راهبرد مبهم آمریکا در افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:07 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۶۶۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
رئیس جمهور آمریکا در حالی بر ادامه حضور نظامی در افغانستان تاکید کرد که جزئیات راهبرد جدید خود را اعلام نکرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  «دونالد ترامپ »گفت: با وجود خواست اولیه ام مبنی بر خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان ، این نیروها همچنان دراین کشور حضور خواهند داشت تا خلاء نظامی باعث قدرتمند شدن گروههای تروریستی نشود.
ترامپ در سخنانش در باره خروج عجولانه از افغانستان هشدار داد و گفت: نمی خواهیم اشتباه مقامات آمریکا در خروج سریع و گسترده نظامیان این کشور از عراق در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تکرار شود.
وی بدون اشاره به افزایش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان و اعلام شمار نیروهای اعزامی به این کشور گفت : تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان بر اساس شرایط این کشور تعیین خواهد شد.
رئیس جمهور آمریکا مدعی شد : حمایت آمریکا از دولت افغانستان و تلاش این کشور برای تقویت نیروهای امنیتی افغان ادامه می یابد.
وی جزئیات راهبردش را درباره افغانستان آشکار نکرد اما گفت  این راهبرد نه براساس زمان ، بلکه براساس  شرایط افغانستان و منطقه، طراحی شده است.
ترامپ خاطرنشان کرد: ما درباره شمار نیروها و طرح‎هایمان برای فعالیت‎های نظامی، سخن نخواهیم گفت ، از این پس، راهبرد ما براساس شرایط واقعی پیش خواهد رفت، نه براساس زمان بندی‎های خودسرانه ،دشمنان ما هیچ گاهی نباید از طرح‎های ما آگاه شوند.
رئیس جمهور آمریکا دربخش دیگری از اظهارات خود به پاکستان هشدار داد و گفت: پناهگاههای امن تروریست ها در پاکستان قرار دارد و آمریکا نمی تواند در این زمینه سکوت کند.
وی افزود : ما به پاکستان میلیاردها دلار پول داده‎ایم ،  اما پاکستان به هراس‌افکنانی که در برابر آنان می‌جنگیم پناه داده است که این وضع باید تغییر کند.
ترامپ  در سخنرانی ‎اش درباره طولانی ترین جنگ آمریکا در افغانستان گفت : آمریکا به دولت افغانستان کمک می‎کند تا طالبان دوباره به قدرت نرسند.
رئیس جمهور آمریکا درعین حال گفت : کمک و شکیبایی ایالات متحده نا محدود و مانند چک سفید نیست، ما  از حکومت افغانستان تلاش موثر برای دستیابی به اصلاحات سیاسی، نظامی و غیرنظامی را انتظار داریم.
وی تاکید کرد : آمریکا دیگر به ملت سازی نمی‌پردازد، بلکه بر کشتن هراس‎افکنان درافغانستان تمرکز خواهد کرد و سرانجام دراین کشور پیروز خواهد شد.
رئیس جمهور آمریکا بابیان اینکه مردم افغانستان باید خود سرنوشتشان را در دست بگیرند ، برلزوم توسعه همکاریهای اقتصادی افغانستان و هندوستان با هدف ایجاد ثبات و امنیت دراین کشور تاکید کرد.
رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود تصریح کرد : این کشور آماده است با بخشی از طالبان به توافقی سیاسی برسد.
در حال حاضر هشت هزار و چهارصد نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.
 این در حالی است که  پیش از این گزارشهایی مبنی براعزام چهارهزار نظامی جدید آمریکایی به افغانستان منتشر شده بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°