نخستین نشست خبری سخنگوی دولت دوازدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:34 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۵۱۸۴۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
نخستین نشست خبری سخنگوی دولت دوازدهم با حضور خبرنگاران دعوت شده، برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدباقر نوبخت در اولین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی دولت دوازدهم تاکید کرد از هر امکان و نکته ای که منافع ملی را تامین کند، با قاطعیت دفاع می کنیم.
نوبخت با بیان اینکه " بار دیگر دستور و مأموریت سخنگویی دولت مجددا از طرف رئیس جمهور به حقیر ابلاغ شد" درباره برنامه های کلی دولت جدید گفت: در دولت یازدهم که الان هم همان روش ادامه می یابد ما غیر از اینکه هر دستگاه اقتصادی شرح وظایف خود را در دستور کار قرار می دهد به خاطر وجود یک شرایط اقتصادی ویژه از جمله شرایط رکود تورمی سنگین دو سال گذشته فکر کردیم که یک ستاد اقتصادی با مسئولیت شخص رئیس جمهور تشکیل شود که تصمیمات آن فراتر از تک تک دستگاه های اقتصادی باید باشد.
وی افزود: در این ستاد معاون اول رئیس جمهور به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، مشاوران اقتصادی رئیس جمهور و اقای نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور که صاحبنظر اقتصادی هستند در این جلسه حضور دارند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در این ستاد غیر از کارهای روزمره اقتصادی دستگاه های مرتبط، مهم ترین تصمیمات اقتصادی کشور که آثارش فراتر یک دستگاه است مورد بررسی قرار می گیرد به گونه ای که همانند یک پارلمان کوچک، تک تک اعضا و دوستان چه موافق و چه مخالف به اظهار نظر می پردازند و در پایان، موضوع مورد بحث در ستاد به رای گذاشته و جمع بندی آن هم تحت عنوان تصمیم اقتصادی به دستگاه ها ابلاغ می شود.

بازدید از مراکز نظامی که اطلاعاتشان کاملا سری است را نمی پذیریم
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نماینده امریکا در سازمان ملل متحد در مورد بازدید از مراکز نظامی ایران گفت: در این مورد همکارانمان در وزارت امور خارجه و دستگاه های مسئول با صراحت اعمال نظر کرده اند.
سخنگوی دولت ادامه داد: ما هیچ چیزی را که خارج از چارچوب هایمان باشد، به خصوص بازدید از اماکن نظامی را که اطلاعاتش کاملاً سری و طبقه بندی شده است، از جانب امریکایی ها نمی پذیریم و این فقط بیان آرزوهاست.
نوبخت با بیان اینکه بسیار مصمم از هر آنچه بتواند منافع ملی کشورمان را تأمین کند دفاع می کنیم اظهار داشت: این صحبت قابل استماع نیست.
اصلاحات در سازمان برنامه
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص توزیع بودجه اظهار داشت: اصلاحات متعددی را در سازمان برنامه در دولت دوازدهم و برای بودجه سال 97 در دست تهیه داریم که قرار است انجام دهیم.
نوبخت ادامه داد: یکی از کارها این است که بودجه ریزی به روش سنتی افزایشی را که هر دستگاهی تصور می کند بودجه اش همان بودجه سال گذشته بعلاوه مقداری بیشتر است، تغییر می دهیم.
وی افزود: دستگاه باید ابتدا به ما بگوید که مأموریتش چیست و بر اساس مأموریت خود، اهداف و برنامه های خود را نیز تعیین کند و با توجه به این موضوع و بر اساس اهداف گذشته، هزینه واحد را در نظر گرفته ایم و مشخص خواهیم کرد که برای دستیابی به اهداف مشخص شده چه میزان هزینه کرد لازم است پرداخت شود.
سخنگوی دولت با بیان اینکه این رقم می تواند بسیار کمتر از مبلغ پیش بینی شده باشد، گفت: به نوعی می توان گفت در بودجه ریزی بر مبنای صفر عمل می کنیم و پس از اینکه این مبلغ در اختیار دستگاه قرار گرفت، دستگاه باید گزارش کار خود را ارائه کند و ما آن را ارزیابی کنیم تا پس از دستیابی به اهداف مشخص شده، رقم بعدی را در اختیار آن قرار دهیم.
نوبخت افزود: پس از اختصاص بودجه سه ماه به سه ماه، دستیابی به اهداف را بررسی و بودجه سه ماه بعد واریز می شود.
وی تأکید کرد: اگر قرار است بر اساس هزینه واحد و همچنین نظارت و ارزیابی، بودجه را تخصیص داد، نمی شود پول و بودجه را از پیش واریز کرد.
سخنگوی دولت اضافه کرد: برای فعال کردن استان ها و مدیران استانی، شوراهای برنامه ریزی استان ها و ادارات برنامه و بودجه را سعی کردیم در استان ها احیا کنیم و اختیارات استان را نیز بسیار زیاد خواهیم کرد.
نوبخت گفت: همه آنچه می تواند در چارچوب استانی تعریف شود، مصمم هستیم بودجه آنها نیز به صورت استانی اختصاص یابد.

724 میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان پرداخت شده است
سخنگوی دولت گفت: طی چند ماه گذشته 724 میلیارد تومان تسهیلات به 679 واحد تولیدی کوچک و متوسط در جهت رونق تولید پرداخت شده است.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: رقم تسهیلات پرداختی تا تاریخ ششم شهریور بوده و در جهت رونق تولید به واحدهای کوچک و متوسط پرداخت شده است.
وی ادامه داد: رقم ذکر شده (724 میلیارد تومان) علاوه بر 17 هزار و 800 میلیارد تومانی بود که قبلاً پرداخت شده بود.

54 هزار و 456 دستگاه تاکسی فرسوده جایگزین شد
سخنگوی دولت گفت: در جهت بهبود وضع ناوگان تاکسیرانی و خارج کردن 90 هزار دستگاه تاکسی فرسوده تا تاریخ 5 شهریور، 54 هزار و 456 دستگاه تاکسی فرسوده جایگزین شده است.

خرید 8 میلیون 780 هزار تن گندم از کشاورزان
سخنگوی دولت گفت: در جهت امنیت غذایی و افزایش تولید تا تاریخ ششم شهریور 96 ، 8 میلیون و 780 هزار تن گندم به ارزش 11 هزار و 480 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: ارزش کل گندم خریداری شده 11 هزار 480 میلیارد تومان است.
نوبخت ادامه داد: تا تاریخ ششم شهریور 7 هزار و 430 میلیارد تومان که 65 درصد رقم گندم خریداری شده از کشاورزان است، به آنها پرداخت شده و 4 هزار و 50 میلیارد تومان آن که حدود 35 درصد رقم ذکر شده است، باقیمانده است.

دولت مصمم است واردات کالاهای مشابه را محدود کند
سخنگوی دولت از تصمیم جدی دولت برای محدود کردن واردات کالاهای مشابه خبر داد.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: اگر رئیس جمهور تصمیم قطعی خود را برای این سفر اعلام کند، معمولاً طراحی آن برای هفته آخر شهریور ماه انجام خواهد شد.
وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری در این خصوص که رئیس مجلس بر اساس استنادات وزیر صنعت و معدن دولت یازدهم که گفته بود 800 قلم کالایی که مشابه داخلی دارند از خارج وارد می شوند، خواستار رسیدگی دولت در این زمینه شده است، تصمیم دولت در این زمینه چه خواهد بود افزود: دولت بسیار مصمم است هر چه می تواند واردات کالا به خصوص کالاهای مشابه را محدود کند تا فرصت فراهم شود که بازار در اختیار تولیدات داخلی قرار گیرد.
نوبخت ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در این راستا اقداماتی انجام دهیم، یک اصلاح تعرفه نیز انجام داده ایم.
وی گفت: گرچه قانوناً باید واردات را از روش های موانع تعرفه ای جدا کنیم، اما این اقدام در دولت انجام شده چون خود دولت نیز برای کاهش واردات از خارج مصمم است.
سخنگوی دولت افزود: حتی در بحث خرید گندم نیز حاضر هستیم گران تر از کشاورزان داخلی گندم را بخریم اما وارد نکنیم.
نوبخت تأکید کرد: به دنبال اشتغال برای کشاورزان و کارگران داخلی هستیم و این جزو سیاست های دولت است.

موضوع حقوق مرداد نیروهای مسلح ناپخته بود
سخنگوی دولت درباره علت پرداخت 23 روز از حقوق مرداد ماه نیروهای مسلح اظهار داشت: اقدام اولیه اینکه 23 روز حقوق پرداخت کنند از نظر من اقدام نادرستی از منظر بودجه ریزی ما بود و نادرست تر نیز رسانه‌ای کردن این موضوع بود، زیرا دولت با نگاه احترام و اعتماد به نیروهای مسلح که موجب افتخار و اقتدار کشور هستند توجه می کند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح‌کرد: با اینکه اعداد و ارقام بودجه به طور 100 درصد تحقق نیافت، اما حقوق و مزایای این عزیزان بزرگوار در نیروهای مسلح را بیش از 100 درصد تخصیص دادیم.
نوبخت ادامه داد: این تصمیم می‌توانست پخته‌تر انجام بگیرد، با این حال روز شنبه گذشته به عنوان مسئول سازمان برنامه و بودجه پای سخنان آن افراد نشستم و توصیه کردم این کار باید انجام بگیرد و به سرعت به پرداخت نیروهای خدوم و زحمت کش و افتخارآفرین بخش های دفاعی اقدام کنند و پرداخت ها صورت بگیرد، البته در دو، سه دستگاه همچون نیروی انتظامی، 100 درصد پرداخت شده است و فقط 2 دستگاه از این مجموعه آن اقدام را انجام دادند که به صورت کامل برای آنها هم پرداخت می شود.

اقدامات سنا و دولت امریکا از نظر ما با توافقات مباین است
سخنگوی دولت گفت: هر آنچه برای رفع کامل تحریم ها و پیشگیری از تحریم های جدید لازم باشد انجام می دهیم.
محمد باقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه دو سال دیگر مجلس تمام می شود  و آقای زنگنه قول دادند که نمایندگان را در وزارت نفت استخدام کنند آیا این موضوع با رویه کنترل هزینه های دولت تضادی نخواهد داشت با خنده افزود: قطعا به آقای زنگنه می گوییم که استخدام زیادی نداشته باشند و هزینه های خود را کم کنند.
 
اقدامات امریکا "مباین" است
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص قول رئیس جمهور در مورد برداشتن همه تحریم  ها و این موضوع که چه اقدامی در خصوص رفتارهای دولت ترامپ در دستور کار قرار خواهند داد با لبخند گفت: این جا هم به آقای ترامپ سفارش می کنیم که بیشتر از این سختگیری نکنند .
سخنگوی دولت ادامه داد: همانطور که شما نیز به درستی اشاره کردید ما بسیاری از موارد را باید مطالبه کنیم .
وی گفت: اقداماتی که در حال حاضر در سنا و در دولت آمریکا در حال انجام است از نظر ما با توافقات مباین است و به همین جهت به شدت پیگیر هستیم هم در مجلس هیات ویژه ای که باید در این موضوع نظارت کند و هم در هیاتی که باید در بیرون دولت یا در بیرون چارچوب های مرزی در عرصه های بین المللی بر روی این موارد داوری و قضاوت کند نیز این موارد را مطرح کرده و پیگیری می کنیم .
نوبخت اظهار داشت: مطمئن باشید هر آنچه برای رفع کامل تحریم ها و پیشگیری از تحریم های جدید لازم باشد انجام می دهیم ضمن اینکه ما نیز در هر موردی که لازم باشد اقدام متقابل را انجام می دهیم و از اقدام عزیزانمان در مجلس استقبال می کنیم زیرا اینها نیز اقدامات متناسبی است.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور در صحبت های انتخاباتی خود اشاره کردند که برای پیگیری رفع همه تحریم ها اقدام خواهیم کرد و این تحریم ها ، تحریم های حقوق بشری را نیز شامل می شود گفت: ما در حال حاضر آنچه می توانیم از طرفهای مذاکره خود مطالبه کنیم ،رفع تحریم های مرتبط با برجام و مباحث هسته ای است.
وی ادامه داد: آنها همان موقع نیز تعهدی ندادند که سایر تحریم هایی را که بنا بر جهات واهی دیگر ایجاد کرده اند لغو می کنند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه برای این موارد نیز مساعی لازم صورت می گیرد اظهار داشت: انشاالله زمینه آن آماده می شود و آقای رئیس جمهور نیز اقدامات لازم را انجام می دهند. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°