رئیس جمهور وارد آستانه شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:13 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۱۲۵۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
حجت الاسلام و المسلمین روحانی برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی وارد آستانه پایتخت قزاقستان شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور کشورمان که به دعوت رسمی همتای قزاقستانی خود و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری به آستانه رفته است، بر لزوم پیگیری فاجعه مسلمانان در میانمار در این اجلاس تاکید کرد.
 
پیش از حجت الاسلام و المسلمین روحانی، روسای جمهور ترکیه و آذربایجان وارد آستانه شده بودند.

روحانی با ابراز خوشحالی از اینکه اولین سفر در دولت دوازدهم مصادف شده است با روز عید غدیر، افزود: موضوع اجلاس در آستانه پایتخت قزاقستان، علم و فناوری است  و این در حالی است که در دنیای امروز حل مشکلات جوامع بشری نظیر فقر، اشتغال، امنیت غذایی، زیست‌محیطی، آب و انرژی تنها در سایه علم و فناوری امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه علم و فناوری می‌تواند توسعه پایدار و اشتغالزا را برای ما فراهم کند، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای اسلامی شرکت‌کننده در این اجلاس، به‌ویژه ایران، از پرچم‌داران اصلی علم و دانش در قرون گذشته هستند، کما اینکه ایران پرچم‌دار علوم پیش از اسلام و تمدن اسلامی در جهان اسلام بوده است.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه همکاری، هماهنگی و هم‌رأیی کشورهای اسلامی در این راستا می‌تواند همه ما را یاری کرده و ما را به اهداف اصلی برساند، گفت: این اولین اجلاسی است که در زمینه علم و فناوری میان سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود و در آن قرار است سند 10ساله  2026بررسی شود که در چارچوب آن، چگونگی همکاری‌های آموزشی در دنیای اسلام، حل معضلات کشورهای اسلامی و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشورهای اسلامی مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه همکاری در زمینه مرز دانش، فناوری‌های نوین و علوم کاربردی از دیگر مباحث مطروحه در این اجلاس است، گفت: در این سند بحث مگا پروژه‌ها و مشارکت کشورهای اسلامی با هم در انجام پروژه‌های بزرگ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور، بررسی چگونگی همکاری دانشگاه‌های برتر کشورهای اسلامی و ارتباط فناوری جهان با دنیای اسلام را از دیگر زمینه‌های این اجلاس عنوان کرد و افزود: امیدواریم این اجلاس پایه خوبی برای همکاری بهتر کشورهای اسلامی در علم و فناوری باشد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه در حاشیه این اجلاس جلسه‌ای در رابطه با بررسی اوضاع میانمار میان سران برگزار می‌شود، اظهار داشت: امروز در میانمار یک فاجعه بزرگ انسانی و یک پاک‌سازی قومی و ایدئولوژیک در حال وقوع است و صدها هزار مسلمان در این منطقه آواره شده‌اند و دنیای اسلام نمی‌تواند در مقابل این اقدامات سکوت کند.

وی، با انتقاد از سکوت و کوتاهی سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی در برابر این جنایات در میانمار خاطرنشان کرد: باید فشارها علیه دولت و ارتش این کشور افزایش یافته و سازمان‌های بین‌المللی تحرک داشته باشند و همسایگان این کشور نظیر چین و بنگلادش نیز باید در این راستا و رسیدگی به آوارگان همکاری و کمک کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در حاشیه این اجلاس مذاکرات دوجانبه و دیدارهایی با برخی سران کشورهای اسلامی نیز داریم، گفت: در این دیدارها درباره روابط دوجانبه و توسعه مناسبات فی‌مابین گفت‌وگو خواهیم کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۶°