دوره دوم طرح تحول نظام سلامت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:42 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۵۱۷۴۶۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
دوره دوم طرح تحول نظام سلامت با آغاز به کار دولت دوازدهم شروع شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علی اکبر سیاری – مشاور وزیر ‏بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در برنامه روی خط خبر با بیان اینکه این طرح از سال 64 آغاز شده است گفت: قرار است در دوره دوم، طرح ‏تحول نظام سلامت با نگاه آسیب شناسانه مورد بررسی قرار گیرد.
مشاور وزیر ‏بهداشت، افزود: با توجه به اینکه این طرح با اولویت روستایی و حاشیه نشینی اجرا شد  بودجه خاصی برای این طرح در نظر گرفته نشد و وزارت بهداشت ملزم به بکارگیری 20 هزار نیرو شد یعنی برای هر 4 هزار نفر یک متخصص، که رقمی معادل 20 هزار نیرو، و همه این نیروها از بخش خصوصی خرید خدمت  شدند.
دکتر علی اکبر سیاری، گفت: برای اینکه همه ایرانی ها وارد شبکه بهداشت شوند برنامه های متنوعی مانند تغذیه، سلامت روان و درمان در این حوزه پیش بینی شده است.
سیاری افزود: طرح تحول سلامت برپایه چهار سامانه سلامت برنامه ریزی شده، که سامانه سیب بزرگترین سامانه خدمات رسانی برای افراد اعم از شهری یا روستایی است.
دکتر علی اکبر سیاری گفت: برنامه وزارت بهداشت در دوره دوم طرح تحول ادامه روند برنامه های دور اول است که البته با چالش هایی مالی زیادی روبرو است، امیدواریم با ادغام صندوق های بیمه بتوانیم این مشکل را تا حدی رفع کنیم البته نظام پرداخت نیز مشکلاتی دارد که امیدواریم حل شود.
سیاری، افزود: برنامه ملی کنترل و پیشگیری نیز در کشور قرار است انجام شود، البته سال 94 در شهرهای نقده مراغه، شهر رضا و کرمان به شکل راهنما انجام شده است.
در این برنامه مردم به چهار گروه 20 تا 30 و 30 به بالا که البته در گروه 30 به بالا به آنها آموزش های لازم داده می شود و تحت مراقبت قرار می گیرند، گروه بعدی در معرض سرطان ها و در معرض سکته های قلبی و مغزی، که البته برای این افراد سیستمی طراحی  و تدوین شده  که قرار است جایگزین طر ح های جهانی شود.
به همین منظور کارشناسانی  از سراسر جهان در زمینه کنترل بیماری های غیر واگیر برای ثبت جهانی این طرح ایرانی بزودی وارد کشور می شوند.   
سیاری، گفت: ایران همچنین به عنوان کشور پیشرو در کاهش مرگ بیماری های غیر واگیر شناخته شده و پیش بینی می شود تا 10 سال آینده 25 درصد از مرگ و میر های بیماری های غیر واگیر کاهش یابد.
او عوامل بیماری های غیر واگیر را 8 عامل بر شمرد و افزود: چهار عامل رفتاری مانند کم تحرکی، غذای نامناسب، سیگار و الکل است و چهار عامل دیگر عوامل بیولوژیکی، فشار خون بالا، قندخون و دیابت است.
مشاور وزیر ‏بهداشت، گفت: برنامه پزشک خانواده شامل پرونده الکترونیکی سلامت، نظام ارجاع، اجرای برنامه و طرح خطر سنجی است که انجام مجموعه این طرح ها موجب کنترل بیماری و کاهش هزینه ها می شود. 
او با بیان اینکه مقدمات بر نامه پزشکی پزشک خانواده انجام شده است افزود: در استان گلستان نظام ارجاع روستایی الکترونیک افتتاح شده ، به 10 استان ابلاغ شده و در 2 استان زنجان و اردبیل به صورت پیشرو کار شروع شده که البته با مشکلات مالی مواجه شدیم ما برای انجام این کار 20 هزار نیرو در شهر و 9 هزار نیرو در روستا جذب داشته ایم که همه از بخش خصوصی بوده البته برای موفقیت بیشتر به حمایت دولت نیازمندیم در غیر این صورت ممکن است خسارت های جبران ناپذیری پدید آید.
او افزود: البته با اجرایی شدن کامل نظام اطلاعات و ادغام صندوق های بیمه می توان هزینه ها را کنترل کرد و برای بیماری های خاص و اقشار محروم اولویت بندی کرد.
    
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۱۰°