موگرینی: برجام یک توافق بین المللی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:40 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۵۱۸۳۶۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: برجام توافقی بین المللی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

فدریکا موگرینی تاکید کرد: برجام توافقی بین دو کشورنیست بلکه تعهد جامعه بین الملل از یک طرف و ایران از طرف دیگر است که با قطعنامه شورای امنیت هم حمایت شده است.

موگرینی توافق هسته ای با ایران را نشان دهنده شیوه اتحادیه اروپا در سیاست خارجی اعلام کرد و گفت: امروز پس از دو سال، آژانس بین المللی انرژی اتمی و کمیسیون مشترک، تبعیت از برجام را تایید کرده اند.

"نیکی هیلی "هفته گذشته پس از سفر به وین و دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بازرسی از اماکن نظامی ایران را خواستار شده بود.

 فدریکا موگرینی' روز دوشنبه در آغاز کنفرانس سال 2017 نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل که پس از تعطیلات تابستانی برگزار شد، گفت: توافق هسته ای با ایران نشان دهنده شیوه اتحادیه اروپا در سیاست خارجی است.

این توافقی بین دو کشور نبود؛ بارها این را تکرار کرده ام و احساس می کنم که ناچاریم در ماههای آینده هم بارها این موضوع را تکرار کنیم.

او افزود: این توافق تعهد کل جامعه بین المللی از یک طرف و ایران از طرف دیگر بود که با یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم حمایت شده و بطور منظم مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی هم قرار گرفته است.

موگرینی افزود: امروز پس از دوسال، آژانس و همچنین کمیسیون مشترک، تبعیت از برجام را تایید کرده اند و ما باید این را در ماههای آینده در هر جایی که هستیم تکرار کنیم زیرا این مهم امنیت بین المللی ، ایمنی بین المللی و همچنین موضوع اعتبار توافقهای بین المللی است.

او گفت: من خوشحال شدم که در ابتدای این ماه از زبان رییس جمهور روحانی که دوباره انتخاب شده است در سخنرانی تحلیفش تعهد شخصی او را به ادامه اجرای تعهدات ایران در برجام را شنیدم.

موگرینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در این سال شاهد بودیم که درخواست برای مداخله نیرومندانه اتحادیه اروپا در موضوعات جهانی افزایش یافته است.

هر چه جهان پرآشوب تر می شود نیاز به وجود یک قدرت جهانی قابل اعتماد، معتبر و قابل پیش بینی هم بیشتر می شود.

او با اشاره به تنش های اخیر در شبه جزیره کره و اجلاس 'آسه آن' در اوایل ماه اوت در مانیل گفت: همه شریکان ما در آسیا و فراتر از آسیا خواهان مداخله ما در حل بحران هستند و ما آماده این کار هستیم.

او افزود: علت این امر آن است که می دانند ما همواره به دنبال یک راه حل دیپلماتیک هستیم و ما می دانیم که حتی فکر کردن به راه حل نظامی برای چنین تنش هایی نه تنها خطرناک است بلکه مشکل را هم حل نمی کند.

آنها می دانند که ما همه تلاش خود را برای میانجیگری و مذاکره با هدف عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای انجام خواهیم داد؛ آنها می دانند که ما به دنبال یک راه حل چندجانبه خواهیم بود و به تجربه ما در زمینه منع اشاعه هسته ای بخصوص تجربه ای که در مذاکره با ایران به دست آورده ایم ارج می نهند.

بیان این اظهارات در حالی است که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته پس از سفر به وین و دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواستار بازرسی از اماکن نظامی در ایران شده بود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°