بیش از 850 نفتکش در خارگ پهلو گرفتند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:31 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۶۷۷۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۵
رفع محدودیت ها در بخش اقتصادی، رهاورد مناسبی را برای صنعت نفت کشور به ارمغان آورده و در دوره جدید بیش از 850 نفتکش در خارگ پهلو گرفتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صادرات نفت کشور به عنوان محرک اقتصاد داخلی و همچنین پایه درآمدی دولت در دوران تحریم ها به نصف تقلیل یافت و در دوره جدید صنعت نفت کشور در این بخش به موفقیت های چشمگیری دست یافت و صادرات نفت را به دو برابر افزایش داد.
 
سید پیروز موسوی مدیر عامل پایانه های نفتی ایران گفت: با توجه به برنامه های راهبردی دولت، شرکت پایانه های نفتی ایران جزو اولین شرکت هایی بود که با ایجاد بستر هایی آمادگی خود را جهت ایفای نقش در این امر اعلام کرد.
 
او افزود: با توجه به آنکه اطلاع داشتیم که اگر قرار به افزایش درآمد کشور و به تبع آن حرکت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باشیم منوط به افزایش تولید و صادرات نفت است لذا با علم به این موارد از ابتدای دولت یازدهم عمده تمرکز خود را بر روی نقاط آسیب پذیر یعنی اسکله ها و پهلوگاه ها متمرکز کردیم.
 
او گفت: خوشبختانه در دو سال کار جدی و تخصصی و بر طبق زمانبندی تعیین شده
9 پهلوگاه را آماده تحویل نفت داشتیم که این نسبت به قبل رشد قابل توجهی داشت زیرا قبل از برجام تنها پنج پهلوگاه فعال در اختیار داشتیم.
 
موسوی افزود: با توجه به افزایش تولید و صادرات نفت توانستیم در عرض 6 ماه صادرات نفت را به دو برابر افزایش دهیم و خرسندیم که اعلام کنیم در حال حاضر بیش از دو برابر در حال صادرات نفت خام هستیم و بیش از 850 نفتکش را در خارگ پذیرا بودیم و از این طریق صادرات را به ثمر رساندیم که البته این مهم تاثیر خود را بر روی اقتصاد و رفتار نیروی انسانی نیز گذاشته است.
 
مدیر عامل پایانه های نفتی ایران گفت: در دوران تحریم هیچ نفتکش خارجی وارد آبهای ایران نمی شد به غیر از یک مقطع زمانی پس از انفجار نیروگاه در ژاپن و بر اساس افزایش نیاز این کشور به انرژی با اخذ مجوز طی زمان بندی مشخص تنها یک کشتی ژاپنی وارد آبهای ایران می شد اما امروز ، نه تنها کشتی های بین المللی بدون هیچ محدودیتی وارد آبهای کشور می شوند بلکه شرکت ها و کشورهای اروپایی همچون توتال، بلاروس، اسپانیا و ... بعضا با نفتکش های خود برای حمل محموله هایشان وارد آبهای کشور می شوند.
 
موسوی در باره بیمه نفتکش ها نیز گفت: مشکلی نداریم و نشان آن هم تردد بدون معضل نفتکش هاست.
 
امروزه در دنیا شرکت ها و پایانه های معتبر نفتی بر اساس سفارشات مشتری و استفاده از اتوماسیون و آخرین استاندارد های بین المللی، در این موضوع یعنی اختلاط نفت خام فعال هستند و یکی از نیاز های روز جهان است.
 
پیروز موسوی گفت: پژوهشگاه نفت نیز در حال تحقیقات نهایی است تا این تکنولوژی را بومی سازی کند. مطالعات آن در پژوهشگاه انجام گرفته و ما امیدواریم تا پایان سال به این مهم دست پیدا کنیم و در سال آینده به صورت عملی و در پایانه خارگ از این سیستم استفاده شود.
 
او گفت: آنچه وظیفه پایانه های نفتی است به عنوان آماده سازی خطوط و مخازن ما این آمادگی را ایجاد کرده ایم و چند سال گذشته تعمیرات 9 مخزن انجام به اتمام رسیده است و آماده هستیم تا هر زمان شرکت ملی نفت برنامه خود را آغاز کرد فعالیت در این زمینه آغاز شود.
 
موسوی درباره توانایی انجام سوآپ افزود: حدود 100 هزار بشکه در آغاز ظرفیت خواهیم داشت، در حال حاضر از توان بومی استفاده می کنیم ولی کمبودهایی در بخش سقف مخزن وجود دارد که در این زمینه نیازمند استفاده از توان خارجی هستیم. همچنین باید توجه کرد با تغییرات شدید آب و هوایی نیازمند کسب دانش روز جهانی هستیم تا بتوان از این رهگذر از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کنیم.
 
او گفت: در حال حاضر با یک شرکت خارجی در بحث سطح سقف مخزن و سیستم های نشت بند وارد گفتگو شده ایم .همچنین در حال حاضر فعالیت در بخش حوض ها آغاز شده و حوض های شیب تو شیب و شناور را در حال فعالیت داریم که این مقوله نیازمند فعال شدن بیشتر صنعتگران است تا بتوانیم با استاندارد شرکت های خارجی به سمت تولید داخل حرکت کنیم.
 
مدیرعامل پایانه های نفتی ایران افزود: در ر منطقه جاسک یکی از اقداماتی که به تحقق پیوست، تنظیم سند به نام برای زمین های مورد نیاز شرکت ملی نفت در این منطقه بود.
 
او گفت: علاوه بر این مطالعات جذب سرمایه گذار در این خصوص انجام شد اما به دلیل محدودیت های مالی تصمیم گرفته شد تا از طریق جذب سرمایه گذار فعالیت انجام گیرد لذا این پروژه به طور کامل توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری و احداث خواهد شد و با توجه به مطالعات صورت گرفته در فاز اول مخازن با ظرفیت 10 میلیون بشکه مورد بهره برداری خواهد رسید و امیدواریم با انتقال از طریق خط لوله تا منطقه جاسک این مهم به سرانجام برسد.
 
او درباره اینکه این پروژه در چه بازه زمانی به سرانجام می رسد هم افزود: بخش مدیریت جذب سرمایه شرکت ملی نفت در حال انجام  کار است و همکاران ما نیز برای برنامه ریزی نهایی در کمیته حضور دارند و خوشبختانه سرمایه گذاران خوبی از شرکت های داخلی و خارجی اعلام آمادگی کرده اند لذا در مراحل پایانی هستیم تا انشالله در آینده ای نزدیک به سمت مناقصه و انتخاب سرمایه گذار حرکت کنیم.
برچسب ها: صادرات ، نفت ، نفتکش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°