گفتگوی 18:30/ نگرانی کارشناسان از میانه سنی ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:40 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۱۶۷۳۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۳
میانه سنی ایران در حال حاضر روی 30 سال است که این آمار اگرچه نگران کننده است اما نشان دهنده شرایط بحرانی در کشور نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
زاهدیان معاون مرکز آمار با بیان اینکه 50 درصد از جمعیت کشور زیر 30 و 50 درصد دیگر بالای 30 سال است، گفت: هرچه میانه سنی جمعیت از 30 سال بالاتر رود به معنای حرکت جمعیت کشور به سوی پیری است که کشور ما در آستانه پیری جمعیت، اگرچه شرایط کشور هنوز به مرحله بحرانی نرسیده، چون در 5 سال گذشته تعداد موالید کشور افزایش یافته است.
 
گفتگوی 18:30/ نگرانی کارشناسان از میانه سنی ایران

او در ادامه افزود: براساس آمار کسب شده میانگین سنی گروه های سنی 0 تا 14 سال کشور 24 درصد است و جمعیت بالای 65 هم آمار 6.1 درصد را نشان می دهد که اگر به 8 درصد برسیم مشکلات سالمندی را حس خواهیم کرد.

زاهدیان میانگین سنی ازدواج در 96 را 27.4 عنوان کرد و گفت: این میانگین سنی اگرچه نگران کننده است اما بحرانی نیست، لذا در حال حاضر باید تمرکز مدیران کشور روی افزایش تعداد ازدواج و موالید باشد زیرا آینده کشور به جمعیت جوان و پویا وابسته است.

به گفته معاون مرکز آمار اگر قرار باشد سن سالمندی بالاتر رود به همان اندازه میزان برداشت از صندوق های بازنشستگی نیز بیشتر می شود، این بدان معناست که باید جوانان بیشتری کار کنند تا این صندوق همیشه پر باشد.

زاهدیان با بیان اینکه امید به زندگی در بین زنان بیشتر از مردان است و همین امر موجب شده تا میانگین سنی بانوان بیشتر از آقایان باشد گفت: آمارها نشان دهنده افزایش امید به زندگی در کشور است.

او گفت: ما قصد داریم تا دوره های سرشماری را به 10 سال افزایش دهیم و امیدواریم تا قبل از 1405 به سرشماری ثبتی - مبنایی بدون مامور سرشماری دست یابیم.

گفتگوی 18:30/ نگرانی کارشناسان از میانه سنی ایران

محسن ایمانی استاد دانشگاه و دیگر مهمان برنامه، دو بعد جسمانی و روانی را مشکل جامعه سالمند کشور دانست که تاثیر مستقیم روی تولید در کشور دارد.

او افزود: تشویق جوانان به ازدواج و موالید کمک قابل توجهی به بهبود شرایط کشور در بحث جمعیتی می کند، ما باید روی این اصول کار کنیم.

به گفته ایمانی کاهش ازدواج و موالید موجب شده تا رشد جمعیتی کشور به 30 سال میل کند.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: طبیعتا اشتغال و مسکن دو رکن مهم برای ازدواج است لذا مسئولین باید به افزایش فرصت های شغلی در کشور کمک کنند.

ایمانی افزود: کارکردهای فرهنگی نمی تواند به تنهایی همه امور را بهبود ببخشند زیرا اقدام عملی که همان اشتغال زایی است در دست دولت است، اگر جوانی به لحاظ فرهنگی آماده ازدواج باشد اما شرایط ازدواج مهیا نباشد، نمی توان کاری کرد.

او گفت: میزان بودجه ای که برای جوانان تخصیص می یابد مهم است، ورزش، مسکن، ازدواج و اشتغال بسیار مهم هستند، این نسخه که برای جوانی که نمی تواند ازدواج کند ورزش کردن را تجویز می کنیم تنها یک مسکن است.

ایمانی گفت: اگر جمعیت فعال افزایش یابد می تواند هزینه های گروه های سنی سالمند را تامین کند لذا سرمایه گذاری و برنامه ریزی بسیار مهم است، تولید و موالید خانواده ها نیز تحت تاثیر جامعه و اقدامات دولت است بدان معنا که اگر اشتغال زایی بیشتر و امکانات زندگی بهتر شود تعداد موالید هم بیشتر می شود ولی اگر رفاه جامعه کاهش یابد طبیعا امید به زندگی نیز کمتر و تعداد موالید هم کاهش می یابد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°