زمينه داريد؟

عضو كميسيون اقتصادي مجلس تصريح كرد: در بند 3 از فصل سوم برنامه هاي پيشنهادي به حمايت از تاسيس شركت هاي غيردولتي براي سرمايه گذاري در فعاليت هاي اكتشاف، توسعه، بهره برداري از ميادين اشاره شده است، بهتر نيست كه به جاي ايجاد شركت هاي جديد از شركت هاي فعلي در جهت توانمند سازي آنها حمايت شود.

محمدي اناركي افزود: در بند 18 ذيل همين فصل به افزايش مستمر ضريب بازيافت اشاره شده است، همه مي دانند كه كشور ما بيش از 100 سال است به توليد نفت دست يافته و ميادين پير و فرسوده اي دارد و با دانش و فناوري قديمي نمي توان انتظار معجزه داشت، شما بهتر مي دانيد با يك درصد از افزايش ضريب بازيافت، 10 ها و 100 هزار بشكه  توليد نفت افزايش مي يابد.

وي اظهار داشت: در فصل چهارم برنامه پيشنهادي به چالش هاي پيش روي صنعت نفت اختصاص داد و به كمبود شديد منابع مالي اشاره شده است؛ از جمله بدهي شركت ملي نفت به سيستم هاي بانكي راهكار ارائه شده در برنامه شما تنظيم مجدد روابط مالي و پولي بين دولت و شركت نفت است به نظر مي رسد اين راه كار ابهام بسياري دارد پرداخت 50 ميليارد دلار بدهي شركت نفت به دولت حتي با  14 درصد محل درآمد نفت  حداقل 10 سال طول مي كشد.

اين نماينده مجلس با اشاره به  بند 8 فصل پنجم برنامه پيشنهادي توضيح داد: در اين بخش به راهكارها و راهبردهاي عملياتي به تغيير رويكرد از صادرات فراورده هاي با ارزش افزوده بالا با افزايش ظرفيت پالايشي كشور اشاره شده است، در توضيح اين راهبرد آورده ايد كه فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس به مدار آوردن فاز دو و سوم اين پالايشگاه تكميل مي شود، مي خواهيم بدانيم كه پروژه ها چند سال طول مي كشد.

اناركي گفت: در فصل پنج  برنامه پيشنهادي نقش آفريني جدي در صادرات گاز پيش بيني شده است، مي خواهيم بدانيم با روند صعودي مصرف گاز در كشور، آيا گازي براي صادرات باقي مي ماند، در بند 13 به اجراي طرح هاي بهينه سازي مصرف سوخت اشاره شده است سوال اين است كه اجراي چنين طرح هايي آيا به تنهايي از وزارتخانه نفت مي تواند انجام شود يا نياز به عزم جدي و همراهي و همدلي با ساير وزارتخانه ها از جمله صنعت، سازمان محيط زيست و وزارت اقتصادي است.

عضو كميسيون اقتصادي عنوان كرد: صنعت نفت با دو مشكل نيروي انساني مواجه است، خروج نيروهاي باتجربه و وجود نيروهاي غير متخصص كه همه دوره گذشته با هدف ايجاد اشتغال جذب وزارت نفت شده اند، برنامه شما براي حل اين مشكل چيست؟ چگونه با اين مشكلات مي خواهيد ساختار وزارت نفت را اصلاح و به روز كنيد؟

وي اظهار داشت: چرا تاكنون براي جذب بورسيه هاي نفت اقدامي صورت نگرفته است چه برنامه اي براي پرسنل وزارتخانه و جذب اين افراد داريد. صنعت نفت يكي از صنايع پيچيده  با فناوري بالا است كه بايد از لحاظ دانش و فناوري به روز شود، امروزه بخشي از منابع طرح هاي پتروشيمي صرف خريد دانش فني مي شود، چرا با اين همه پيشرفت هاي علمي كشور و اين همه مراكز علمي، دانشگاهي و دانش بنيان و نخبه هاي جوان وضعيت اينگونه است؟ چه حمايتي از نخبگان مرتبط صنعت نفت خواهيد داشت؟

محمدي اناركي بيان داشت: مهندس زنگنه توسعه گاز رساني از محل اعتباري بودجه قرار بود به شهرها و روستاها انجام شود كه بايد انصاف را رعايت كرد و از اقدامات خوب انجام شده تشكر كرد اما هنوز اين موضوع در بسياري از استاني ها  جنوبي به هر دليلي رعايت نشده و عدالتي براي اجراي طرح نبوده است.

وي با بيان اينكه زنگنه در برنامه پيشنهادي به حمايت از صنايع و توليدات داخلي پرداخته است، ادامه داد: با فعال بودن طرح ها و پروژه هاي صنعت نفت 10 ها واحدهاي  صنعت كوچك و بزرگ در يك زنجيره مي توانند فعال شوند كه اين موضوع اتفاق نيفتاده است، برنامه اي براي حمايت از توليد داخل داريد؟ چرا هنوز شاهد واردات كالاهاي نيازمند در صنعت نفت هستيم؟

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: توليد و صادرات به جاي صادرات نفت خام يك مزيت براي اقتصاد كشور ما است اما با صادرات خام فرصت هاي اشتغالزايي و ارزش افزوده آن را از دست خواهيم داد و از طرفي جاي تاسف است كه با داشتن منابع نفت و گاز هنوز وارد كننده بنزين هستيم.

محمدي اناركي تاكيد كرد: به عنوان دارنده بزرگ ترين منابع گاز بايد بزرگترين توليد كننده پتروشيمي منطقه باشيم با توسعه منابع پايين دستي پتروشيمي بيشترين ارزش افزوده در اين بخش صورت مي گيرد اما  عدم توجه به صنايع پايين دستي از مزيت هاي فراوان محروم شده ايم.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: وزير پيشنهادي چه برنامه اي براي ارتقاي جايگاه ايران به مقام اول اقتصاد منطقه كه تدبير رهبري است، دارد و چگونه مي خواهد در رسيدن به اين سياست رهبري اقدام كند.
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت 
نادری (موافق وزیر پیشنهادی نفت):
عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي دوران صدارت بيژن زنگنه در وزارتخانه نفت در پسابرجام را به گونه اي توصيف كرد كه اعجاب تمام ناظران بين المللي را برانگيخته است.

شهاب نادري در نشست علني امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در موافقت با بيژن زنگنه وزير پيشنهادي نفت گفت:  دفاع از زنگنه دفاع از كارآمدي و پاكدستي است، زيرا مطابق نظر مراجع نظارتي پاكدست ترين وزير در كابينه دولت ها بوده است.

نماينده مردم اورامانات در مجلس شوراي اسلامي افزود: دفاع از زنگنه دفاع از ظرفيت قوم كرد است و نشان مي دهد اعتماد به اقوام خروجي‌هايي همانند زنگنه دارد.

وي بيان كرد: مكتب اعتماد به نفس، عقده گشايي ملي و مكتب برجام نفتي از جمله اقداماتي است كه زنگنه انجام داده و كشور را از هر محدوديتي در زمينه نفتي خارج كرده است.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ظريف و زنگنه جزو وزرايي هستند كه در زمان مسئوليتشان يك مكتب را به وجود آوردند و منشأ كارهاي خير براي كشور بوده اند.

نادري با بيان اينكه تدبير زنگنه سبب شد تا عقده ملي به وجود آمده در زمينه برداشت كمتر از ميدان هاي مشترك با افزايش برداشت، تبديل به غرور ملي شود، متذكر شد: لازم مي دانم كه به آقاي خادمي كه به عنوان مخالف صحبت كردند تذكر دهم كه مجلس را متهم به رانت خواري و اعطاي امتياز وزير نفت نكند.

وي ضمن رد اظهارات خادمي درخصوص وزير پيشنهادي نفت ادامه داد: نمايندگان مجلس خالصانه در زمينه كابينه تلاش كردند و بيان اختلافات شخصي و بيكار شدن ايشان از حفاري هاي شمال، اختلافات شخصي در دوران كاري است و شايسته نيست در تريبون مجلس اين موضوعات اعلام شود.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس خطاب به ابطحي ديگر مخالف وزير نفت ادامه داد: امروز درمورد صلاحيت وزيري اعلام موافقت مي كنم كه تمام عمرش را در شرايط دوران دفاع مقدس، ايام سازندگي و شرايط بحراني تحريم ها گذرانده است.

نماينده مردم اورامانات با بيان اينكه زنگنه مردي از تبار كرمانشاه قهرمان و فردي آشنا براي توسعه و آباداني كشور است، گفت: امروز وجدان عمومي جامعه به توانايي هاي زنگنه در عرصه توسعه صنعت نفت اذعان دارد.

نادري با بيان اينكه وزير پيشنهادي نفت براي دولت دوازدهم در وزارتخانه هاي جهاد سازندگي، نيرو و نفت خدمات مهمي داشته است، گفت: آقاي ابطحي توجه داشته باشيد كه همه مسئولان كشور امريكا را محكوم مي كنند و اين كشور را شيطان بزرگ مي دانند، اما سوال اينجاست كه سخنان شما به گونه اي است كه ايجاد ابهام مي كند و لازم است توجه كنيد كه مسئولان كشور خدمتگزاران به مردم هستند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه ديپلماسي زنگنه اخيراً مانع از نتيجه گرفتن توطئه امريكايي و سعودي براي كاهش سهم ايران در اوپك شد، گفت: به رغم كاهش قيمت نفت، مديريت و تجربه زنگنه در وزارت نفت مانع از كاهش سهم ايران در اوپك شد.

وي افزود: زنگنه چهره اي نام آشنا در عرصه سازندگي بين المللي است و در دنيا انرژي و سازمان اوپك چهره اي شناخته شده است كه مي توان در وصف او گفت فردي با قابليت قدرت چانه زني بالاست.

نادري متذكر شد: بي انصافي است كه قدردان تلاش زنگنه در افزايش توليد، افزايش صادرات نفت و بازپس گيري سريع سهم از دست رفته فروش نفت در شرايط پسابرجام نباشيم.

اين نماينده مردم در مجلس دهم ضمن تشكر از عملكرد وزارت نفت در دولت يازدهم گفت: توليد و صادرات نفت كه راهبردي ترين كالاي كشور است، در دولت يازدهم افزايش چشمگيري داشته و عملكرد وزارت نفت پس از برجام اعجاب تمام ناظران بين المللي را برانگيخته است.

وي افزود: برنامه هاي زنگنه در ايجاد شبكه هاي گازرساني شهري و روستايي فوق العاده است و بيش از 9 هزار روستا و 78 شهر گازرساني شده و افزايش توليد و توسعه پتروشيمي و صادرات محصولات پتروشيمي جزو عملكردهاي اساسي وزير نفت بوده است.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس دهم با بيان اينكه تجهيزات صنعت نفت در داخل كشور توليد مي شود، گفت: 47 درصد برنامه هاي وزارت نفت با اسناد بالادستي منطبق است و 40 درصد اين برنامه ها همسو با اسناد بالادستي است كه مي توان گفت در مجموع 87 درصد برنامه وزير پيشنهادي نفت با اسناد بالادستي همسو و منطبق است.
 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت
قره خانی موافق وزیر پیشنهادی نفت:
سخنگوي كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي برداشته شدن سايه شوم تهديد گازي تركمنستان از سر مردم شمال كشور را نقطه قوت كارنامه بيژن زنگنه در دوران وزارت نفت دولت يازدهم برشمرد.

اسدلله قره خاني در نشست علني عصر امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي، در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در موافقت با بيژن زنگنه وزير پيشنهادي نفت اظهار داشت: باورم بر اين بود در اين مرحله معرفي وزرا شايد نيازي براي صحبت نماينده موافق در دفاع از وزير پيشنهادي نفت نباشد چراكه كارنامه درخشان 26 ساله دوره وزارت قوي ترين سند بر صلاحيت و شايستگي آقاي زنگنه براي كابينه دوازدهم است.

نماينده مردم علي آباد كتول در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه به دليل مطرح شدن برخي مسائل ازجانب همكاران ضرورت ديدم براي روشن شدن زحمات اين مدير خدوم با استفاده از تجربيات و حضور در كميسيون انرژي به منظور آگاهي بخشي و تنوير افكار عمومي مطالبي را عرضه كنم، گفت: در زمستان سال 86 دولت تركمنستان همزمان با ورود موج سرما با استفاده از قطع گاز قصد باج خواهي از ايران را داشت كه در اين راه موفق بود؛ اما دوباره در زمستان سال 95 مجدداً با قطع گاز قصد باج خواهي ديگري را داشت كه آقاي زنگنه با انجام جلسه‌اي با نمايندگان شمال كشور طلب همكاري براي خروج از بحران را داشت و قول انتقال گاز از عسلويه به شمال ايران را تا تيرماه سال 96 داد.

وي ادامه داد: با بهره برداري از خطوط لوله دامغان، ساري، نكا براي اولين بار در زمان مقرر، سايه شوم تكرار مجدد تهديد گازي ايران ازجانب جمهوري تركمنستان براي هميشه از سر مردم شمال كشور دور شد.

سخنگوي كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر اينكه رسيدن به ظرفيت برابر بهره برداري در ميدان گازي پارس جنوبي با قطر يك مطالبه ملي و آرزوي دست نيافتني بود كه تبديل به عقده شده بود، بيان كرد: در شروع كار آقاي زنگنه در دولت يازدهم سهم ايران از ميدان پارس جنوبي 280 ميليون مترمكعب گاز بود كه با فعاليت‌هاي گسترده و از جمله افتتاح 5 فاز 17 تا 21 در پايان سال 95 سهم ايران از اين ميدان به 575 ميليون مترمكعب در روز برابر با قطر شد.

قره خاني با اشاره به اينكه زماني كه برجام به سرانجام رسيد آقاي زنگنه گفت توان افزايش توليد نفت از يك ميليون بشكه در روز را به 2 ميليون بشكه داريم كه دنيا باور نكرد  و اين ادعا را به سخره گرفت، ادامه داد: اما در يك زمان كوتاه عقربه هاي توليد نفت ايران رقم هاي بالاتر از2 ميليون بشكه را نشان مي داد كه جهانيان آن را نپذيرفتند و توطئه ديگري را برنامه‌ريزي كردند كه به وسيله آن طرح فريز نفتي و كاهش سهم ايران از كسب درآمد نفتي را داشتند.

اين نماينده مردم در مجلس دهم افزود: آقاي زنگنه با ديپلماسي نفتي خواسته‌هاي آنها را نپذيرفت و ظرفيت ايران را در توليد نفت روي رقم 2 ميليون بشكه تثبيت كرد كه همچنان اين ميزان ادامه دارد.

وي با بيان اينكه بعد از برجام شركت‌هاي بزرگ و كوچك نفتي كه بعد از تحريم‌ها ايران را ترك كرده بودند به سمت ايران سرازير شدند، تصريح كرد: در اين مرحله وزارت نفت با تجربه در قراردادهاي گذشته و به منظور صيانت از منافع ملي قصد انعقاد قرارداد جديد نفتي تحت عنوان IPC را گرفت، اگرچه در ابتدا نواقصي وجود داشت و تقريباً يك و نيم سال طول كشيد اما در نهايت عدم مغايرت IPC با اسناد بالادستي و قوانين وزارت نفت اعلام شد و براي اجرا از مجلس شوراي اسلامي به دولت ابلاغ شد.

سخنگوي كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: پس از تعيين تكليف IPC و مبنا قرار گرفتن آن براي قراردادهاي نفتي مذاكرات با شركت‌هاي توتال و CNPCI چيني آغاز شد و در نهايت به توافق رسيدند كه در دل آن استفاده از حداكثر توان توليد، انتقال دانش فني، اعمال مديريت حاكميتي، استفاده از حداكثر توان توليد و رازداري كاملا مشهود است.

قره خاني اضافه كرد: ساب نفتي كه در يك زمان تعطيل و تصميم گرفته شد لوله هاي موجود در اين بخش به منظور ديگري به كار برده شود با پهلو گرفتن اولين كشتي نفتي تركمنستان دوباره احيا شد.

نماينده مردم علي آباد كتول در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه صنعت نفت به عنوان پيشگام اقتصاد ايران نقش موثري در توسعه و رشد اقتصادي ايران را دارد، خاطرنشان كرد: به منظور افزايش ظرفيت بازيافت، اكتشاف و استخراج نفت در شمال كشور، جلوگيري از خام فروشي، رسيدن به اهداف برنامه ششم توسعه، اميدوار هستيم نمايندگان مجلس به وزير پيشنهادي نفت رأي اعتماد بدهند.
 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت
 پس از سخنان موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی نفت، آقای زنگنه برای دفاع از برنامه ها و پاسخ به نمایندگان در جایگاه قرار گرفت.
 
 بيژن نامدار زنگنه در نشست علني نوبت عصر امروز (شنبه 28 مرداد) با تشريح برنامه هاي خود براي وزارت نفت در دولت دوازدهم گفت:  هنگامي كه از نفت صحبت مي شود، صحبت از يك كالا نيست بلكه نفت و به تبع آن وزارت نفت داراي ابعاد اقتصادي، سياسي، سياست خارجي، بازرگاني خارجي، فني و حتي امنيت ملي است و در مسير توسعه اقتصاد غيرمتكي به نفت هم سهم صنعت پتروشيمي نقش تعيين كننده دارد.

وي ادامه داد: حدود 98 درصد از انرژي اوليه از نفت و مشتقات آن تهيه و بخش عمده منابع ريالي كشور هم به طور مستقيم وغيرمستقيم از طريق نفت تامين مي شود؛ اين اهميت عظيم نفت در كشور موجب شده است دشمنان ما در برخورد با جمهوري اسلامي بيش از هر موردي به اعمال تحريم و اشكال تراشي عليه صنعت نفت پاي بفشارند و صنعت نفت و همكاران ومديرانش رزمندگان به معنايي خط مقدم مبارزه با دشمن هستند.

وي يادآور شد: در اين روزها كه فرصت بيشتري داريم كه در اختيار نمايندگان مجلس باشيم، در فراكسيون ها و كميسيون ها و اجتماعات مختلف بر نكاتي مانند توسعه ميدان هاي مشترك، تسريع در انعقاد قراردادهاي نفتي، پرهيز از خام فروشي، حمايت از ساخت داخل، مديريت نيروي انساني تاكيد شد.

وزير پيشنهادي نفت تصريح كرد: برنامه ارائه شده برنامه اي روشن و منسجم است كه در اين برنامه با آنچه معاونت نظارت رياست مجلس بررسي كرده است 47 درصد برنامه پيشنهادي با احكام بالادستي منطبق و 40 درصد همسو و هيچ موردي مبني بر مغايرت برنامه هاي با اسناد بالادستي يافت نشده و در برنامه به 13 درصد از موارد اشاره نشده است؛ نه اينكه مغايرتي وجود دارد.

 زنگنه يادآور شد: در برنامه اي كه ارائه كردم اگر ملاحظه كنيد در چند صفحه آخر اساسا به برنامه ششم و اهدافي كه در برنامه ششم در مورد نفت است توجه شده است و اگرچه در عرف آيين نامه نوشته شده است كه وزير بايد برنامه ارائه كند اما وزير نمي تواند برنامه ارائه كند و برنامه آن چيزي است كه در قانون تصويب و به ما ابلاغ مي شود و ما موظف به اجراي آن هستيم و در واقع آنچه ما ارائه مي كنيم راهكارها و راهبردهايي است براي اجراي اهداف كمي و كيفي كه در برنامه هاي مصوب قانوني مجلس و بودجه هاي سنواتي ذكر مي شود بنابراين تمام اسناد بالادستي را كه از سياست هاي مقام معظم رهبري باشد تا قانون برنامه ششم و موارد ديگر را ذكر و بر آنها تاكيد كردم.

وي ادامه داد: مهم ترين چيزي كه در نفت بايد به آن توجه شود سرمايه گذاري در صنعت نفت است؛ سرمايه گذاري براي توسعه ميدان هاي مشترك در واقع ميدان هاي مشتركي داريم كه در برنامه هم به صراحت آورديم كه تمام آنها بايد در طول اين 4 سال تعيين تكليف شوند و هيچ ميدان مشتركي نبايد بلاتكليف بماند و در واقع سرمايه گذاري است كه بايد انجام شود.

وزير پيشنهادي نفت گفت: در برنامه خود به عقد قراردادهاي جديد نفتي با هدف توسعه اين ميدان ها و افزايش ضريب بازيافت از مخازن با به كارگيري فناوري هاي نوين و جذب سرمايه گذاري خارجي  و ايجاد اشتغال اشاره كرده ام.

زنگنه يادآور شد: اگر بخواهيم صنعت نفت پيش برود طبق همين برنامه اي كه شما همه ما را متعهد به اجراي آن مي دانيد 200 ميليارد دلار در صنعت نفت ايران طي 5 سال بايد سرمايه گذاري و از اين مقدار نزديك 130 ميليارد دلار منابع خارجي بايد جذب شود و اگر بخواهيم اين منابع خارجي را جذب كنيم و به همراه ساير منابع در بخش هاي بالادستي و پايين دستي رونقي مي توان در اقتصاد كشور ايجاد كرد.

وي يادآور شد: اگر به دنبال ايجاد تحرك در خوزستان هستيم بايد طرح هاي توسعه ميدان هاي نفتي و طرح هاي افزايش بازيافت نفت در ميدان هاي در حال بهره برداري اجرا شود و اين سرمايه گذاري هاي ده ها ميليارد دلاري صدها هزار اشتغال مستقيم و غيرمستقيم در كشور ايجاد خواهد كرد.

وزير پيشنهادي نفت افزود: درست است كه نفت يك صنعت اشتغال زا در دوران بهره برداري نيست اما در دوران اجراي طرح ها به شدت صنعت اشتغالزايي است در زنجيره خدمات فني و مهندسي و اين چيزي است كه بايد براي آينده كشور انجام شود و در غير اين صورت منابع مشترك هدر مي رود و منابع موجود از بين مي رود و با افت توليد رو به رو خواهيم شد.

زنگنه يادآور شد: افزايش ظرفيت توليد نفت و گاز با هدف افزايش سهم ايران در بازارهاي جهاني است؛ در سياست هاي كلي نظام كه در سال 79 ابلاغ شده است يك بندي داريم كه مقام معظم رهبري ابلاغ فرمودند و بر اساس آن افزايش ظرفيت توليد صيانتي نفت متناسب با ذخاير موجود و برخورداري كشور از افزايش قدرت اقتصادي، امنيتي و سياسي بايد در دستور كار قرار گيرد.

وي ادامه داد: اين امر يعني نفت مقوله اي اقتصادي نيست بلكه رابطه ما با ديگر كشورها را از نظر قدرت و جايگاه سياسي  و امنيتي رقم مي زند.

وزير پيشنهادي نفت يادآور شد: در بخش ديگري از راهكارها گفتيم كه اتمام فازهاي پارس جنوبي كه تمام شود و فاز 11 در مرحله تخليه طبيعي و بازسازي و نوسازي تاسيسات نفتي كه ده ها ميليارد دلار سرمايه گذاري مي خواهد.

 زنگنه يادآور شد: در سال 76 كه وارد وزارت نفت شدم توليد پتروشيمي يك ميليارد دلار بود كه در سال 84 كه از وزارت نفت خارج شدم با طرح هايي كه به اجرا رسيد توليد پتروشيمي ها نزديك به 20 ميليارد دلار رسيد و اگر پتروشيمي نبود تحريم ها را به دشواري مي توانستيم از سر بگذرانيم؛ طي اين سال ها نزديك به 9 ميليون تن به ظرفيت توليد پتروشيمي ها افزوده شد و با برنامه ارائه شده به بالاي 40 ميليارد دلار خواهد رسيد.

وزير پيشنهادي نفت با اشاره به اينكه طرح هاي متعدد در حال انجام است، گفت: يكي از اين طرح ها كه در منطقه بهبهان براي جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت در حال اجرا است، تنها سه ميليارد دلار سرمايه گذاري بخش غيردولتي به همراه داشته است. LNG 3100 در دهلران و 3200 در غرب كارون در حال انجام است كه هر كدام نزديك به يك ميليارد دلار هزينه براي جلوگيري از سوزاندن گاز همراه نفت داشته اند و ادامه پيدا خواهند كرد تا گازهاي همراه نفت نسوزد.

وي ادامه داد: نقش آفريني جدي در صادرات گاز صورت گرفته هر چند گفته شده تاكنون وزارت نفت در حوزه صادرات نفت كاري نكرده در حقيقت با توجه به احتياجات گازي در داخل كشور نمي توانستيم به موضوع صادرات بپردازيم اما هم اكنون كه توليد و برداشت از پارس جنوبي 2 برابر شده و ظرف 2 سال آينده نزديك 170 ميليون مترمكعب گاز جديد اضافه خواهيم كرد مي توان به صادرات بپردازيم.

 زنگنه افزود: هم اكنون 10 ميليارد مترمكعب صادرات گاز داريم كه طي 4 سال آينده به 70 ميليارد متر مكعب خواهيم رساند. در حوزه طرح هاي ساخت داخل نيز كارهاي بزرگي انجام گرفته كه عقد قرارداد بالاي 600 ميليون دلار با شركت خارجي براي ساخت لوله هاي بدون درز و مقاوم به خوردگي است. با اين قرارداد ظرف 3 سال سازنده اين لوله ها خواهيم شد.

وزير پيشنهادي نفت دولت دوازدهم قراردادهاي ديگر براي ساخت مته، تجهيزات درون چاهي و غيره را يادآور شد و گفت: گازرساني به شهرهاي كوچك و روستاها نيز در دولت دوازدهم دنبال خواهيم كرد، از اول تاريخ تا شروع دولت يازدهم 14 هزار روستا گازرساني شد اما از آغاز دولت يازدهم تاكنون 9 هزار روستا گازرساني شده و 5 هزار روستا نيز در دست اجرا است.

وي يادآور شد: شبكه گازرساني به روستاها طرح هاي بين شبكه، طرح هاي بهينه سازي مصرف سوخت و تربيت مديران نفتي و نيروهاي نفتي از ديگر برنامه هاي اين وزارتخانه در 4 سال آينده خواهد بود.

زنگنه معيشت نيروهاي نفتي را يادآور شد و گفت: معيشت كاركنان نفت نيازمند توجه بسيار است، اين افراد مشابه كاركنان يك اداره كل نيستند، از اين رو اجبار كرديم مجموعه هاي نفتي در عين اينكه بنگاه اقتصادي هستند، دولتي باقي بمانند لذا با قواعد مشابه شركت ها بايد كار كنند.

وزير پيشنهادي نفت با بيان اينكه در سال 84 تمام نيروهاي رسمي و قراردادي اين وزارتخانه 120 هزار نفر بود، افزود: بعد از آنكه در سال 92 مجددا اين وزارتخانه را عهده دار شدم تعداد نيروهاي رسمي و قراردادي به 220 هزار نفر رسيد در حالي كه تمام پتروشيمي ها و پالايشگاه ها واگذار و كارها به ميزان قابل توجهي كاسته شده بود.

وي با تاكيد بر مسئله مسئوليت هاي اجتماعي نفت گفت: خوشبختانه از اولين دفعات است كه نمايندگان مناطق نفت خيز از وزير نفت حمايت مي كنند اين نشان از علاقه مردم بوده است لذا بايد به بهبود وضعيت زندگي آن ها توجه شود.

 زنگنه با اشاره به اينكه حمايت از بورس و جذب سرمايه و اشتغال از ديگر برنامه هاي اين وزارتخانه است، تاكيد كرد: اين اقدامات جز با همدلي و هماهنگي و همراهي تحت رهبري مقام معظم رهبري امكان پذير نيست لذا بايد در راستاي صيانت از منافع ملي با يكديگر همراه شويم.

وزير پيشنهادي نفت رأي اعتماد وزرا در 4 سال گذشته را يادآور شد و گفت: در آن زمان به افرادي چون آقايان زاكاني و نادران كه به عنوان مخالف بنده صحبت كردند، يادآور شدم اجازه دهيد مخالف يكديگر باشيم اما متنفر نباشيم از همين رو در مسير كار در وزارتخانه در مواردي از اين افراد و آقاي توكلي كمك خواستم كه خوشبختانه مردانه در مسائل و مشكلات كمك كردند از اين رو لازم است در حيطه صيانت از منافع ملي همكاري كنيم.

وي با اشاره به اينكه 9 بار رأي اعتماد گرفتم، گفت: رأي اعتماد در اين روزها بسيار لذت بخش تر است زيرا همه نمايندگان در چارچوب اصول مدني و قانوني به عنوان موافق و مخالف صحبت مي كنند.

وزير پيشنهادي نفت تاكيد كرد: اختلافات سليقه اي و حزبي را بايد كنار بگذاريم زيرا دشمنان سرسختي داريم كه همكاري در مسير عزت و پيشرفت كشور را نيازمند است.

زنگنه گفت: در خصوص مسائل مطرح شده از جانب نمايندگان بايد به چند نكته اشاره كنم؛ درباره اينكه افزايش توليد صادرات نفت مطابق با سياست هاي اقتصاد مقاومتي است يا خير؛ بايد گفت كه بله اين موضوع با مجموع سياست هاي كلي نظام انطباق دارد همچنين در خصوص سوال آقاي ابطحي درباره باشگاه نفت و نيروي ايرانيان بايد بگويم كه بنده 4 سال وزير نفت بودم ودر اين وزارتخانه صدها هزار ميليارد تومان پول از زير دستم در رفته يا عبور كرده اما وي تنها به اين باشگاه توجه كرده است.

وزير پيشنهادي نفت افزود: باشگاه نفت و نيرو يك موسسه غيرانتفاعي و غيردولتي است كه در سال 1391 به نام بنده و تعدادي از دوستانم ثبت شده است اما پس از ثبت اين باشگاه در خواب هم نمي ديديم كه يك روز شخصي مانند آقاي روحاني پيروز انتخابات شده و بنده وزير نفت شوم. ما خواستيم تعدادي از افراد باتجربه در حوزه نفت و نيرو كه جمع آنها به 200 نفر هم نمي رسد دور هم جمع شوند و با برگزاري ماهانه يك جلسه در حوزه نفت مسائل و مشكلات را با هم در ميان گذارند.

وي ادامه داد: اين باشگاه با حق عضويت اعضا اداره مي شود و هيچ پولي از دولت دريافت نمي كند بنده نيز در اين باشگاه مديرعامل و عضو هيئت مديره نيستم و تنها عضو هيئت موسس هستم؛ بنابراين اگر در اين موضوع شبهه و يا تخلفي وجود دارد نمايندگان مي توانستند مسائل را به قوه قضاييه و يا كميسيون اصل 90 ارجاع دهند.

زنگنه با اشاره به اينكه طرح چنين مسائلي در حال حاضر به نفع كشور نيست، افزود: اشاره به اين موضوع هيچ تاثيري در حوزه سياست گذاري نفت ندارد و با برگزاري ماهانه يك جلسه تنها يك نفر سخنراني مي كند و كار تمام مي شود ضمن اينكه در خصوص طرح برخي موارد مانند اختصاص وام هاي بي بهره به ميزان 50 ميليارد دلار بايد گفت كه هيچ وام بي بهره اي پرداخت نشده است و بانك مركزي هيچ وام بي بهره اي به هيچ شخصي پرداخت نمي كند بنابراين با اشد امكان، بهره براي وام ها دريافت مي شود.

وزير پيشنهادي نفت با اشاره به اينكه آرزو مي كنم مسائل و مشكلات شهرستان هاي ايذه و باغملك در خصوص بي آبي حل شود افزود: اگر نمايندگان به دنبال مخالفت با من هستند مشكلي نيست اما چرا با 10 هزار نفر از كاركنان فعال در وزارت نفت مخالفت مي كنيد؛ جا دارد از مجاهدت نيروهاي زحمتكش اين وزارتخانه در توليد نفت و حفظ آن تشكر كنم زيرا توليد نفت اقدام آسان و سهلي نيست كه به آساني ميسر شود.

وي با بيان اينكه در مقطعي متهم شدم به اينكه زنگنه به دنبال ارزان فروشي نفت است تصريح كرد: خوشبختانه بنده سهم ايران را در بازار جهاني نفت پس گرفتم و در اين خصوص دست وزير امور خارجه را مي بوسم كه دستمان را در توليد نفت باز كردند. همچنين موارد مطرح شده در اين خصوص كه برنامه ارائه شده ام مربوط به سال 92 است را قبول ندارم و اين مشخص است كه نمايندگان برنامه را به درستي مطالعه نكردند زيرا اين برنامه مطابق با اعداد و ارقام موجود در قانون برنامه ششم است.

زنگنه در خصوص سوال مطرح شده مبني بر استخدام نمايندگان مجلس در وزارت نفت گفت: اين موضوع مربوط به نمايندگان ادوار است و بارها ديده شده هيئت رئيسه مجلس دغدغه بسياري در خصوص فعاليت نمايندگان پس از پايان دوره كاري خود در مجلس دارند و به وزرا تاكيد مي كنند كه از اين نمايندگان در وزارتخانه استفاده شود بنابراين تعدادي از نمايندگان دراين جهت در وزارت نفت مشغول به كار شدند.

وزير پيشنهادي نفت درباره سوال يك نماينده مبني بر به كارگيري نيروهاي جوان در اين وزارتخانه تصريح كرد: همه آگاه هستند كه بنده تاكيد كردم فرد ديگري را به عنوان وزير نفت به مجلس معرفي كنم اما در آخر تنها ماندم و كسي پشت من قرار نگرفت ضمن اينكه بنده در مقابل خواست جوان ها و فرزندان شهيدان نمي توانستم مقابله كنم بنابراين به ميدان فعاليت آمدم البته حضور جوان ها در اين دوره بايد رشد كنند و بنده به اصل جوانگرايي در وزارت نفت معتقد هستم.

وي گفت: در سال 1375 زمان برگزاري المپيك جهاني در امريكا آقاي رسول خادم در اين مسابقات مدال طلا را دريافت كرد پس از دريافت اين مدال با ناباوري چهار گوشه تشك كشتي را بوسيد و از اين حرفه خداحافظي كرد و مربي شد اما در دو سال بعد از آن يعني در سال 1377 مسابقات جهاني كشتي در تهران برگزار شد و وي مجدد به زمين بازي آمد بنابراين مطرح كردند كه اگر رسول خادم به ميدان نمي آمد فردي سنگين وزن براي بازي ها موجود نبود بنابراين در فينال مسابقات وي در كشتي با يك ورزشكار كوبايي مسابقات را با امتياز باخت اما ايران با مدال نقره او قهرمان جهان شد بنابراين اين جوان خراساني اين درس را به من داد كه براي عزت و سربلندي ايران اگر لازم شد بايد از آبروي خود نيز گذشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°