گفتگوی 18:30/ نحوه عرضه و نظارت بر دام عید قربان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:36 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۵۱۸۹۵۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۹
رئیس سازمان دامپزشکی با تاکید بر اینکه این سازمان در فرایند ذبح دام عید قربان نظارت خواهد کرد از مردم خواست ذبح دام را در مراکز انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهدی خلج معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با برنامه 18:30 گفت: امسال سازمان نظام پزشکی کمیته های اجرایی ثابت و سیاری برای عید قربان در نظر گرفته است که 140 مرکز آن در تهران است و میادینی هم برای عرضه دام تعبیه شده است که یک بعد آن برای تهیه دام سالم است که دام خریداری می شود و در عین حال اینکه همه دام ها در یک مکان ذبح می شود.
 
خلج افزود: کشتارگاه ها از ساعت 7 صبح روز جمعه در سراسر کشور باز است و لاشه هایی که دچار بیماری باشند شناسایی و ضبط می شوند تا سلامت شهروندان به خطر نیفتد.
 
 گفتگوی 18:30/ نحوه عرضه و نظارت بر دام عید قربان
وی افزود: شهروندان باید حتما گوشت را تا 24 ساعت در اماکن و در یخچال نگهداری کنند و بعد از این ساعت تحویل بگیرند و قربانی را در معابر و منازل انجام ندهند تا ویروسی در جامعه پخش نشود زیرا خطر شیوع کنه وجود دارد.
 
معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: درخواست سازمان دامپزشکی از مردم این است که ذبح دام را در مراکز مجاز انجام دهند و این سازمان هم در فرایند ذبح دام در عید قربان نظارت خواهد کرد.
 
خلج گفت: در سراسر کشور 1933 اکیپ ثابت و بیش از 800 اکیپ سیار برای اعمال نظارت بر ذبح وجود دارد و اگر اضطراری وجود داشت با سامانه  1512 تماس بگیرید تا اکیپ دامپزشکی در محل ذبح حضور یابد.
 
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در کل استان تهران 90 مرکز برای ذبح قربانی وجود دارد و علاوه بر آن در همه مراکز عرضه دام هم امکان پذیر است.
 
وی تاکید کرد: جایگاه های عرضه دام بهداشتی کشور باید افزایش یابد و مردم توجه کنند تا قوانین رعایت شود و صداو سیما هم تلاش کند اطلاع رسانی خود را در این زمینه افزایش دهد.
 
علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران هم در گفتگوی تلفنی با برنامه گفت: معمولا در عید قربان تقاضا برای دام افزایش می یابد و ملاک خاصی برای قیمت ها موجود نیست و قیمت دام در استان ها متغییر است اما اکنون قیمت از 14هزار و 500 تومان تا 17 هزار و 500 تومان است ولی ما نمی توانیم قیمت ثابتی اعلام کنیم.
 
 گفتگوی 18:30/ نحوه عرضه و نظارت بر دام عید قربان
وی افزود: هیچ برخورد و نظارتی بر قیمت دام وجود ندارد منتها عرضه و تقاضا قیمت ها را شکل داده است و هر ساله با همکاری سازمان دامپزشکی تعدادی مراکز عرضه دام برای قربانی ساماندهی می شود که دامداران دام ها را در این مراکز تحت نظارت سازمان دامپزشکی عرضه می کنند.
 
رحیمی مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز در گفتگوی تلفنی گفت: با توجه به فصل گرما و بیماری مشترک دام و انسان ما 25 مرکز و جایگاه خدمات رسانی برای شهروندان داریم و با حضور 250 دامپزشک و ناظر ذبح شرعی بر ذبح ها نظارت می کنیم.
 
وی افزود: دام ها قبل از ذبح معاینه بالینی و پلاک کوبی می شوند و سپس با ترازوی دیجیتال چک می شوند. پس از آن توسط بازرس گوشت بررسی می شوند تا بیماری خاصی نداشته باشند و در صورت وجود بیماری خاص، وجه آن به مشتری بازگردانده می شود.
 
 گفتگوی 18:30/ نحوه عرضه و نظارت بر دام عید قربان
رحیمی گفت: قیمت ها توسط مراجع قیمت گذاری تعیین می شود و فردا قیمت نهایی اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.
 
مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: تمام خدمات این جایگاه ها به جز وجه دام، رایگان است و یک دستکش و یک ماسک رایگان هم تقدیم مشتریان می شود.
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۱۰°