کوهن: خروج آمریکا از برجام اشتباه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:05 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۱۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
معاون سابق سیا گفت: جامعه بین الملل با تحریم علیه ایران همراهی نخواهد کرد حتی اگر آمریکا پایبند نبودن ایران به توافق هسته ای را اعلام کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

در پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی ان ان آمده است: تنش های میان آمریکا و ایران در هفته های اخیر بسیار شدت گرفته است و حتی ممکن است شدیدتر نیز بشود.

دیوید کوهن معتقد است: تلاش ترامپ برای اعلام پایبند نبودن ایران به توافق هسته ای موجب نمی شود که جامعه بین الملل در اعمال مجدد فشار بر ایران با آمریکا همراهی کند. 

دیوید کوهن، معاون پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» گفت: بسیار ناراحت کننده است که ترامپ پیش از یافتن اطلاعات کافی در تایید نظراتش، تصمیمی درباره ایران بگیرد.

او به فرید زکریا، مجری شبکه سی ان ان گفت: تحلیلگران اطلاعاتی ما که به همه اطلاعات محرمانه ما، به همه اطلاعاتی که متحدان ما در سراسر جهان جمع آوری می کنند و به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر منابع اطلاعاتی دسترسی دارند بهتر می توانند ارزیابی کنند که آیا ایران به توافق هسته ای پایبند است یا خیر.

کوهن گفت: اگر دستگاه اطلاعاتی به علت سیاسی کاری فاسد شود و به گونه ای به نظر برسد که هر چه رئیس جمهور می خواهد انجام می دهد، آنگاه سودمندی این اطلاعات در سراسر جهان تضعیف خواهد شد.

اگر دستگاه اطلاعاتی ما سیاسی شود، اعتبار و اعتماد به آن نیز تضعیف می شود.

کوهن گفت: جامعه بین الملل احتمالا با تحریم علیه ایران همراهی نخواهد کرد حتی اگر آمریکا پایبند نبودن ایران به توافق هسته ای را اعلام کند.

معاون سابق سیا در ادامه افزود: در واقع، ما همراهی جامعه بین المللی، متحدان مان در اروپا، روس ها و چینی ها را در اعمال مجدد فشار واقعی بر ایرانی ها نخواهیم داشت. بنابراین ما در وارد کردن مجدد فشار بر ایران با بقیه جهان اختلاف پیدا خواهیم کرد.

او  گفت: از طرف دیگر، با عقب نشینی آمریکا از این توافق، ایرانی ها احساس خواهند کرد از پایبندی به تعهدات خود به برجام آزاد شده اند.

در نتیجه ممکن است سانتریفوژهای بیشتری را به راه بیندازند.

 شایان ذکر است دولت ترامپ تاکنون دوبار، بر اساس قانون، پایبندی ایران را به برجام را تایید کرده است.

اما ترامپ گفته است در ماه سپتامبر که قرار است بار دیگر پایبندی ایران بررسی شود، آمریکا احتمالا آن را تایید نخواهد کرد.

بر اساس گزارشی از فارن پالیسی، رئیس جمهور آمریکا تیمی از مشاوران خود را گرد هم  آورده است تا اطلاعاتی را جمع آوری کند که بر اساس آنها او بتواند پایبند نبودن ایران را به توافق هسته ای اعلام کند.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°