بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:01 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۰۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز به بررسي برنامه ها و صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم ادامه مي دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، از سه شنبه هفته گذشته تاكنون برنامه ها و صلاحيت  15 نفر از وزراي پيشنهادي شامل وزراي آموزش و پرورش، ارتباطات، اطلاعات، اقتصاد، خارجه ، بهداشت ، تعاون ، جهاد كشاورزي ، دادگستري ، دفاع ، راه و شهرسازي ، ارشاد ، كشور و نفت در صحن علني مجلس انجام شده است.
نمايندگان در خانه ملت امروز در ادامه ، بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي  نيرو و ورزش را در دستور كار دارند.
 
محورهای سخنان مخالفان و موافقان:
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نیرو 
جلیل مختار: مخالف وزیر پیشنهادی نیرو: بیطرف از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی‌داند

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: در ایران فقط شش درصد آب مرزی داریم که ساماندهی آنها کار واجبی است. وقتی می‌گویید مهار آبهای مرزی را انجام می‌دهید، معلوم است از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی‌دانید. افغانستان با احداث سدهای متعدد، آب را بر مردم سیستان و بلوچستان بسته است. با چه زبانی با کشورهای افغانستان و ترکیه سخن خواهید گفت.
 
 جلیل مختار در جلسه علنی امروز بعدازظهر (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: میزان سنجش وزرای پیشنهادی بر اساس عملکرد و سوابق، برنامه‌های پیشنهادی، تطبیق برنامه ها با برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. آقای بیطرف در تحقیقات مهندسی، طرح‌های سدسازی و انتقال آب‌ها به عنوان مسئول بلندپایه در دولت‌های پنجم و ششم در اجرای طرح‌های مطالعاتی، در دولت هفتم و هشتم نیز حضور داشتید که این حضور موجب اجرای پروژه‌های منجر به تخریب زیست محیطی شد.
 
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مدعی شد: در استان فارس، سد زرینه، سد مرند و سد زنوز با تصمیمات نادرست شما تخریب شده است. پروژه قمرود محرومیت مردم الیگودرز را شامل شده است. سد کوه‌های نمکی جزو فاجعه‌های جهانی است. آقای بیطرف شما در دیدار با اعضای فراکسیون امید نیز صادق نبودید و فاجعه سد گتوند را به گردن رئیس‌جمهور قبل انداختید. البته در این مسئله شکی نیست اما اجرای سد چند مرحله دارد. مراحل مطالعه، اجرا و آبگیری است. شما در مرحله اول و دوم وزیر نیرو بودید سد گتوند یک اشکال دارد و آن جانمایی اشتباه است.
 
نماینده مردم آبادان در مجلس خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی بحران خشک شدن ارومیه، زاینده رود، هامون، گاوخونی و بحران‌های فراآب را  مسبب شد. ریزگردها در ۱۴ استان گسترش یافته و باعث آن مهندس بیطرف است. چرا در برنامه پیشنهادی خبری از حل ریزگردها نیست؟ چون تصمیمات غیرعلمی بیطرف علت ایجاد این چالش‌هاست.
 
مختار با بیان اینکه انتقال آب از مناطق مستعد به مناطق کم آب بیانگر سیاست‌های غیر آمایشی و بی‌توجهی به مناطق جغرافیایی کشور است، گفت: این مسئله موجب تخریب اکولوژیک و زمین‌های ورزشی شد که مبنای آن در دوره مدیریتی آقای بیطرف بنیان گذاشته شد.
 
مسئولان حق ندارند فقط استان خود را آباد کنند. آیا شما در سال ۹۱ در مصاحبه‌ای با روزنامه آفتاب یزد با انتقال آب‌های گسترده امکان ایجاد کارخانه‌های فولاد و سرامیک سازی یزد را فراهم نکردید؟ آیا اعتراف نکردید که موضوع انتقال آب را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردید؟ نتیجه این انتقال چه بود؟ غیر این بود که استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از آب سالم محروم نشدند؟ وی تاکید کرد: اگر آقای بیطرف در دوره مدیریتی‌اش به صورت علمی رفتار کرده بود امروز گرفتار ریزگردها و کمبود آب نبودیم. 
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نیرو 
قاضی پور: مخالف وزیر پیشنهادی نیرو:
 
 نادر قاضي پور در نشست علني نوبت عصر امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در مخالفت با وزير پيشنهادي نيرو، اظهار داشت: جنگ آينده، جنگ آب است، نه جنگ نفت. وضع موجود كشور و به تبع آن شرايط زيست محيطي محصول دوره مديريتي وزير پيشنهادي نيرو بوده است.

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي با طرح پرسشي درباره نقش آقاي بيطرف به عنوان وزير پيشنهادي نيرو در كمبود منابع آب كشاورزي، گفت: 14 استان كشور در حال مبارزه با ريزگردها هستند، جيره بندي آب در روستاها و حمل آب با تانكر براي ما خجالت آور است؛ آيا مشكلات آبي كشور كه در منطقه خشك و نيمه خشك قرار دارد به دليل كمبود بازندگي است يا مديريت ناكارآمد.

وي خطاب به بيطرف با توجه به وضعيت بيماري و مديريت شركت‌هاي مختلف، آيا مي توانيد در وزارت عريض و طويل نيرو موفق عمل كنيد، تصريح كرد: فردا با تخلف نيروگاه ها كه شما مسئول مديريت آنها هستيد، مي توانيد برخورد كنيد، اگر كارفرما و پيمانكار يكي باشد، رانت به وجود مي آيد.

قاضي‌پور با تاكيد بر اينكه در بستن حقابه رودخانه هيرمند ازجانب افغانستان در آن زمان هيچ اقدامي انجام نداديد، بيان كرد: در برابر قطع حقابه ايران از رودخانه ساري‌سو چه اقدامي انجام داده ايد، و براي مهار كردن آب‌هاي مرزي چه برنامه اي داريد، آيا مديريت شما حمايت از ايران اسلامي خواهد بود يا به نفع ديگران عمل مي كنيد؟

وي در ادامه افزود: آيا اعتقادي به جمع آوري آب هاي سطحي داريد يا خير؟ نمايندگان استان‌هاي گلستان، گيلان و مازندران در مجلس شوراي اسلامي يك بار با همت خود توانستند از اجراي طرح انتقال آب درياي خزر در برنامه ششم را منتفي كنند، آقاي بيطرف؛ شما قصد درگير شدن با آنها را داريد؟

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به احياي دائم جريان رودخانه زاينده رود كه خواست تمام مردم ايران است، گفت: آيا توان مديريت انجام آن را داريد؟ استان خوزستان هم اكنون با مشكلات عديده زيست محيطي دست و پنجه نرم مي‌كند كه اين وضعيت شايسته مردم استان خوزستان و جنوب كشور نيست، نيامده برق شهر اهواز قطع شده است، آيا سزاوار است تهراني با دماي 20 درجه كمتر برق داشته باشد، اما مردم شهرهاي جنوبي برق نداشته باشند؟

قاضي پور با بيان اينكه در زمان مديريت بيطرف در وزارت نيرو، چندين درياچه و تالاب خشك شد و برخي ديگر از اين مناطق در حال خشك شدن است، تصريح كرد: دومين درياچه نمكي جهان كه با جان ميليون ها نفر ارتباط مستقيم دارد، در زمان مديريت بيطرف ارتفاع آب آن 4 متر كاهش پيدا كرد. در زمان آقاي احمدي‌نژاد سطح آب درياچه 3 متر كاهش داشت، اين نشان مي دهد سهم شما در خشك شدن درياچه اروميه حداكثري بوده است.

وي ادامه داد: ستاد نجات درياچه اروميه امروز فاضلاب ها و پساب هاي شهرك هاي صنعتي و نيروگاه‌ها را بدون تصفيه به داخل درياچه اروميه سرازير مي‌كند، ستاد نجات درياچه اروميه به ستاد مرگ آذربايجان تبديل شده است؛ آقاي بيطرف به جاي آنكه ايران را گلستان كنيد، گورستان كرده ايد.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس با تاكيد بر اينكه قنات بهترين روش براي انتقال آب است، خاطرنشان كرد: به جاي احياي فناوري قنات، اكثر قنات هاي كشور را خشك كرديد آيا اپراتورهاي برق تعيين وضعيت خواهند شد يا خير؟
 
 
 سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نیرو
فیضی موافق وزیر پیشنهادی نیرو: بیشتر سدسازی در زمان آقای بیطرف انجام شد.

محمد فيضي در نشست علني عصر امروز (شنبه، 28 مرداد) مجلس شوراي اسلامي، در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در موافقت با وزير پيشنهادي نيرو افزود: مهار كردن آب‌هاي مرزي با اذن مقام معظم رهبري و با برداشت از صندوق توسعه ملي در حال اجراست و در برخي از مناطق به سرانجام رسيده و يا در حال عملياتي شدن است.

نماينده مردم اردبيل در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بايد توجه داشت 85 درصد منشأ ريزگردها مربوط به عوامل خارجي است و در اين راستا نبايد به اقدامات آقاي بيطرف در ساخت سد در گذشته بي‌توجه بود.

وي افزود: در زمان تصدي بيطرف در وزارت نيرو، نيروگاه‌هاي آبي و نيروگاه سيكل تركيبي ساخته شد و نبايد فراموش كرد منشأ بحران آب به يك نفر ارتباط ندارد بلكه به گرم شدن كره زمين ارتباط دارد و بايد در اين راستا راهكاري انديشيد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي گفت: بيطرف از شخصيت سياسي مناسب برخوردار است به دليل اينكه يك سياستمدار متعهد و ثابت قدم است و همچنين يك مدير كاري و شناخته شده محسوب مي‌شود و در بعد علمي نيز به عنوان يك عضو هيئت علمي آموزشي و پژوهشي توانسته عملكرد موفقي داشته باشد.

فيضي ادامه داد: بيطرف مدرك كارشناسي ارشد خود را از دانشكده فني دانشگاه تهران اخذ كرده و از تجربيات ارزشمند سياسي، اجرايي و آموزشي و پژوهشي برخوردار بوده، بيانگر استعداد مديريتي وي است. همچنين بيطرف يكي از بيانگذاران مركز تحقيقات آب جهاد كشاورزي در كشور شناخته مي‌شود و از اقدامات مهم وي در زمان تصدي‌گري در وزارت مي‌توان به تدوين نظام و برنامه بلندمدت تحقيقات آب، ساماندهي سامانه پايش منابع آب و مطالعات پايه، تشكيل موسسه تحقيقات آب و كادرسازي و توسعه ظرفيت نيروي انساني اشاره كرد.

نماينده مردم اردبيل در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه بيطرف در تدوين برنامه‌هاي بلندمدت حوزه آب نقش داشته است، گفت: اميدوارم اهداف و برنامه‌هاي بيطرف براي رفع چالش‌ها در وزارت نيرو عملياتي شود و از لحاظ شاخص‌هاي كمي در بخش آب و آبفا و برق و انرژي به نتيجه مطلوب دست يابيم.

وي ادامه داد: علاوه بر تأمين پايدار آب شرب شهرها و روستاها و تأمين انرژي پاك و سازماندهي فضاي اقتصادي در بخش آب و برق و بهبود فضاي كسب و كار خواسته‌هاي ديگري از وزير پيشنهادي نيرو ازجانب نمايندگان وجود دارد و تقاضا داريم به اين اولويت‌ها توجه شود، يكي از اولويت‌هاي مهم رياست جمهور در سخنراني‌ها و برنامه ها توجه به مسائل مربوط به بخش فاضلاب است و بايد حاشيه شهرها، شهرك‌هاي جديد و بسياري از مناطق از ظرفيت فاضلاب برخوردار شوند به دليل اينكه در حال حاضر دسترسي به شبكه فاضلاب وجود ندارد البته در برنامه آقاي بيطرف به اين موضوعات توجه شده است.

فيضي گفت: مخالفان وزير پيشنهادي نيرو اشاره داشتند كه در برنامه هاي بيطرف به برنامه ششم توسعه توجه نشده اين در حالي است كه اينگونه نيست و همپوشاني در برنامه‌ها وجود دارد، همچنين با اسناد بالادستي نيز همخواني وجود دارد و فقط 13 درصد از برنامه ها همسو نيست البته در برنامه ششم نيز نگفته است كه مغايرتي در برنامه‌ها وجود دارد. 
 
سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نیرو 
بی‌مقدار موافق وزیر پیشنهادی نیرو: 87 درصد برنامه ارائه شده بیطرف، با اسناد بالادستی تطابق دارد.

موافق وزیر پیشنهادی نیرو گفت: توجه ویژه به صادرات خدمات فنی و مهندسی، از برنامه‌های بیطرف است.

وی افزود: مهار آب‌های خروجی از کشور مطابق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، استفاده از تسهیلات مالی خارجی، محترم شمردن حقوق مالکیت و ثروت آفرینی از راه‌های قانونی و شرعی؛ از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی است. 
 
***
 
در جلسه علني نوبت صبح روز يكشنبه مجلس شوراي اسلامي سيد ابوالفضل موسوي بيوكي نماينده مردم يزد در مخالفت با وزير پيشنهادي نيرو اظهار داشت: آقاي بيطرف برنامه جامعي براي حل مشكل آب ارائه نداده است و نشاني از حل مشكلات در برنامه‌هاي ايشان وجود ندارد.
وي ادامه داد: تأمين 50 درصد از آب شهري و 85 درصد از آب روستايي وابسته به آب زيرزميني است. مهمترين چالش امروز، كاهش سطح آب‌هاي زيرزميني است.
نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي گفت: انتقال آب بين حوزه‌اي در شهرستان‌ها تبعات اجتماعي زيادي به همراه دارد و راه‌حل مناسبي براي حل مشكلات نيست.
موسوي بيوكي با اشاره به افزايش شاخص جمعيت شهري گفت: اين امر نشان مي‌دهد كه خشكسالي افزايش پيدا كرده و روستاييان ناچار به مهاجرت به شهرها هستند.
****
 عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد : انرژي هاي تجديد پذير در اولويت برنامه هاي وزير پيشنهادي نيرو قرار گرفته است.
 محسن عليجاني زماني  در نشست علني نوبت صبح امروز (يكشنبه، 29 مرداد ماه) مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم در موافقت با وزير پيشنهادي نيرو، اظهار داشت: معتقدم نگاه به آب نبايد سياسي، قومي، استاني يا منطقه اي باشد، بايد به آب نيز مانند ساير منابع انرژي نگاهي ملي داشت. كما اينكه تصميم گيري هاي اساسي در حوزه آب برعهده دولت و مجلس است.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس دهم ادامه داد: اما نبايد در كنار منابع قوي آب، زميني تشنه و سوخته قرار گيرد، همان گونه كه نبايد مردم سرزميني سرشار از نفت بر خاك سياه نشسته و نظارگره آباداني و كاخ نشيني ساير مناطق از منابعشان باشند.

وي گفت: ما هم اكنون بحران آب در كشور داريم اما بحران بزرگتر از آن بحران مديريت آب است، هم اكنون متوسط بارندگي دراز مدت سالانه كشور حدود 242 ميليميتر است كه كمتر از يك سوم ميانگين بارش جهاني است، بررسي ها نشان مي دهد كه متوسط درازمدت منابع آب تجديد شونده كشور از 130 ميليارد مترمكعب در سال به 116 ميليارد متر مكعب رسيده است و  از طرفي بخش مهمي از پساب هاي تحت پوشش شبكه جمع آوري تصفيه و باز چرخاني فاضلاب در كشور قرار ندارد.

اين نماينده مجلس عنوان كرد: مهندس بيطرف انساني اخلاق مدار و متعهد به نظام و آرمان و اصلاح طلب كارآمد همسو با دولت، متخصص و داراي كارنامه اي موفق و سوابق مديريتي خوب است كه مي تواند بحران آب را به نحوه احسن مديريت كند. ايجاد تاسيسات زير بنايي كه در واقع فراهم آوردن امكانات و بستر لازم براي تحقق توسعه ملي است در زمان وزرات وي با سرعت زيادي پا گرفته است.

عليجاني بيان داشت: با مرور هشت سال مسئوليت ايشان در وزارت نيرو متوجه سيستم مديريتي هدفگرا و واقع گرا در وزارت نيرو در بخش هاي مختلف آب و آبفا، برق و انرژي و ساختار مديريتي مي شويم، بيطرف از تمامي مشكلات و چالش هاي پيش روي وزارت نيرو مطلع است و براي همه آنها برنامه دارد و اين موضوع در برنامه پيشنهادي او مشهود است.

وي ادامه داد: ارتقا ظرفيت و توانمندي هاي داخلي با تداوم حمايت ها از محققان و توليد كنندگان داخلي و حمايت از ايجاد نهادهاي خدمات مهندسي و مديريت پروژه و انتقال دانش فني در ساخت نيروگاه هاي آبي، گازي و نيروگاه هاي بخاري كه راندمان كار را بسيار بالا مي برد و مشكلات زيست محيطي را كمتر مي كند از برنامه هاي بيطرف براي وزارت نيرو است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در برنامه اولويت وزير به انرژي هاي تجديد پذير قرار گرفته است، در نظر داشته باشيد در سراسر كشور با وجود بيابان هاي وسيع، استفاده از انرژي خورشيدي مي تواند به صرفه و راه گشا باشد.  برنامه هاي بيطرف بسيار جامع است، برنامه ارائه شده از سوي ايشان نشان دهنده تسلط وزير پيشنهادي به برنامه ششم و اسناد بالادستي است، به استناد گزارش كارشناسي معاونت نظارت مجلس برنامه هاي ايشان با اسناد بالادستي در 53 درصد موارد منطبق و در 34 درصد موارد همسو است.

عليجاني تاكيد كرد: همچنين موردي مبني بر مغايرت برنامه  با اسناد بالا دستي يافت نشده است، مهندس بيطرف با اجراي برنامه هاي كيفي و كمي نظير تداوم اجراي طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب زير زميني با هدف كاهش برداشت از منابع زير زميني به ميزان 8 ميلياد متر مربع در طول چهار سال، تسريع در اجرا و تكميل برنامه مهار آب هاي مرزي، اولويت بندي ساخت و تكميل طرح هاي تامين آب، شبكه هاي آبياري به ويژه در اراضي سدهاي در دست بهره برداري، برنامه ريزي جهت تامين حقابه زيست محيطي تالاب هاي كشور، ارتقا شاخص بهره مندي آحاد جامعه از خدمات جمع آوري و تصفيه فاضلاب، اجراي برنامه هاي جلوگيري از آلودگي منابع آب و ارتقا شاخص هاي كيفي آن، تامين پايدار آب شرب شهر ها و روستاها، توسعه استفاده از منابع آب غير متعارف به خصوص شيرين سازي آب شور دريا با هدف افزايش منابع تجديد پذير كشور مي تواند كارهاي بزرگ انجام دهد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: براي اصلاح ساختار و توسعه مديريت به حمايت پيشتباني صنايع آب و برق با رويكرد توسعه صادرات برنامه هاي خوبي دارد، وزارت نيرو وزارت زيربنايي است و اگر بخواهيم كشاورزي و گردشكري پابگيرند بدون آب و آباداني ميسر نيست بنابراين دراين مسير بايد به كمك بيطرف دست ياري دراز كنيم.
*****
وزير پيشنهادي نيرو ضمن تشريح برنامه هاي خود گفت: وزارت نيرو تلاش كرده است منابع سطحي آب را با احداث 600 سد مديريت كند اما به دليل مشكل 10 سد نبايد اين دستاورد را به چالش كشيد.

 حبيب الله بيطرف در نشست علني امروز (يكشنبه، 29 مرداد) مجلس شوراي اسلامي به عنوان وزير پيشنهادي نيرو در تشريح برنامه هاي خود، افزود: براساس برنامه هاي تقديمي، در مقدمه مواردي را به عنوان مباني مديريت و اصول حاكم بر برنامه ذكر كرده ام كه اينك نيز بر آنها تاكيد مي كنم. تعهد به مطالبات مردم و به كارگيري همه استعدادها و توانمندي ها در ايفاي مسئوليت را دنبال خواهم كرد.

وزير پيشنهادي نيرو گفت: پايبندي به آموزه هاي اخلاقي و رعايت اخلاق حرفه اي در عرصه مديريت و فعاليت هاي اجرايي از اولويت هايم است. تعهد به تقدم منافع ملي و مصالح كشور بر منافع بخشي، گروهي و فردي را رعايت مي كنم و تعهد به حقوق شهروندي و تلاش براي بهره گيري از نهادهاي مدني مرتبط با فعاليت هاي وزارت نيرو و جلب مشاركت آنها در صنعت آب و برق در دستوركار قرار خواهم داد. صداقت و صراحت در برخورد با مردم و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را به كار خواهم بست. داشتن روحيه انقلابي توأم با انتقادپذيري و بهره گيري از نظرهاي كارشناسان و متخصصان از اولويت هاي اينجانب است.

وي در ادامه گفت: پاسخگو كردن واحدهاي زيرمجموعه در برابر مردم با اصل قرار دادن رضايت مشتركين از برنامه هاي من براي وزارت نيروست. حمايت شايسته سالاري در انتخاب و ارتقاي مديريت ها اعمال خواهد شد. از گذشته براي انتخاب هر مدير سه فعل را در نظر داشته ام؛ بداند، بتواند و بخواهد. اگر به موفقيتي با توجه به شايسته سالاري دست پيدا كرده ام به دليل اعتقاد به معيارها و ارزش هايي است كه بيان داشتم.  

بيطرف گفت: تلاش موثر براي ارتقاي شفافيت، مقابله با فساد اداري موضوعي است كه در دستوركار قرار خواهد گرفت. ايجاد فرصت برابر براي فعاليت بخش هاي خصوصي در چشم انداز صنعت آب و برق را در نظر گرفته ام. لازم مي دانم از تمام مديران و كاركنان پرتلاش وزارت نيرو به ويژه از وزير و مديران خدوم اين وزارتخانه در دولت يازدهم صميمانه تشكر كنم و ياد شهداي پرافتخار صنعت آب و برق را گرامي بدارم.   

وزير پيشنهادي نيرو افزود: اكنون به برخي موارد كه مخالفان محترم بيان داشته اند به اختصار پاسخ مي گويم. در طول 20 سال خدمت اينجانب در وزارت نيرو، نه و نيم سال در حوزه آموزش و پژوهش فعاليت داشته ام. دو و نيم سال به عنوان مجري طرح هاي كارون 3 و كارون 4 حضور داشته و 8 سال نيز به عنوان وزير نيرو فعاليت داشته ام. طي 12 سال اخير هيچ سمتي در مديريت وزارت نيرو نداشته و انتصاب تمام عملكرد گذشته از ابتدا به اينجانب دور از حقيقت است و من پاسخگوي دوران مسئوليت خود به تناسب اختيارات هستم.

وي در ادامه افزود: داشتن مسئوليت و خدمت در وزارت نيرو در نظام مقدس جمهوري اسلامي را از افتخارات مديريتي خود، و مشاركت در تامين آب و برق و نيازهاي كشور را علاوه بر خدمت بي منت به مردم عزيز جزو ذخيره اخروي خود مي دانم. براي شفافيت سازي در دو زمينه در پاسخ به سوالات مطرح شده بيان مي دارم.

* احداث 600 سد براي مديريت منابع سطحي آب
بيطرف گفت: مشكلات فني سدسازي نكته اولي است كه به تشريح آن مي پردازم. حقيقت اين است كه كشور ايران با توجه به شرايط اقليمي و كمبود بارش، پراكندگي بارش كه هر سال به صورت نامتوازن موجب توزيع نامتوازن بارش در پهنه سرزمين مي شود موجب ايجاد شرايط خاصي شده است كه ما را در زمره كشورهاي كم آب و نيمه خشك قرار مي دهد. مهار كردن آب هاي سطحي جزو برنامه هاي ملي و مهم نظام جمهوري اسلامي حتي قبل از پيروزي انقلاب در ايران بوده است. براساس سياست هاي كلي نظام جمهوري اسلامي ابلاغي مقام معظم رهبري در سال 1377 مهار كردن آب هايي كه از كشور خارج مي شوند، افزايش استحصال آب و به حداقل رساندن ضايعات طبيعي آب و بهره برداري از منابع آبي در دستوركار قرار گرفته است.  

وزير پيشنهادي نيرو خاطرنشان كرد: به همت مهندسان، متخصصان و مديران پرتلاش فعاليت مهار كردن آب هاي سطحي در سراسر كشور آغاز شد و مطالعات گسترده اي صورت گرفت كه امروز شاهد وجود 169 سد مخزني بزرگ، نزديك به 200 سد مخزني متوسط و حدود 220 سد مخزني كوچك در حال بهره برداري در كشورمان هستيم. حجم ذخيره سازي اين سدها بالغ بر 52 ميليارد مترمكعب است كه قدرت تنظيم سالانه اين ذخيره آبي 38 ميليارد مترمكعب است. اين 600 سدي كه به اعتقاد اينجانب نعمتي براي تامين آب شرب، كشاورزي و صنعت ملت ايران است جزو افتخارات بزرگ جمهوري اسلامي است.

وي تصريح كرد: صنعتگران بزرگي در طول سال هاي گذشته در ايران خدمت كرده اند و مديران خدوم و زحمتكش تلاش كرده اند تا اين سرمايه عظيم در كشورمان ايجاد شده است. هر كار خوبي ممكن است نقاط ضعفي داشته باشد؛ مخالف محترم 7 سد را نام بردند كه من حدود 10 سد را سراغ دارم كه داراي مشكلات است. آيا به دليل برخي مشكلات كه براي 10 پروژه سدسازي وجود دارد ما بايد از عملكرد 600 سد در پهنه سرزميني ايران چشم پوشي كنيم و به باد حمله قرار بدهيم؟ بايد بدانيم كه در دنيا صنعت سدسازي دچار چالش هايي بوده است؛ براساس آمار جهاني تاكنون 87 سد شكسته است و آثار خسارت آن تبعات جاني و مالي داشته اما در كشورمان تاكنون حتي يك مورد چنين اتفاقي رخ نداده است.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°