میانگین سنی جمعیت ایران 31/1
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:57 - چهارشنبه 01 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۶۶۱۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
میانگین سنی جمعیت ایران در سال 1395 برابر 31/1 سال محاسبه شده که در مقایسه با سال 1390 برابر 1/3 سال افزایش نشان می­ دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ؛ مرکز آمار ایران اعلام کرد: در سال 1395 میانگین سنی مردان برابر 30/9 و زنان 31/3 سال بوده است.
میانه سنی جمعیت ایران در سال 1395 برابر 30 سال است که در مقایسه با سال 1390 حدود 3 سال افزایش نشان می­دهد.
از شاخص‌های مهم در بررسی ساختار سنی جمعیت کشور میانگین و میانه سنی جمعیت است که تصویر واضح‌تری از جوانی جمعیت را نمایش می­دهد.

الف- میانگین سنی

میانگین سنی، متوسط سن افراد یک جامعه است و از تقسیم مجموعه حاصل ضرب­های هر یک از سنین منفرد در فراوانی افراد در آن سن، به کل جمعیت حاصل می­شود.
برای هر دو جنس مرد و زن این میانگین در نقاط شهری به مراتب بیشتر از نقاط روستایی است.
میانگین سنی مردان و زنان در نقاط شهری به ترتیب برابر 31/3 و 31/6 سال و در نقاط روستایی 29/7 و 30/5 سال است.
میانگین سنی زنان اندکی از میانگین سنی مردان بالاتر است.
این موضوع به دلیل بالاتر بودن امید زندگی زنان در مقایسه با مردان است.
انتظار می­ رود در سال­های آتی با افزایش شکاف امید زندگی بین زنان و مردان و زنانه شدن سالمندی جمعیت، میانگین سنی زنان از میانگین سنی مردان همچنان سرعت بیشتری به خود بگیرد.

ب- میانه سنی
میانه سنی، سنی است که در آن دقیقا نصف جمعیت پیرتر و نصف دیگر در سنین جوان‌تر از آن قرار دارند. یافته ­های سرشماری 1395 در مقایسه با نتایج سرشماری سال ­های قبل، نشان از کاهش جوانی جمعیت دارد.
میانه سنی در نقاط روستایی 2 سال کمتر از نقاط شهری است. در مناطق شهری و نیز مناطق روستایی میانه سنی هر دو جنس با هم برابر است.
از منظری در مطالعات جمعیت شناسی، جمعیتی را که میانه سنی آن زیر 20 سال باشد ؛ جوان، جمعیتی را که میانه سنی آن بین 20 تا 30 سال باشد میانسال و جمعیتی را که میانه سنی آن 30 سال یا بیشتر باشد پیر به حساب می‌آورند.
با این تعبیر مناطق شهری دارای جمعیت پیر و مناطق روستایی جمعیت میانسال دارند.

انتشار نسخه الکترونیکی چکیده نتایج سرشماری عمومی نفوس ومسکن 1395

هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور از سوم مهر 1395 در سراسر کشور به اجرا در آمد که نسخه الکترونیکی چکیده نتایج ان هم منتشر شده است.
دستاورد سرشماری فراهم آوردن اطلاعات وسیعی است که در قالب جدول­های متعدد در سطوح مختلف جغرافیایی قابل ارائه است.
سرشماری با ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره اندازه، ساختار و ویژگی‌های جمعیت کشور، از جمله منابع اصلی برنامه ­ریزی در زمینه­ های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به­ شمار می اید و با ترسیم وضعیت موجود ابزار مناسبی برای تهیه برنامه­ های توسعه، در اختیار برنامه‌ریزان، سیاستگذاران و مسئولان کشور قرار می‌دهد.
همچنین سرشماری، به دلیل ارائه چارچوب‌های لازم برای اجرای طرح‌های آمارگیری نمونه‌ای در حوزه‌های مربوط به جمعیت و خانوار، یکی از ارکان اصلی و زیربنایی نظام آماری کشور محسوب می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۲°