ولایتی: آمریکا می‌خواهد برجام را زیر پا بگذارد که نمی‌ تواند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:57 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۰۴۸۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
رئیس هیئت امنا و موسس دانشگاه آزاد گفت: سازمان ملل هم تربیونی برای آمریکایی‌ ها در خاک آمریکاست، اینها می‌خواهند برجام را زیرپا بگذارند که نمی‌توانند.»
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ولایتی در نشست خبری درباره اظهار نظر وزیر خارجه امارات درباره کم‌ کردن اثر روسیه در منطقه هم گفت:  «اماراتی‌ ها زیاد سخن می‌گویند که درست نیست.»

اظهارات نیکی هیلی در سازمان ملل نیز موضوع دیگری بود که ولایتی به آن اشاره کرد و گفت: «ایشان اولین فرد و اولین باری هم نیست که ضد ایرانی سخن می‌گویند؛ این اظهارات به خاطر آزادی دیرالزور است، پیروزی‌های دیگر هم موفقیت دولت عراق را نشان می‌دهد.

سازمان ملل هم تربیونی برای آمریکایی‌ها در خاک آمریکاست، اینها می‌خواهند برجام را زیرپا بگذارند که نمی‌توانند.»

ولایتی در نشست خبری خود با رسانه ها اظهار کرد: این دانشگاه نه خصوصی، نه دولتی و نه غیرانتفاعی است، بلکه متعلق به مردم است.

وی گفت: دانشگاه آزاد یکی از پدیده‌ های انقلاب و بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است، خدمات زیادی انجام داده و افراد زیادی مانند مرحوم آیت‌ الله هاشمی زحمات زیادی برای این دانشگاه کشیدند.

رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: هرجایی که امکان داشتند که شعبه داشته باشد شعبه ایجاد شده است. همچنین تلاش مدیریت و هیئت امنای جدید این است که به ارتقا کیفی بپردازند.»

ولایتی افزود: «ما در دانشگاه آزاد می‌خواهیم در راستای آنچه خواست نظام و رهبری است گام برداریم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود اهداف مهم دانشگاه آزادرا بر‌شمرد و گفت:‌ «کسانی‌که از نظر مالی مشکل دارند و دارای استعداد هستند، باید از امکانات دانشگاه استفاده کنند. من و هیئت امنا اصرار داریم که نباید مشکل اقتصادی باعث محرومیت از تحصیل شود. ما می‌خواهیم این افراد متناسب با محرومیت از تخفیف شهریه برخوردار شوند.»

بورسیه نخبگان از برنامه‌های دانشگاه آزاد است

رئیس هیئت امنا و موسس دانشگاه آزاد جذب نخبگان را یکی دیگر از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد و گفت: «یکی از آرمان‌ های انقلاب جذب نخبگان است، دانشگاه آزاد عهده‌ دار این اقدام خواهد بود. بورسیه‌ کردن افراد نخبه در رشته‌ های مختلف از برنامه‌ های دانشگاه آزاد است. این کار مانع از فرار مغزها می‌شود. غربی‌ها طراحی کردند که افراد نخبه کشورهای جهان سوم را جذب کنند و آنها را از سرمایه تهی کنند. نکته دیگر این است که آینده سازان دانشگاه آزاد از همین بورسیه‌ ها هستند.»

ولایتی درباره حذف رشته‌ های دانشگاه از جانب وزارت علوم نیز گفت: «به تفاهم رسیده‌ایم و تقریبا رشته‌ ها تائید شدند، به جایی رسیدیم که مرضی الطرفین بود. تفاهمی بین ما و وزارت علوم حاصل شد و متعهدیم ضوابط را رعایت کنیم، ضمنا قانونی از سال 67 داریم که تیر امسال هم دوباره تایید شد.»

رئیس هیئت امنا و موسس دانشگاه آزاد به صندلی‌ های خالی دانشگاه و کاهش تقاضا برای ورود به دانشگاه هم اشاره کرد و افزود: « صندلی خالی فقط منحصر به دانشگاه آزاد نیست، با وجود دانشگاه‌ های متعدد و کاهش رشد جمعیت این بحث فراگیر است.»

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: «برخی رشته در بازار، کاربردی ندارد. می‌خواهیم رشته‌ های جدید ایجاد کنیم و به سمت رشته‌ های کاردانی و کارشناسی مهارتی برویم، تغییر عنوان با موافقت وزارت علوم راه‌گشاست، صندلی خالی در واقع پیشرفت است، زمانی ورود به دانشگاه سخت بود ولی اکنون دیگر این چنین نیست.»

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود به ترمیم هیئت موسس دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: «در آینده نزدیک برای تکمیل هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد تصمیم خواهیم گرفت.»

لزوم توریج فرهنگی ایرانی اسلامی در دانشگاه آزاد

رئیس هیئت امنا وموسس دانشگاه آزاد درباره فیش‌های حقوقی مدیران دانشگاه آزاد گفت: «بنده هیچ حقوقی از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت نمی‌کنم، از زمانیکه آمده‌ام همان چیزی که مصوب دولت است را انجام می‌دهیم و قبلا را خبر ندارم. مشکلی نیست، بسیار پرداختی‌ها تعدیل شده است.»

رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد مهمترین اولویت فرهنگی این دانشگاه را ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی عنوان کرد. او گفت: «دکتر ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی دانشگاه کرسی نظریه‌ پردازی برگزار خواهد کرد و آیت‌ الله رشاد رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی هم موافقت‌ها و حمایت‌هایی داشته‌اند.»

 حضور نداشتن سیدحسن خمینی در جلسات هیئت موسس نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست از دکتر ولایتی سوال شد و ایشان در پاسخ گفتند: «ایشان هر وقت تشریف بیاورند عضو هیئت امنا و موسس هستند.»

ولایتی بر افزایش کیفیت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی تاکید کرد و گفت: «باید در دوره‌های تحصیلات تکملی به اندازه ظرفیت، دانشجو پذیرفته شود. اصلاحاتی در این راستا در دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهیم داد.»

رئیس هیئت موسس و  امنای دانشگاه آزاد درباره شائبه اخراج کارمندان رسانه‌های دانشگاه آزاد گفت: «تا جایی که خبر دارم بعد از تغییر مدیریت‌ها، عده‌ای از همکاران مطبوعاتی استعفا دادند، طبیعی است که مدیران جدید معیارهایی دارند و هرکس مطابق نباشد از ادامه همکاری خودداری می‌کند. دانشگاه آزاد، در راستای ایجاد دانشگاه ایرانی اسلامی گام برمی‌دارد.»

رشته‌ ها تبدیل شوند، واحدها تعطیل نشوند

رئیس هیئت امنا و موسس دانشگاه آزاد در ادامه گفت: «برای شفافیت مالی اولین کار درخواست از معتبرترین موسسات حسابرسی "مفید راهبر" بود که خواهش کردیم بخش‌های مختلف را بررسی کند، تا انتهای بررسی نباید هیچ قضاوت شود، جائیکه امکانات مالی باشد ولی حسابرسی نباشد، اختلال ایجاد می‌شود. می‌خواهیم افراد مورد اعتماد را به کار بگیریم، باید توجه کنیم از امکانات مالی سوء استفاده نشود، افرادیکه به زحمت شهریه می‌دهند باید از حقوقشان حراست شود.»

ولایتی بر تقویت برنامه‌های دانشگاه در حوزه‌های فرهنگی و توجه به سینما و تئاتر گفت: «سینما و تئاتر واقعا معجزه‌گر است، آمریکایی‌ها در هالیوود فیلم‌هایی با غرض سوء علیه ایران منتشر می‌کنند، این کاربرد غلط سینماست، سینما وسلیه است، باید از سینما برای حمایت از فرهنگ ایرانی اسلامی استفاده شود.»

نام‌گذاری واحد نجف‌ آباد به اسم شهید حججی هم از دیگر موضوعات این نشست بود، دکتر ولایتی در این باره گفت: « نامه‌ای از خانواده شهید حججی نوشتند که نجف‌آباد شهید زیاد دارد، نمی‌خواهیم در انحصار شهید حججی باشد، ما هم به درخواست آنها اینکار را کردیم و یکی از واحدهای دانشگاه نجف‌ آباد به اسم ایشان نام‌ گذاری می‌شود.»

رئیس هیئت موسس و  امنای دانشگاه آزاد بار دیگر بر عدم تعطیلی واحدهای دانشگاه تاکید کرد و گفت: «عنوان رشته را در رشته‌های بی‌متقاصی عوض می‌کنیم و هیچ واحدی تعطیل نمی‌شود و نباید بشود.»

ولایتی درباره افق‌ های کوتاه‌ مدت و بلند‌مدت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «دانشگاه باید حرف اول را در علم و فرهنگ بزند، این هدف دست‌یافتنی است نه اینکه در طول مدت به دست آید بلکه در کوتاه‌مدت به دست می‌آید.»

دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب اول داوطلبان شود

رئیس هیئت امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی‌ بر اینکه شما اخیرا اعلام کردید که نباید ضد اسلام و انقلاب در کلاس‌ های درس دانشگاه آزاد اسلامی تبلیغ شود، به نظر شما مرز بین آزادی فکری و اسلامی‌ سازی دانشگاه‌  ها چیست، گفت:‌ «در جامعه اسلامی مردم آزادند و می‌توانند هر فکری داشته باشند، بسیاری از اندیشمندان اسلامی، غیر مسلمان بودند و در جامعه اسلامی رشد کردند، نکته مهم تبلیغ لا‌اوبالی‌گری زیر پرچم جمهوری اسلامی است، کسی که عنوان استاد را یدک می‌کشد نمی‌تواند هر چه دلش می‌خواهد بگوید؛ بدون اینکه به دانشجو فرصت و جرأت پاسخگویی بدهد، دانشگاه آزاد اسلامی برای ترویج فرهنگ اسلامی تاسیس شده است. اگر کسی عقیده‌اش این نیست به دانشگاه آزاد وارد نشود.»

ولایتی ادامه داد: «در جاهای دیگر دنیا هم همین گونه است، شنیده‌ام زمانی یکی از اساتید اثبات می‌کرد که مصلحت نظام  ایران در زمانی این بود که با اسرائیل متحد شود، خب این اظهار نظر نشان می‌دهد که آن استاد مزدور است، در ایران آنقدر آزادی است که هر کس هر چه دلش بخواهد بنویسد اما در دانشگاه آزاد اسلامی باید در چهارچوبی که اسلام تعیین کرده است عمل شود، اگر کسی نمی‌خواهد نماند.»

در دانشگاه آزاد باید در چارچوبی که اسلام تعیین کرده است عمل شود، اگر کسی نمی‌خواهد نماند. کسی که عنوان استاد را یدک می‌کشد نمی‌تواند هر چه دلش می‌خواهد بگوید؛ بدون اینکه به دانشجو فرصت و جرأت پاسخگویی بدهد، دانشگاه آزاد اسلامی برای ترویج فرهنگ اسلامی تاسیس شده است. اگر کسی عقیده‌اش این نیست به دانشگاه آزاد وارد نشود.

رئیس هیئت موسس و  امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: «در مسائل فرهنگی، فرهنگ ایرانی اسلامی باید نصب‌ العین ما باشد، نباید از مسائل فرهنگی غافل باشیم، این انقلاب عقیدتی و فرهنگی است و دستاورد آن استقلال بوده است، حضور پرشور مردم در انتخابات‌ها به گونه‌ای است که گویی همچنان ابتدای انقلاب است.

دانشگاه آزاد متعلق به مردم است و باید آرمان‌ های مردم را مورد توجه قرار دهد. تاکید ما بر فرهنگ اسلامی و هویت ایرانی است،‌ انشاءالله کاری صورت بگیرد که انتخاب اول داوطلبان کنکور سراسری دانشگاه آزاد باشد، این هدف دور از دسترس نیست با استادانی که دانشگاه آزاد دارد و با بروکراسی کمی که در این دانشگاه حاکم است، دست دوطلبان باز است و می‌توانند این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند.»

 مخالف همه‌ پرسی در اقلیم کردستان عراق هستیم

ولایتی درباره اظهارات آمانو برای بازدید از سایت‌ های هسته‌ای ایران به خبرنگار آنا گفت:  آمانو از گذشته پند بگیرد و تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرد. می‌دانیم سفرهایی به آمریکا داشتند، مراکز نظامی جزو امنیت ملی ماست و هیچ کس حق بازدید از آنها را ندارد.»

مشاور رهبر انقلاب درباره همه‌ پرسی اقلیم کردستان عراق و سفر سردار باقری به ترکیه گفت: «این همه‌ پرسی را خلاف مصالح عراق می‌دانیم، ایران معتقد است هیچ اتفاقی مغایر با تمامیت ارضی عراق نباید بیافتد و موافق همه‌پرسی نیستیم. شاید اولین بار بود که در این سطح سفر صورت گرفت، استقبال ترکیه و بحث‌ها تعیین‌کننده بودند، ایران و ترکیه همسایه‌های قدیمی هستند، تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی این دو افزایش می‌یابد.»

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد درباره کشتار مردم میانمار گفت:‌ «از جمله بی‌ منطق‌ ترین کاری که در منطقه صورت گرفت، همین کشتار مردم میانمار بود به خاطر ادعای واهی نژادپرستانه این اتفاق افتاد و مسلمانان ساکن این منطقه کشته شدند، متاسفانه سیاست‌ های ژنرال‌ های میانمار در این منطقه دنبال می‌شود، نمی‌دانم به چه حقی می‌گویند که اینها شهروند ما نیستند و آنها را اخراج می‌کنند، قطعا این سیاست محکوم است و مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد باید جلوی آن را بگیرد.»

ولایتی به روابط ایران و عربستان در ادامه اشاره کرد و گفت: «ایران و عربستان برای حج توافق کردند تا اینجا هم خوب برگزار شده است، هیئتی برای بازذید از سفارت خانه‌ها به دو کشور سفر می‌کنند، توصیه ما به عربستان این است که در مسائل داخلی کشورها دخالت نکند.»

روابط با عربستان
رئيس هيئت موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي درباره توافقات ايران با عربستان گفت: با عربستان در همين حد توافق داريم كه حجاج ما به  اين كشور سفر كردند و اين گام مثبتي است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا وسيما ­علي اكبر ولايتي در نخستين  نشست مطبوعاتي خود در سالن همايش هاي فرهيختگان
افزود: ما در روابط دو جانبه مشكلي با عربستان نداريم ولي در روابط منطقه‌اي توصيه ما به عربستان اين است كه در روابط منطقه اي ( ايران ) دخالت نكند ، چون اين كار به نفع عربستان نيست.
ولايتي همچنين درباره سفر سردار سرلشكر باقري رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح به تركيه گفت: شايد اولين بار بود كه در اين سطح در جمهوري اسلامي سفر صورت مي گرفت و استقبال تركيه و نوع بحث هايي كه مطرح شد تعيين كننده بوده است ، البته تركيه و ايران دو كشور همسايه با تاريخ طولاني و روابط حسنه و البته مشتركات زيادي هستند و اميدواريم در اينده شاهد پيشرفت اين روابط باشيم.
وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره بازديد از مراكز نظامي و سخن آمانو گفت : ما به آمانو يك توصيه داريم كه از گذشته پند بگيرد و تحت القائات نباشد.
 ولايتي افزود: ما مي‌دانيم كه سفرهاي متعددي صورت گرفته است و بازديد داشتند ولي اين را بدانند كه اگر در حد ادعاهاي ترامپ هم باشد نمي‌توانند اقدامي عليه ايران كنند ، چه برسد كه عوامل دست چندم مراكز نظامي جزو امنيت ملي ماست و هيچ كس ، چه آمانو و چه ساير افراد ، حق بازديد از مراكز نظامي را ندارند.
 
 بررسی تخلفات مالی در دانشگاه آزاد
 رئيس هيئت موسس و هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: درباره تخلفات مالي برخي افراد در دانشگاه آزاد اسلامي درخواست حسابرسي مطرح شده است و نبايد شايعات مبنا باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما؛ علي اكبر ولايتي در اولين نشست مطبوعاتي كه در سالن فرهيختگان برگزار شد در پاسخ به سوالي درباره تاسيس دفتر بازرسي و حضور و تخلف برخي از آقازاده ها افزود: ما از يكي از معتبرترين موسسه هاي حسابرسي با نام مفيد راهبر كه همه به صحت و سلامت آن اعتقاد دارند درخواست كرديم كه حسابرسي دانشگاه را انجام دهد.
وي گفت: تازماني كه نتايج مشخص نشود نبايد شايعات مبنا قرار گيرد، اما موضوع پيشگيري از مشكلات مالي را مدنظر قرار داده ايم؛ هرجا مسائل مالي وجود داشته باشد و كنترل و نظارت وجود نداشته باشد با چنين مشكلات مواجه خواهيم شد.
ولايتي افزود: مسائل مالي دانشگاه بايد حفاظت شود چراكه مردم با سختي هزينه تحصيل فرزندان خود را تامين مي كنند؛ تذكر شما هم كاملا درست است و نبايد از دانشگاه آزاد سو استفاده شود.
رئيس هيات امناي دانشگاه  آزاد اسلامي درباره علم و فرهنگ و نقش آن گفت: سينما و هنر هفتم واقعا در هدايت افراد معجزه گر هستند، مثلا فيلم هاي هاليود با اهداف سوء آماده مي شود و هدف آن ها تخريب افكار عمومي مردم است .
وي افزود: دو ساعت فيلم در سينما مي تواند جاي چند جلد كتاب را بگيرد و سينماي ما بايد هدفمند در جهت حمايت از فرهنگ ايراني اسلامي باشد.
ولايتي در پاسخ به سوالي درباره كيفيت آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي در مقاطع تحصيلات تكميلي و پذيرش دانشجو  در اين دانشگاه گفت: تمام اين موضوعات به پركاري و فعاليت بالاي دانشگاه آزاد اسلامي برمي گردد، البته چگونگي ارزيابي اساتيد دانشگاه به پايان نامه هاي دانشگاه بستگي دارد و بايد انگيزه بيشتري نسبت به ميزان ظرفيت دانشجو در تحصيلات تكميلي ايجاد شود.
وي درباره دليل تغيير نام دانشگاه آزاد اسلامي نجف آباد اصفهان افزود: خانواده و همسر شهيد حججي اين درخواست را مطرح كردند كه نام شهيد حججي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد اصفهان برداشته شود و نام اين دانشگاه در انحصار شهيد حججي نباشد؛ ما هم بنا بر درخواست آن ها نام شهيد حججي را از اين دانشگاه برداشتيم.
ولايتي درباره تعطيلي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اگر رشته اي كاربردي نباشد تعطيل مي شود، بايد رشته هايي كه داوطلب و بازار كار دارند به صورت يكسان مدنظر قرار دهيم.
وي در پاسخ به سوالي درباره بيكاري داشن آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي افزود: موضوع بيكاري دانش آموختگان مورد تاكيد مقام معظم رهبري هم بوده است و اين موضوع بايد بررسي شود. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°