تیتر امشب/ فقر زدایی هدف اصلی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:46 - دوشنبه 28 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۵۱۶۷۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش قدرت خرید کارگران و بازنشستگان گفت: راهبرد ما افزایش پله کانی حقوق و دستمزد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر تعاون،کار  و رفاه اجتماعی ، گفت : تمرکز ما در برنامه ششم بر کاهش بیکاری است .ربیعی در برنامه تیتر امشب گفت: این وزارتخانه نمی تواند شغل ایجاد کند؛ بلکه مسئول ایجاد شغل بخشهایی هستند که  سرمایه گذاری را در دست دارند.
 
ربیعی افزود : در دهه کنونی قشر تحصیل کرده افزایش یافته و ما برای حدود 600 هزار شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم.
وزیر تعاون ،کار  و رفاه اجتماعی درباره افزایش قدرت خرید کارگران و بازنشستگان هم گفت : راهبرد ما افزایش پله کانی حقوق و دستمزد است .
 
 فقر زدایی و اشتغال دو هدف عمده وزارت رفاه
وی افزود: ما خیلی به اشتغالزایی ارتباط نداریم و سیاست اشتغال و تولید همبسته هستند اما دوجور هستند و بازرگانی و تولید و اشتغال به هم وابسته اند.
 
ربیعی تاکید کرد: مسئول تولید جای دیگر است و به سیاست های کلان مالی کشور بستگی دارد و سال 93 من پدیده رشد بدون اشتغال را مطرح کردم و ما گفتیم که یک درصد رشد، 100 هزار شغل تولید می کند.
 
وزیر کار ادامه داد: رشد در سال های اولیه خود، رشد با کیفیتی کم است و رشد طولانی، کیفیتی بالاتر دارد. ما رکود طولانی و مزمنی داشتیم و رشد در نفت و گاز برای ما رکود داشت.
 
ربیعی گفت: فعلا اتفاقات بزرگی در کشور صورت گرفته است و نسبت به دهه 60 و 80 پنجره امنیتی بزرگی برای کشور باز شده است. در دهه کنونی قشر تحصیل کرده افزایش یافته است و ما برای حدود 600 هزار شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم.
 
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: ما دو نوع رشد داریم که اشتغال کمی می آورد و یک نظریه اشتغال فراگیر را مطرح کردیم و کارشناسان معتبری از برزیل و سنگاپور آوردیم تا بر رسته های پر کشش اشتغال سرمایه گذاری کنیم و وضعیت استان ها را از نظر پوشاک و باغداری و تجارت بررسی و ابلاغ کردیم و تمرکز ما در برنامه ششم روی کاهش بیکاری است بااینکه عرضه نیروی کار بر کار پیشی گرفته است.
 
ربیعی افزود: بانک مرکزی و دولت به ایجاد اشتغال متقاعد شده اند و در زمینه گردشگری معتقدند وام باید به جاذبه گردشگری داده شود نه ایجاد هتل.
 
ربیعی گفت: ما سیاست جبرانی و سیاست صدقه ای رفاه نداریم و آخرین مرحله کار در حوزه اشتغال، توانمند سازی است و طبیعت تعاون ایرانی یعنی همکاری های جوامع که در حال حاضر نیز بحث روستا تعاون را دنبال می کنیم.
 
وی گفت: در جایی که بخش خصوصی نتوانسته 25درصد رشد کند نمی توان انتظار داشت تعاونی هم به 25 درصد رشد برسد.
 
ربیعی ادامه داد: اکنون ما حدود 120 هزار تعاونی داریم و قصد داریم از 757 هزار تعداد آنها را به یک میلیون و 127 هزار برسانیم و انشاالله با افزلیش تعاونی ها، آنها را به طبیعت خود بازمی گردانیم.
 
 وی در ادامه گفت: در دوران وزارت بنده برای رفاه کارگران و افزایش درآمد آنها سیاسیتی اتخاذ شد که رئیس جمهور نیز آن را پذیرفت؛ سیاست این بود که قدرت خرید کارگران را در یک بازه زمانی بالا ببریم. زمانی که بنده وزیر شدم یک بازنشسته 480 حقوق می گرفت الان به یک میلیون رسیده است این هم رقم پایینی است اما پلکانی افزایش حقوق داشته ایم و قدرت خرید را نیز بالا برده ایم.
 
وی ادامه داد: 67 درصد حقوق بازنشسته ها از تورم پایین تر افتاده است و قدرت خرید آنها نیز کم شده است، اقتصاد ما در حال حاضر کشش ندارد اما استراتژی را دایم که قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیم.

وی افزود: فکر می کردم در مجلس ضعف ها را بتوانیم برطرف کنیم در کمیسیون های مجلس نیز مطرح شد اما آنجا نیز جای جمع کردن موضوع نبود. خودم باید سر فرصت وقت بگذارم و  موضوعی نیست که بتوانم آن را به دیگران احاله دهم.

 ربیعی گفت: سیاست رفاهی بخشی از آن تامین اجتماعی است ما از اول باید تامین اجتماعی را بزرگ می کردیم. ما با گونه های مختلف فقر روبرو هستیم؛ فقر درآمدی یک از فقرهای اجتماعی است. بیمه سلامت مقابله به فقر بیمه ای بود. توانمند سازی معتاد مبارزه با فقر سلامتی است. ساماندهی کودکان کار نیز در راستای مبارزه با فقر انجام می شود.

وی افزود: راه بی بدیل ما نظام چند لایه اجتماعی است. صندوق ها دارند به بحران آینده کشور تبدیل می شوند. صندوق ها در حقیقت از چندجا آسیب خوردند چون صندوق ها زیر نظر دولت بود و سیاست های حمایتی و سیاست های بیمه ای با هم در آمیخت و مشکلات بیشتر شد.
 
ربیعی در ادامه گفت: یکی از برنامه هایم این است که 6  میلیون شاغل داریم که بیمه بازنشستگی ندارند و امیدواریم بخش بیمه  فراگیر را در بخش بازنشستگی دنبال کنیم. برنامه ما درباره صندوق ها این است که باید اصلاحات پارامتریک کنیم دولت باید چند برنامه در طی 20 سال داشته باشد که بتوانیم بدهی ها را تامین کنیم. در صندوق ها دولت ها در 20 سال گذشته سرمایه را به شرکت های برشکسته داده اند. باید از بنگاه داری خارج شویم که این یکی از کارهای من در این دوره است.

ربیعی در پایان گفت: یکشنبه آینده بحث اصلاح ساختار صندوق ها در دستور کار دولت است. بیکاری و فقر و بحران صندوق ها در این وزارتخانه است. افزایش حقوق بازنشستگان نیز در دستور کار است و سعی داریم فقر مطلق را کاهش دهیم و  از بین ببریم. وی تاکید کرد: اصلاح ساختار صندوق ها بدون همکاری و همبستگی امکان ندارد.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°