بررسی اهمیت و ابعاد واقعه غدیر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:43 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۲۱۲۵۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
گفتگوی 18:30 شنبه؛
محقق و پژوهشگر دینی اعلام جانشینی امام علی (ع) از سوی پیامبر (ص) را دستور الهی خواند و گفت: امر به تبلیغ و تکمیل دین بیش از یک بار در قران ذکر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
واقعه غدیرخم و اعلان جانشینی و ولایت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) از سوی پیامبر اسلام(ص) به دستور خداوند ‏متعال، از جمله مهمترین حوادث تاریخ اسلام است. واقعه غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت، دارای درخشندگی و اهمیت خاصی در تاریخ اسلام است.
 
کمتر مقطع تاریخی را می‌توان یافت که از سند، اطمینان از اصل وقوع، کثرت راویان و اعتماد ‏چنین قوتی داشته باشد. البته این برای اولین مرتبه نبود که رسول اعظم اسلام(ص)، علی(ع) را به خلافت و امامت نصب فرمود. 
 
دکتر سید مرتضی خاتمی ‏خوانساری محقق و پژوهشگر دینی درباره درباره اهمیت و ابعاد واقعه غدیر خم گفت: در آیه 67 سوره هود آمده است که پیغمبر در غدیر توقف فرمود و حضرت علی را به امامت منصوب کردند.
 
 گفتگوی 18:30/ اهمیت و ابعاد واقعه غدیر
وی گفت: در کل قرآن دوبار واژه "ایها الرسول" آمده است.  یکی ایه 67 سوره هود یکی دیگر نیز در همین سوریه و در آیاتی قبل آمده است که خدا به حضرت رسول تاکید کرده است که رسالت و دین خدا را تبلیغ کن و آنچه نازل شده به مردم بگو و اگر تبلیغ نکنی تمام 23 سال رسالت تو از بین خواهد رفت و اگر عمل کنی تو را حفظ خواهم کرد این نشان می دهد که چقدر این واقعه اهمیت دارد که خدا فرموده اگر این کار را انجام دهی تو را از کافران حفظ خواهم کرد. وقتی پیامبر از حج برگشت عده زیادی در برگشت از مکه همراه پیامبر بودند خدا بر این کار تاکید کرد. خداوند در این واقعه تاکید کرده است که کافران را هدایت نخواهد کرد پس این نشان می دهد که کافران نقشه کشیده اند برای پیامبر که خدا آگاه است و می خواهد با این کار ( معرفی حضرت علی در غدیر خم) پیامبر را از شر کافران حفظ کند.

وی افزود: در سال نهم مسلمانان زیادی به دین اسلام گرویدند. پیامبر از وقتی که به مدینه هجرت کردند فرصت پیدا نشد که به حج عمره بروند و به مردم آموزش بدهند، در سال ششم اجازه ندادند اما در سال نهم پیامبر به مردم در آموزش حج تاکید کردند که در برگشت از حج قضیه غدیر و انتصاب حصرت علی (ع) مطرح شد.
 
در واقعه غدیر پیامبر از همگان خواست که با علی (ع) بیعت کنند و ایشان را به جانشینی خود انتخاب کردند حتی زنان نیز در این واقعه با علی (ع) بیعت کردند.
 
وقتی خدا می فرماید در این روز دین و نعمت های خود را بر شما تمام و کامل کردم اهمیت این موضوع را نشان می دهد. امام صادق (ع) نیز فرمودند: عید غدیر بزرگترین عید مسلمانان است چون در این روز کافران مایوس شدند. در این روز خدا را شکر می کنیم به اتمام دین و اکمال نعمت.

بعد از این روز اختلاف های زیادی پیش آمد که پیامبر فرمود: " انا مدینه العلم وعلی باب و ها" من شهر علم هستم و علی باب (درب) آن است یعنی بعد از این هرچه علی گفت یعنی من (پیامبر) گفته ام.
 
آیت الله بروجردی نیز در مکاتباتی که با شیخ الازهر مصر داشت، نوشت: ثقلین که پیامبر گفته اند کتاب خدا و امامان از حضرت علی تا امام زمان است که باید به هردو تکیه کنیم تا گمراه نشویم که در آخر شیخ الازهر نیز قبول کرد و گفت که به فقه جعفری هم عمل کنیم و فتوی داد بنابراین اهمیت غدیر این است که دین را از پیامبر و امام علی و امامان بگیریم.
 
وی درباره شرایط امروز جامعه و ابعاد غدیر گفت: در واقعه چندی پیش که رهبر انقلاب نیز به جوانان جهان در شناخت اسلام تاکید کردند، به این دلیل است که دستورات دین با توجه به قرآن اهمیت دارد.
 
خاتمی خوانساری در ادامه افزود: غدیر و انتصاب علی (ع) همیشه هست و باید مهم دانسته شود. حدیث ثقلین نیز یعنی قرآن و امامان است که باید به آن عمل شود. در آیه 64 سوره نحل خدا می فرماید: اگر پیامبر نبود که قرآن را بیان کند اصلا قرآن نازل نمی شد و این اهمیت در واقعه غدیر به حضرت علی واگذار شد و پیامبر از مردم خواست که بعد از من در دستورات دین به علی (ع) عمل کنید.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°