دفاع روحانی از وزیران پیشنهادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:22 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۰۸۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
روحانی: بسیاری از ایرادات نمایندگان به برنامه های وزرای پیشنهادی وارد است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقاي روحاني كه براي دفاع پاياني از وزراي پيشنهادي دولت دوازهم در صحن علني مجلس حضور يافته است با قدرداني از تلاش هاي 5 روزه نمايندگان مجلس ، هيات رئيسه و رئيس مجلس در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي كار آنان را حرفه اي دانست.
وي گفت: هميشه مجلس شوراي اسلامي اصول قانوني و اخلاقي را رعايت مي كرد و اين بار بيشتر رعايت كرد و همه نمايندگان اعم از موافق يا مخالف كارشان كارشناسانه، طبق اعتقاد ،مستندات و اطلاعات صحبت كردند و جز اين از مجلس توقع ديگري نيست.
آقاي روحاني افزود: دولت و مجلس بار سنگين انجام مطالبات ملت رشيد و بزرگ ايران را بر دوش گرفتند و همه مي دانيم شرايط كنوني ، شرايط آساني نيست؛ هم نمايندگان و هم ما در دولت كاملا مطلعيم كه راه صاف و ساده اي پيش روي ما نيست.
رئيس جمهور اضافه كرد: در شرايط كنوني در دنيا اعم از اروپا ،امريكا، آسيا و ديگر قاره ها كار حكمراني ساده و هموار نيست تا چه رسد به ما در ايران و اين منطقه پر آشوب و با  مشكلاتي كه  براي ما باقي مانده است.
وي گفت: شما مي دانيد كه كل بودجه ما حدود 300 هزار ميليارد تومان است البته رقم بالاتري در مجلس تصويب شده است اما طبق محاسباتي كه ما داريم و درآمد حاصله؛ كل بودجه حدود 300 هزار ميليارد تومان است.
آقاي روحاني افزود: بر مبناي محاسبات اخير به سازمان برنامه و بودجه اعلام كردم كه شرايط جديد به وزرا ابلاغ شود.
رئيس جمهور گفت: از حدود 300 هزار ميليارد تومان بودجه پارسال 40 هزار ميليارد تومان را براي صندوق هاي بازنشستگي داديم حال آنكه اين صندوق ها مربوط به دولت و بودجه نيست و خودشان بايد متكفل باشند .

رئيس جمهور گفت: هيچ صندوقي امروز، حتي صندوق هايي كه فكر مي كنيم وضع شان خوب است قادر نيستند به تعهدات خود عمل كنند.
آقاي روحاني افزود: حتي در يك بودجه 300 هزار ميليارد توماني دولت ناچار است 40 هزار ميليارد تومان را به صندوق بدهد، 40 هزار ميليارد تومان  براي يارانه پرداخت كند، همچنين شما تصويب كرديد كه حدود 60 هزار ميليارد تومان نزديك به 15 هزار ميليارد دلار به صندوق توسعه ملي واريز كند، مجموع اين ارقام 140 هزار ميليارد تومان مي شود يعني اينكه نصف بودجه رفت.
وي گفت: اگر بخواهيم بدهي دولت به بخش خصوصي، پيمانكاران، بانك ها و بانك مركزي را حساب كنيم چيزي باقي نمي ماند، ما شرايط سختي داريم شرايط ما آسان نيست در اين شرايط سخت ما يعني مجلس و دولت تصميم گرفتيم تا فرصتي كه خداوند به ما داده است و آن را براي خود توفيق مي دانيم به مردم خدمت كنيم.
آقاي روحاني اضافه كرد: اين از توفيقات و الطاف الهي است كه به يك انساني كه در برابر خداوند چيزي نيست فرصت داده شده و بار مسئوليت روي دوش او گذاشته شده تا به يك ملت به منطقه و گاهي به جهان خدمت كند كه اين توفيق بزرگي است.
رئيس جمهور افزود: اين توفيق بر دوش وزراء، معاونان و نمايندگان است، اينكه شما به وزراء رأي اعتماد مي دهيد يعني با هم كاري را شروع كرديم، از مجلس عزيز خواهش مي كنم همانگونه كه وظايف نظارتي را به خوبي انجام مي دهد و استيضاح مي كند به همان نسبت به وزراي خود كه رأي اعتماد مي دهد تشويق و كمك كند اينها نيازمند حمايت مادي و معنوي شما هستند و نيز به هدايت هاي شما نيازمندند.
رئيس جمهور گفت: در طول پنج روز گذشته نكات خوبي مطرح شد، متاسفانه من موفق نشدم همه را بشنوم اما خلاصه گزارش را خواندم و ديدم به نظر من آنهايي كه مخالف يا موافق بودند و نقدهايي را بيان كردند و اشكالاتي گرفتند يا پيشنهادهايي مطرح كردند كه همگي به وزرا كمك خواهد كرد تا كارشان را بهتر انجام دهند.
 آقاي روحاني  با اشاره به اينكه برنامه دولت دوازدهم يكبار پيش از اين به راي مستقيم مردم گذاشته شده است افزود: خوشبختانه در انتخابات گذشته صدا و سيما به مردم توصيه كرد تا به فرد راي ندهند بلكه به برنامه راي دهند و مدام از مردم مي خواست تا از نامزدها برنامه بخواهند.
رئيس جمهور افزود: بنابراين دور قبل مردم به برنامه راي دادند و اين همان برنامه اي است كه امروز مجلس آن را بررسي مي كند.
آقاي روحاني گفت: درست است كه اين برنامه به راي مستقيم مجلس گذاشته نمي شود و آيين نامه داخلي مجلس در اين باره درست عمل كرده است زيرا كه زيبا نيست وقتي مردم به برنامه اي راي مي دهند دوباره آن را به راي بگذاريم.
وي با اشاره به سخنان نمايندگاني كه در اين چند روز به عنوان مخالف صحبت كردند افزود: ما بايد به اين نقدها توجه كنيم اگر برنامه نقص دارد اشكال را تصحيح كنيم به وزرا هم توصيه مي كنم كه به اين نقدها توجه كنند.
آقاي روحاني گفت: بسياري از نقدها اشكالات و ايرادهاي مطرح شده ايرادهاي واردي است و بايد تصحيح شود و وزرا بايد بر مبناي مسائل مطرح شده در مجلس و نكاتي كه دلسوزان مجلس مطرح كردند برنامه هاي خود را مرور ، اصلاح  و تكميل كنند.
رئيس جمهور با ابراز اميدواري در خصوص اينكه مجلس به تمامي 17 وزير پيشنهادي راي اعتماد بدهد افزود: ان شاء الله به همه وزرا راي قاطع بدهيد تا ما كار را زودتر شروع كنيم.
رئيس جمهور گفت: هيچ كدام از ما بي نقص نيستيم همه ما بشريم و نقاط قوت و ضعف داريم .
 آقاي روحاني افزود: من همه تلاشم را به كار گرفتم و با همه آنهايي كه لازم مي ديدم مشورت كردم حرف بسياري را به جان خريدم و گوش كردم با فراكسيون هاي سه گانه مجلس نيز نشستيم و نكات مهمي كه آنها داشتند و براي من ارزشمند بود همه را در كنار هم قرار داديم و بهترين هايي كه ما توانستيم انتخاب كنيم همين هايي است كه به مجلس عرضه كرديم.
وي گفت: خدا گواه است اگر براي هر وزارتخانه اي فردي قوي تر وسالم تر توانمند تر و كارآمدتر پيدا مي كردم ترديد به خود راه نمي دادم و هيچ گاه بر مبنايي كه اين فرد با من رفاقت قديمي داشته و يا حتي در 4 سال دولت چگونه با هم رفتار كرديم يا اينكه از چه جناحي و حزبي است هيچ يك از اينها براي من مبنا نبوده است.
رئيس جمهور گفت: دولت دوازدهم فراي اصولگرايي ، اصلاح طلبي و اعتدالگرايي است اما به اصول ، اصلاح و اعتدال اهميت خواهد داد.
وي افزود: دولت دوازدهم دولتي است كه با همه توان خود از اصول ،اصلاح و اعتدال مراقبت خواهد كرد كه اين اصول و آن اصلاحات لازم و آن ميانه روي مورد انتظار را به كار بگيرد.
رئيس جمهور گفت: ما بهترين اين افراد را با تلاش خود پيدا كرديم كه البته شما نيز در فرصتي كه داشتيد بررسي و تحقيق كرديد و بيانات خود را مطرح كرديد كه البته راي با شماست، پيشنهاد با ما و راي با شماست.
وي افزود: اي كاش مي شد كه البته آيين نامه ما به اين صورت است كه براي تك تك وزرا راي گرفته مي شود و از ابتدا نيز همين شيوه  در مجلس حاكم بود، گرچه در قانون اساسي بعضي جاها مي شود استفاده كرد كه راي به كل وزرا يكجا باشد كما اينكه در بسياري از كشورها اينگونه است. روحاني اضافه كرد: راحت تر بود رئيس جمهور يك كابينه و هياتي را به عنوان هيات وزيران ارائه مي كرد يا راي مثبت مي گرفت يا راي منفي اما اكنون آئين نامه به همين صورت است كه به تك تك وزرا راي داده مي شود البته اين شيوه خواص و مزاياي خود را دارد.
رئيس جمهور گفت: اميد ما اين است كه هرچه سريع تر دولت را شروع كنيم.
 
 رئيس جمهور امنيت، آزادي و آرامش را لازمه ايجاد شغل در كشور دانست و گفت: اين جزو برنامه هاي دولت دوازدهم است.
آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در جلسه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي كابينه دوازدهم در مجلس شوراي اسلامي، به سخنان يكي از نمايندگان پيشين در مخالفت با يكي از كانديداهاي نمايندگي مجلس اشاره كرد و افزود: اين شخص شهيد والامقامي است و درحالي كه استدلال چنداني هم نداشت، خطاب به نمايندگان گفت كه به اين فرد رأي ندهيد تا رقيب آن كه بعدها در انتخابات ميان دوره اي مي آيد ان شاءالله رأي بياورد چراكه او بهتر از اين شخص است.
وي گفت: بنابراين ما با اين روند نمي توانيم به وزراي پيشنهادي هم رأي بدهيم يعني به وزيري رأي ندهيم تا پس از معرفي وزير پيشنهادي بعدي به او رأي بدهيم.
رئيس جمهور تصريح كرد: ممكن است چنين اتفاقي رخ دهد ولي بايد همه مصالح و مفاسد را كنار هم بسنجيم.
آقاي روحاني ادامه داد: اگر وزيري نتواند شروع به كار كند رئيس جمهور ناچار بايد سرپرست براي وزارتخانه مربوط تعيين كند، پس از اداره دو، سه ماهه آن وزارتخانه توسط سرپرست، رئيس جمهور بار ديگر فرد جديدي را به مجلس معرفي مي كند و اين يعني خود به خود حدود 5 ماه كار به تأخير مي افتد.
رئيس جمهور گفت: با كنار هم چيدن و در نظر گرفتن مجموعه مصالح، شايد اولويت اصلي كار امروز ما سرعت باشد.
آقاي روحاني افزود: شايد يادم نباشد كه در دولت هاي قبلي نيز چنين تأكيداتي وجود داشت يا نه اما براي اولين بار بود كه مقام معظم رهبري در سخنراني و خطبه هاي نماز عيد فطر امسال تأكيد داشتند كه هرچه سريع تر دولت تشكيل شود.
رئيس جمهور يادآور شد: پيش از آغاز نماز عيد فطر وقتي در سالن كناري خدمت حضرت آقا بوديم ايشان به من گفتند كه چه زماني قصد دولت جديد را داريد؟ كه گفتم آقا هنوز خيلي مانده است، تا تحليف و تنفيذ صورت گيرد.
آقاي روحاني خاطرنشان كرد: اما ايشان گفتند كه زودتر دولت معرفي شود و شروع به كار كند.
رئيس جمهور با طرح اين پرسش كه تأكيدات مقام معظم رهبري براي تشكيل هرچه سريع تر دولت جديد از چه روي بود، گفت: اين تأكيدات براي اين است كه ما وظايف بسيار سنگيني پيش رو داريم و بايد كشور را متحول كنيم.
آقاي روحاني افزود: گرچه دولت يازدهم در مسئله اشتغال توفيق نسبي داشته است اما بايد گام هاي بسيار بلندي برداريم.
رئيس جمهور تصريح كرد: آمار اشتغال ناخالص در طول 5 سال قبل از آغاز دولت يازدهم صفر بوده است، از آن فرصت استفاده نشده بود و اين بار بر دوش دولت يازدهم افتاد.
آقاي روحاني خاطرنشان كرد: ايجاد بيش از 600 هزار اشتغال خالص و همچنين بيش از 800 هزار نفر اشتغال ناخالص در طول يك سال كار كمي نيست ولي با توجه به نياز كشور و همچنين برنامه ششم توسعه ما عقب هستيم.
رئيس جمهور با اشاره به گفتگوي خود با وزاري دولت يازدهم پيش ازآغاز به كار دولت، گفت: يكي از محورهاي گفتگوي من با وزرا اشتغال بوده است، به آنها گفتم كه اولويت هاي همه ما اشتغال است و شما بايد كاري كنيد كه علاوه بر ميزان معمول اشتغال فرصت هاي شغلي بيشتري نيز به وجود آيد.
آقاي روحاني با طرح اين پرسش كه براي ايجاد اشتغال بايد چه كار كنيم، افزود: براي تحقق اين كار راهي جز امنيت، آزادي و آرامش نيست كه برنامه دولت دوازدهم نيز هست.
رئيس جمهور خاطرنشان كرد: البته ما نياز به امنيت، آزادي و آرامش و پشت سر آن نيز پيشرفت داريم.

رئيس جمهور گفت: تحول در كشور منوط به صادرات غير نفتي است و نمي توانيم صرفا به اقتصاد نفتي متكي باشيم.
آقاي روحاني افزود: ما بايد در سال 1404 كشوري پيشرفته باشيم در حالي كه بيش از نصفي از زمان چشم انداز يعني 12 سال از بين رفته و فقط هشت سال باقي مانده است.
وي گفت: ما بايد گام هاي بعدي را برداريم چرا كه دوران جهش است.
رئيس جمهور افزود: زماني مي خواستيم بدويم در قفل شده اي به نام تحريم مقابل ما بود كه حالا شكسته شده هر چند كه بعضي ها مي خواهند جاي اول باشند ولي بايد همه به صحنه بياييم و تلاش كنيم و اينجا مخالف، موافق، اين جناح، آن جناح و 24 ميليون و 16 ميليون معني ندارد بلكه همه بايد به ميدان بياييم.
آقاي روحاني خطاب به نمايندگان مجلس گفت: از شما صاحب نظران اين مجلس مي پرسم آيا اشتغال جز از طريق سرمايه گذاري داخلي و خارجي امكان پذير است؟ ما بايد فناوري هاي جديد بياوريم نمي توانيم مطابق فناوري ها به گذشته حركت كنيم و يا صرفا به فناوري داخلي اتكا داشته باشيم.
وي افزود: 50 سال است كه كشور ما در صنعت خودروسازي فعاليت دارد و قبل و بعد از انقلاب خودرو توليد كرده ايم كه ادامه دارد حال سوال اينجا است كه آيا توانستيم با خودروي داخلي بازارهاي صادراتي آسيا، اروپا، شرق و غرب را بدست بياوريم؟
رئيس جمهور ادامه داد: در حال حاضر در صنعت خودرو سازي تحولات گسترده اي شكل گرفته از جمله اين كه مصرف كم شده، استهلاك كاهش پيدا كرده، سرعت بيشتر شده، خودرو ها دو گانه سوز شده، برق شده، يا از فناوري گازي در آن استفاده مي شود بنابراين مگر مي شود روي يك تكنولوژي بايستيم بگوييم تكان نمي خوريم؟ با چنين شرايطي نمي توانيم بازار صادراتي داشته باشيم.
ْآقاي روحاني تصريح كرد: تحول در كشور جز از طريق صادرات غير نفتي امكان پذير نيست و ما نمي توانيم به نفت متكي باشيم، مگر مي شود بدون تكنولوژي با دنيا رقابت كنيم؟
وي گفت: بدون استفاده از تكنولوژي پيشرفته از يك ميدان نفتي 50 هزار بشكه نفت استخراج مي كنيم و 30 سال بعد هم تمام مي شود اما با استفاده از تكنولوژي پيشرفته مي شود به جاي استخراج 50 هزار بشكه نفت در روز به 100 هزار بشكه برسيم.
رئيس جمهور تاكيد كرد: ما يك نمونه داشتيم كه شركت خارجي آمد گفت من مي توانم با تكنولوژي ويژه 50 هزار بشكه در روز را به 80 هزار بشكه برسانم و يا شركت ديگري اعلام كرد مي توانم اين رقم را به 100 هزار برسانم.

 
برچسب ها: روحانی ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°