سفر ظریف به نیویورک تا پایان شهریور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:53 - يکشنبه 29 فروردين 1400
کد خبر : ۵۱۷۹۵۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸
سخنگوي وزارت امورخارجه از سفر محمدجواد ظريف به نيويورك تا اواخر شهريور به منظور حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهرام قاسمي در مصاحبه اختصاصي با خبرگزاري صدا و سيما گفت: برنامه ريزي لازم براي سفر وزير امور خارجه به نيويورك در حال انجام است و اميدواريم در اين سفر علاوه بر امور مرتبط با سازمان ملل، بتوانيم در حاشيه اجلاس ديدارها و مذاكرات خوبي با مقامات ديگر كشورها داشته باشيم.
 
وي همچنين درباره احتمال سفر رئيس جمهور به نيويورك براي حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد گفت: اين موضوع نيز در دست بررسي است كه در صورت قطعي شدن از جانب نهاد رياست جمهوري اطلاع رساني خواهد شد.
 
سخنگوي دستگاه ديپلماسي همچنين درباره سفر اخير رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح به تركيه، اين سفر را از ابتداي انقلاب تاكنون در سطح مقامات نظامي دو كشور بي سابقه يا كم نظير دانست و افزود: اين سفر نشان مي دهد كه روابط دو كشور وارد مرحله جديدي شده است.
 
قاسمي اضافه كرد: سفر سرلشكر باقري نشان داد كه روابط ايران و تركيه دوران تكاملي اش را در حوزه هاي ديگر سپري كرده است و اكنون دو كشور مي توانند در اين سطح تعامل و رفت و آمد داشته باشند.
 
وي ادامه داد: در اين سفر مباحث متعددي به ويژه در زمينه همكاري هاي نظامي، مسائل آموزشي و مرزي مطرح و آخرين تحولات منطقه بررسي و به ويژه درخصوص مبارزه با تروريسم و صيانت از ثبات در منطقه تبادل نظر شد.
 
قاسمي ابراز اميدواري كرد: در ادامه اين سفر و نشست هاي آينده ميان مقامات دو كشور بتوانيم روند تكاملي در روابط دو كشور را ادامه دهيم و به جايگاه بهينه دست يابيم.
 
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره برنامه سفر رئيس جمهور تركيه به كشورمان گفت: سرلشكر باقري در آنكارا مذاكرات بسيار خوبي با آقاي اردوغان درباره مسائل دوجانبه انجام داد و سفر رئيس جمهور اين كشور به تهران نيز در دستور كار قرار دارد كه در حال بررسي است و اميدوارم هر چه زودتر انجام شود.
 
وي افزود: در آينده نزديك بايد منتظر سفر آقاي اردوغان به تهران باشيم و به محض اينكه شرايط و تاريخ اين سفر قطعي شود اطلاع رساني مي كنيم.
 
قاسمي همچنين درباره اهداف سفر اخير معاون عربي افريقايي وزير خارجه به لبنان گفت: تحولات منطقه بسيار سريع است و ضرورت دارد كه با سرعت و چابكي بيشتر رايزني هايمان را با كشورهاي منطقه به ويژه دوستانمان انجام دهيم و مانند گذشته نيست كه منتظر سفرهاي رسمي با دعوت هاي قبلي و فاصله هاي بسيار باشيم.
 
وي افزود: بر اين اساس هرگاه نياز باشد و احساس كنيم مسائلي در منطقه وجود دارد و ضرورت ها در روابط با ديگر كشورها ايجاب مي كند، تماس هايمان را با كشورهاي مختلف به اشكال مختلف برقرار مي كنيم.
 
قاسمي اضافه كرد: سفر آقاي جابري انصاري به لبنان نيز در ادامه سفرهاي پيشين وي به منطقه انجام شد و در اين سفر با بيش از 20 نفر از شخصيت هاي مختلف لبناني ديدار كرد.
 
وي سفر جابري انصاري به لبنان را بسيار سازنده دانست و ادامه داد: در آينده مي توانيم آثار مثبت اين سفر را در روابط دوجانبه با لبنان و حتي در عرصه مسائل منطقه اي شاهد باشيم.
 
سخنگوي دستگاه ديپلماسي در معرفی اولويت برنامه هاي وزير امور خارجه در دوره جديد مديريتش، از برنامه ريزي براي ايجاد معاونت ديپلماسي اقتصادي در اين وزارتخانه خبر داد.
 
قاسمي تاكيد كرد: با توجه به مجموعه سياست هاي كلان كشور در حوزه اقتصادي به ويژه با توجه به اهميت اقتصاد مقاومتي بايد بتوانيم توان و ظرفيت بيشتري را در خدمت به دستگاه هاي اقتصاد داخلي براي ارتباطات خارجي اين نهادها ايجاد كنيم.
 
وي افزود: به همين علت تصميم گرفتيم با آنكه ساختارهاي قبلي نيز در وزارت خارجه در حوزه اقتصادي فعال بودند معاونت اقتصادي ديپلماسي را ايجاد كنيم تا بتواند به عنوان هماهنگ و تسهيل كننده دستگاه هاي اقتصادي اعم از خصوصي و دولتي در ارتباط خارجي شان باشد.
 
قاسمي اضافه كرد: با توجه به اهميت موضوع اقتصاد و داشتن چنين معاونتي برنامه ريزي شده است تا توانمندي سفارتخانه هاي ما در خارج از كشور نيز به تناسب ظرفيت هاي آن كشورها افزايش يابد.
 
وي ادامه داد: سفارتخانه هاي ما بايد بتوانند در شناسايي ظرفيت هاي اقتصادي كشورها و كمك به بخش هاي خصوصي و دولتي براي جذب سرمايه و صادرات و نيز دريافت فناوري هاي لازم كه در كشور وجود ندارد  وظايفشان را بهتر از گذشته انجام دهند.
 
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره تغييرات جديد اين وزارتخانه گفت: چارت جديد اين وزارتخانه از يك سال پيش در كارگروه هاي مختلف بررسي و پس از اتمام در سازمان امور استخدامي تصويب شده است و از زمان تصويب آن دو ماه فرصت داريم كه آن را اجرا كنيم و تغييرات جديد تا حدود آبان ايجاد مي شود.
 
قاسمي همچنين درباره تغيير سفرا و روساي نمايندگي هاي كشورمان در خارج از كشور در دوره جديد مديريت محمدجواد ظريف گفت: عمده تغييرات رسمي نمايندگي ها در فصل تابستان ايجاد مي شود و مأموريت بسياري از سفرا و روساي نمايندگي هاي كشورمان در اين مقطع به پايان مي رسد.
 
وي افزود: بر اين اساس در ماه هاي آينده تغييراتي در سفرا و روساي نمايندگي هاي كشورمان در خارج خواهيم داشت.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°