افزایش شمار تلفات طوفان ایرما در کارائیب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:18 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۲۰۹۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
شمار تلفات طوفان ایرما در منطقه دریای کارائیب به دست کم 14 نفر افزایش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این طوفان سهمگین پس از عبور از چندین جزیره در دریای کارائیب، شامگاه پنجشنبه جزایر تورکس و کایکوس جزء قلمروی ماورای بحار انگلیس را درنوردید. این طوفان تا به این لحظه دست کم جان 14 نفر را گرفته است.
این طوفان با بادهای به سرعت 300 کیلومتر در ساعت که شدیدترین طوفان ثبت شده در اقیانوس اطلس است، جزایر متعددی را در شمال شرقی کارائیب به خصوص باربودا، سن مارتین و جزایر ویرجین آمریکا درنوردید و در مسیر خود خانه ها و بیمارستان‌های این جزایر را ویران کرد.
روز پنجشنبه این طوفان با عبور از سواحل جمهوری دومینیکن و هائیتی به 65 کیلومتری جزایر تورکس و کایکوس نزدیک شد. شدت این طوفان همچنان در درجه پنج قرار دارد که حداکثر قدرت طوفان در مقیاس سافیر-سیمپسون است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از جزایر تورکس و کایکوس، طوفان ایرما سپس به سمت باهاما و پس از آن به سمت کوبا در حرکت است و انتظار می رود که روز یکشنبه با کاهش شدت آن به درجه چهار، به جنوب ایالت فلوریدای آمریکا برسد. موج سهمگین و طوفان و سیل در سواحل این ایالت پیش بینی شده است.
مقامات کوبا، تخلیه برقی مناطق گردشگری در ساحل شمالی این کشور را آغاز کرده اند. 51 هزار گردشگر خارجی از این مناطق خارج شده اند.
دو طوفان جدید نیز شامگاه چهارشنبه در اقیانوس اطلس ایجاد شد. در خلیج مکزیک طوفان « کاتیا » با درجه یک به سمت مکزیک در حرکت است و طوفان « خوزه » نیز که درجه آن سه اعلام شده است، با بادهایی به سرعت 195 کیلومتر در ساعت روز پنجشنبه در هزار کیلومتری جزایر آنتیل کوچک قرار داشت و ممکن است علاوه بر منطقه کارائیب به خاک آمریکا برسد.
مقامات آمریکایی اعلام کردند: بر اثر طوفان ایرما، چهار نفر در جزایر ویرجین جان خود را از دست دادند و یک بیمارستان به شدت خسارت دید.
در جزیره باربودا یک نفر کشته شد. در جزیره آنگویلا که جزء قلمروی ماورای بحار انگلیس است، یک نفر جان خود را از دست داد و بیمارستان، فرودگاه و خطوط برق و تلفن آسیب دید.
نخست وزیر فرانسه نیز از کشته شدن چهار نفر در بخش فرانسوی (شمالی) جزیره سن مارتین خبر داد و گفت: حدود 50 تن دیگر زخمی شده اند. در بخش هلندی این جزیره (بخش جنوبی) نیز دست کم یک نفر جان باخت و چند تن دیگر زخمی شدند.
بنا بر اعلام مقامات سن مارتین، تقریبا 95 درصد این جزیره ویران شده است.
بر اثر این طوفان، سه نفر در پورتوریکو جان خود را از دست داده اند و تقریبا دو سوم ساکنان این منطقه از برق محرومند. یک نفر نیز احتمالا در باربادوس کشته شده است.
گرفتار شدن 6 هزار آمریکایی در حزیره سن مارتین
در این حال، سرکنسولگری آمریکا در جزیره کوراسائو در دریای کارائیب جنوبی اعلام کرد:  گمان می رود به دنبال طوفان ایرما شش هزار آمریکایی در جزیره فرانسوی - هلندی سن مارتن گرفتار شده باشند.
مقامات این سرکنسولگری اعلام کردند:  جمع آوری اطلاعات درباره اسامی این افراد و محل هایی که در آنجا گرفتار شده اند آغاز شده است و با دیگر دولت ها به منظور اینکه شهروندان آمریکایی از طریق هوایی یا دریایی از این جزیره خارج شوند در حال همکاری هستیم.
­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°