4 سامانه جدید پدافندی رونمایی شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 01 مرداد 1400
کد خبر : ۵۱۸۱۱۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
با حضور امیر اسماعیلی
با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش از سامانه‌های صامت 1، سمیع و سما و بصیر رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در آستانه دهم شهریور سالروز تاسیس قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش و با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده این قرارگاه از 3 سامانه صامت 1 ، سمیع و سما رونمایی شد.

سامانه شناسایی اهداف و مدیریت ترافیک هوایی با نام "سما" برای اولین بار در غرب آسیا به دست توانمند دانشمندان قرارگاه پدافند هوایی ساخته شد.

این سامانه که فناوری ساخت آن در اختیار کشورهای محدودی در جهان قرار دارد، قادر است دقیق‌ترین اطلاعات را به صورت خودکار از پروازهای عبوری کسب و مسیر شناسایی هر پرواز را بسیار سریع و کوتاه مشخص کند.

ساخت این سامانه ایران را به معدود کشورهای سازنده آن تبدیل کرده است. سامانه نگاه یک سامانه ضروری برای کنترل ترافیک هوایی است و با تولید این سامانه توسط قرارگاه پدافند هوایی ساخته شده نیاز سازمان هواپیمایی کشور را در جهت کنترل ترافیک هوایی پیشرفته و واردات این سامانه از سایر کشورها رفع می‌سازد.

سامانه پایش و انتقال‌دهنده اطلاعات راداری و ناوبری به شبکه فرماندهی و کنترل با نام "بصیر" یک سامانه با فناوری نوین است که به جای 6 سامانه عملیات تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات، پرسش و پاسخ از سامانه‌های ناوبری پرنده و گیرنده سیگنال‌های ناوبری را انجام می‌دهد.

این سامانه باعث کاهش 54 نفر نیروی انسانی در هر شیفت کاری و کوچک‌سازی یک سیستم برابر سامانه‌ها و افزایش سرعت و دقت ارسال و دریافت اطلاعات شده است.

 
سامانه متحرک شنود و جمع‌آوری اطلاعات راداری و ناوبری با نام "سمیع" که به دست توانمند دانشمندان قرارگاه پدافند هوایی ساخته شده قادر است در اندازه و حجم‌های متفاوت تولید و به صورت محمول روی هواپیماهای باسرنشین و بدون سرنشین قرار گرفته و اطلاعات سیگنالی، راداری، ناوبری و کمک‌ناوبری پروازهای مختلف را در نزدیک‌ترین محل به پروازهای هدف جمع‌آوری کند.
 
در این مراسم همچنین از سامانه اتوماسیون سایتهای جمع‌آوری اطلاعات به نام صامت 1 تیز رونمایی شد. 
 
هر کشوری به ایران حمله کند در اینجا مدفون می‌شود
 
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش گفت: هر کشوری به ایران حمله کند، اگر آمدنش دست خودش باشد که نیست، رفتنش قطعا با خودش نخواهد بود و در اینجا مدفون می‌شود. 
 
4 سامانه جدید پدافندی رونمایی شدند 
امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) در مراسم رونمایی از سامانه‌های جدید قرارگاه پدافند هوایی طی سخنانی با بیان اینکه از این موضوع استقبال می‌کنیم که تجهیزات خود در خصوص سامانه‌های مختلف را به سایر نهادها منتقل کنیم، اظهار داشت: امروز 4 سامانه از جمله اتوماسیون سایت‌های جمع آوری اطلاعات به نام صامت1، سیستم متحرک شنود تجهیزات  وسامانه های ناوبری(IFF) به نام سمیع، سامانه هواشناسی سما و همچنین سامانه مدیریت اطلاعات هوانوردی با نام بصیر رونمایی شد.

امیر اسماعیلی در باره سامانه سما گفت: اولین سامانه سامانه کاوشگر جو بالا و دومنظوره به‌نام سما است که برای رصد وضعیت جوی در ارتفاع بالا و سرعت و جهت باد برای پدافند هوایی و پرتابه‌های موشکی بسیار بااهمیت است. این سامانه در سطح بالا توان ارزیابی وضعیت جوی برای موشکهای برد بلند و پروازهای ارتفاع بالا را دارد و امیدواریم در پایان برنامه ششم این سامانه را در کل کشور مستقر کنیم.

وی با اشاره به رونمایی از سامانه صامت 1 تصریح کرد: این سامانه، سامانه‌ای برای شنود است که پسیو عمل می‌کند و این امکان را به شبکه یک پارچه پدافند هوایی می‌دهد تا آنچه که یک سایت کشف می‌کند سایت دیگر نیز آن را کشف کرده و یک تبادل اطلاعات میان دو سایت یا چند سایت صورت گیرد. درست مثل قضیه نشاندن هواپیمای ایساف که توسط سه سایت کشف شد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) افزود: سامانه صامت 1، سامانه‌ای تماما بومی بوده و به دست متخصصان داخلی طراحی و تولید شده است و ما این آمادگی را داریم که تجربیات خود را در خصوص این سامانه به سایر بخش‌ها نیز منتقل کنیم.

امیر اسماعیلی با اشاره به سامانه سمیع نیز اظهار داشت: این سامانه یک سامانه راداری مونوپالس است که امروز خوشحالم از اینکه اعلام کنم به ملت عزیز ایران که تکنولوژی چنین سامانه‌ای را برای اولین بار در سطح منطقه، جمهوری اسلامی ایران بدست آورده است. تکنولوژی ساخت چنین سامانه‌ای در حال حاضر فقط در اختیار چند کشور بوده و سامانه سمیع می‌تواند زیروبم تمام اهداف را در برد متوسط کشف کند.

وی خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر 5 هزار نقطه پدافندی را پوشش می‌دهیم و این قرارگاه پدافند هوایی است که در تمام رزمایش‌ها حضور دارد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) ادامه داد:  خیلی از سامانه‌ها در  دنیا 24 ساعته نیستند اما ما 24 ساعته هستیم و شما نمی‌توانید کشوری را در دنیا پیدا کنید که 38 سال تحریم باشد و بتواند آنقدر پیشرفت هم داشته باشد

امیر اسماعیلی گفت: در سال 95، 440 هزار پرواز از کشور عبور کرده و این نشان می‌دهد که ما در استفاده تلفیقی از سامانه‌های مختلف موفق بوده‌ایم. در حال حاضر آمادگی کاملی برای افزایش نقاط پدافندی هم داریم.

وی افزود: کشورمان مزین به نام استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران است و خوشبختانه قبل از ورود سامانه موشکی اس 300 تمام اتفاقات خوب در کشور رخ داده و امروز سامانه موشکی اس 300 نیز به جمع سامانه‌های پدافندی اضافه شده که این سامانه طبق قرارداد 9 سال پیش باید اجرا می‌شد که اجرا هم شد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) در پایان با تأکید براینکه هر دشمن متخاصمی که قصد حمله به کشورمان را داشته باشد هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد، گفت: من قاطعانه با تمام شرف و حیثیت سربازی خودم می‌گویم که دشمن اگر آمدنش به دست خودش باشد که به دست خودش هم نیست اما حتما بازگشتش در اختیار خودش نخواهد بود و در این کشور مدفون خواهد شد.
 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °