با ایستادگی مسلمانان بانیان نسل کشی مجبور به عقب نشینی می شوند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:08 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۰۵۵۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در صورتی که کشورهای مسلمان به صورت یکپارچه در مقابل این نسل کشی ایستادگی کنند بانیان این اقدامات خشونت بار مجبور به عقب نشینی می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: دستگاه دیپلماسی همواره توجه ویژه ای به وضعیت مسلمانان در سراسر جهان داشته و پیگیری و تلاش برای حل مشکلات مسلمانان مظلوم میانمار هم در برنامه های این وزارتخانه است.

او افزود: آقای ظریف دی ماه ۱۳۹۵ با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به وخامت فزآینده اوضاع مسلمانان روهینگیا در میانمار ابراز نگرانی کرد و از آنتونیو گوترش خواست فعالانه و در تعامل با دولت میانمار گام های اساسی برای پایان دادن به نگرانی های جدی جامعه بین المللی درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی ایران تلاش کرده مساله مسلمانان میانمار در مجامع بین المللی و به ویژه سازمان ملل مطرح شود و حساسیت در خصوص شرایط آن ها از سطح مسلمانان فراتر رفته و حساسیت تمام مردم جهان و سایر دولت ها را نسبت به آن جلب کند.

قاسمی همچنین افزود: وزیر امور خارجه سال گذشته در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در کوالالامپور با اشاره به تبعیض سیستماتیک، خشونت و نفرت گسترده علیه آنان، خواستار اتحاد جهان اسلام در حمایت از مسلمانان روهینگیا به عنوان وظیفه جمعی کشورهای مسلمان شد.  

او به رایزنی های ظریف با وزیران امورخارجه ترکیه، مالزی و اندونزی در خصوص اقدامات لازم برای متوقف کردن خشونت ها علیه مسلمانان اشاره و افزود: قرار است این گفت و گوها با وزیران خارجه دیگر کشورهای اسلامی ادامه یابد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر باید تداوم تضییع حقوق مسلمانان میانمار و اقدامات غیرانسانی وخشونت آمیزعلیه آنان که کشتار و مهاجرت اجباری تعداد بسیاری از آنان را در پی داشته است را محکوم کنند و از جامعه بین الملل و بویژه سازمان بین الملل بخواهند که بطور عملی از ادامه این کشتار سازمان یافته جلوگیری کنند.  

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران نسبت به ادامه تضییع حقوق مسلمانان میانمار که منجر به کشته شدن و همچنین مهاجرت اجباری تعداد بسیاری از آنان شده است، قویا ابراز نگرانی کرده و ناخرسندی خود را از ادامه این وضعیت اسفبار و کشتار و آوارگی مسلمانان میانمار اعلام کرده است.  

قاسمی در ادامه از دولت میانمار خواست با تدبیر و بکارگیری سیاستی واقع گرایانه در راستای برقراری صلح و همزیستی مسالمت آمیز حرکت کند و مانع از تداوم نقض حقوق مسلمانان و نهادینه شدن آن شود.  

او اتحاد جهان اسلام و اقدامات عملی در حمایت از مسلمانان روهینگیا را از راهکارهای پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از حقوق مسلمانان روهینگیایی عنوان کرد و گفت: در صورتی که کشورهای مسلمان به صورت یکپارچه در مقابل این نسل کشی ایستادگی کنند بانیان این اقدامات خشونت بار مجبور به عقب نشینی می شوند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°