تهدید کره شمالی برای کل جهان خطرناک است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:10 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۰۵۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت:
رئیس جمهور گفت: تهدید کشورهایی که به سلاح اتمی دست یافته‌اند، بازی بسیار خطرناکی برای کل جهان است؛ لذا معتقدیم در این عرصه حل و فصل مشکلات باید با مذاکره و گفتگو باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی در نشست هیئت دولت با استناد به تازه‌ترین بررسی‌های مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی سه ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته را بدون احتساب نفت، ۷ درصد عنوان کرد و افزود: در بخش مسکن و ساختمان نیز در همین برهه زمانی شاهد رشد مثبت ۷. ۱ درصدی هستیم و آمار رشد سرمایه‌گذاری نیز به ۷. ۱ درصد افزایش یافته که این آمار نویدبخش سالی پربار و پربرکت برای ملت ایران است.
 
رئیس جمهور با اشاره به آمار خوشحال‌کننده مرکز آمار ایران در حوزه اقتصادی، گفت: براساس این آمار، رقم رشد اقتصادی ۷ درصد بدون احتساب نفت برای ۳ ماهه اول امسال در مقایسه با ۳ ماهه پارسال، نشان می‌دهد که مردم و دولت ایران در مسیر رشد و توسعه در حال حرکت هستند.

آقای روحانی افزود: اگر چه پارسال هم از رشد اقتصادی بالایی با احتساب نفت برخوردار بودیم، اما رشد اقتصادی امسال چنانچه با همین روند ۳ ماهه ادامه یابد، انتظار می‌رود که در پایان سال شاهد رشد، ۶ یا ۷ درصدی باشیم.
 
او گفت: براساس گزارش مرکز آمار در بخش ساختمان و مسکن نیز شاهد رشد مثبت هستیم و در ۳ ماهه اول امسال رشد بخش ساختمان به ۷. ۱ درصد رسیده و این آمار باعث خوشحالی مردم و سرمایه‌گذاران بخش مسکن است.
 
رئیس جمهور افزود: سرمایه ثابت ناخالص در سال‌های گذشته همواره منفی بوده است و در سال ۹۱، تا منفی ۲۷ درصد هم رسید و فقط در سال ۹۳ مثبت شد و مجدداً منفی گردید، اما براساس گزارش مرکز آمار، رشد سرمایه‌گذاری مثبت ۷. ۱ شده است و این به مفهوم اعتماد جامعه به آینده است، چرا که آینده را روشن دیده و شروع به سرمایه‌گذاری کرده اند.
 
آقای روحانی گفت: نرخ رشد اقتصادی کشورمان در سال گذشته در دنیا کم‌نظیر و چه بسا بی‌نظیر بود و امیدواریم امسال رشد اقتصادی‌مان هم در منطقه و هم در سطح جهان قابل توجه باشد و بتوانیم در سایه رشد اقتصادی پایدار ایجاد شده، برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم.
 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود دستگاه‌های مختلف کشور را به برنامه‌ریزی‌های لازم برای مسافرت‌های ایمن مردم در اواخر تابستان و نیمه دوم شهریورماه فراخواند.
 
آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود عید سعید غدیر خم را از اعیاد بزرگ مذهبی و دینی دانست و افزود: عید غدیر خم به قدری اهمیت داشت که خداوند با لحن خاصی با پیامبر خویش در این زمینه صحبت می‌کند که «بلغ ما انزل الیک» و از این لحن مشخص است که قبلاً توسط وحی پیام غدیر برای پیامبر تشریح شده بود و پیامبر اسلام مأمور بود که آن را ابلاغ کند.
 
رئیس جمهور گفت: موضوع غدیر خم به ما نشان می‌دهد که خداوند خواسته است در کنار قرآن و پیامبر عزیز اسلام (ص) مشعل فروزان دیگری پیش روی بشر و مسلمانان وجود داشته باشد. اینکه در کنار کتاب خداوند که حقایق را برای مردم بیان می‌کند افرادی هم لازم است که وجود داشته باشند تا قرآن و جزئیات وحی را برای مردم بیان کنند.
 
روحانی افزود: پیام غدیر مشعل جدیدی برای هدایت بشر و مسلمانان بعد از وفات پیامبر اسلام (ص) محسوب می‌شود و در این بخش که پیامبر مشعل هدایتی پیش روی انسان‌ها گذاشته است، اختلافی بین شیعه و سنی وجود ندارد. اینکه امیرالمؤمنین علی (ع) دارای جایگاه بلند و والایی است و در واقعه غدیر این جایگاه هر چه بهتر برای مردم تبیین شد، هیچ‌کس در این جایگاه و مقام هدایتگری امیرالمؤمنین (ع) تردیدی ندارد و آیات و روایاتی که در شأن امام علی (ع) وجود دارد مورد اتفاق نظر شیعه و سنی است.
 
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اساس واقعه غدیر مورد اتفاق همه مسلمانان است، گفت: این واقعه در منابع شیعه و سنی نقل شده است و صرفاً ویژه شیعه نیست و علامه امینی هم واقعه غدیر را بیشتر از منابع اهل تسنن نقل کرده است.
 
آقای روحانی با بیان اینکه واقعه غدیر باید به عنوان مسیر هدایت قرار بگیرد، افزود: امیر المؤمنین (ع) و فرزندان آن حضرت مشعل هدایت بشر و مسلمانان و نیز مایه وحدت شیعه و سنی هستند.
 
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز نیازمند وحدت و همبستگی هستیم، گفت: اگر چه ممکن است از لحاظ نگرش، بعضاً اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد، اما در اصل قرآن و سیره پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و قیامت، اتفاق نظر داریم و اینکه باید به مظلومان جهان کمک کنیم، موضوعی نیست که بین شیعه و سنی اختلاف وجود داشته باشد.
 
روحانی گفت: در عراق وقتی شیعه و سنی در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند تلعفر را آزاد کنند و در سوریه زمانی که کنار هم قرار می‌گیرند حلب آزاد می‌شود و حصر دیرالزور می‌شکند و با این اتحاد است که در لبنان ارتفاعات مرزی عرسال آزاد می‌شود.
 
رئیس جمهور افزود: جایی که شیعه و سنی در موضوع فلسطین کنار هم قرار می‌گیرند، شاهد پیروزی در مقابل رژیم صهیونیستی هستیم و زمانی که مقاومت لبنان در کنار حماس و شیعه و سنی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، هم غزه پیروز شد و هم مقاومت لبنان به پیروزی دست یافت.
 
روحانی با اشاره به مشکلات موجود در دنیای اسلام و لزوم حل و فصل آن از طریق مذاکره و گفتگو، افزود: امروز یمن برای حل مشکلات خود، نیازمند وحدت است و ایجاد جدایی بین گروه‌ها و اقوام یمنی و بمباران این کشور کار ناصحیحی است. باید همه گروه‌ها را به وحدت دعوت کنیم تا خودشان برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند.
 
او با تأکید بر اینکه ثبات و امنیت در منطقه و جهان اسلام، نیازمند اتحاد است، گفت: چرا باید کشورهای همسایه جنوبی مدام از غرب، تسلیحات نظامی خریداری کنند و مسابقات تسلیحاتی در منطقه راه بیندازند در حالی که قطعاً این سلاح‌ها برای مبارزه با دشمن اصلی یعنی رژیم صهیونیستی نیست.
 
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در مناسبات دنیای امروز باید عنصر تهدید حذف شود، افزود: امروز کره شمالی به خاطر موجودیت خود و در برابر تهدید مسیر کنونی را انتخاب کرده است. واشنگتن مرتباً کره شمالی را تهدید می‌کند و این کشور هم در مقابل بمب‌های جدیدی را آزمایش می‌نماید.
 
روحانی گفت: تهدید کشورهایی که به سلاح اتمی دست یافته‌اند، بازی بسیار خطرناکی برای کل جهان است؛ لذا معتقدیم در این عرصه حل و فصل مشکلات باید با مذاکره و گفتگو باشد.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه امنیت شبه جزیره کره و کل قاره آسیا و منطقه برای ایران حایز اهمیت است، به کشتار مسلمانان میانمار اشاره کرد و افزود: در میانمار مردم مسلمان دچار مضیقه شده و صد‌ها هزار نفر آواره و تعداد بسیاری کشته شده اند به نحوی که جنازه برخی سوزانده و خانه بسیاری از مردم نیز آتش زده شده است.
 
روحانی با تأکید بر اینکه تفاوتی بین مردم میانمار و سایر مسلمانان جهان وجود ندارد، گفت: ما به عنوان یک کشور اسلامی و انقلابی در برابر مظلومان عالم حتی اگر مسلمان هم نباشند، احساس وظیفه و کمک‌رسانی می‌کنیم و از دولت میانمار دعوت می‌کنیم، جلو جنایات وحشیانه علیه مسلمانان را بگیرد و از کشورهای همسایه و مسلمان می‌خواهیم که در این زمینه به مردم آواره میانمار کمک کنند و از سازمان ملل نیز می‌خواهیم که وظیفه و مسئولیت خود را در این زمینه انجام دهد و در دنیای اسلام نیز بایستی از لحاظ سیاسی و انسانی به مردم میانمار کمک کنند و در این راستا جمهوری اسلامی ایران و مشخصاً هلال احمر آماده است تا در زمینه اسکان و رسیدگی به مردم آسیب‌دیده کمک‌های لازم را مبذول دارد.
 
رئیس جمهور توسل به نسل‌کشی در دنیای امروز را غیرقابل قبول دانست و گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم آپارتاید، با کشتار مردم فلسطین به دنبال پاک‌سازی نژادی است و زمانی در بوسنی و هرزگوین نیز این شیوه جریان داشت، امروز همه باید علیه اینگونه اقدامات و نسل‌کشی‌ها، مواضعی یکسان و قاطع اتخاذ کنیم تا بتوانیم به مظلومان جهان و مردم میانمار کمک کنیم.
 
تاکید دولت بر یکپارچگی کارت‌های هوشمند

هیئت وزیران در ادامه این جلسه ضمن تاکید بر لزوم یکپارچگی کارت‌های هوشمند با محوریت کارت ملی و پرهیز از صدور کارت‌های متعدد هوشمند، به وزارت کشور ماموریت داد به هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در این خصوص اقدام کند.
 
تعیین روسای کمیسیون‌های اقتصادی ایران با ترکیه و آذربایجان
با تصویب هیئت وزیران، روسای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران با ترکیه و آذربایجان تعیین شدند.
 
بر این اساس، ریاست کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران با کشورهای ترکیه و آذربایجان به ترتیب به وزیر صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی محول شد.
 
در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیئت وزیران رسید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°