جریمه 9 هزار میلیارد ریالی جنایت امریکا در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:40 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۱۸۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
محسنی اژه ای: در رابطه با شکایت بیش از 18 نفر از خانواده های ایرانی که از بمباران شیمیایی در ایران صدمه دیدند از دولت امریکا و کشورهای غربی حکم صادر شده و مجازات نقدی به مبلغ 9 هزار و 303 میلیارد ریال تعیین شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات قوه قضاییه در قبال جنایات امریکا افزود: چه قوه قضاییه، چه قوه مجریه و دستگاههای مختلف آنگونه که شایسته و بایسته بوده است نسبت به جنایات امریکا چه قبل از انقلاب و پس از انقلاب در دوران دفاع مقدس و حتی اکنون که در سالگرد کودتای 28 مرداد قرار داریم تا به امروز جنایاتی که امریکا نسبت به مردم ایران رواداشته اند اقدام نکرده ایم.

وی گفت: متاسفانه چه در محاکم داخلی و چه آنهایی که در صلاحیت مجامع بین المللی مراکز حقوقی بین المللی اقدامات شایسته ای را به کار نبسته ایم و خیلی بیش از این باید تلاش می کردیم و جرایم امریکا و برخی کشورهای غربی در دوره های مختلف که علیه افراد و کشورمان کرده اند بیش از اقدامات ما تاکنون بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: البته اقداماتی هم انجام شده است و قوه قضاییه در رابطه با تعقیب امور بین المللی با همکاری وزارت امورخارجه و دولت پیوسته در سنوات مختلف فعالیت های زیادی انجام داده است که از فرصت این نشست خارج است.

محسنی اژه ای گفت: البته از اقدامات اخیر قوه قضاییه می توان به رسیدگی به پرونده افرادی که در جریان انقلاب ترور، مصدوم و معلول شده اند در دستور کار خود قرار داده است و شکایت از افرادی که توسط امریکا و کشورهای غربی چه در داخل کشور و چه در کشورهای منطقه و خود امریکا تجهیز نظامی و مالی می شدند در دستور کار خود قرار داد  و در رابطه با 18 نفر افرادی که بابت بمباران شیمیایی خسارت دیده اند جزای نقدی صادر کرد.

وی افزود: این افراد شامل شهدا، مصدومان و بازماندگان آسیب دیدگان بمباران شیمیایی می شوند که دادگاه در حکمی امریکا را به مبلغ پرداخت خسارت به این افراد به مبلغ 9 هزار و 303 میلیارد ریال جریمه نقدی کرده است.


سامانه 1580 پاسخگوی سوالات حقوقی مردم


 مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه، ستاد خبری را با شماره 1580 برای پاسخگویی به سوالات حقوقی مردم راه اندازی کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در صد و شانزدهمین نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: قوه قضاییه در این سامانه مسائل حقوقی را به مردم اطلاع رسانی می کند و افرادی که سوالات حقوق دارند می توانند مسائل و مشکلات خود را با این شماره مطرح کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تخلفات برخی افراد در مجموعه دستگاه قضا و افرادی که به عنوان کارمند قضایی خارج از این مجموعه تخلف می کنند گفت: در سالهای اخیر به خصوص از سال 94 به این طرف برخورد با متخلفان، چه کسانی که داخل دستگاه قضا هستند و چه افرادی که بنام قوه قضاییه خارج از این مجموعه به اعتبار این قوه خدشه وارد می کنند به صورت جدی دنبال می شود.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: از سال 94 بازرسی های پنهانی از مراجع قضایی تشدید شده و ما افرادی را به صورت پنهانی در مراکز مختلف دستگاه قضا و سازمان های وابسته برای رسیدگی به تخلفات تعیین کرده ایم که اتفاقا توفیقات خوبی هم در این زمینه حاصل شده است.

محسنی اژه ای گفت: بخش دیگر از نظارت ها به صورت آشکار و از طریق دادسرای انتظامی قضات به صورت جدی دنبال می شود ضمن اینکه مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه هم فعالتر از گذشته پیگیر تخلفات احتمالی قضات ، وکلا، کارمندان قضایی و کارشناسان متخلف و افراد جاعل عناوین قوه قضاییه است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: از سوی مرکز ارتباطات قوه قضاییه هم به مردم اطلاعات و مشاوره های حقوقی می دهد که تلفن گویا و وبسایت در اختیار مردم است و در حال حاضر هم بخش عمده ای از مشاوره های حقوقی در دسترس افرادی است که توانایی تامین هزینه وکیل را ندارند.

محسنی اژه ای تاکید کرد: نظارت های ویژه دستگاه قضا در هر بخش بیشتر شده که امیدواریم شاهد کاهش تخلفات باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°