گفتگوی 18:30/ اعلام تورم براساس دهک ها از مهر 96
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:03 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۵۱۷۶۹۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
بر اساس اعلام مرکز آمار قرار است از مهرماه تورم براساس دهک ها تنظیم و اعلام شود و پایه آماری در کشور از سال 90 به 1395 تغییر یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

جواد حسین زاده معاون اقتصادی مرکز آمار با اشاره به حوزه های متنوع آماری در کشور گفت: مرکز آمار، آمارهای منطقه ای مختلفی در حوزه های روستا و شهری، حساب های منطقه ای، ضریب جینی، درآمد و غیره را شامل می شود که تمامی این آمارها ملی و منطقه ای هستند.

معاون اقتصادی مرکز آمار با بیان اینکه انتشار آمار در حوزه تورم، کالاها و خدمات مصرفی شامل دو شاخصه شهری و روستایی است گفت: آمار شهری اول هرماه و آمار روستایی هفتم هرماه منتشر می شود.

گفتگوی 18:30/ اعلام تورم براساس دهک ها از مهر 96 

به گفته حسین زاده، تورم ملی محصول جدید مرکز آمار است که از تجمیع دو تورم شهری و روستایی بدست می آید.

معاون اقتصادی مرکز آمار با بیان اینکه آمار اصلی همان آمار ملی است افزود: سال پایه آماری در کشور سال 1390 است که تلاش می کنیم سال پایه را در مهر ماه به 1395 تغییر دهیم.

او با اشاره به چرایی تفاوت آمار مرکز آمار با بانک مرکزی گفت: واقعیت است که ما در جمعیت آماری خود حدود 290 منطقه شهری را ارزیابی می کنیم در حالیکه بانک مرکزی تنها مناطق بزرگ شهری را زیر پوشش آماری خود قرار می دهد، به این ترتیب بانک مرکزی تورم روستایی را محاسبه نمی کند.

او افزود: مرجع رسمی آمار در ایران مرکز آمار ایران است، در دنیا بیش از 97.5 درصد اطلاعاتی آماری توسط سازمان های آماری جمع آوری و منتشر می شود.

معاون اقتصادی مرکز آمار با بیان اینکه تورم واقعی همانی است که منتشر می شود اما حس مردم از آمارهای تورم اعلام شده با آنچه می بینند متفاوت است، افزود: حس مردم درست است زیرا تورم اعلام شده آمار میانگین بسته کالاست لذا زمانی که به صورت موردی تورم اقلام را بررسی می کنیم شاهد رشد قیمت ها هستیم.

حسین زاده با بیان اینکه قرار است از مهرماه تورم براساس دهک ها تنظیم و اعلام شود، به اجزای بسته کالای مورد بررسی در تعیین میزان تورم اشاره کرد و گفت: خوراکی و آشامیدنی ها، دخانیات، پوشاک، مسکن، آب، برق، گاز، حمل و نقل، آموزش و غیره از جمله اقلامی است که در بسته تورمی مورد بررسی قرار می گیرد و براساس آن نرخ تورم هرماه محاسبه می شود.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۱۰°