حج موفق امسال، زمینه ساز اعزام عمره گزاران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:06 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۷۱۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برگزاری مناسب حج تمتع ممکن است به از سرگیری سفرهای عمره مفرده منجر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس سازمان حج و زیارت در نشست توجیهی گروهی از مدیران کاروان ها و مجموعه هتل ها که در هتل رفاف المشاعر مکه مکرمه برگزار شد، گفت: چگونگی و کیفیت برگزاری حج تمتع امسال می تواند استمرار یا عدم استمرار آن را درپی داشته باشد.
 
 حمید محمدی با اشاره به رصد رفتار سعودی ها و همچنین عملکرد کاروان های زایران ایرانی و مدیران آنها افزود: حج امسال حساسیت های خود را دارد و بر سرنوشت عمره مفرده و شروع مجدد آن اثرگذار است.
 
 وی با مطلوب تر توصیف کردن رفتار و برخورد سعودی ها در مسجدالحرام و مسجدالنبی نسبت به سال های قبل افزود: با وجود آرامش موجود باید همه با حفظ هوشیاری برای برگزاری دقیق و مطابق برنامه مناسک حج بکوشند.
 
محمدی فضای حج امسال را با وجود قطع روابط سیاسی ایران و عربستان مطلوب تر از قبل ارزیابی کرد و گفت: همکاری مقامات عربستان تا الان خوب بوده است.
 
وی حفظ سلامت و امنیت حجاج را دو اصل وظیفه و سیاست مهم بعثه و سازمان حج و زیارت در مراسم امسال بر شمرد و ابراز امیدواری کرد حجاج ایرانی، خرسند و با رضایتمندی به وطن برگردند.
 
حمید محمدی سلامت و امنیت غذا را از تولید تا تحویل بسیار مهم خواند که در فرایند ان نظارت دقیق اعمال می شود.
 
وی به مساله انتقال زایران از ایران به عربستان هم اشاره کرد و گفت: به علت اینکه کارهای اجرایی حج ایران در این دوره چهارماه دیرتر از دیگر کشورها شروع شد برنامه ریزی برای پروازها تا هشتم مرداد که انتقال حجاج آغاز شد واقعا مشکل بود.
 
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: سال های قبل شرکت های هوایی سعودی سعی می کردند با چنگ و دندان هم که شده سهم 50 درصدی از انتقال زوار ایرانی را برای خود حفظ کنند اما امسال کنار رفتند و گفتند پروازهایشان پر شده است.
 
حمید محمدی به رایزنی ها با خطوط هوایی کشورهای مختلف ازجمله اردن، قطر، امارات، ترکیه، مالزی، اندونزی و روسیه برای شرکت در انتقال زایران ایرانی به مکه و مدینه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ظرفیت هواپیمایی منطقه برای چنین ایامی پر بود, ناچار هواپیمایی جمهوری اسلامی بار سنگین این مهم را به تنهایی برعهده گرفت و حتی با لغو برخی پروازهای اروپایی خود به جابجایی زایران اقدام کرد.
 
بگفته محمدی، ایران ایر، انتقال حدود 60 هزار حج گزار را انجام می دهد و بقیه را در نهایت هواپیمایی سعودی برعهده گرفته است.
 
وی استفاده زایران از پیام رسان های ارتباطی را هم مورد توجه قرار داد و گفت: ارتباط گیری از این طریق ازجمله ارتباط های تصویری, موجب آرامش و اطمینان خاطر خانواده های زوار شده است.
 
محمدی افزود: مدیران کاروان ها و مجموعه ها، مشکلات اینترنت و wifi هتل های محل استقرار زایران را با جدیت پیگیری کنند تا ارتباط ها و تماس های زایران، راحت و دغدغه ها کمتر شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۶°